Կառավարությունն անտեսում է գյուղացիների պահանջը. վարորդներն իրենց ուժերով են վերանորոգում ճանապարհը
Արմավիրի մարզի Աղավնատուն գյուղի բնակիչները վաղուց հույսները կտրել են պետական մարմիններից և այսօր վաղ առավոտից իրենց ուժերով վերանորոգում են Հովտամեջ-Աղավնատուն 6 կմ երկարության ճանապարհը: Նշված ճանապարհահատվածը չի վերանորոգվել 1970-ական թվականից ի վեր: Վարորդները համախմբվել և յուրաքանչյուրը 5-15 հազար դրամ հավաքելով` բետոնապատում են մարդաբոյ փոսերը:
Մի քանի տարի է գյուղի համայնքապետն ու ավագանին գրություններ են ուղարկում հանրապետության նախագահին, վարչապետին, տրանսպորտի և կապի նախարարին, Արմավիրի մարզպետին` խնդրելով միջոցներ ձեռնարկել ճանապարհը բարեկարգելու ուղղությամբ, սակայն ապարդյուն:
Բանը հասել է նրան, որ շտապօգնության ավտոմեքենաները ևս դժվարությամբ են անցնում այդ հատվածով, իսկ տաքսիները հրաժարվում են այդ ուղղությամբ սպասարկել մարդկանց:
Եղեն են դեպքեր, երբ փոսերից խուսափելու համար վարորդները կորցրել են ավտոմեքենայի կառավարումը, ինչը վթարի ու մարդկային կորուստների պատճառ է դարձել:
Նախկին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը մի քանի անգամ եղել է Աղավնատուն գյուղում: Գյուղացիներն անձամբ են դժգոհել վատ ճանապարհներից: Տ. Սարգսյանն ամեն անգամ խոստանում էր միջոցներ ձեռնարկել, բայց այդպես էլ արդյունք չի եղել:
Հովտամեջ-Արագած-Աղավնատուն ճանապարհը բարեկարգ է, մի քանի տարի առաջ է վերանորոգվել: Աղավնատան վարորդների մեծ մասը այդ ճանապարհով է երթևեկում, թեև այն 3-4 կմ ավելի երկար է: Այցերի ժամանակ վարչապետը ևս այդ ճանապարհով էր հասնում Աղավնատուն: Հերթական այցի ժամանակ գյուղացիները որոշել էին փակել բարեկարգ ճանապարհը և վարչապետին ստիպել երթևեկել քարուքանդ ճանապարհով, որպեսզի իր աչքով տեսնի ամեն ինչ: Մարզպետարանից տեղեկացել էին գյուղացիների մտադրության մասին և խանգարել նրանց:
Մարզպետ Աշոտ Ղահրամանյանը ևս նախընտրում է համայնք այցելել բարեկարգ ճանապարհով:
«Դուք այլ խնդիր չունե՞ք, որ իմ բոլոր այցերի ժամանակ միայն ճանապարհի հարցն եք բարձրացնում»,-նեղսրտում էր վարչապետը:
Այս տարվա հոկտեմբերի 2-ին Աղավնատուն գյուղի ավագանին գրավոր ուղերձով դիմել է վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանին, տրանսպորտի և կապի նախարար Գագիկ Բեգլարյանին, ինչպես նաև Արմավիրի մարզպետ Աշոտ Ղահրամանյանին` խնդրելով ճանապարհների վերանորոգումն ընդգրկել 2015թ. ծրագրերում:
Ավագանին տեղեկացրել է, որ մոտ 6կմ քարուքանդ ճանապարհից են օգտվում մարզի ևս հինգ գյուղեր` Հովտամեջը, Ծիածանը, Դողսը, Ամբերդը, Լեռնամերձը:
Ըստ ավագանու` ճանապարհի վերանորոգումն ու ասֆալտապատումը խիստ անհրաժեշտություն է, ինչը կբարելավի հարակից տարածքների հաղորդակցման հնարավորությունները, կթեթևացնի բնակիչների և վարորդների հոգսը:
Բացի այդ, համայնքով անցնող այս ճանապարհը նաև Երևան-Աշտարակ-Գյումրի և Երեւան-Արմավիր միջպետական նշանակության մայրուղիներն իրար կապող ամենակարճ ճանապարհն է:
Հատկապես ամռանը օրական հարյուրավոր մարդատար և բեռնատար ավտոմեքենաներ` բեռնված գյուղմթերքներով, Աղավնատուն համայնքով տարանցիկ ուղեւորվում են Գյումրի, Վանաձոր, Արմավիր: Սակայն, անմխիթար ճանապարհը ոչ միայն գցում է տեղափոխվող բերքի որակը, այլև շարքից հանում ավտոմեքենաները: Նույնիսկ գյուղերը սպասարկող ավտոբուսները չեն դիմանում քարուքանդ ճանապարհներին: Գյուղացիները մատերի վրա կարող են հաշվել այն օրերը, երբ ճանապարհի այդ հատվածում ավտոբուսն անսարք չի դառնում:
Վարորդների կողմից ճանապարհի վերանորոգումը խնդրի գլոբալ լուծում չէ, ուստի վարորդները սպասում են, որ կառավարությունը կհետևի իրենց օրինակին:
«Եթե ճանապարհը չվերանորոգեն, ապա 2015-ից ամբողջ գյուղով չենք վճարելու ո́չ ավտոմեքենաների գույքահարկը, ո́չ էլ տեխսպասարկման վճարները: Ու՞ր են գնում մեր գումարները, երբ տասնամյակներ շարունակ ճանապարհները մնում են անբարեկարգ: Ստացվում է` գումար եմ տալիս կառավարությանը, որ ավտոմեքենաս կոտրեմ` վատ ճանապարհներով երթևեկելով,-ասում էր վարորդներից Կարենը և հավելում,- գոնե բախտներս բերեր մի պաշտոնյա մեր կողմերում բիզնես ունենար, հեչ չէ, նրա համար կբարեկարգեին ճանապարհը»:

Правительство игнорирует требование жителей Агавнатуна: водители сами ремонтируют дорогу
Жители села Агавнатун Армавирской области давно не возлагают надежды на государственные органы. Поэтому сегодня утром они сами приступили к ремонту 6-километрового участка дороги Овтамедж-Агавнатун. Указанный участок не ремонтировался с 70-х годов прошлого века. Водители собрались, скинулись по 5-15 тысяч драмов, чтобы залить бетоном глубокие ямы.
Уже несколько лет староста и совет старейшин Агавнатуна пишут письма президенту страны, премьер-министру, министру транспорта и связи, губернатору Армавира с просьбой принять меры по благоустройству дороги, но никакого результата не добиваются.
Дошло до того, что по этому участку с трудом проезжают даже машины скорой помощи, а таксисты просто отказываются возить людей на этом направлении.
Были случаи, когда водители, уклоняясь от ям, теряли управление над автомобилем, что приводило к ДТП и человеческим жертвам.
Бывший премьер-министр Тигран Саркисян несколько раз бывал в Агавнатуне. Сельчане жаловались ему на плохие дороги. И каждый раз Саркисян обещал принять меры, но не выполнял своего обещания.
Дорога Овтамедж-Арагац-Агавнатун была отремонтирована несколько лет назад. Большинство местных водителей ездит по этой дороге, хотя она на 3-4 километра длиннее. Во время своих визитов в село по этой дороге едет и премьер-министр. Во время его очередного приезда сельчане решили перекрыть благоустроенную дорогу и заставить премьера проехать по разбитой дороге, чтобы самому убедиться, в каком она состоянии. Однако в областной администрации узнали о намерении агавнатунцев и помешали их акции.
Губернатор Ашот Каграманян тоже предпочитает приезжать в общину по благоустроенной дороге. “У вас, что, других проблем нет, если во время каждого приезда поднимаете только вопрос дороги?” – как-то раз недовольно заметил премьер.
2 октября совет старейшин Агавнатуна обратился с письмом к главе правительства Овику Абрамяну, министру транспорта и связи Гагику Бегларяну и губернатору Армавира Ашоту Каграманяну с просьбой включить ремонт дороги в программы 2015 г.
Совет старейшин отметил, что неблагоустроенной 6-километровой дорогой пользуются пять сел области – Овтамедж, Циацан, Дохс, Амберд, Лернамердз, а значит ремонт и асфальтирование дороги являются первоочередной необходимостью.
Кроме того, это самый короткий путь, связывающий между собой автомагистрали межгосударственного значения Ереван-Аштарак-Гюмри и Ереван-Армавир.
Ремонт этого дорожного участка силами водителей не является окончательным решением проблемы, однако водители ждут, что их примеру последует и правительство.
“Если дорогу не отремонтируют, то с 2015 года мы всем селом перестанем платить налоги на автомобили и плату за техобслуживание. Куда идут наши деньги, если на протяжении стольких десятилетий дорога остается неблагоустроенной? Нам бы очень повезло, если б у кого-то из чиновников здесь был бизнес. Тогда бы точно отремонтировали дорогу”,- сказал водитель Карен.