ՏՀՏ ոլորտի լիդերները հավաքվում են Արցախում` քննարկելու ԼՂՀ տեխնոլոգիական զարգացման խնդիրներն ու հեռանկարները
Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը /ԻՏՁՄ/ շարունակում է իր ջանքերը` խթանելու տեխնոլոգիական զարգացումը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում: Այդ իսկ նպատակով հոկտեմբերի 28-30-ը Ստեփանակերտում կանցկացվի «ՏՀՏ լիդերների հանդիպում» ֆորում` նվիրված Արցախի տեխնոլոգիական զարգացման խնդիրներին: Միջոցառման աջակիցներն են ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարությունը և ԼՂՀ Տնտեսական զարգացման նախարությունը:
Ֆորումի օրակարգային հարցերից են` տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում կրթության և աշխատուժի զարգացման խնդիրները, ԼՂՀ տեխնոլոգիական ձեռներեցության ենթակառուցվածքների զարգացման խնդիրները, տեխնոլոգիական լուծումները ԼՂՀ արդյունաբերության համար, ԼՂՀ տեխնոլոգիական զարգացման ներկան ու հեռանկարները և այլն:
Միջոցառման բացումը կիրականացնի ԼՂՀ Նախագահ Բակո Սահակյանը: Ֆորումին կմասնակցեն ՏՀՏ ոլորտի հայաստանյան ընկերությունների, պետական, հասարակական, միջազգային կազմակերպությունների շուրջ 60 ներկայացուցիչներ։
«ՏՀՏ լիդերների հանդիպում»-ֆորումն առաջին անգամ Լեռնային Ղարաբաղում անցկացվեց 2010 թվականի հոկտեմբերի 9-10-ը: Այն նվիրված էր Հայաստանում և Արցախում Տեխնոլոգիական ձեռներեցության զարգացման խնդիրներին:
«Հիմնվելով նախորդ հանդիպման արդյունքում մեկ տարվա ընթացքում կատարված աշխատանքների և ունեցած ձեռքբերումների վրա, մասնավորապես՝ Տեխնոլոգիական ինկուբատորի շինարարության մեկնարկը, «Ինստիգեյթ», «Լայմ Տեխ», «Յունիքոմփ» ընկերությունների, Նորք Տեղեկատվավերլուծական կենտրոնի կողմից Արցախում մասնաճյուղերի հիմնումը, որոշվեց քննարկել ԼՂՀ տեխնոլոգիական հետագա զարգացման խնդիրները և նպաստել տեխնոլոգիական առաջընթացին»,- նշում է ԻՏՁՄ գործադիր տնօրեն Կարոն Վարդանյանը:
«ՏՀՏ լիդերների հանդիպում»-ֆորումը կազմակերպվում է 2007թ.-ից և նպատակ ունի մեկ վայրում հավաքել մասնավոր և պետական հատվածների ներկայացուցիչներին և ոչ ֆորմալ մթնոլորտում քննարկել ՏՀՏ ոլորտին առնչվող առաջնային խնդիրները: Այս մասին տեղեկացնում են ԻՏՁՄ-ից:

Лидеры сферы ИТТ обсудят в Арцахе перспективы технологического развития НКР
Союз предприятий информационных технологий (СПИТ) продолжает свои усилия по стимулированию технологического развития Нагорно-Карабахской Республики. С этой целью 28-30 октября в Степанакерте пройдет форум “Встреча лидеров ИТТ“, посвященный проблемам технологического развития Арцаха. Содействие проведению мероприятия оказали министерство экономики РА и министерство экономического развития НКР.
В повестку форума включены вопросы развития образования и рабочей силы в сфере информационных технологий, развития инфраструктур технологического предпринимательства в НКР, технологических решений в промышленности НКР, перспективы технологического развития НКР и др.
Откроет форум президент НКР Бако Саакян. В мероприятии примут участие около 60 представителей армянских компаний, работающих в сфере информационно-телекоммуникационных технологий, государственных, общественных и международных организаций.
Встреча лидеров ИТТ в Нагорном Карабахе впервые состоялась 9-10 октября 2010 г. и была посвящена проблемам развития технологического предпринимательства в Арцахе.
Исполнительный директор СПИТ Карен Варданян отметил, что с учетом достижений последнего года, в частности начала строительства технологического инкубатора, открытия в Арцахе филиалов компаний “Инстигейт”, “Лайм Тех”, “Юникомп”, было решено обсудить вопросы дальнейшего технологического развития НКР.
Форум “Встреча лидеров ИТТ” организуется с 2007 года и преследует цель собрать в одном месте представителей частного и государственного секторов и в неформальной обстановке обсудить приоритетные проблемы сферы ИТТ.