Գյումրիում ընկույզի կգ-ի գինը հասել է 15.000 դրամի
Գնաճի խուճապային տրամադրությունը Գյումրիում այսօր որոշակիորեն հանդարտվել էր: Եթե նախորդ երկու օրերին 50 կգ-անոց մեկ պարկ ալյուրի գինը 12-14 հազար դրամից բարձրացել էր մինչեւ 20 հազար դրամ, ապա այսօր արդեն 2000 դրամ էժանացում էր արձանագրվել՝ կազմելով 18 հազար դրամ, 25 կգ-անոց մեկ պարկ ալյուրը կարելի էր ձեռք բերել 9 հազար դրամով՝ նախկին 7000 դրամի փոխարեն:
Եթե մեկ ամիս առաջ ընկույզի միջուկի մեկ կգ-ը Գյումրիի խանութներում արժեր 10 հազար դրամ, ապա այսօր որոշ վաճառակետերում այն գնորդին առաջարկում էին նաեւ 12 հազար եւ 15 հազար դրամով: Հացի գինը նախորդ 3-4 օրերի ընթացքում 130 դրամից հասել էր 150 դրամի: Գյումրու սուպերմարկետներից մեկում վստահեցրին, որ պատրաստ են վերադառնալ նախկին գնային քաղաքականությանը եւ հացը վաճառել ավելի էժան, եթե իջնի ալյուրի գինը: Շաքարավազի վաճառքի գինն այսօր տատանվում էր 490-ից 550-ի սահմաններում:
Այս օրերին որեւէ գնային փոփոխության չի ենթարկվել տավարի միսը՝ պահպանելով մեկ կգ-ի դիմաց առաջարկվող 2200 դրամ արժեքը: Գյումրեցիների սիրած «չեչիլ» պանիրը եւս գնային փոփոխության չի ենթարկվել: Շուկայում այն շարունակում էին վաճառել 2500-ից 3500 դրամով: «Մեր պանիրը դոլարով չէ, դոլարի հետ էլ կապ չունի»,- վստահեցրեց պանիր վաճառողը:
«Հետքի» ունեցած տեղեկություններով՝ մարզում գործող «Իգիթ» եւ «Վան» կաթնամթերք արտադրող կազմակերպությունները եւս չեն թանկացրել իրենց ապրանքը ու շարունակում են խանութներին մատակարարումն իրականացնել նույն գնով, ինչ նախկինում:
Խուճապային տրամադրությունը չէր ազդել նաեւ հայրենական արտադրության կանաչեղենի վրա, որն, ինչպես նախորդ օրերին, այսօր էլ վաճառվում էր 100-150 դրամով:

If you’re shopping for shelled walnuts as appetizers for your holiday table, stay away from markets in Gyumri.
A month ago shoppers could purchase one kilo of the shelled nuts for 10,000 dram (US$18.97) a kilo. Today, they’re selling from 12,000 ($22.76) – 15,000 dram ($28.45).
A devalued Armenian Dram has led to retail price hikes of several food items.
Bread prices have also inched up in the past few days – from 130 drams a loaf to 150. Staff at a local supermarket told me they were willing to decrease the price of the staple if flour prices went down.
In fact, flour prices have dropped somewhat. A 50 kilo bag shot up from 12-14,000 dram to 20,000 just in the past two days. Today, you can purchase one for 18,000.
A kilo of sugar today averaged from 490 to 550 drams (US 93 cents - $1.04).
The price of beef at the markets has remained the same these past few days averaging 2,200 drams per kilo.
String cheese, a favorite in Gyumri, remains priced at an average of 2,500 – 3,500 dram. A cheese vendor I met joked, “Our cheese has nothing to do with the dollar.”
According to our information, two large diary producers - Igit and Van - in Shirak Province –– haven’t raised their prices due to the weakening Armenian Dram.
Locally grown vegetable greens (parsley, dill, coriander, etc.) also haven’t gone up in price. Bunches are still available from 100 - 150 dram.