Վանաձորի ավագանին 6 տարի անց չեղյալ համարեց Քիմիագործների այգին վերակառուցելու պայմանագրերը
Կանաչապատված ու գեղեցիկ ծաղկանոցներով զբոսայգում հանգստանալը վերջին 16 տարիներին վանաձորցիների համար դարձել է երազանք:
Վանաձորի Քիմիագործների այգում քաղաքապետ Սամվել Դարբինյանի դեռեւս 6 տարի առաջ նախաձեռնած կառուցապատման աշխատանքների անփառունակ ավարտը փաստում է, որ զբոսայգիների հարցում վանաձորցիների բախտը չի բերում:
Համայնքի ավագանու 2014թ. նոյեմբերի 18-ի 64-Ա որոշումով չեղյալ են համարվել Սամվել Դարբինյանի եւ «Կառավար-Դան» ՍՊԸ-ի միջեւ Քիմիագործների այգու կառուցապատման վերաբերյալ 2009թ. կնքված թվով 4 պայմանագրերը:
Ավագանու նույն որոշումով որպես այգում կատարված 3,4 մլն դրամ ներդրման փոխհատուցում մարվել է համայնքի բյուջեին ընկերության 3,3 մլն դրամ վարձակալության պարտքը: Այս որոշումը ավագանին ընդունել է 14 կողմ եւ 2 ձեռնպահ քվեարկությամբ, սակայն անտեղյակ է մնացել քաղաքապետի կնքած պայմանագրերի բովանդակությանը: «Իրենք պայմանագրերը մեզ չէին ներկայացրել, բացի այդ, այգում կատարված աշխատանքների ծավալները հարմարեցվել էին վարձակալության վճարների պարտքին»,- ձեռնպահ քվեարկելու իր պատճառը բացատրեց ավագանու անդամ Գայանե Քալանթարյանը:
«Էդ պահին ես քվեարկել եմ բիզնեսի շահերից ելնելով: Պայմանագրերին էդպես ծանոթ չեմ: Չեմ հիշում պայմանագրերի հետ կապված ավագանու որոշում եղե՞լ է, թե՞ ոչ»,- բացատրեց նույնպես ձեռնպահ քվեարկած ավագանու անդամ Սեյրան Ղամբարյանը: Ավագանու անդամ Արամ Խաչատրյանը, թեեւ կողմ էր քվեարկել որոշմանը, սակայն նույնպես տեղյակ չէր լուծարվող պայմանագրերի մասին: «Այդ նիստում կենտրոնացված էի 2015թ. բյուջեի վրա: Որ ասեմ նախագիծը լուրջ ուսումնասիրել եմ՝ չէ: Ինչ-որ տեղ մեր սխալն էլ կա»,- խոստովանեց նա:
Այսուհանդերձ, Արամ Խաչատրյանը երեկ քաղաքապետարանում պարզեց, որ Սամվել Դարբինյանը «Կառավար-Դան» ՍՊԸ-ի հետ Քիմիագործների այգու հողերի վարձակալության պայմանագրերը կնքել է առանց ավագանու որոշման: «Ս. Դարբինյանն առաջնորդվել է ՀՀ հողային օրենսգրքի 76 հոդվածի 2-րդ կետով, ըստ որի` համայնքների վարչական սահմաններում գտնվող պետության եւ համայնքերի սեփականությանը պատկանող հողամասերը վարձակալության կամ կառուցապատման իրավունքով տրամադրում են համայնքապետերը»,- հայտնեց Ա. Խաչատրյանը: «Տեղական ինքնակառավարման մասին» ՀՀ օրենքի 16 հոդվածի 20-րդ կետի համաձայն՝ ավագանուն է վերապահվում համայնքի սեփականությունը համարվող գույքը վարձակալության հանձնելու եւ վարձավճարների չափերի որոշման ընդունումը: «Համայնքի ղեկավարը պարտավոր է ավագանու սահմանած կարգով կնքել համայնքի սեփականությունը վարձակալության հանձնելու պայմանագրերը»,- հայտնում է ՏԻՄ օրենքը, որը, սակայն, ուղեցույց չի եղել Սամվել Դարբինյանի համար:
«Կառավար-Դան» ՍՊԸ-ն Պետռեգիստրում գրանցված է Լոռու մարզպետարանի ֆինանսատնտեսական բաժնի պետ Նունիկ Ասրյանի եւ Դավիթ ու Աշոտ Խումարյանների անունով: «Ես «Կառավար-Դան» ՍՊԸ-ի հիմնադիրն եմ, բայց ոչ սեփականատերը: Ես 4 տարի առաջ իմ իրավունքները հանձնել եմ կառավարչին»,- ասաց տկն Ասրյանը: Պարզվեց, որ «Կառավար-Դան» ՍՊԸ-ի կառավարիչ Արարատ Կարապետյանը Նունիկ Ասրյանի ամուսինն է: «Մենք 2012-ից դադարի մեջ ենք: Այս տարվա գարնան վերջին ավարտեցինք այգու հարավային` Վարդանանց փողոցին զուգահեռ հատվածի պարիսպների նորոգումը: Իրենք էլ մեզ ասացին` էս գործն էլ, էն գործն էլ արեք: Բանը հասավ նրան, որ որոշեցինք գործը կամ էս կողմ, կամ էն կողմ գցենք»,- հայտնեց կառավարիչը:
Հիշեցնենք, որ Սամվել Դարբինյանը 2009թ. փետրվարի 2-ին կնքած թիվ 8 պայմանագրով Քիմիագործների այգու Տիգրան Մեծի պողոտայի հարավարեւմտյան մասում 5265.0 քմ հողամաս է տրամադրել «Կառավար-Դան» ՍՊԸ-ին: Հողամասի ամսական վարձակալության վճարի չափը սահմանվել է 126,025 դրամ: Կողմերի միջեւ նույն օրը կնքված թիվ 9 պայմանագրով Վանաձորի քաղաքապետն այգու տարածքից «Կառավար-Դան» ՍՊԸ-ին տրամադրել է նաեւ 23,665 քմ հողամաս, որի ամսական վճարի չափը սահմանվել է 155,365 դրամ: Երկու պայմանագրերով էլ կառուցապատման իրավունքի ժամկետը սահմանվել է 2007թ. մարտի 6-ից մինչեւ 2057թ. մարտի 6-ը: ՍՊԸ-ն պայմանագրով թեեւ պարտավորվել է յուրաքանչյուր ամսվա վճարի մուծումը կատարել մինչեւ այդ ամսվա վերջին օրը, սակայն խախտել է իր պարտավորությունը:
Վճարի ժամկետների էական խախտման դեպքում (երկու եւ ավելի ամսվա չվճարում) սեփականատերը` հանձինս Սամվել Դարբինյանի, պետք է պայմանագրով սահմանված կարգով «Կառավար-Դան» ՍՊԸ-ից պահանջեր վաղաժամկետ վճարել առաջիկա 4 ամսվա վարձավճարը կամ վաղաժամկետ լուծել պայմանագիրը: Դրա փոխարեն Ս. Դարբինյանը 2009-ի օգոստոսի 1-ի պայմանագիրը լրացնելու մասին թիվ 311 համաձայնագրով վարձավճարների հաշվարկման եւ վճարման ժամկետը 2009թ. հուլիսի 1-ից հետաձգել է 2012թ. հուլիսի 1-ը` ընկերության սեփական ներդրումներով համայնքի գույքի վերականգնման համար: Թե որ գույքի մասին է խոսքը՝ համաձայնագրում նշված չէ:
Ընկերության վարձակալության վճարների պարտքերը շարունակվել են կուտակվել նաեւ 2012թ. հուլիսի 1-ից հետո, եւ 2014թ. հուլիսի 1-ի դրությամբ այն կազմել է 3,3 մլն դրամ: «Կառավար-Դան» ՍՊԸ-ն թիվ 8 պայմանագրով պարտավորվել է այգուց իրեն հատկացված 5265.0 քմ հողամասում 2009-2012թթ. կատարել 24,3 մլն դրամի աշխատանք, իսկ թիվ 9 պայմանագրով հատկացված 23,665 քմ հողամասում նույն ժամանակահատվածում իրականացնել 73,2 մլն դրամի աշխատանք: «Կառավար-Դան» ՍՊԸ-ի տնօրեն Աշոտ Խումարյանը 2014թ. հունիսի 26-ի 079 գրությամբ Ս. Դարբինյանին հայտնել է, որ այգու՝ իրենց հատկացված տարածքում 10 մլն դրամի աշխատանք է կատարվել: Ս. Դարբինյանի հանձնարարությամբ էլ «Մար-Մոս» ՍՊԸ-ն կատարված ներդրումները գնահատել է 3,4 մլն դրամ:
Ս· Դարբինյանի Քիմիագործների այգու կառուցապատման նպատակով կնքած պայմանագրերից 6 տարի անց Վանաձորի Քիմիագործների այգին ջախջախված կարուսելներով անխնամ վայր է: Կարուսելներից անդին երբեմնի սրճարանի ուրվականն է: Այգու նստարաններից որպես հիշողություն մնացել են երկաթե ձողերը:

Спустя 6 лет ванадзорские власти отказались от реконструкции парка Химиков
Для жителей Ванадзора мечта отдыхать в зеленом, с цветочными газонами парке последние 16 лет так и остается мечтой. Свертывание работ по реконструкции городского парка Химиков, инициированных шесть лет назад мэром города Самвелом Дарбиняном, свидетельствует о том, что в этом вопросе ванадзорцам не везет. 18 ноября 2014 г. городской совет старейшин принял решение об аннулировании заключенных между мэром и ООО “Каравар-Дан” четырех договоров о реконструкции парка.
Этим же решением за счет общинного бюджета в качестве компенсации за осуществленные компанией инвестиции в размере 3,4 млн драмов была погашена задолженность за аренду на сумму 3,3 млн драмов. Утвердивший это решение совет старейшин остался в неведении о содержании заключенных мэром договоров.
“Они не представили нам договоры. Кроме того, выполненный в парке объем работ был приведен в соответствие с размером задолженности за аренду”,- сообщила воздержавшаяся от голосования член совета старейшин Гаяне Калантарян.
“В тот момент я голосовал исходя из интересов бизнеса. С содержанием договоров не знаком. Не помню, принимал совет старейшин решение по договорам или нет”,- пояснил Сейран Гамбарян, также воздержавшийся от голосования.
Его коллега Арам Хачатрян хоть и проголосовал за принятие решения, но тоже не был осведомлен о содержании аннулированных договоров. Вчера он выяснил в мэрии, что договоры об аренде парка Химиков Самвел Дарбинян заключил с ООО “Каравар-Дан” без решения совета старейшин.
ООО “Каравар-Дан” зарегистрировано в госреестре на имя начальника финансово-экономического отдела администрации Лорийской области Нуник Асрян, а также Давида и Ашота Хумарянов. “Я являюсь учредителем, а не собственником “Карвар-Дан”. Четыре года назад я передала свои права управляющему”,- сказала г-жа Асрян. Оказалось, что управляющий компанией – муж Нуник Асрян Арарат Карапетян. “В 2012 г. мы взяли паузу. В этом году в конце весны завершили ремонт ограды южной части парка, параллельной улице Вардананц. Потом нам стали поручать то одну, то другую работу. В конце концов мы решили либо свернуть работы, либо завершить их”.
Напомним,что, согласно восьмому по счету договору от 2 февраля 2009 г., Самвел Дарбинян выделил ООО “Каравар-Дан” участок в парке Химиков площадью 5265.0 кв.м, который находится в юго-западной части проспекта Тигран Мец. Плата за аренду участка установлена в размере 126.025 драмов. В тот же день между сторонами был заключен договор, по которому мэрия Ванадзора выделила ООО “Карвар-Дан” еще один участок парка площадью 23,665 кв.м, плата за аренду которого составила 155,365 драмов. Согласно обоим договорам, срок осуществления застройки установлен с 6 марта 2007 г. по 6 марта 2057 г.
И хотя ООО обязалось выплачивать плату за аренду в последний день каждого месяца, оно нарушило свое обязательство.
В случае существенного нарушения сроков собственник в лице Самвела Дарбиняна должен был в установленном договором порядке потребовать от ООО” Каравар-Дан” досрочно выплатить арендную плату за 4 месяца либо досрочно расторгнуть договор. Вместо этого Дарбинян посредством соглашения продлил срок выплаты арендной платы с 1 июля 2009 г. до 1 июля 2012 г. с целью восстановления имущества общины за счет собственных инвестиций компании. О каком имуществе идет речь, в соглашении не сказано.
Задолженности по арендной плате компании продолжали накапливаться и после 1 июля 2012 г. По положению на 1 июля 2014 г. они составляли 3,3 млн драмов.
Восьмым договором ООО “Каравар-Дан” обязалось выполнить на выделенном ему участке парка площадью 5265.0 кв.м работы на сумму 24,3 млн драмов, а на участке площадью 23,665 кв.м, выделенном девятым договором, компания осуществила работы стоимостью 73,2 млн драмов. Запиской от 26 июня 2014 г. директор ООО “Каравар-Дан” Ашот Хумарян сообщил С.Дарбиняну, что на выделенной им территории парка они осуществили работы на сумму 10 млн драмов. По поручению мэра инвестиции ООО “Мар-Мос” были оценены в 3,4 млн драмов.
В результате заключенных Самвелом Дарбиняном шести договоров о реконструкции парка Химиков спустя шесть лет парк напоминает заброшенную территорию с разбитыми каруселями. А от некогда установленных здесь скамеек остались лишь металлические остовы.