Թաթուլ Հակոբյանը` «Հայկական ուսումնասիրությունների ԱՆԻ հիմնադրամի» համակարգող
Լրագրող, կովկասյան հակամարտությունների հարցերով փորձագետ Թաթուլ Հակոբյանը համակարգելու է նորաստեղծ «Հայկական ուսումնասիրությունների ԱՆԻ հիմնադրամ» հաստատության գործունեությունը:
«ԱՆԻ-ն հիմնադրվում է մի ժամանակահատվածում, երբ զգացվում է Հայաստանի և Արցախի ներքաղաքական կյանքի, ժողովրդագրության, տնտեսության, սահմանային համայնքների, տարածաշրջանի, Հայաստան-Սփյուռք հարաբերությունների մասին անկողմնակալ և համապարփակ հրատարակությունների պակաս: Մեր աշխատանքով փորձելու ենք լրացնել այդ բացը»,- ասել է Հակոբյանը:
ԱՆԻ-ն պատրաստելու է թեմատիկ զեկույցներ Հայաստանի արտաքին և ներքին քաղաքականության, տնտեսության, գյուղատնտեսության, Սփյուռքի, այդ թվում` ներքին Սփյուռքի, Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների, Արցախյան հակամարտության մասին: Կենտրոնը կազմակերպելու է խորհրդաժողովներ, կլոր սեղաններ և հայագիտական թեմաներով տարաբնույթ ձեռնարկներ, արժեքավոր գրքերի շնորհանդեսներ:
«Հայաստանին և Սփյուռքին երբեմն պակասում է քննադատական միտքը` խարսխված հայկական օրակարգի վրա: ԱՆԻ-ն փորձելու է իր ներդրումը բերել այդ բացը լրացնելու հարցում` ներկայացնելով ոչ միայն գաղափարներ ու առաջարկներ, այլ լուծման տրամաբանական և իրատեսական տարբերակներ»,- ասել է Հակոբյանը: Նա ընդգծել է, որ ԱՆԻ-ի հրատարակությունները պետք է նպաստեն, որպեսզի սփյուռքյան կազմակերպությունները և անհատները ավելի մեծ ներգրավվածություն և ներդրում ունենան Հայաստանի սահմանային, առաջին հերթին` Ադրբեջանին անմիջական սահմանակից գյուղերի շենացման գործում:
Նա ասել է, որ ԱՆԻ-ն ուշադրությամբ հետևելու է Հայաստան-Իրան և Հայաստան-Վրաստան հարաբերությունների զարգացմանը, քանի որ Եվրասիական տնտեսական միությանը անդամակցելուց հետո Հայաստանի և իր երկու անմիջական հարևանների հետ համագործակցությունը ստանում է այլ բովանդակություն և բնույթ:
Նախքան ԱՆԻ-ին միանալը, երկու տասնամյակների լրագրության փորձ ունեցող Հակոբյանը աշխատել է «Անկախություն» թերթում, «Երկիր» և «Ազգ» օրաթերթերում, Հայաստանի Հանրային ռադիոյի «Ռադիոլուր» ծրագրում, Միացյալ Նահանգների «Դը Արմինյըն ռիփորթեր» (The Armenian Reporter) անգլերեն շաբաթաթերթում, «Սիվիլիթաս» հիմնադրամում և վերջինիս մաս կազմող «ՍիվիլՆեթ» առցանց հեռուստատեսությունում: 2005-2012 թթ. նա աշխատակցել է Սիդնեյի SBS ռադիոյի հայկական ծառայությանը: 2005 թվականից առ այսօր նա Բեյրութում լույս տեսնող «Ազդակ» օրաթերթի Երևանի թղթակիցն է:
2005 թվականին Հակոբյանը արժանացել է Երևանի մամուլի ակումբի` տարածաշրջանային թեմաներով գրող տարվա լրագրողի, իսկ 2009-ին ակումբը նրան մրցանակ է շնորհել «Արցախյան օրագիր. Կանաչ ու սև» գրքի համար: 2014-ին Հակոբյանի «Հայացք Արարատից. Հայերը և թուրքերը» գիրքը արժանացել է Թեքեյան մշակութային միության «Հայկաշեն Ուզունյան» գրական մրցանակի:

Journalist Tatul Hakobyan to Head Newly Formed ANI Foundation for Armenian Studies
Tatul Hakobyan, who is a journalist and a specialist on the conflicts in the Caucasus, will co-ordinate the activities of the newly-established ANI Foundation for Armenian Studies.
“ANI is being set up at a time when a gap is being felt in objective and comprehensive publications on the domestic political life, demographics, the economy, border communities, the region, and Homeland-Diaspora affairs in Armenia and Artsakh (Nagorno-Karabakh). We aim to fill that gap with our work,” Hakobyan said.
ANI will prepare reports on current issues pertaining to Armenia’s domestic and foreign policy, economy, agriculture, as well as the Diaspora – including communities in the former Soviet Union – Armenia-Turkey relations, and the Nagorno-Karabakh conflict. The centre will organize conferences, round tables, releases of relevant books, and various other projects related to Armenian Studies.
“There is sometimes a lack of critical thought based on the Armenian agenda in Armenia and the diaspora. ANI will attempt to provide its own input in that regard by presenting not just ideas and proposals, but also approaches to reasonable and feasible solutions,” Hakobyan said. He emphasized that the publications by ANI must be of benefit for institutions and individuals in the diaspora to have more involvement and investments in Armenia’s border communities, to begin with in order to develop the villages immediately bordering Azerbaijan.
He said that ANI will closely follow developments in Armenia-Iran and Armenia-Georgia relations, given that, upon membership in the Eurasian Economic Union, the co-operation between Armenia and its two immediate neighbours will receive a different context and character.
Before joining ANI, Hakobyan had two decades of experience in journalism at the Ankakhutyun, Yerkir, and Azg newspapers, the RadioLur programme at the Public Radio of Armenia, the English-language Armenian-American weekly Armenian Reporter, the Civilitas Foundation and its online CivilNet broadcasts. From 2005 to 2012, he was associated with the Armenian-language service of SBS Radio, based in Sydney, Australia. Hakobyan has been the Yerevan correspondent for the Armenian-language Aztag daily of Beirut since 2005.
Tatul Hakobyan was recognised as the journalist of the year by the Yerevan Press Club in 2005 for his reports on the region. He also received an award from that organisation in 2009 for his book Karabakh Diary: Green and Black. Another book by Hakobyan – Armenians and Turks: From War to Cold War to Diplomacy – was awarded the Haigashen Ouzounian Literary Prize by the Tekeyan Cultural Association in 2014.