Թաթուլ Հակոբյանը` «Հայկական ուսումնասիրությունների ԱՆԻ հիմնադրամի» համակարգող
Լրագրող, կովկասյան հակամարտությունների հարցերով փորձագետ Թաթուլ Հակոբյանը համակարգելու է նորաստեղծ «Հայկական ուսումնասիրությունների ԱՆԻ հիմնադրամ» հաստատության գործունեությունը:
«ԱՆԻ-ն հիմնադրվում է մի ժամանակահատվածում, երբ զգացվում է Հայաստանի և Արցախի ներքաղաքական կյանքի, ժողովրդագրության, տնտեսության, սահմանային համայնքների, տարածաշրջանի, Հայաստան-Սփյուռք հարաբերությունների մասին անկողմնակալ և համապարփակ հրատարակությունների պակաս: Մեր աշխատանքով փորձելու ենք լրացնել այդ բացը»,- ասել է Հակոբյանը:
ԱՆԻ-ն պատրաստելու է թեմատիկ զեկույցներ Հայաստանի արտաքին և ներքին քաղաքականության, տնտեսության, գյուղատնտեսության, Սփյուռքի, այդ թվում` ներքին Սփյուռքի, Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների, Արցախյան հակամարտության մասին: Կենտրոնը կազմակերպելու է խորհրդաժողովներ, կլոր սեղաններ և հայագիտական թեմաներով տարաբնույթ ձեռնարկներ, արժեքավոր գրքերի շնորհանդեսներ:
«Հայաստանին և Սփյուռքին երբեմն պակասում է քննադատական միտքը` խարսխված հայկական օրակարգի վրա: ԱՆԻ-ն փորձելու է իր ներդրումը բերել այդ բացը լրացնելու հարցում` ներկայացնելով ոչ միայն գաղափարներ ու առաջարկներ, այլ լուծման տրամաբանական և իրատեսական տարբերակներ»,- ասել է Հակոբյանը: Նա ընդգծել է, որ ԱՆԻ-ի հրատարակությունները պետք է նպաստեն, որպեսզի սփյուռքյան կազմակերպությունները և անհատները ավելի մեծ ներգրավվածություն և ներդրում ունենան Հայաստանի սահմանային, առաջին հերթին` Ադրբեջանին անմիջական սահմանակից գյուղերի շենացման գործում:
Նա ասել է, որ ԱՆԻ-ն ուշադրությամբ հետևելու է Հայաստան-Իրան և Հայաստան-Վրաստան հարաբերությունների զարգացմանը, քանի որ Եվրասիական տնտեսական միությանը անդամակցելուց հետո Հայաստանի և իր երկու անմիջական հարևանների հետ համագործակցությունը ստանում է այլ բովանդակություն և բնույթ:
Նախքան ԱՆԻ-ին միանալը, երկու տասնամյակների լրագրության փորձ ունեցող Հակոբյանը աշխատել է «Անկախություն» թերթում, «Երկիր» և «Ազգ» օրաթերթերում, Հայաստանի Հանրային ռադիոյի «Ռադիոլուր» ծրագրում, Միացյալ Նահանգների «Դը Արմինյըն ռիփորթեր» (The Armenian Reporter) անգլերեն շաբաթաթերթում, «Սիվիլիթաս» հիմնադրամում և վերջինիս մաս կազմող «ՍիվիլՆեթ» առցանց հեռուստատեսությունում: 2005-2012 թթ. նա աշխատակցել է Սիդնեյի SBS ռադիոյի հայկական ծառայությանը: 2005 թվականից առ այսօր նա Բեյրութում լույս տեսնող «Ազդակ» օրաթերթի Երևանի թղթակիցն է:
2005 թվականին Հակոբյանը արժանացել է Երևանի մամուլի ակումբի` տարածաշրջանային թեմաներով գրող տարվա լրագրողի, իսկ 2009-ին ակումբը նրան մրցանակ է շնորհել «Արցախյան օրագիր. Կանաչ ու սև» գրքի համար: 2014-ին Հակոբյանի «Հայացք Արարատից. Հայերը և թուրքերը» գիրքը արժանացել է Թեքեյան մշակութային միության «Հայկաշեն Ուզունյան» գրական մրցանակի:

Татул Акопян – координатор Центра АНИ
Журналист, эксперт по проблемам кавказских конфликтов Татул Акопян будет координировать деятельность новосозданного учреждения «Фонд армянских исследований АНИ».
«АНИ учреждается в период, когда ощущается дефицит беспристрастных и всеохватывающих публикаций о внутриполитической жизни Армении и Арцаха [Нагорный Карабах], демографии, экономике, приграничных общинах, регионе, отношениях Армения-Диаспора. Мы попытаемся восполнить пробел своей работой», сказал Акопян.
АНИ будет разрабатывать тематические доклады о внутренней и внешней политике Армении, экономике, сельском хозяйстве, Диаспоре, в том числе – внутренней диаспоре, отношениях Армения-Турция, Карабахском конфликте. Центр намерен проводить конференции, круглые столы и разного рода мероприятия по теме арменоведения, презентации ценных книг.
«Армении и Диаспоре порой недостает критической мысли, которая зиждется на армянской повестке. АНИ попытается привнести свой вклад в дело заполнения этой бреши, представляя не только новые предложения и идеи, но и логические и реалистичные решения проблем», сказал Акопян. Он подчеркнул, что публикации АНИ должны способствовать большему вовлечению диаспорских организаций и отдельных персоналий в дело благоустройства приграничных сел Армении, особенно, непосредственно граничащих с Азербайджаном.
Татул Акопян подчеркнул, что АНИ будет внимательно отслеживать развитие отношений Армения-Иран и Армения-Грузия, поскольку после вступления в Евразийский экономический союз сотрудничество Армении с ее непосредственными соседями обретает иное содержание и характер.
До присоединения к АНИ имеющий более чем двадцатилетний стаж журналистской работы Акопян успел поработать в газетах «Анкахутюн» («Независимость»), «Еркир» («Страна») и «Азг» («Нация»), в программе «Радиолур» на Общественном радио Армении, в англоязычном еженедельнике США “The Armenian Reporter”, в фонде «Сивилитас» и на функционирующем в его структуре онлайн-телевидении СивилНет. В 2005-2012 годах сотрудничал с армянской службой радио SBS Сиднея. С 2005 года и по сей день – ереванский корреспондент бейрутской газеты «Аздак».
В 2005 году Акопян был провозглашен Ереванским пресс-клубом журналистом года, пишущим на региональную тематику, а в 2009 году Клуб удостоил его премии за книгу «Карабахский дневник: Зеленое и черное». В 2014 году книга Акопяна «Взгляд с Арарата: Армяне и турки» была удостоена литературного приза «Айкашен Узунян» Текеянского культурного союза.