Պերմյակովին ՀՀ իրավապահներին չեն հանձնի` ելնելով ՌԴ սահմանադրությունից
Հանցագործության կատարման մեջ կասկածվող Վալերի Պավելի Պերմյակովը ՌԴ քաղաքացի է և գտնվում է ՌԴ իրավապահների հսկողության՝ նույնն է՝ ՌԴ իրավազորության ներքո: Հետևաբար Վ. Պերմյակովին ՀՀ իրավապահներին հանձնելու հարց չի քննարկվում, նկատի ունենալով ՌԴ սահմանադրության 61-րդ հոդվածի 1-ին կետում ամրագրված արգելքը, համաձայն որի, ՌԴ քաղաքացին չի կարող հանձնվել այլ պետության: Այս մասին հայտնում է ՀՀ գլխավոր դատախազությունը:
Դատախազությունը մեջբերում է համանման արգելքի մասին ՀՀ Սահմանադրության 30.1 հոդվածի դրույթներով, որի գործողության պայմաններում ՀՀ որևէ քաղաքացի երբևէ չի հանձնվել այլ պետության:
Քննությունը վարում են ՀՀ և ՌԴ իրավապահ մարմինները: Քննությունն իրականացվելու է ՀՀ և ՌԴ իրավապահ մարմիների ակտիվ իրավական փոխգործակցությամբ: «Հայկական կողմը հետևողական է լինելու, որ բոլոր մեղավորները օրենքով սահմանված կարգով ենթարկվեն պատասխանատվության»,- նշվում է հաղորդագրությունում:

Пермяков не будет передан армянским правоохранителям с учетом Конституции РФ
Подозреваемый в совершении преступления Валерий Павлович Пермяков является гражданином РФ и находится под контролем российских правоохранителей, то есть под юрисдикцией РФ. Поэтому вопрос о передаче Пермякова правоохранителям Армении не обсуждается с учетом запрета, закрепленного п. 1 ст. 61 Конституции РФ, согласно которому гражданин РФ не может быть выдан другому государству. Об этом сообщает Генпрокуратура РА.
Аналогичный запрет установлен также положениями ст. 30.1 Конституции РА, в соответствии с которой ни один гражданин Армении никогда не был выдан другому государству.
“Следствие ведут правоохранительные органы Армении и России, и оно будет проводиться при их активном правовом взаимодействии. Армянская сторона будет последовательна в том, чтобы все виновные были привлечены к ответственности в установленном законом порядке”,- говорится в сообщении Генпрокуратуры РА.