Պատասխան գլխավոր դատախազին. «Ռուսական կողմը խախտել է պայմանագիրը»
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» հասարակական կազմակերպությունը հաղորդագրություն է տարածել` ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանի` Գյումրիում կայացած ասուլիսի վերաբերյալ: ՀԿ-ի պատասխանը դատախազին ներկայացնում ենք ամբողջությամբ.
«Այսօր Գյումրիում ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանը հայտարարեց, որ քանի որ ՌԴ զինվորական Վալերի Պերմյակովին մեղսագրվող հանցաքներից առաջինը եղել է զորամասը զենքով լքելը, ուստի հարցը ՌԴ իրավազորության ներքո է:
Պարոն Կոստանյանը նաև ընդունեց այն փաստը, որ խնդիրը բարձրացվել է այն բանից հետո, երբ Պերմյակովը հայտնվեց ՌԴ ռազմաբազայում:
Այդ կապակցությամբ հարկ ենք համարում պարզաբանել հետևյալը`
1. Հանձնման և ՌԴ սահմանադրության հետ կապված խնդիրները ի հայտ եկան միայն այն ժամանակ, երբ Պերմյակովը ռուս սահմանապահների կողմից հանձնվեց ՌԴ 102-րդ ռազմաբազայի հրամանատարին: Ռուս սահմանապահները սահմանը հատելու փորձ կատարողին որևէ իրավունք չունեին հանձնելու որևէ մեկին` բացի ՀՀ իրավապահ մարմիններից:
ՌԴ սահմանապահները խախտել են «Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ռուսաստանյան ռազմական բազայի գտնվելու հետ կապված գործերով իրավասության և փոխադարձ իրավական օգնության հարցերի մասին» համաձայնագրի 4-րդ հոդվածը, ինչը և հանգեցրել է հանձնման հետ կապված բոլոր խնդիրներին:
2. 1999 թվականին, երբ ՌԴ զինվորականներ Դանիս Պոպովն ու Ալեքսանդր Կամենևը նույն Գյումրիում զենքով լքեցին զորամասն ու կրակ բացեցին պատահական անցորդների վրա, արդյունքում մահացավ 2 հոգի, 10-ը վիրավորվեցին:
Պոպովին և Կամենևին ձերբակալեցին հայ իրավապահները (ոչ առանց քաղաքացիների օգնության) և այդ անձինք դատվեցին Հայաստանի Հանրապետությունում` Շիրակի մարզի դատարանում (նախագահությամբ դատավոր Էդվարդ Մանուկյանի):
3. Իրավական տեսանկյունից բացարձակ կարևոր չէ, թե որ աշխարհագրական տարածքում է տեղի ունենալու հանցագործության մեղավորի դատը: Կարևոր է, թե որ երկրի դատարանն է այն քննելու:
Այս դեպքում, համաձայն Գևորգ Կոստանյանի, ըստ ամենայնի, Պերմյակովի գործը քննվելու է Գյումրիում ՌԴ կայազորային դատարանը, իսկ գործը վարելու է ՌԴ քննչական կոմիտեյի կայազորային 517-րդ քննչական մարմինը:
Վերոնշյալը իրավական հիմք է տալիս պնդելու, որ հարկավոր է, որ Հայաստանի Հանրապետության իրավապահ մարմինները հետաքննություն սկսեն այն փաստի շուրջ, թե ինչու են ռուս սահմանապահները հանցագործին հանձնել ռազմաբազայի հրամանատարին: Ինչպես նաև, հարկավոր է քրեական հետապնդման ենթարկել այն սահմանապահներին, ովքեր օգնել են Պերմակյովին խուսափել հայ իրավապահներից»:

Ответ генпрокурору РА: “Российская сторона нарушила договор”
Общественная организация “Объединение информированных граждан” распространила сообщение в связи с состоявшейся в Гюмри пресс-конференцией генерального прокурора РА Геворка Костаняна. Ниже представляем текст ответа общественной организации генпрокурору РА.
“Сегодня в Гюмри генпрокурор РА Геворк Костанян заявил, что поскольку первое обвинение, которое было выдвинуто военнослужащему РФ Валерию Пермякову, заключалось в оставлении с оружием воинской части, то вопрос относится к юрисдикции РФ. Вместе с тем г-н Костанян признал тот факт, что вопрос был поднят после того, как Пермяков оказался на военной базе РФ.
В связи с этим считаем нужным представить следующие разъяснения.
Вопросы, связанные с передачей и Конституцией РФ, возникли только тогда, когда Пермяков был передан российскими пограничниками командиру 102-ой военной базы РФ. Российские пограничники не имели права передавать лицо, совершившее попытку перехода границы, кому-либо, кроме правоохранительных органов РА.
1.Пограничники РФ нарушили ст.4 “Соглашения между Российской Федерацией и Республикой Армения по вопросам юрисдикции и взаимной правовой помощи по делам, связанным с нахождением российской военной базы на территории Республики Армения”, что и вызвало проблемы, связанные с передачей.
2. В 1999 г., когда российские военнослужащие Денис Попов и Александр Каменев в том же Гюмри покинули с оружием воинскую часть и открыли огонь по случайным прохожим, погибли два человека, десять человек получили ранения. Попов и Каменев были задержаны армянскими правоохранителями (не без помощи граждан), и эти лица были осуждены в Республике Армения, в суде Ширакской области (судья Эдвард Манукян).
3. С правовой точки зрения совершенно неважно, на какой географической территории будет проходить суд над совершившим преступление лицом. Важно, суд какой страны будет вести судебный процесс. В данном случае, по словам Геворка Костаняна, дело Пермякова, судя по всему, будет рассматривать российский гарнизонный суд в Гюмри, а дело будет вести 517-й гарнизонный следственный орган Следственного комитета РФ.
Вышеизложенное дает правовое основание говорить о необходимости того, чтобы правоохранительные органы Республики Армения заинтересовались, почему российские пограничники передали преступника командиру военной базы. Необходимо также осуществить уголовное преследование в отношении тех пограничников, которые помогли Пермякову избежать армянских правоохранителей”.