Ռոբերտ Նազարյանի կնոջ հիմնական եկամուտը տրված փոխառություններից ստացված գումարներն են
Ուսումնասիրելով բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց գույքի ու եկամուտների հայտարարագրերը` տպավորություն է ստեղծվում, որ նրանց գերակշիռ մասը տոկոսով գումար տվողներ են: Փոխառություններից ստացված տոկոսագումարները երբեմն ավելի մեծ են, քան կոնկրետ պաշտոնյայի կամ նրա հետ փոխկապակցված անձի աշխատավարձը:
ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Նազարյանն ու նրա կինը՝ Սվետլանա Խառատյանը հենց այդ ճանապարհով են վաստակում իրենց եկամուտների մի մասը:
2011թ.-ին Ռոբերտ Նազարյանը միայն 8.100 դոլար եկամուտ է ստացել տրված փոխառությունից ստացված տոկոսներից: Իսկ որպես դրամական միջոց` հայտարարագրել է 112.000 դոլար և 11 մլն դրամ: 2010թ.-ին այդ գումարը եղել է 15.000 դոլար և 8 մլն դրամ:
2012թ.-ին փոխառությունից ստացված եկամուտները կազմել են 8.300 դոլար, իսկ հաշվին պահվող դրամական միջոցները մնացել են գրեթե անփոփոխ՝ 112.000 դոլար և 12 մլն դրամ:
Ռոբերտ Նազարյանը «մոռացել» է, որ տարեվերջին հայտարարագրել է 12 մլն դրամ և 2013թ.-ի սկզբին դարձյալ մեկ միլիոն դրամով «կրճատել» է իր դրամական միջոցը՝ դարձնելով 11մլն դրամ, մինչդեռ այն պետք է նշված լիներ 12 մլն դրամ: Դոլարային միջոցները դարձյալ մնացել են անփոփոխ՝ 112,000:
2013թ.-ին Ռոբերտ Նազարյանը դարձյալ 8.300 դոլարի չափով տոկոսագումար է ստացել:
Կինը՝ Սվետլանա Խառատյանը, 2011թ.-ին աշխատավարձ կամ դրան հավասարեցված այլ վճարներ չի ստացել: Նրա միակ եկամուտը՝ 24.300 դոլարը, գոյացել է տրված փոխառությունից ստացված տոկոսագումարից:
Իսկ նրա հաշվին եղել է 300.000 դոլար և 3 մլն դրամ՝ 2010թ.-ի 1մլն-ի փոխարեն:
2012թ.-ին Ս. Խառատյանը փոխառության տոկոսագումարից ստացել է 24.450 դոլարի եկամուտ: Դրամական միջոցներից դոլարային գումարը մնացել է նույնը, իսկ դրամայինը տարեվերջին նվազել է 1 մլն դրամով՝ դառնալով 2 մլն դրամ:
Պաշտոնատար ու նրանց հետ փոխկապակցված անձինք գրեթե վստահ են, որ իրենց հայտարարագիրը մանրակրկիտ չի ստուգվում, ուստի իրենց կարող են թույլ տալ «copy paste» հայտարարագրեր ներկայացնել:
Մասնավորապես, Սվետլանա Խառատյանը ամուսնու նման «մոռանալով», որ նախորդ տարվա վերջին որպես դրամական միջոց հայտարարագրել էր 2 մլն դրամ և այն պետք է նույնությամբ համընկնի 2013թ.-ի տարեսկզբին հայտարարագրածի հետ` 2013թ. սկզբին հայտարարագրել է 3 մլն, դոլարայինը մնացել է անփոփոխ՝ 300.000 դոլար: 2013-ին տոկոսագումարից ստացված եկամուտը դարձյալ նույն գումարն է նշած՝ 24, 450 դոլար:

Основной источник доходов жены Роберта Назаряна составляют проценты по займам
От изучения деклараций об имуществе и доходах высокопоставленных лиц складывается впечатление, что подавляющая их часть выдает деньги под проценты. Получаемые в результате этого суммы порой превышают зарплату конкретного чиновника или взаимосвязанных с ним лиц.
Именно таким путем получают часть своих доходов председатель Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) РА Роберт Назарян и его жена Светлана Харатян.
В 2011 г. проценты по выданному займу принесли Роберту Назаряну доход на сумму 8.100 долларов. В качестве денежных средств он задекларировал 112 тыс. долларов и 11 млн драмов. В 2010 г. эти суммы составили соответственно 15 тыс. долларов и 8 млн драмов.
В 2012-ом полученные Назаряном проценты по займам составили 8.300 долларов, а хранившиеся на его счетах денежные средства остались почти неизменными - 112.000 долларов и 12 млн драмов.
Роберт Назарян “забыл”, что в конце года он задекларировал 12 млн драмов и в начале 2013 г. “сократил” свои денежные средства на один миллион, задекларировав 11 млн вместо 12 млн драмов. Его средства в долларах остались неизменными – 112.000.
В 2013 г. полученные председателем КРОУ проценты по займам вновь составили 8.300 долларов.
Жена Роберта Назаряна Светлана Харатян в 2011 г. не получала зарплату или приравненные к ней другие выплаты. Ее единственный доход в размере 24.300 долларов образовался за счет процентов по займам.
Вместе с тем на счету С.Харатян было 300.000 долларов и 3 млн драмов вместо 1 млн драмов в 2010 г.
В 2012 г. проценты по займам, полученные супругой председателя КРОУ, принесли ей доход в размере 24.450 долларов. Денежные средства в долларах не изменились, а в драмах сократились к концу году на 1 млн, составив 2 млн драмов.
Высокопоставленные чиновники и взаимосвязанные с ними лица почти уверены в том, что их декларации тщательно не изучаются, поэтому позволяют себе представлять декларации, составленные по принципу “copy – paste”.
В частности, Светлана Харатян, которая, как и ее муж, забыла о том, что в конце предыдущего года она задекларировала 2 млн драмов и что эта сумма должна в точности совпасть с данными декларации, представленной в начале 2013 г., в указанный период задекларировала 3 млн драмов, а вот сумма в долларах осталась неизменной – 300.000.
В 2013 г. в качестве дохода, полученного от выдачи займов под проценты, в декларации была указана прежняя сумма – 24.450 долларов.