Ռոբերտ Նազարյանի կնոջ հիմնական եկամուտը տրված փոխառություններից ստացված գումարներն են
Ուսումնասիրելով բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց գույքի ու եկամուտների հայտարարագրերը` տպավորություն է ստեղծվում, որ նրանց գերակշիռ մասը տոկոսով գումար տվողներ են: Փոխառություններից ստացված տոկոսագումարները երբեմն ավելի մեծ են, քան կոնկրետ պաշտոնյայի կամ նրա հետ փոխկապակցված անձի աշխատավարձը:
ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Նազարյանն ու նրա կինը՝ Սվետլանա Խառատյանը հենց այդ ճանապարհով են վաստակում իրենց եկամուտների մի մասը:
2011թ.-ին Ռոբերտ Նազարյանը միայն 8.100 դոլար եկամուտ է ստացել տրված փոխառությունից ստացված տոկոսներից: Իսկ որպես դրամական միջոց` հայտարարագրել է 112.000 դոլար և 11 մլն դրամ: 2010թ.-ին այդ գումարը եղել է 15.000 դոլար և 8 մլն դրամ:
2012թ.-ին փոխառությունից ստացված եկամուտները կազմել են 8.300 դոլար, իսկ հաշվին պահվող դրամական միջոցները մնացել են գրեթե անփոփոխ՝ 112.000 դոլար և 12 մլն դրամ:
Ռոբերտ Նազարյանը «մոռացել» է, որ տարեվերջին հայտարարագրել է 12 մլն դրամ և 2013թ.-ի սկզբին դարձյալ մեկ միլիոն դրամով «կրճատել» է իր դրամական միջոցը՝ դարձնելով 11մլն դրամ, մինչդեռ այն պետք է նշված լիներ 12 մլն դրամ: Դոլարային միջոցները դարձյալ մնացել են անփոփոխ՝ 112,000:
2013թ.-ին Ռոբերտ Նազարյանը դարձյալ 8.300 դոլարի չափով տոկոսագումար է ստացել:
Կինը՝ Սվետլանա Խառատյանը, 2011թ.-ին աշխատավարձ կամ դրան հավասարեցված այլ վճարներ չի ստացել: Նրա միակ եկամուտը՝ 24.300 դոլարը, գոյացել է տրված փոխառությունից ստացված տոկոսագումարից:
Իսկ նրա հաշվին եղել է 300.000 դոլար և 3 մլն դրամ՝ 2010թ.-ի 1մլն-ի փոխարեն:
2012թ.-ին Ս. Խառատյանը փոխառության տոկոսագումարից ստացել է 24.450 դոլարի եկամուտ: Դրամական միջոցներից դոլարային գումարը մնացել է նույնը, իսկ դրամայինը տարեվերջին նվազել է 1 մլն դրամով՝ դառնալով 2 մլն դրամ:
Պաշտոնատար ու նրանց հետ փոխկապակցված անձինք գրեթե վստահ են, որ իրենց հայտարարագիրը մանրակրկիտ չի ստուգվում, ուստի իրենց կարող են թույլ տալ «copy paste» հայտարարագրեր ներկայացնել:
Մասնավորապես, Սվետլանա Խառատյանը ամուսնու նման «մոռանալով», որ նախորդ տարվա վերջին որպես դրամական միջոց հայտարարագրել էր 2 մլն դրամ և այն պետք է նույնությամբ համընկնի 2013թ.-ի տարեսկզբին հայտարարագրածի հետ` 2013թ. սկզբին հայտարարագրել է 3 մլն, դոլարայինը մնացել է անփոփոխ՝ 300.000 դոլար: 2013-ին տոկոսագումարից ստացված եկամուտը դարձյալ նույն գումարն է նշած՝ 24, 450 դոլար:

Public Services Regulatory Commission Head and Wife Are Money Lenders on the Side
Studying the financial disclosures of Armenia’s top level government officials, one gets the impression that most of them are money lenders on the side.
The interest they receive often outstrips their state salaries or those of family members.
Robert Nazaryan, Commissioner of the Public Services Regulatory Commission of Armenia, and his wife Svetlana Kharatyan make some of the income via money lending.
In 2011, Robert Nazaryan declared a mere US$8,100 in interest income from loans. In terms of cash assets, Nazaryan declared $112,000 and 11 million AMD. (Those figures were $15,000 and 8 million respectively in 2010)
In 2012, interest income from loans was $8,300. Nazaryan cash assets remained virtually unchanged - $112,000 and 12 million AMD.
What Nazaryan forgot that at the end of the 2012 he declared 12 million AMD and declared 1 million less (11 million) at the start of 2013. Naturally, he should have declared 12 million as of January 1, 2013. His dollar assets remained the same at $112,000.
In 2013, Nazaryan again declared $8,300 in interest income from loans.
In 2011 his wife Svetlana Kharatyan declared no salary. Her only revenue was $24,300 in interest from loans. She declared $300,000 and 3 million AMD in the bank.
In 2012, Kharatyan declared $24,450 in loan income. Her cash in dollars remained at $300,000 but her cash in drams dropped to 2 million.
Government officials and their relatives know that their financial disclosures are not examined in any detail. Thus, they feel at ease filling them in using the simple “copy paste” method.
How else can we explain Svetlana Kharatyan making a similar accounting mistake like her husband?
She declared 2 million AMD as cash assets as of December 31, 2012 and 3 million AMD as of January 1, 2013.
That would, at the very least, nullify the financial disclosure had anyone taken the time to examine the numbers.