Գևորգ Կոստանյանի կոչը. «Համբերեք»
ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանը, ի պատասխան գյումրեցիների` Շիրակի մազրային դատախազության շենքից դուրս գալու իրեն ուղղված կոչերին, երկրորդ անգամ հանդիպեց քաղաքացիներին:
Հանրահավաքի մասնակիցներից Լևոն Բարսեղյանը նորից ձևակերպեց ընդհանուր պահանջը. ռուս Պրեմյակովի քրեական գործի գլխավոր դերակատարը պիտի լինի Հայաստանի դատական համակարգը, դատը պիտի լինի Հայաստանի դատարանում:
Գ. Կոստանյանն, ի պատասխան, հավաստիացրեց, որ «այն որ, ամբողջությամբ քրեական գործի քննությունը պետք է իրականացվի մեր մոտ, արդարացի պահանջ է»: Այդ նպատակով, ըստ նրա, այսօր քննիչները առավոտվանից հարցաքննում են կասկածյալին:
«Համբերեք, գործը քննվում: Ես համաձայն եմ ինչին որ դուք ասացիք, բայց այդ ամեն ինչը պրոցես է, գործը քննվում է..... Սովորական հայերեն լեզվով՝ իրավազորության հարց է, յուրիսդիկցիայի հարց է, անունն ինչ ուզում եք դրեք, հիմա այդ անձը ռուսական բազայում է, բայց մեր տղերքն իրականցնում են իրենց գործը»,- ասաց գլխավոր դատախազը` ավելկացնելով, որ : Նա ավելացրեց, որ այդ պատճառով էլ երկու քրեական գործ է հարուցվել՝ մեկը ՌԴ իրավապահներրի, մյուսը՝ հայ իրավապահների կողմից: Ռուսաստանի իրավապահներն իրականացնում են իրենց դատավարությունը, մենք իրականացնում ենք մերը:
Լևոն Բարսեղյանը հանրահավաքի մասնակիցների անունից դատախազին կոչ արեց` իր անունից նամակ գրել Ռուսաստանի գլխավոր դատախազին` գործն ամբողջությամբ Հայաստանի դատական համակարգի իրավասությանը հանձնելու պահանջով:

Призыв Геворка Костаняна: “Потерпите!”
Генпрокурор РА Геворк Костанян прислушался к призыву гюмрийцев и во второй вышел к собравшимся перед зданием прокуратуры Ширакской области.
Участвовавший в митинге Левон Барсегян вновь озвучил общее требование: главную роль в уголовном деле российского военнослужащего Пермякова должна играть судебная система Армении, суд должен проходить в армянском суде.
В ответ Г.Костанян сказал, что требование провести расследование уголовного дела полностью у нас является справедливым. По его словам, с этой целью сегодня армянские следователи с утра допрашивали подозреваемого.
“Потерпите, дело расследуется. Я согласен с тем, что вы говорите, но это процесс, дело расследуется… Это вопрос юрисдикции или называйте как хотите. Сейчас он находится на российской базе, но наши делают свое дело”,- сказал генпрокурор, добавив, что именно поэтому возбуждены два уголовных дел: одно правоохранителями РФ, другое армянскими правоохранителями. Российские правоохранители ведут свое расследование, наши – свое.
Левон Барсегян от имени участников митинга призвал генпрокурора РА обратиться с письмом к генпрокурору РФ и потребовать, чтобы дело полностью было передано под юрисдикцию судебной системы Армении.