Անակնկալների թեժ աշունը
Երեկվանից Երեւանի քաղաքապետ Կարեն Կարապետյան հրաժարականի մասին շրջանառվող լուրերը դեռեւս չեն հաստատվել, սակայն դա ընդամենը «տեխնիկական հարց է»: Կարեն Կարապետյանը հեռանում է:
Շրջանառվում են երկու վարկածներ: Առաջինը, որ նրան Մոսկվայում պաշտոն են առաջարկել: Մյուսը, որը, ըստ երեւույթին հիմնականն է, նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ ունեցած խնդիրներն են:
Նախագահը ընտրություններից առաջ հստակեցնում է հավատարիմների թիմը, իսկ Կարեն Կարապետյանը տարիներ շարունակ համարվում էր Ռոբերտ Քոչարյանի թիմի անդամ, նույնիսկ խոսվում է նրանց համատեղ բիզնեսների մասին: Հենց նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն էր նրան նշանակել «ՀայՌուսգազարդի» ղեկավար: Չի բացառվում, որ Կարեն Կարապետյանը վերդառնա իր նախկին` «գազի» ոլորտ, բնականաբար, ոչ Հայաստանում:
Քաղաքական թեժ աշնան սկիզբը «հայտարարված է»: Եվ ինչպես միշտ, որոշումները նախագահ Սարգսյանը կայացնում է՝ առանց հանրապետականների հետ քննարկելու: Այդ իսկ պատճառով Ս.Սարգսյանի որոշումները միշտ անկնկալ են լինում նրա շրջապատի համար:
Կարեն Կարապետյանին «հեռացնելը» վերջին անակնկալը չէ Հայաստանի քաղաքական դաշտում: Սա ընդամենը սկիզբն է. նոյեմբերին Սերժ Սարգսյանը իր շրջապատին մատուցելու է բազմաթիվ անակնկալներ:
Իսկ առաջին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը այսօր Ազատության հրապարակում իր անակնկալներն է մատուցելու քաղաքական դաշտին: Երիտասարդների խումբը պահանջում է կտրուկ քայլերի գնալ: Հնարավոր է՝ այսօր այդ խումբը հայտարարի անժամկետ նստացույց:
Մնում է երկրորդ նախագահի` Ռոբերտ Քոչարյանի որոշումը, իսկ «Բարգավաճ Հայաստանը» դեռ լռում է: Ամենավտանգավորը Սերժ Սարգսյանի համար Ռոբերտ Քոչարյանի թիմն է: Քոչարյանի որոշումից է կախված «Բարգավաճ Հայաստանի» ճակատագիրը: Կկանգնի՞ Գագիկ Ծառուկյանը վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի նախանշած «կոտրած տաշտակի» առաջ, թե՞ ոչ, հայտնի կդառնա շատ արագ:

Жаркая осень сюрпризов
Муссируемые со вчерашнего дня слухи об отставке мэра Еревана Карена Карапетян пока не подтвердились, однако это всего лишь “вопрос техники”. Карен Карапетян уходит.
Обсуждаются две версии ухода столичного мэра. Согласно первой, Карапетяну в Москве предложили должность. Согласно второй и, по всей видимости, основной версии, у Карена Карапетяна возникли проблемы с президентом страны.
До президентских выборов Серж Саргсян отбирает для своей команды преданных ему людей. Между тем Карен Карапетян на протяжении многих лет считался членом команды Роберта Кочаряна, поговаривали даже об их совместном бизнесе. Именно Роберт Кочарян, будучи президентом страны, назначил Карапетяна руководителем “АрмРосгазпрома”. Не исключено, что Карен Карапетян вернется в свою прежнюю, газовую, сферу, разумеется, не в Армении. О начале жаркой политической осени уже “объявлено”. И, как всегда, президент Саргсян принял решение без его обсуждения с республиканцами. Поэтому решения Сержа Саргсяна всегда оказываются неожиданными для его окружения.
Уход Карена Карапетяна не последний сюоприз в политическом поле Армении. Это лишь начало. В ноябре Саргсян преподнесет своему окружению многочисленные сюрпризы.
А сегодня на площади Свободы свои сюрпризы преподнесет политическому полю первый президент РА Левон Тер-Петросян. Группа молодежи требует пойти на решительные шаги. Возможно, с сегодняшнего дня эта группа объявит о начале бессрочной сидячей акции.
Остается решение второго президента РА Роберта Кочаряна. А партия “Процветающая Армения” пока молчит. Самую большую опасность для Сержа Саргсяна представляет команда Роберта Кочаряна. Судьба “Процветающей Армении” зависит от решения Кочаряна. Очень скоро станет известно, окажется Гагик Царукян у “разбитого корыта”, о чем предупредил премьер-министр Тигран Саркисян, или нет.