Հունվարի 20-ը՝ սգո և պահանջատիրության օր
«Մենք՝ Հայաստանի Հանրապետության լիիրավ քաղաքացիներս, գիտակցելով, որ մեր երկրի իշխանության ղեկին հայտնված անձինք վաղուց բաց են թողել պահը և իրենց անգործությամբ անարգել Գյումրիի արյունալի դեպքերից զոհվածների հիշատակը, հունվարի 20-ը հայտարարում ենք սգո և պահանջատիրության օր։ Քաղաքացիներին կոչ ենք անում անպայման ժամանակ հատկացնել Ազատության հրապարակում հարգելու անմեղ զոհերի հիշատակը։
Հունվարի 20-ը կլինի սգո օր՝ ի հիշատակ Ավետիսյանների ընտանիքի, որն իսպառ հոշոտվեց ռուսական 102-րդ ռազմաբազայում գրանցված ռուս տխրահռչակ զինծառայողի և նրա հնարավոր աջակիցների կողմից, ինչպես նաև պահանջատիրության օր՝ որպես կոչ բոլոր երկրների հայ համայնքներին և Հայաստանի ազատ քաղաքացիներին՝  համախմբվելու և պահանջելու արդար դատաստան հանցանքի կազմակերպիչների և իրականացնողների նկատմամբ՝ համաձայն Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրության։
Ապօրինի և անբարոյական ենք համարում ոստիկանության կողմից սգավոր ժողովրդի մոմավառությանը և խաղաղ հավաքներին խոչընդոտելու փորձերը ինչ-ինչ կցկտուր պատճառաբանություններով և առավել ևս առևանգելն ու բերման ենթարկելը, և հուսով ենք, որ իրավապահ կոչվող մարմինները չեն կրկնի անցած երկու օրերի խիստ անպատվաբեր և ամոթալի այդ գործելակերպը։
Իշխանության ղեկին հայտնված մարդկանց մենք որևէ կոչ չունենք։ Նրանց ցուցաբերած խայտառակ անտարբերությունն ընդունում ենք որպես անկարողության բացահայտ դրսևորում, հետևաբար նաև՝ համապատասխան պաշտոններից ինքնակամ հրաժարական»։

20 января – день траура и отстаивания требований
Общественно-гражданская инициатива “Наш город” распространила сегодня заявление, в котором в частности говорится:
“Мы, полноправные граждане Республики Армения, осознавая, что оказавшиеся у руля власти в нашей стране лица давно упустили момент и своим бездействием проявили неуважение к памяти погибших во время кровавых событий в Гюмри, объявляем 20 января днем траура и отстаивания требований.
…20 января должно стать днем траура в память семьи Аветисянов, уничтоженной печально известным военнослужащим 102-ой российской военной базы и его возможными соучастниками, а также днем отстаивания требований как призыв к армянским общинам всех стран и свободным гражданам Армении объединиться и требовать справедливого суда над организаторами и исполнителями преступления в соответствии с законодательством Республики Армения.
Считаем незаконными и безнравственными попытки полиции запрещать под необоснованными предлогами зажигание свечей скорбящими людьми и препятствовать мирным собраниям, а тем более похищать и подвергать приводу граждан. Надеемся, что называющиеся правоохранительными органы не повторят постыдных и не делающих им чести действий, которые были предприняты ими за эти два дня.
Для оказавшихся у руля власти людей у нас нет призывов. Проявленное ими позорное безразличие мы воспринимаем как очевидное проявление недееспособности, а следовательно и добровольную отставку с соответствующих должностей”.