Սերժ Սարգսյանն ընդունել է Ռուսաստանի քննչական կոմիտեի նախագահին
Սարգսյանը նշել է, որ 2015թ. հունվարի 12-ին Գյումրի քաղաքում տեղի ունեցած ողբերգությունը պահանջում է, որ դրա բոլոր հանգամանքները բացահայտվեն աննախադեպ հետևողականությամբ: Սերժ Սարգսյանը կարևորել է, որ այս հանցանքի քննության կապակցությամբ երկու երկրների իրավապահների միջև ձևավորված համագործակցությունն ունենա արդյունավետ շարունակություն, իսկ սկսված գործընթացը հասցվի իր տրամաբանական ավարտին:
Հանդիպման ընթացքում ՌԴ քննչական կոմիտեի նախագահ Ա. Բաստրիկինը նշել է, որ իրենք իրենց հայաստանյան գործընկերների հետ ունեն լիարժեք փոխըմբռնում և հստակ պատկերացում, թե ինչպիսին պետք է լինի հայկական իրավապահ մարմինների կողմից իրականացվող քննությանը ՌԴ իրավասու կառույցների ցուցաբերած օժանդակությունը:
Այդ շրջանակներում ռուսական իրավասու մարմինների կողմից ինչպես Գյումրիում տեղակայված ռազմական բազայի, այնպես էլ ՌԴ տարածքում կատարվող գործողությունները նպատակ ունեն ապահովել սպանության բոլոր վարկածների և գործի բոլոր հանգամանքների համակողմանի քննությունը, մեղավորների բացահայտումը և նրանց պատասխանատվության անխուսափելիությունը:
Ա. Բաստրիկինը նաև վստահություն է հայտնել, որ այս գործով Հայաստանի Հանրապետությունում իրականացվելիք հրապարակային դատական քննությունը կդառնա արդարության և արդարադատության հասնելու երկու կողմերի ձգտման վկայությունը:

Armenian President Serzh Sargsyan has called for a thorough investigation of last week’s murders in Gyumri at a meeting he held today in Yerevan with Alexandr Bastrikin, President of Russia’s Investigative Committee who has arrived for consultations regarding the prosecution of the case.
Sargsyan emphasized that the joint cooperative process agreed to by the two nations must continue its productive measures and lead to a logical conclusion, this according to an official communique issued by the Armenian government.
During the meeting, Bastrikin noted that the legal teams of the two nations have reached a clear understanding of the role of Armenian law enforcement regarding its assistance in the investigation of the case and gave his assurances that both sides are committed to bringing those responsible to justice.
Many in Armenia have demanded that the investigation be spearheaded by Armenian law enforcement bodies and that the main suspect in the killings, Russian soldier Valery Permyakov, be handed over to Armenian jurisdiction.