Որոշ դիտարկումներ` Գյումրիի սպանդի հետ կապված բողոքի ցույցերի հետքերով
Գյումրիում տեղի ունեցած սպանդը ինքնաբուխ և շտապ հավաքների անցկացման պատճառ հանդիսացավ: Ելնելով հնչած կոչերի, բողոքի գործողությունների, տարաբնույթ զրույցների և նմանատիպ այլ աղբյուրների ուսումնասիրությունից` կարող ենք եզրակացություն անել, որ մարդկանց փողոց էր դուրս բերել ինչպես ոճրագործության բուն փաստը, որն իր դաժանությամբ չի տեղավորվում մարդու ուղեղում, այնպես էլ հայկական և ռուսական իշխանությունների ոչ ադեկվատ վերաբերմունքը կատարվածի և հանրության սպասելիքների նկատմամբ։
Մարդիկ նաև վրդովված և ցնցված էին այն փաստից, որ կասկածվողը ոչ թե ինչ-որ սովորական հանցագործ է կամ, ասենք, հակառակորդ պետության դիվերսանտ, այլ ռուսական զինվոր, ով ծառայում է ռուսական ռազմաբազայում, որը, ըստ տարածված պատկերացումների, ՀՀ անվտանգության գլխավոր երաշխիքներից մեկն է։
Բողոքի ցույցի դուրս եկածները խիստ դժգոհ էին, որ մեղադրյալը պահվում է ռուսական բազայում, որ նրան ձեռբակալել են ոչ թե հայ իրավապահները, այլ ռուսական սահմանապահները, որ ձերբակալելուց հետո կասկածյալին չեն հանձնել հայ իրավապահներին, ինչպես, ըստ ցուցարաների, պահանջում է ՀՀ Սահմանադրությունը, որ իշխանությունները ուշ են արձագանքել սպանությանը, որ երկար ժամանակ չեն կարողացել հայտնաբերել կասկածյալին, որ իշխանությունները հստակ տեղեկատվություն չեն տալիս հանրությանը, որ հայտարարում են, թե, ըստ ՌԴ Սահմանդրության, մեղադրյալը, լինելով ՌԴ քաղաքացի, պետք է դատվի ռուսական արդարադատության կողմից, որ ռուսական կողմը ներողություն չի խնդրում հայ ժողովրդից և այլն:
Բողոքողներից շատերին վրդովեցրել էր նաև ռուս զինվորի բացատրությունը, որը, ըստ տարածված պաշտոնական տեղեկատվության, ձերբակալվել է, ասել է, որ ջուր խմելու համար է մտել Ավետիսյանների տուն և վախից է սպանել ընտանիքի անդամներին: Կասկածների տեղիք է տալիս շատ հանգամանքներ, այդ թվում` այն փաստը, որ մեղադրյալը հանցագործության վայրում թողել է իր հագուստը, «կալաշնիկով» ավտոմատը, կոշիկները, որի վրա գրված է իր անունը:
Հարկ է նշել, որ բողոքը, ըստ էության, ուներ երկու թիրախ` ՌԴ և ՀՀ համապատասխան իշխանական մարմինները: Կարելի է ասել, որ նորագույն պատմության ժամանակահատվածում Հայաստանում առաջին անգամ հուժկու բողոք գրանցվեց, որում բավականին շատ էր հակակրեմլյան հռետորաբանությունը, հակակրեմլյան, բայց ոչ հակառուսական: Ակցիաների ժամանակ ռուս էթնոսի, ռուսական հանրության դեմ ոչ մի բացասական բան չի ասվել և այս առումով, բացարձակապես սնանկ են որոշ մեկնաբանների պնդումները, թե ցուցարարները ազգամիջյան կոնֆլիկտ են հրահրել:
Հարկ է նշել, որ բողոքների կողմից մինչ այժմ գրանցվել է մեկ հիմնական պահանջ` հանձնել մեղադրյալին հայ իրավապահներին և դատել հայկական դատարանում: Բողոքողներից շատերը նշում են, որ իրենց համար արժանապատվության, «թասիբի» խնդիր է, որ մեղադրյալը հանձնվի հայկական կողմին։
Ի դեպ, պրոկրեմլյան շրջանակները հասկացնում են, որ մեղադրյալը չպետք է հանձնվի հայկական կողմին, որ դա իրենց համար պատվի խնդիր է։ Հակառակ սրան` պուտինյան ռեժիմը քննադատող ռուսաստանյան մեկնաբանները նշում են, որ մեղադրյալին պետք է հանձնել հայկական կողմին և որ ռուսական իշխանությունները իրենց մերժողական և անտարբեր պահվածով նվաստացնում են հայերին և իրենց գործողություններով Ռուսաստանի դեմ են տրամադրում վերջինիս ամենամտերիմ պետությանը՝ Հայաստանին։
Առանձին պետք է անդրադառնալ բողոքի ցույցերի կազմակերպիչների հարցին։ Ցույցերը չէին կազմակեպվել որևէ առանձին կազմակերպության, կուսակցության կամ նախաձեռնության կողմից, դրանք, ամենայն հավանականությամբ, ինքնաբուխ են եղել, սակայն, տարբեր քաղաքացիական ակտիվիստներ, հասարակական և քաղաքական գործիչներ, որոնց մեջ, ի դեպ, չկային կուսակցական առաջնորդներ, մասնակցել են ցույցերին և փորձել որոշակիորեն համակարգել բողոքի գործողությունները, բանակցել իշխանական մարմինների հետ, ձևակերպել պահանջները և այլն։
Էստ էության, ընդդիմադիր քաղաքական կուսակցությունները պաշտոնապես չեն մասնակցել բողոքին։ Կուսակցությունները չեն օգտագործել իրենց հնարավորությունները, ռեսուրսները` բողոքը ավելի ծավալուն, ավելի կազմակերպված դարձնելու համար։ Կարելի է ենթադրել, որ շատերն ուղղակի պատրաստ չէին դեպքերի նման զարգացումներին։ Սակայն հաշվի առնելով այն, որ խոշոր ընդդիմադիր կուսակցությունների մեծամասնությունը, արդարացիորեն, թե ոչ, համարում է, որ Ռուսաստանը ՀՀ-ի անվտանգության միակ երաշխավորն է, չի բացառվում, որ այդ կուսակցությունները ուղղակի չեն ցանկացել ուժեղացնել մի բողոք, որը, ինչպես արդեն նշել ենք, պարունակում էր խնդրո շուրջ դիրքորոշման հետ կապված Ռուսաստանի ներկայիս ռեժիմին ուղղված խիստ քննադատություն։
Սակայն, ստացվում է, որ ժողովրդի արդարացի բողոքը չի ստանում գործնական աջակցություն իր կողմից ընտրվածների, իր ներկայացուցիչների կողմից և արդյունքում այդ բողոքը պակաս արդյունավետ է լինում։ Այսպիսի «ռեալ պոլիտիկը» նաև կարող էր նպաստել նրան, որ բողոքը վերածվեր քաոսի, ինչի նշանները արդեն երևում էին հունվարի 15-ին։
Այս պայմաններում չափազանց մեծ պետք է լինի քաղաքացիական ակտիվիստների դերակատարությունը, որոնք մի կողմից, չլինելով կուսակցական, կարող են դուրս գալ «ռեալ պոլիտիկի» տիրույթից, մյուս կողմից, կարող են ավելի կազմակերպված և գրագետ դարձնել սեփական արժանապատվության, արդարության համար մղվող հայաստանցիների պայքարը։ Պետք է նշել, որ հանրությունը չի վստահում ինչպես ռուսական, այնպես էլ հայկական պետական մարմիններին և այս պայմաններում, եթե նույնիսկ հայկական կողմին հանձնվի մեղադրյալը, մարդիկ միայն կիսով չափ են բավարարվելու և չեն «գնալու տուն»։ Ուստի, կարծում ենք, որ հանրության շահերից է բխում սպանության գործի նկատմամբ հանրային հետաքննություն իրականացնող, խնդրի վերաբերյալ հանրային պահանջները ձևակերպող եւ բողոքը առավել գրագետ կազմակերպելու գործառույթ ունեցող քաղաքացիական նախաձեռնություն, շարժում ձևավորելը։

Некоторые размышления по следам акций протеста против совершенного в Гюмри жестокого убийства
Совершенное в Гюмри жестокое убийство целой семьи стало причиной проведения стихийных митингов. В результате изучения призывов, акций протеста и других аналогичных действий можно сделать вывод о том, что людей вывел на улицу как сам факт преступления, которое по своей жестокости просто не укладывается в голове, так и неадекватное отношение армянских и российских властей к произошедшему и ожиданиям общественности.
Люди были также возмущены и потрясены тем, что подозреваемый оказался не обычным преступником или, скажем, диверсантом вражеского государства, а русским солдатом с российской военной базы, которая, согласно распространенным представлениям, является одной из основных гарантий безопасности РА.
Участники акции протеста были крайне недовольны тем, что обвиняемый содержится на российской базе, что его задержали не армянские правоохранители, а российские пограничники, что после задержания подозреваемого не передали армянским правоохранителям, как этого требует Конституция РА, что власти поздно отреагировали на убийство, что долгое время не могли найти подозреваемого, что власти не предоставляли общественности четкую информацию, что они заявляют: обвиняемый, будучи гражданином РФ, должен быть передан российскому правосудию, что российская сторона не попросила прощения у армянского народа и т.д.
Многие протестующие возмущались также объяснением российского солдата, который, согласно официальной информации, при задержании сказал, что зашел в дом Аветисянов попить воды и от страха убил всех членов семьи. Подозрение вызывают многие обстоятельства, в том числе тот факт, что обвиняемый оставил на месте преступления свою одежду, автомат “калашников”, сапоги, на которых была написана его фамилия.
Следует отметить, что акции протеста были направлены против соответствующих властных органов и России, и Армении. Можно сказать, что впервые в новейшей истории Армении поднялась мощная волна протеста, в которой довольно громко звучала антикремлевская, но не антирусская риторика. В ходе акций ничего отрицательного в адрес русского этноса и российского общества не было сказано, и в этом плане утверждения некоторых комментаторов о том, что митингующие провоцировали межнациональный конфликт, абсолютно несостоятельны.
Следует отметить, что до сих пор участники акции протеста выдвигают только одно основное требование – передать обвиняемого армянским правоохранителям и судить его в армянском суде. Многие из них отмечают, что для них передача обвиняемого армянской стороне – это вопрос чести и достоинства.
Кстати, прокремлевские круги дают понять, что обвиняемый не должен быть передан армянской стороне и что для них это вопрос чести. В противоположность им критикующие путинский режим российские комментаторы отмечают, что обвиняемого следует передать армянской стороне и что российские власти своим отказом и безразличием, своими действиями унижают армян и настраивают против России самое дружественное для нее государство – Армению.
Отдельно нужно остановиться на организаторах акций протеста. Акции не были организованы какой-то отдельной организацией, партией или инициативой. Они, судя по всему, были стихийными, однако в акциях участвовали различные гражданские активисты, общественные и политические деятели, среди которых, кстати, не было партийных лидеров. Именно они пытались в определенной степени координировать акции, вести переговоры с властными органами, формулировать требования и т.д.
Фактически оппозиционные политические партии официально не участвовали в акциях. Партии не использовали свои возможности и ресурсы для расширения волны протеста и придания ей организованности. Можно предположить, что многие из них оказались не готовы к такому повороту событий. Однако учитывая то обстоятельство, что большинство крупных оппозиционных партий, неважно, справедливо или нет, считает Россию единственным гарантом безопасности РА, не исключено, что эти партии просто не хотели усиливать протест, который, как мы уже отметили, содержал резкую критику нынешнего российского режима в связи с его позицией по спорному вопросу.
Получается, однако, что справедливый протест народа на практике не удостаивается поддержки со стороны его избранников, в результате чего акции становятся менее эффективными. Такая “реальная политика” могла способствовать перерастанию протеста в хаос, признаки которого уже проявились 15 января.
В этих условиях чрезвычайно важную роль должны сыграть гражданские активисты, которые с одной стороны, не будучи партийными, могут выйти из плоскости “реальной политики”, а с другой стороны – сделать борьбу граждан Армении за справедливость и собственное достоинство более организованной и грамотной. Нужно отметить, что общество не доверяет ни российским, ни армянским государственным органам, и в этих условиях даже в случае передачи обвиняемого армянской стороне люди удовлетворятся лишь наполовину и не “разойдутся по домам”.
Поэтому формирование гражданской инициативы, гражданского движения, которое будет проводить общественное расследование убийства, формулировать требования общества по данному вопросу и максимально грамотно организовывать акции протеста исходит из интересов общества.