Փոխվե՞լ է, արդյոք, թուրք հասարակությունը
«Հետքը» զրուցել է թուրք հետազոտող, մարդաբան Այքութ Օզթյուրքի հետ, ով արդեն հինգ տարի ուսումնասիրում է պոլսահայ համայնքի և Հայաստանից Ստամբուլ աշխատանքի մեկնած հայերի միջև կապերը: Նրա հետազոտության անկյունը ընթացքում փոխվել է՝ վերածվելով մի ֆենոմենի ուսումնասիրության, թե ինչպես է հայաստանցի հայերի ներկայությունը Ստամբուլում ազդել պոլսեցի հայերի վրա՝ փոխելով նրանց ընկալումը իրենց հայկական ինքնության վերաբերյալ:
- Շատ մեծ տարբերություն կա, թե ինչպես են պոլսեցի հայերը մտածում այլ հայերի մասին, ինչպես են նրանք վերաբերվում իրենց հայկական ինքությանը և ինչ են մտածում հայոց պատմության մասին: Ստամբուլահայերն իրենց չեն ասոցացնում հայաստանցիների հետ և կարծում են, որ միանգամայն տարբեր են միմյանցից: Նրանց միջև հարաբերությունները շատ սահմանափակ են. անհատների մակարդակով նրանց ճանապարհները խաչվում են, սակայն այս երկու համայնքները Ստամբուլում ապրում են զուգահեռաբար՝ առանց միմյանց հետ հատվելու:
Երբ հայաստանցիներն առաջին անգամ եկան այստեղ, ստամբուլահայերն իսկապես շատ ուրախ էին իրենց տանն ունենալ մեկին, ով խոսում էր հայերեն, բայց հետո ինչքան շատ հայաստանցիներ եկան, այդքան խնդիրները շատացան: Կա խավերի տարբերության հարց. պոլսեցիները, որոնք վարձում են հայաստանցի հայերին, միջին կամ ավելի բարձր խավի մարդիկ են. սա կարևոր գործոն է նրանց հակադրությունը հասկանալու համար:
Բացի այդ, նրանց միջև մշակույթի և սովորությունների առումով մեծ տարբերություն կա, ու միայն հայերեն լեզվի իմացությունը բավական չէր, որպեսզի նրանք կարողանային իրար հետ լեզու գտնել: Նրանց մոտեցումները խոսելու, եփելու կամ մաքրելու վերաբերյալ տարբեր էին:
Ստամբուլահայերը շատ քիչ գիտելիք ունեն իրենց հայ լինելու մասին, և այդ առումով քեմալական հեղափոխությունը հաջողակ էր, որովհետև արդյունքում նրանք թուրքացվեցին և վերածվեցին թուրքի մի «տեսակի»:
Ցեղասպանության ժամանակ տարբեր ընտանիքներ ունեցել են տարբեր փորձառութուններ, կան հայ ընտանիքներ Պոլիսում, որոնք ժխտում են Ցեղասպանությունը` ասելով, որ եղել է կոտորած, այլ ոչ թե Ցեղասպանություն, իսկ, օրինակ, շատ հայեր Անկարայում ասում են, որ Ցեղասպանություն չի եղել: Թուրքական դպրոցներում Ցեղասպանություն չեն անցում, այդ մասին խոսելն արգելված էր, ու շատերը վախենում են այդ մասին խոսել, հետևաբար շատ երեխաներ այդ մասին չեն սովորել ոչ միայն դպրոցներում, այլև իրենց ընտանիքներում:
-Բայց չէ՞ որ Պոլսո հայկական համայնքը կապված է եկեղեցու հետ, և այդ միջոցով մարդիկ իմանում են իրենց պատմության մասին:
-Այդ համայնքն այնքան էլ միասեռ ու ամբողջական չէ, որքան կարող է թվալ, այն բաղկացած է բազմաթիվ տարբեր խմբերից, որոնց շրջանում արտիկուլացվում են հայկական ինքնության տարբեր փոխակերպումները, և միշտ չէ, որ նրանց միավորողը կրոնն է: Իմ հետազոտությունը ես արել եմ միջին խավի մարդկանց հետ, որոնք ավելի շատ արևմտյան հայացքներ ունեն. նրանցից շատերը չեն սովորել հայկական դպրոցներում, հետևաբար ունեն տարբեր հայացքներ, նրանք իսկապես աշխարհիկ են ու չեն գնում եկեղեցի և իրենց հայկական ինքնության հետ կապը տեսնում են տարբեր կերպ՝ առանց ասոցացնելու եկեղեցու կամ կրոնի հետ:
-Հայաստանցի հայերը Ստամբուլում շատ լավ են զգում և ասում են, որ թուրքերն իրենց ավելի լավ են վերաբերվում, քան պոլսահայերը, և հատկապես շատ ավելի լավ են վերաբերվում, երբ իմանում են իրենց հայ լինելու մասին: Ինչպե՞ս դա կմեկնաբանեիք:
- Ես կարծում եմ, որ դա վերաբերում է միայն Ստամբուլին: Ինձ հետաքրքիր է, թե ինչ կպատահեր, եթե նրանք գնային Տրապիզոն կամ Մուշ. Ստամբուլը հավասար չէ Թուրքիային, և Ստամբուլը նույնը չէ, ինչ Ստամբուլի որոշ թաղամասեր: Ընդհանուր առմամբ, Թուրքիայում կա որոշակի բացասական և կանխակալ վերաբերմունք հայի վերաբերյալ, ու կարևոր չէ` դու պոլսեցի՞ հայ ես, ամերիկահա՞յ, թե՞ հայաստանցի հայ: Որոշ տեղերում հայաստանցի հայերն իրենց լավ կզգան, որոշ տեղերում՝ ոչ: Նույնը վերաբերում է նաև ստամբուլահայերին: Թուրքիան իսկապես փոխվում է, բայց որոշակի առումներով այն բոլորովին էլ չի փոխվել:
Ես խոսել եմ մի հայի հետ, որն այստեղ էր մոտ 15 տարի, նա իրեն այնքան էլ լավ չէր զգում մինչև Հրանտ Դինքի սպանությունը, սակայն դրանից հետո ոստիկանությունը սկսեց նրանց լավ վերաբերվել: Դինքի սպանությունն անկյունաքարային է, ու հնարավոր է, որ այդ պատճառով է, որ մարդիկ իրենց ավելի լավ են զգում հիմա:
Սակայն ուզում եմ շեշտել, որ այդ փոփոխությունը տեղի ունեցավ պետական և ոչ թե մարդկային կամեցողությամբ: Թեպետ կարող եմ ասել, որ մարդիկ էլ որոշ առումով փոխվեցին, որովհետև Ստամբուլի կինոթատրոններում Ֆեթհիե Աքինի ֆիլմը ցուցադրվեց, ու կարծում եմ, որ տասը տարի առաջ հնարավոր չէր այդպիսի ֆիլմ ցուցադրել:
-Իսկ ինչքանո՞վ են փոխվել թուրքերը, և փոխվե՞լ են արդյոք:
-Երբ ես հանդիպում եմ հայերին, միշտ բարձրաձայնում եմ, որ թուրք եմ: Իմ արմատները գալիս են Ադանայից, բայց ես իմ ընտանիքի պատմությունը չգիտեմ. հնարավոր է, որ հայկական արմատներ ունեմ, բայց դա ինձ չի հետաքրքրում. իմ ինքնությունը թուրքական է. ես թուրք եմ, ու դա միշտ ասում եմ, որպեսզի մարդիկ չմտածեն, որ ես, հավանաբար, հայկական արմատներ ունեմ, դրա համար եմ ընդունում Ցեղասպանությունը:
Ես դա ասում եմ` ցույց տալու համար, որ Թուրքիայում կան տարբեր տեսակի թուրքեր, որ հրեշ չեն ու իսկապես շատ են ցավում տեղի ունեցածի համար:
Ես ուզում եմ ասել, որ երբ մենք (թուրքերը-հեղ.) քննարկում ենք Ցեղասպանությունը որպես Ցեղասպանություն, իսկապես ձգտում ենք փոխել երկիրն ու հասարակությունը,ինչքանով որ կկարողանանք: Ես մերժում եմ թուրքական պետական պաշտոնական պատմությունը: Սակայն երբ ես գալիս եմ Հայաստան (15 անգամ եկել է - հեղինակի), ես տեսնում եմ, որ Հայաստանի պետական պաշտոնական պատմությունը թուրքականի ճիշտ հակառակն է: Ես հասկացա, որ հայերն այդ առումով թուրքերի նման են, որովհետև նրանք նույնպես քննադատաբար չեն մոտենում իրենց պաշտոնական պատմությանը և քննադատորեն չեն նայում իրենց անցյալին, այլ ընդունում են պաշտոնական տեսակետը: Ես թուրք եմ և չեմ կարող այսպիսի մի հարց տալ հայերին, սակայն կարծում եմ, որ հայերը պիտի կարողանան իրենք իրենց հարցնել ու գտնել պատասխանը, թե ինչու՞ հնարավոր դարձավ Ցեղասպանությունը:
-Հայ հանրությունում թուրք էթնոսի մասին պատկերացումները տեղավորվում են «թուրքը մնում է թուրք» ասացվածքի շրջանակում, որն ունի խորը բացասական ենթատեքստեր: Ինչպիսի՞ն է ձեր վերաբերմունքը դրան:
-Իհարկե, ինձ համար վիճարկելի և անընդունելի են այդ ենթատեքստերը, որովհետև ես կարող եմ հարցնել` իսկ ի՞նչ նկատի ունեք` ասելով թուրք, և այդ ո՞ր թուրքի մասին եք դուք խոսում: Թուրքն այսօր ուրիշ բան է, 20-րդ դարասկզբին՝ ուրիշ, և միջնադարում՝ լրիվ ուրիշ: Չի եղել և չկա թուրք լինելու համընդհանուր և ունիվերսալ հասկացություն, և այժմ էլ Թուրքիայի մի մեծ հատված տարբեր երկրներից եկած միգրանտների խառնուրդ է: Թուրքիան հսկայական և բազմազան երկիր է, այդ պատճառով ես չեմ կարող ընդհանրացնել թուրքին որպես մեկ կատեգորիա:
Մյուս կողմից` թուրքական պետությունն ունի լավ կազմավորված բռնության պրակտիկաներ, ինչպես նաև` հասարակությունը փոխելու և իր ուզած ձևով տրանսֆորմացնելու պրակտիկաներ, որոնք տարբեր դարերում իրականացվել են տարբեր կերպ:
Բայց մենք չպետք է խառնենք այդ պրակտիկաների կիրառման երկու հարյուր տարվա ազգայնականություն ունեցող իշխանական էլիտային այն մարդկանց հետ, որոնք ստեղծել են այս հասարակությունը. դրանք բոլորովին տարբեր բաներ են: Ես, իհարկե, կասեի, որ լավ կլինի չվստահել ազգային պետությանը, որովհետև այն ունի իր օրակարգն ու քաղաքականությունը, բայց ինչո՞ւ ես չպետք է վստահեմ փողոցում քայլող մարդկանց: Մենք փոխվել ենք. ես գալիս եմ թուրքերեն խոսող ընտանիքից, որը երբեք չի ճանաչի Ցեղասպանությունը որպես Ցեղասպանություն, մենք երբեք չենք խոսել այդ մասին մեր ընտանիքում:
Ես մոտ 15 տարեկան էի, երբ հեռուստացույցով քննարկումներ էի լսում հայկական հարցի մասին՝ կապված Ֆրանսիայի կողմից Ցեղասպանության ընդունման վերաբերյալ: Մեր լրատվամիջոցներով փողհարվում էր ինչ-որ կոնսպիրատիվ տեսությունների մասին, որի էությունն այն էր, որ հայերն ատում են մեզ և ուզում են միջազգային ատյաններում Թուրքիայի համբավը պախարակել: Ես կարծում էի, որ դա հայերի կողմից պատրաստվող մի ծուղակ է ու գիտեի ընդամենը, որ մենք ատում էինք միմյանց, հետո նրանք թողեցին Թուրքիան, բայց նրանք սպառնում էին սպանել մեզ և այլն: Երբ ես ընդունվեցի համալսարան, սկսեցի ավելի քննադատորեն նայել այդ ամենին ու ուզում էի այլ տեսակետներ լսել: Ես այժմ երեսուն տարեկան եմ ու ամբողջապես փոխվել եմ, ու իմ անձի այսպիսի տրանսֆորմացիայի հնարավորությունը այդ հարցի պատասխանն է:
-Այսօր հայ հասարակության մի հատված կարծում է, որ միայն Ցեղասպանության ընդունումը բավարար չէ, և Թուրքիան պետք է փոխհատուցման ձեւ գտնի: Դուք, օրինակ, ընդունելով Ցեղասպանությունը, պատրա՞ստ եք, որպեսզի Թուրքիայի աշխարհագրական սահմանները փոխվեն:
-Անկեղծ լինելու համար ասեմ, որ երբեք չեմ մտածել այդ մասին, սակայն կարող եմ ասել` անձնապես ինձ չի հետաքրքրում` կփոխվե՞ն, արդյոք, Թուրքիայի սահմանները: Եթե այդպիսի որոշում լինի, ես դրան հանգիստ կվերաբերվեմ, սակայն պետք է մտածել, թե ինչ կպատահի այն մարդկանց հետո, որոնք ապրում են Կարսում կամ Արդահանում, քանի որ այդ մարդիկ թուրք հասարակության կարևոր բաղկացուցիչներից են:
Միևնույն ժամանակ, ես չեմ կարծում, թե դա երբևէ կպատահի, նկատի ունեմ, որ ես երբեք չեմ օգտագործի իմ էներգիան ու ժամանակը, որպեսզի ստիպեմ Թուրքիային հետ վերադարձնելու հայկական հողերը, որովհետև կարծում եմ, որ կան այլ բաներ, որոնց ուղղությամբ այնպիսի մարդիկ, ինչպիսին ես եմ, կարող են աշխատել:
Կարծում եմ, որ միայն Ցեղասպանություն ընդունելն ու ներողություն խնդրելը բավարար չէ, ու պետք է արդարադատություն լինի, հակառակ դեպքում ես չեմ հավատա անկեղծությանը ու կմտածեմ, որ դա պարզապես քաղաքականություն է: Ես չգիտեմ, թե ինչպես պետությունը դա կարող է հաշվել, սակայն պետք է լինի փոխհատուցում, որովհետև ոչ միայն այդ մարդիկ զոհվեցին, այլև նրանք, որոնք գոյատևեցին, կորցրեցին իրենց ունեցվածքն ու հողերը: Ըստ այդմ` զավթված հողերը պետք է վերադարձվեն Ցեղասպանությանը զոհ գնացած մարդկանց ժառանգներին, իսկ ժառանգներ չգտնվելու դեպքում՝ հայկական հիմնադրամներին: Եթե ես վարչապետ լինեի, քաղաքացիություն կշնորհեի բոլոր այդ մարդկանց. դա նրանց պատմական կապ կտա իրենց անցյալի հետ:
-Ի՞նչ նկատի ունեք պատմական կապ ասելով. հայ-թուրքական համատեղ պատմությունը լի է արյունալի էջերով:
-Մենք ունենք պատմության մասին տարբեր ընկալումներ: Պետք է նայել ավելի խորն ու հասկանալ նրբությունները: Ես այն մարդկանցից չեմ, որ մտածում է, թե հայերն ու թուրքերը միշտ շատ լավ են եղել միմյանց հետ. միամիտ կլիներ այդպես կարծելը, բայց ես նաև չեմ հավատում, որ թուրքերն ու հայերը միշտ թշնամիներ են եղել: Պատմությունն այդպես չէ, եղել են տարբեր շրջաններ և տարբեր հարաբերություններ՝ ղեկավարող էլիտայի և հայերի միջև, և նաև խնդիրն այն է, որ մինչև 1920-ականները բազմաթիվ թուրքերեն խոսող մահմեդականներ իրենց չէին անվանում թուրքեր, և, հետևաբար, հարց է առաջանում, թե այդ ո՞ր թուրքերի մասին են խոսում հայերը, քանի որ այդ թուրքերը գոյություն չեն ունեցել:
Կա երիտասարդ պատմաբանների սերունդ, որը, ուսումնասիրելով Օսմանյան կայսրության արվեստի պատմությունը, տեսավ, որ առաջին օսմանյան վեպը գրվել է հայերի կողմից, և հայերը եղել են օսմանյան կայսրության կարևոր բաղկացուցիչը, որի շնորհիվ մենք ունենք այն ճարտարապետությունը, որ ունենք, և ունենք այն Ստամբուլն ու Թուրքիան, որ ունենք:
Մենք չենք կարող մեր անցյալին վերաբերվել որպես տոն, քանի որ եղել է Ցեղասպանություն, բայց ես չէի ուզենա ժխտել նաև մեր միասնական պատմությունը: Այսինքն` մենք կարող ենք գնալ երկու զուգահեռ ճանապարհներով՝ ճանաչելով Ցեղասպանությունը, ինչպես նաև հիշելով, թե ինչի ենք մենք միասին հասել: Հնարավոր է, որ մենք մեծ բաների չենք հասել միասին, բայց եղել է հսկայական բազմամշակույթ հասարակություն, որը ձախողվեց, և այն ձախողվեց թուրքական ազգայնականության պատճառով, բայց դա ուրիշ պատմություն է:
-Ինչպե՞ս եք պատկերացնում ձեր նշած զուգահեռ ճանապարհները այն պարագայում, երբ Էրդողանը գնում է Թուրքիան իսլամացնելու ճանապարհով:
-Ես կարծում եմ, որ հարցը Էրդողանը չէ, ու անցած 100 տարիների ընթացքում Թուրքիան այս հարցի վերաբերյալ նույն կերպ է արձագանքում: Թուրքիան շատ ազգայնական պետություն է, և հարցը ոչ թե Էրդողանն է, այլ թուրքական պետությունն ու հասարակությունը:
Մինչև հայաստանցիների մասին իմ հետազոտությունը՝ ես հետազոտել եմ հրեա-պաղեստինյան հակամարտությունն ու կարծում եմ, որ շատ հարցերում Թուրքիան և Իսրայելը նման են միմյանց: Իսրայելը կրոնական երկիր է, բայց միևնույն ժամանակ այն շատ առաջադեմ ու զարգացած է, որովհետև այնտեղ մի զգալի հատված ընդունում է ԼԳԲՏ համայնքին, սակայն մեկ այլ հատված էլ կարծես ապրում է միջնադարում: Իսրայելում կան բազմաթիվ ձախ հայացքներ ունեցողներ, որոնք ընդունում են, որ Իսրայելը ներխուժել է Պաղեստինի տարածք ու բռնություն է գործադրում պաղեստինցիների նկատմամբ: Բայց ի՞նչ պատահեց. Իսրայելը չի փոխվում:
Ես կարծում եմ, որ ապագայում իմ պես մտածող մարդկանց թիվը կաճի, բայց Թուրքիան շատ մեծ երկիր է, այստեղ մոտ 70 մլն մարդ է ապրում, և ինչքան էլ իմ նմանների թիվն աճի, միևնույն է՝ այն կլինի փոքրամասնություն, և այդքան էլ հեշտ չէ այս կարգի հարցերը քննարկել Թուրքիայում, որովհետև, ի վերջո, այն մի կողմից սասանում է Թուրքիայի հիմքերը, մյուս կողմից` դիպչում է մարդկանց ինքնությանը, որովհետև արդյունքում ստացվում է, որ ամեն մեկն էլ իր նախնիների մեջ կարող է ճանաչել մեկին, որը կամ մարդասպան է եղել կամ մարդասպանի հանցակից, որոնք սպանել և բռնաբարել են մարդկանց, և հանգամանքը, որ մարդիկ կընդունեն և կճանաչեն այդ փաստը՝ արդեն իսկ դժվար է:
Կարծում եմ, որ հասարակությունը միայնակ չի կարող այս խոչընդոտը հաղթահարել, սակայն դա կարող է հաղթահարվել,ինչպես, օրինակ, Գերմանիայում, որտեղ այդ պրոցեսն առաջնորդվում էր պետության կողմից:
Թուրքիան մինչև Էրդողանն ավելի միասեռ էր թվում էթնիկ և դասակարգային առումով, սակայն այժմ կենտրոնացվելու միտումներ են նկատվում: Հարուստները՝ կրոնական կամ աշխարհիկ, միջին աշխարհիկ կամ կրոնական դասը, ԼԳԲՏ, սևծովյան ծագում ունեցող կամ այլ ընդհանրություն ունեցող խմբերը սկսել են միավորվել մեկ տարածությունում՝ այսպիսով հիմնելով իրենց սեփական շրջանն ու ապրելով այդ շրջանի ներսում: Խոսքը վերաբերում է Ստամբուլին, սակայն նույնը կարելի է ասել ամբողջ Թուրքիայի համար: Այսինքն` Թուրքիայում կլինեն ազգայնականների, աշխարհիկների, կրոնականների, Ցեղասպանությունը մերժողների կամ ընդունողների և այլ խմբեր, ու կարծում եմ, որ բոլոր այս խմբերով մարդիկ միմյանց հետ կապրեն կողքի-կողքի ոչ այնքան հաշտ ձևով: Մենք բացահայտորեն կքննարկենք Ցեղասպանությունը մի խմբի ներսում, ու կարևոր չէ` այդ խումբը մե՞ծ կլինի, թե՞՝ փոքր, կարևորն այն է, որ այդ քննարկումները կլինեն այդ նույն խմբի ներսում ու չեն դիպչի մնացած խմբերին: Ցեղասպանության մասին իրազեկվածությունը մեդիայում նույնպես կմեծանա, բայց չեմ կարծում, որ այդ պրոցեսը կհանգեցնի թուրք հասարակության տրանֆորմացիային, քանի որ Թուրքիայում մարդիկ զուգահեռաբար ապրում են իրենց ստեղծած շրջանի ներսում, և նրանց դիսկուրսները տարբեր են. ես այդ հարցում վատատես եմ:
Մյուս կողմից` Էրդողանը, լինելով թուրք ազգայնական և խաղալով կրոնական խաղաթղթերով, այնուամենայնիվ, ունի ազատության, իրավունքի և արդարության հասկացությունների մասին սեփական պատկերացումներ, որոնց հիմքում ընկած է կրոնական պատկանելությունը: Այսինքն, եթե նա կրոնականացնում է հասարակությունը, այդ առումով ուժեղանում են նաև հասարակությունում գտնվող այլ կրոնական համայնքները ևս, քանի որ նա ճանաչում է այդ համայնքները՝ իրենց կրոնական պատկանելությամբ:
Հետևաբար, ինչքան Էրդողանը փորձի իսլամացնել Թուրքիան, այնքան ավելի շատ իրավունքներ կշնորհի կրոնական պատկանելությամբ տարբերակվող փոքրամասնություններին, որն, ի վերջո, կբերի նրան, որ լինելով թուրք ազգայնական՝ նա կճանաչի, օրինակ, հույն օրթոդոքսների, հայկական կամ հրեական համայնքների կարիքները:
Թեպետ, կարծում եմ, որ մեծ հաշվով դա ոչինչ չի փոխելու, և նախկինի պես փոքրամասնությունները կլինեն ոչ հավասար մահմեդականներին, քանի որ Էրդողանի մոտեցումները հիմնված չեն համընդհանուր մարդկային իրավունքի վրա, այլ բխում են շարիաթի մի որոշ մեկնաբանությունից, որի համաձայն` մարդիկ իրար հավասար չեն. կան ստորադասներ ու վերադասներ, ու մահմեդականները վերադաս են մնացածների նկատմամբ:

Hetq talks to Salim Aykut Öztürk, working on his PhD in Anthropology at the University College of London on the topic “Armenians between Istanbul and Armenia: An Ethnography of Communal Identity in Transnational Contexts”.
In his introduction to his research topic Öztürk writes:
“It is estimated that 20,000 Armenians from the Republic of Armenia (henceforth the RoA) illegally live and work in Istanbul, where a native Armenian community of 70,000 people already exists. People from the RoA started to come to Turkey after the collapse of the Soviet Union, and the number has slowly increased since then. I investigate how the relationships between the Armenian natives and migrants/sojourners from the RoA influence the ways Armenians formulate their communal identities.”
During my conversation with Öztürk, the anthropologist said that there is a big difference between the way Istanbul Armenians think about other Armenians, how they relate to their identity, and what think about Armenian history.
Öztürk said that Istanbul Armenians do not associate themselves with Armenians from the RoA and believe they are quite different from them. He said that relations between the two communities are limited to individual contacts and that the two communities live on parallel but separate planes in Istanbul.
He says that Istanbul Armenians initially welcomed the Armenians from the RoA but that problems arose as the numbers of the latter increased. Öztürk notes that those Istanbul Armenians who hired RoA Armenians as housecleaners and care givers come from the middle and upper classes and that factor must be taken into account when seeking to understand the divisions between them.
Öztürk also mentioned the huge difference in customs and traditions, and that sharing a common language isn’t sufficient for the two communities to bond. He argued that Istanbul Armenians have little knowledge of their Armenian roots and that, in this sense, the Kemalist revolution was successful because these Armenians were Turkified and turned into a Turkish subset.
Öztürk says that the experiences of families were different during the 1915 Genocide. Thus, some Armenian families in Istanbul say that while massacres took place, the events cannot be considered genocide. Many Armenians in Ankara also deny that a genocide took place, he says. Naturally, the Armenian Genocide isn’t taught in Turkish schools. Many are afraid to speak about the subject. Thus, many Armenian children do not learn about the Genocide; neither at school or at home.
Isn’t it true though, that the Istanbul Armenian community is closely linked to the church and that they learn about their history in this way?
The community isn’t all that homogeneous as it may seem. It’s comprised of many different groupings that express different notions of Armenian identity. Religion doesn’t always play a uniting role.
I’ve conducted my research in the middle class that have relatively more western views. Many never attended Armenian schools. They are quite secular and do not attend church. They see their link to their Armenian identity in a different way, without any association to religion or the church.
Armenians from the RoA feel quite at home in Istanbul. They say the Turks treat them better than Istanbul Armenians, especially when they find out that they are Armenian. How would you explain this?
I believe that this attitude is only the case in Istanbul. I wonder what would happen to these RoA Armenians if they went to Trabzon or Moush. Istanbul doesn’t represent Turkey as a whole. Even Istanbul itself is different depending on the neighborhood. In general, there are certain negative and preconceived attitudes regarding Armenians, and it doesn’t matter if you’re an Istanbul-Armenian, an American-Armenian, or one from Armenia.
Armenians from the RoA feel good in certain places and not so good in others. The same holds true for Istanbul Armenians. Turkey is truly changing, but in certain respects it hasn’t changed at all.
I talked to an Armenian from the RoA who was in Turkey for fifteen years. He didn’t feel that good prior to the killing of Hrant Dink. Afterwards, the police started to treat him better. Dink’s killing was a watershed event. Perhaps it was the reason why many feel at ease in Turkey today.
But I want to stress that this change occurred at the volition of the government and not the people. Nevertheless, I can say that the people changed as well, in some respect, given that Fatih Akın’s movie (The Cut) has been shown in Istanbul theaters. Ten years ago, showing such a film would have been impossible.
To what degree have they changed, if at all?
When I meet with Armenians I always proclaim that I am a Turk. My roots are from Adana but I don’t know the family history. It’s possible that I have Armenian roots as well but that doesn’t interest me. My identity is Turkish. I want to make it clearly understood that it is not because I have Armenian roots that I accept the fact of the Genocide.
I say this to show that there are different Turks in Turkey; that not all are monsters and that there are many who are sorry over what happened.
I want to say that when we (Turks-AM) discuss the genocide as a genocide, we truly want to change the country and society to the extent possible.
I reject the official Turkish version of history. However, when I visit Armenia (15 times-AM), I see that the Armenian version of history is the exact opposite of the Turkish one. I understood that in this regard Armenians are like the Turks because they too do not approach official history critically and do not take a critical view of their past. Rather, they accept the official version.
I am a Turk and cannot ask such a question of Armenians. But, I believe that Armenians should be able to ask it of themselves and find answers. The question is – what made the Genocide possible?
The Armenian public perception of the Turkish ethnos revolves around the saying that “A Turk remains a Turk”, with all its negative connotations. What’s your attitude towards this perception?
Of course, it’s problematic and unacceptable because I can ask what is meant by saying a Turk and what Turks are we talking about.
The Turk of today differs from that of the start of the 20th century and from the Middle Ages. There is no universal or unified conception of being Turkish. Today, a vast portion of Turkey is comprised of a mix of migrants from other countries. Turkey is a huge and heterogeneous country. Thus, I cannot generalize and place all Turks in one category.
On the other hand, the Turkish state has well-crafted practices of pressure in order to change society as it sees fit.  Throughout history it has employed such practices in various ways.
But we shouldn’t equate the ruling nationalist elites over the past two hundred years that utilized those practices with those people who created this society. They are totally different things. Of course, I would say it is good not to trust the national state because it has its agenda and policies. But why shouldn’t I trust people walking in the street? We have changed. I come from a Turkish speaking family that will never recognize the 1915 events as genocide. We have never discussed that issue in our family.
I was around fifteen when I first heard debates about the Armenian question on television related to France recognizing the Genocide. Our new outlets conveyed conspiratorial theories that the Armenians hated us and wanted to slander Turkey’s reputation in international forums. I thought it was an Armenian trap. I only knew that we hated one another, that the Armenians left Turkey, but that they had threatened to kill us, etc.
When I enrolled in university I began to take a more critical approach to the matter and wanted to hear differing opinions. I’m thirty now and have completely changed. My transformation is the answer to your original question.
Today, one section of the Armenian public believes that recognition of the Genocide isn’t enough and that Turkey must pay compensation. As someone who recognizes the Genocide, are you ready to see the borders of Turkey changed?
To be sincere, I must say that I have never given it any thought. But I can say that whether or not the borders change doesn’t interest me. If such a decision is reached, I’d have no problem with it. But what will become of the people who now live in Kars or Ardahan? They are people who comprise an important component of Turkish society.
At the same time, I believe such a thing will never happen. I mean to say that I will never exert energy or time to force Turkey to give back Armenian lands. It’s because I believe there are other directions in which people like me can work towards.
I believe that recognizing the genocide and apologizing for it isn’t sufficient and that there must be justice. Otherwise, I wouldn’t believe in its sincerity and merely view it as a political move.
I don't know how the government can quantify compensation but it must happen because not only did people die, but those who survived lost their property and lands. Thus, the lands seized must be returned to the descendants of the victims. If the descendants can’t be located, compensation should go to Armenian foundations.
If I were prime minister, I’d grant citizenship to all those individuals. Such a move would give them an historical link to their history.
What do you mean by historical link? Armenian-Turkish history is replete with bloody passages.
We have different conceptions of history. We must look deeper and understand the nuances.
I am not one of those who believe that Armenians and Turks always coexisted well. I’d be naive to think otherwise. But I also do not believe that Armenians and Turks were always enemies. History isn’t like that. There have been different eras and relations between the ruling elites and Armenians. Another problem is that until the 1920s many Turkish speaking Muslims didn’t call themselves Turks. Consequently, the question arises, what Turks are Armenians talking about?
There is a generation of young historians who, studying the art history of the Ottoman Empire, found that the first Ottoman novel was written by an Armenian and that Armenians were an important component of the empire and due to whom we have the architecture that we have today, that we have the Istanbul and Turkey of today.
We cannot relate to our past as a celebration because the Genocide took place. But I wouldn’t want to reject our mutual history. That’s to say we can take two parallel paths –recognizing the genocide while remembering what we have reached together.
Perhaps, we have not achieved great things together, but there was a huge multi-cultural society that failed. It failed due to Turkish chauvinism. But that’s another story.