Մինսկի խմբի համանախագահները տարբեր կոչեր են հղել Ադրբեջանին ու Հայաստանին
Երեկ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ դեսպան Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Ջեյմս Ուորլիքը (ԱՄՆ) և Պիեռ Անդրուն (Ֆրանսիա) Կրակովում հանդիպել են Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովի հետ: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ԵԱՀԿ-ի գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը։
«Մենք Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովին մեր խորին մտահոգությունն ենք հայտնել հայ-ադրբեջանական սահմանին և շփման գծում հարձակումների առնչությամբ, որոնց արդյունքում կան զոհեր։ Բռնության աճը, որը սկսվել է անցյալ տարվանից, պետք է դադարեցվի՝ վերականգնելու համար վստահությունը և Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ կարգավորման գործընթացում առաջընթաց գրանցելու համար։ Մենք կոչ ենք արել Ադրբեջանին հավատարիմ մնալ հակամարտության խաղաղ կարգավորման լուծման իր ստանձնած պարտավորություններին։ Մենք կոչ ենք անում նաև Հայաստանին՝ բոլոր միջոցները ձեռնարկել լարվածությունը նվազեցնելու ուղղությամբ։ Բոլոր կողմերն էլ պետք է հավատարիմ մնան հրադադարի պահպանման ռեժիմի պայմանավորվածությանը։ Բռնությունը խաթարում է խաղաղության հաստատմանն ուղղված ջանքերը:
Մենք նախարարի հետ քննարկել ենք խաղաղության կարգավորման գործընթացի հետագա հնարավոր քայլերը, ներառյալ՝ համապարփակ բանակցությունները, որոնք կարող են հանգեցնել խնդրի տևական լուծմանը՝ ի շահ տարածաշրջանի բոլոր մարդկանց։ Մենք Ադրբեջանի արտգործնախարարին հիշեցրել ենք Մինսկի խմբի համանախագահների մանդատի (լիազորությունների շրջանակի), Մինսկի խմբի համանախագահների դերի և ԵԱՀԿ դիտորդների պարտականությունների մասին և մտահոգություն հայտնել շարունակվող բանակցային գործընթացի վերաբերյալ հնչող քննադատության առնչությամբ։
Շեշտել ենք այն միջոցառումների կարևորությունը, որոնց նպատակն է խուսափել հայ-ադրբեջանական սահմանին և շփման գծում պատահական միջադեպերից։ Մենք նաև քննարկել ենք ԿԽՄԿ հովանու ներքո անհայտ կորածների տվյալների փոխանակման վերաբերյալ նախագահների միջև ձեռք բերված համաձայնության շուտափույթկատարումը»:
Համանախագահները պատրաստվում են մոտ ապագայում հանդիպել ՀՀ ԱԳՆ Էդվարդ Նալբանդյանին և այնուհետ այցելել տարածաշրջան։

Minsk Group Co-Chairs Call on Azerbaijan to Observe Commitments to Peaceful Resolution of Conflict
The Co-Chairs of the OSCE Minsk Group (Ambassadors Igor Popov of the Russian Federation, James Warlick of the United States of America, and Pierre Andrieu of France) met with Foreign Minister of Azerbaijan Elmar Mammadyarov today in Krakow.
They issued the following statement regarding that meeting.
"We expressed to the Minister our serious concern about reported incursions across the Line of Contact and the Armenia-Azerbaijan border, resulting in casualties. The rise in violence that began last year must stop for confidence to be restored and progress to be made in the Nagorno-Karabakh peace process. We called on Azerbaijan to observe its commitments to a peaceful resolution of the conflict.  We also call on Armenia to take all measures to reduce tensions.  All sides must abide by the terms of the ceasefire agreement.  Violence undermines efforts to bring about peace.
We discussed with the Minister possible next steps in the peace process, including comprehensive negotiations that can lead to a lasting settlement which would benefit all the people of the region.  We reminded the Minister of our mandates and expressed concern about voices critical of the ongoing negotiation process, the role of the Minsk Group Co-Chairs, and the duties of OSCE monitors.
We emphasized the importance of measures aimed at avoiding unintended incidents along the Line of Contact and Armenia-Azerbaijan border.  We also discussed the implementation at the earliest opportunity of the Presidents' agreement to exchange data on missing persons under the aegis of the ICRC."