Օգտվեք անվճար բուժօգնությունից` առանց զուգարան մտնելու
Երեւանի պետական պոլիկլինիկաներում մարդիկ ստանում են պետության կողմից երաշխավորված անվճար եւ արտոնյալ պայմաններով բուժօգնություն: «Հետքը» շրջել է քաղաքի բոլոր պոլիկլինիկաներով` տեսնելու, թե ինչ սանիտարահիգիենիկ պայմաններ են պետության կողմից երաշխավորված բուժօգնություն ցուցաբերող հաստատություններն առաջարկում մարդկանց:
Իրավիճակին ծանոթանալու համար լուսանկարել ենք պոլիկլինիկաների սանհանգույցները: Սեղմելով քարտեզի` վայր խորհրդանշող պատկերի վրա` կարող եք ծանոթանալ յուրաքանչյուր պոլիկլինիկայի սանհանգույցի սանիտարահիգիենիկ իրավիճակին:
Երեւանի պոլիկլինիկաները գտնվում են քաղաքապետարանի եւ առողջապահության նախարարության վերահսկողության ներքո: Երեւանի քաղաքապետարանը պատասխանատու է բժշկական հաստատության շենքային պայմանների, բժշկական սարքավորումների որակի եւ անձնակազմի կառավարման համար: Պոլիկլինիկաների սանիտարահիգիենիկ նորմերի պահպանումը վերահսկում է ՀՀ առողջապահության նախարարության աշխատակազմի առողջապահական պետական տեսչությունը:
[gallery id=286]
Լուսանկարներում պարզ երեւում է, որ Երեւանի պոլիկլինիկաներից գրեթե ոչ մեկը չի համապատասխանում 2013թ. ՀՀ կառավարության որոշմամբ հաստատված բուժկանխարգելիչ հիմնարկում հասարակական զուգարանի սանիտարահիգիենիկ նորմերին: Հարց է առաջանում` ինչո՞ւ առողջապահության նախարարության առողջապահական պետական տեսչությունը չի արձանագրում պոլիկլինիկաների սանհանգույցների անհամապատասխանությունը սանիտարահիգիենիկ նորմերին:
Ծանոթացում` բուժկանխարգելիչ հիմնարկում հասարակական զուգարանի սանիտարահիգիենիկ նորմերը`
«Հետքի» հարցին, թե Երեւանի պոլիկլինիկաներում գրանցվե՞լ են, արդյոք, սանիտարահիգիենիկ վիճակի պահպանման խախտումներ 2013-2014թթ., եւ կա՞ն, արդյոք, պոլիկլինիկաներ, որոնք ենթարկվել են տույժի, Առողջապահության նախարարությունից պատասխանել են. «Հայաստանի Հանրապետության տարածքում պետական հիգիենիկ եւ համաճարակային հսկողությունը, այդ թվում` պոլիկլինիկաների նկատմամբ, իրականացնում է ՀՀ առողջապահության նախարարության աշխատակազմի առողջապահական պետական տեսչությունը:
2013թ. «Թիվ 8 պոլիկլինիկա» ՓԲԸ-ում իրականացվել է թեմատիկ ստուգում, որի արդյունքում հայտնաբերվել են սանիտարահիգիենիկ կանոնների եւ նորմերի պահանջների խախտումներ, ինչի համար «Թիվ 8 պոլիկլինիկա» ՓԲԸ-ի տնօրենը ենթարկվել է վարչական տույժի»:
Փաստորեն, վերջին երկու տարիների ընթացքում խախտման ընդամենը մեկ դեպք է հայտնաբերվել, այնինչ իրավիճակը նույնն է գրեթե բոլոր պոլիկլինիկաներում:
Քաղաքացիների հարկերից գոյացող պետական բյուջեից 2013թ. առողջապահության նախարարությունը 3 մլրդ 67 մլն 275 հազար 900 դրամ է հատկացրել հանրային առողջապահական, այդ թվում` հիգիենիկ եւ համաճարակային ծառայությունների համար:
2015-2017թթ. նախարարության կողմից իրականացվող ամփոփ ծախսերում սանիտարահիգիենիկ եւ հակահամաճարակային միջոցառումների անցկացման, թունավորումների եւ այլ հիվանդությունների կանխարգելման համար նախարարությունը նախատեսում է հատկացնել`
Ո՞րն է սանիտարահիգիենիկ միջոցառումներին ուղղված պետբյուջեից կատարվող հատկացումների նպատակը, եթե առողջապահության նախարարությունը չի հայտնաբերում եւ տույժի չի ենթարկում նորմերը խախտող բոլոր հաստատություններին:
Քաղաքապետարանի գործառույթը
Պոլիկլինիկաները սպասարկող բժշկական ընկերությունների շենքային պայմանների բարելավումը, գույքի արդիականացումը, մատուցված ծառայությունների որակը վերահսկում է Երեւանի քաղաքապետարանը: 2014թ. Երեւանի բյուջեից առողջապահությանը հատկացվել է 165 մլն դրամ, որից 100 մլն-ը` «Առողջապահական կազմակերպությունների համար բժշկական սարքավորումների ձեռքբերում», 50 մլն-ը՝ «Առողջապահական օբյեկտների հիմնանորոգում» և 15 մլն-ը՝ «Բնակչությանը կոմպյուտերային տոմոգրաֆիային ծառայության տրամադրում» ծրագրերի իրականացման համար:
«Հետքի» հարցին, թե որքան գումար է 2014թ. հատկացվել յուրաքանչյուր պոլիկլինիկայի` շենքային պայմանների բարելավման եւ սարքավորումների ձեռքբերման համար առանձին-առանձին, Երեւանի քաղաքապետարանը պատասխանել է, որ «Թիվ 15 պոլիկլինիկա» և «Սարի Թաղ պոլիկլինիկա» ՓԲԸ-ներում անցկացվել են ջեռուցման համակարգեր, «Կարմիր բլուր» պոլիկլինիկա ՓԲԸ-ում փոխարինվել են պատուհանները, որի համար հատկացվել է ընդամենը 41 միլիոն 52 հազար 480 դրամ:
«Առողջապահական կազմակերպությունների համար բժշկական սարքավորումների ձեռք բերում» ծրագրի շրջանակներում Երեւանի քաղաքապետարանը բուժհաստատություններին տրամադրելու նպատակով ձեռք է բերել 14 անուն բուժսարքավորում` 2 ռենտգեն ապարատ, 5 ուլտրաձայնային հետազոտման սարք՝ կարդիոտվիչով, 1 ուլտրաձայնային հետազոտման սարք (դոպպլեր), 2 կոլպոսկոպ և 4 իմունոֆերմենտային անալիզատոր՝ ընդամենը 75 մլն 886 հազար 400 դրամ արժողությամբ: Արդյունքում` տնտեսվել է 24 մլն 114 հազար դրամ:
«Բնակչությանը կոմպյուտերային տոմոգրաֆիային ծառայության տրամադրում» ծրագրի շրջանակներում քաղաքապետարանը պոլիկլինիկաների համար ձեռք է բերել կոմպյուտերային տոմոգրաֆիային ծառայություն՝ 14 մլն 500 հազար դրամ արժողությամբ, որից մինչ 2014թ. դեկտեմբերի 10-ը ներառյալ օգտվել է 209 քաղաքացի:
Անցյալ տարվա սեպտեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին Երեւանի պոլիկլինիկաներ է այցելել ընդհանուր առմամբ 466 հազար 535 մարդ, ովքեր հնարավորություն ունեն օգտվելու նոր սարքավորումներով անվճար բուժօգնությունից, սակայն պետք է խուսափեն բուժհաստատությունների զուգարաններ մտնելուց, քանի որ նման պայմաններ առաջարկող պետական բուժօգնությունը ոչ միայն չի կարող հիվանդությունների կանխարգելիչ գործառույթ կատարել, այլ նաեւ կարող է նպաստել հիվանդությունների առաջացմանը եւ տարածմանը:
Երեւանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը եւ ՀՀ առողջապահության նախարար Արմեն Մուրադյանը դեկտեմբերի 3-ին շրջայց են կատարել վերոնշյալ պոլիկլինիկաներում, ծանոթացել շենքային պայմաններին, լուսանկարվել եւ հրապարակել դրանք իրենց գերատեսչությունների պաշտոնական կայքերում: Նրանք, սակայն, մոռացել են բացել այդ պոլիկլինիկաների զուգարանի դռները:

Пользуйтесь бесплатной медицинской помощью, не заходя в туалет
В ереванских поликлиниках люди получают гарантированную государством бесплатную медицинскую помощь. Hetq.am побывал во всех поликлиниках столицы, чтобы выяснить, в каких санитарно-гигиенических условиях они оказывают населению первичную медицинскую помощь.
В ходе рейда мы сфотографировали санузлы поликлиник. На представленной ниже карте можно ознакомиться с санитарно-гигиеническими условиями санузлов всех поликлиник Еревана.
Эти медучреждения находятся под контролем столичной мэрии и Министерства здравоохранения РА. Мэрия несет ответственность за условия в зданиях медучреждений, качество медоборудования и управление медперсоналом. Контроль за санитарно-гигиеническими условиями в поликлиниках осуществляет государственная медицинская инспекция аппарата Минздрава РА.
[gallery id=286]
На фото ясно видно, что подавляющее большинство ереванских поликлиник не соответствует санитарно-гигиеническим нормам общественных туалетов в медицинско-профилактических учреждений, утвержденных решением правительства РА от 2013 г. Напрашивается вопрос: почему государственная мединспекция Минздрава не фиксирует несоответствие санузлов поликлиник санитарно-гигиеническим нормам?
На вопрос Hetq.am: были ли зафиксированы в 2013-2014 гг. нарушения санитарно-гигиенических норм в поликлиниках и есть ли поликлиники, которые подверглись штрафам? – в Министерстве здравоохранения ответили: “На территории Республики Армения государственный гигиенический и эпидемиологический контроль, в том числе в поликлиниках, осуществляет государственная медицинская инспекция аппарата Министерства здравоохранения РА”.
В 2013 г. в ЗАО “Поликлиника номер 8” была проведена тематическая проверка, которая выявила нарушения санитарно-гигических правил и норм, вследствие чего директор ЗАО “Поликлиника номер 8” подвергся административному штрафу”.
В последние два года был выявлен всего один случай допущения нарушений, тогда как аналогичная ситуация почти во всех поликлиниках.
В 2013 г. из госбюджета, который образуется за счет выплачиваемых гражданами налогов, Министерство здравоохранения РА выделило 3 млрд 67 млн 275 тыс. 900 драмов на услуги в сфере общественного здоровья, в том числе гигиенические и эпидемиологические.
В 2015-2017 гг. на санитарно-гигиенические и противоэпидемиологические мероприятия, профилактику отравлений и других заболеваний Минздрав планирует выделить:
Какова цель выделения из госбюджета сумм на санитарно-гигиенические мероприятия, если МЗ не выявляет и не подвергает штрафам те медучреждения, которые нарушают установленные нормы.
Функция мэрии
Контроль за улучшением условий в зданиях поликлиник, модернизацией оборудования, качеством оказываемых услуг осуществляет мэрия Еревана. В 2014 г. из столичного бюджета сфере здравоохранения было предоставлено 165 млн драмов, из которых 100 млн – на приобретение медицинского оборудования для медицинских организаций, 50 млн – на ремонт медицинских объектов и 15 млн – на реализацию программ предоставления населению услуги компьютерной томографии.
На вопрос Hetq.am, какая сумма будет выделена каждой поликлинике в 2014 г. для улучшения условий в помещениях и приобретение аппаратуры, в мэрии ответили, что ЗАО “15-я поликлиника” и “Поликлиника Сари Тах” предстоит заменить окна, для чего было выделено 41 млн 52 тыс. 480 драмов.
В рамках программы “Приобретение медоборудования для медицинских организаций” столичная мэрия закупила 14 наименований медоборудования: 2 рентген-аппарата, 5 аппаратов ультразвукового исследования, 1 аппарат ультразвукового исследования (допплер), 2 кольпоскопа и 4 иммунноферментных анализаторов на общую сумму 75 млн 886 тыс. 400 драмов. В результате было сэкономлено 24 млн 114 тыс. драмов.
В рамках программы “Предоставление населению услуги компьютерной томографии” мэрия приобрела для поликлиник компьютерные томографы на сумму 14 млн 500 тыс. драмов, которыми в период до 10 декабря 2014 г. воспользовались 209 граждан.
В сентябре-декабре прошлого года ереванские поликлиники посетили в общей сложности 466 тыс. 535 человек, которые имели возможность бесплатно воспользоваться новой аппаратурой. Но при этом они должны были воздержаться от пользования туалетом, поскольку предлагающее такие условия медучреждение не только не в состоянии выполнять функцию по профилактике заболеваний, но и может способствовать их возникновению и распространению.
3 декабря мэр Еревана Тарон Маркарян и министр здравоохранения РА Армен Мурадян совершили рейд по поликлиникам, ознакомились с их условиями, сфотографировались и опубликовали снимки на официальных сайтах своих ведомств. Однако в этих медучреждениях они забыли открыть двери туалетов.