Օգտվեք անվճար բուժօգնությունից` առանց զուգարան մտնելու
Երեւանի պետական պոլիկլինիկաներում մարդիկ ստանում են պետության կողմից երաշխավորված անվճար եւ արտոնյալ պայմաններով բուժօգնություն: «Հետքը» շրջել է քաղաքի բոլոր պոլիկլինիկաներով` տեսնելու, թե ինչ սանիտարահիգիենիկ պայմաններ են պետության կողմից երաշխավորված բուժօգնություն ցուցաբերող հաստատություններն առաջարկում մարդկանց:
Իրավիճակին ծանոթանալու համար լուսանկարել ենք պոլիկլինիկաների սանհանգույցները: Սեղմելով քարտեզի` վայր խորհրդանշող պատկերի վրա` կարող եք ծանոթանալ յուրաքանչյուր պոլիկլինիկայի սանհանգույցի սանիտարահիգիենիկ իրավիճակին:
Երեւանի պոլիկլինիկաները գտնվում են քաղաքապետարանի եւ առողջապահության նախարարության վերահսկողության ներքո: Երեւանի քաղաքապետարանը պատասխանատու է բժշկական հաստատության շենքային պայմանների, բժշկական սարքավորումների որակի եւ անձնակազմի կառավարման համար: Պոլիկլինիկաների սանիտարահիգիենիկ նորմերի պահպանումը վերահսկում է ՀՀ առողջապահության նախարարության աշխատակազմի առողջապահական պետական տեսչությունը:
[gallery id=286]
Լուսանկարներում պարզ երեւում է, որ Երեւանի պոլիկլինիկաներից գրեթե ոչ մեկը չի համապատասխանում 2013թ. ՀՀ կառավարության որոշմամբ հաստատված բուժկանխարգելիչ հիմնարկում հասարակական զուգարանի սանիտարահիգիենիկ նորմերին: Հարց է առաջանում` ինչո՞ւ առողջապահության նախարարության առողջապահական պետական տեսչությունը չի արձանագրում պոլիկլինիկաների սանհանգույցների անհամապատասխանությունը սանիտարահիգիենիկ նորմերին:
Ծանոթացում` բուժկանխարգելիչ հիմնարկում հասարակական զուգարանի սանիտարահիգիենիկ նորմերը`
«Հետքի» հարցին, թե Երեւանի պոլիկլինիկաներում գրանցվե՞լ են, արդյոք, սանիտարահիգիենիկ վիճակի պահպանման խախտումներ 2013-2014թթ., եւ կա՞ն, արդյոք, պոլիկլինիկաներ, որոնք ենթարկվել են տույժի, Առողջապահության նախարարությունից պատասխանել են. «Հայաստանի Հանրապետության տարածքում պետական հիգիենիկ եւ համաճարակային հսկողությունը, այդ թվում` պոլիկլինիկաների նկատմամբ, իրականացնում է ՀՀ առողջապահության նախարարության աշխատակազմի առողջապահական պետական տեսչությունը:
2013թ. «Թիվ 8 պոլիկլինիկա» ՓԲԸ-ում իրականացվել է թեմատիկ ստուգում, որի արդյունքում հայտնաբերվել են սանիտարահիգիենիկ կանոնների եւ նորմերի պահանջների խախտումներ, ինչի համար «Թիվ 8 պոլիկլինիկա» ՓԲԸ-ի տնօրենը ենթարկվել է վարչական տույժի»:
Փաստորեն, վերջին երկու տարիների ընթացքում խախտման ընդամենը մեկ դեպք է հայտնաբերվել, այնինչ իրավիճակը նույնն է գրեթե բոլոր պոլիկլինիկաներում:
Քաղաքացիների հարկերից գոյացող պետական բյուջեից 2013թ. առողջապահության նախարարությունը 3 մլրդ 67 մլն 275 հազար 900 դրամ է հատկացրել հանրային առողջապահական, այդ թվում` հիգիենիկ եւ համաճարակային ծառայությունների համար:
2015-2017թթ. նախարարության կողմից իրականացվող ամփոփ ծախսերում սանիտարահիգիենիկ եւ հակահամաճարակային միջոցառումների անցկացման, թունավորումների եւ այլ հիվանդությունների կանխարգելման համար նախարարությունը նախատեսում է հատկացնել`
Ո՞րն է սանիտարահիգիենիկ միջոցառումներին ուղղված պետբյուջեից կատարվող հատկացումների նպատակը, եթե առողջապահության նախարարությունը չի հայտնաբերում եւ տույժի չի ենթարկում նորմերը խախտող բոլոր հաստատություններին:
Քաղաքապետարանի գործառույթը
Պոլիկլինիկաները սպասարկող բժշկական ընկերությունների շենքային պայմանների բարելավումը, գույքի արդիականացումը, մատուցված ծառայությունների որակը վերահսկում է Երեւանի քաղաքապետարանը: 2014թ. Երեւանի բյուջեից առողջապահությանը հատկացվել է 165 մլն դրամ, որից 100 մլն-ը` «Առողջապահական կազմակերպությունների համար բժշկական սարքավորումների ձեռքբերում», 50 մլն-ը՝ «Առողջապահական օբյեկտների հիմնանորոգում» և 15 մլն-ը՝ «Բնակչությանը կոմպյուտերային տոմոգրաֆիային ծառայության տրամադրում» ծրագրերի իրականացման համար:
«Հետքի» հարցին, թե որքան գումար է 2014թ. հատկացվել յուրաքանչյուր պոլիկլինիկայի` շենքային պայմանների բարելավման եւ սարքավորումների ձեռքբերման համար առանձին-առանձին, Երեւանի քաղաքապետարանը պատասխանել է, որ «Թիվ 15 պոլիկլինիկա» և «Սարի Թաղ պոլիկլինիկա» ՓԲԸ-ներում անցկացվել են ջեռուցման համակարգեր, «Կարմիր բլուր» պոլիկլինիկա ՓԲԸ-ում փոխարինվել են պատուհանները, որի համար հատկացվել է ընդամենը 41 միլիոն 52 հազար 480 դրամ:
«Առողջապահական կազմակերպությունների համար բժշկական սարքավորումների ձեռք բերում» ծրագրի շրջանակներում Երեւանի քաղաքապետարանը բուժհաստատություններին տրամադրելու նպատակով ձեռք է բերել 14 անուն բուժսարքավորում` 2 ռենտգեն ապարատ, 5 ուլտրաձայնային հետազոտման սարք՝ կարդիոտվիչով, 1 ուլտրաձայնային հետազոտման սարք (դոպպլեր), 2 կոլպոսկոպ և 4 իմունոֆերմենտային անալիզատոր՝ ընդամենը 75 մլն 886 հազար 400 դրամ արժողությամբ: Արդյունքում` տնտեսվել է 24 մլն 114 հազար դրամ:
«Բնակչությանը կոմպյուտերային տոմոգրաֆիային ծառայության տրամադրում» ծրագրի շրջանակներում քաղաքապետարանը պոլիկլինիկաների համար ձեռք է բերել կոմպյուտերային տոմոգրաֆիային ծառայություն՝ 14 մլն 500 հազար դրամ արժողությամբ, որից մինչ 2014թ. դեկտեմբերի 10-ը ներառյալ օգտվել է 209 քաղաքացի:
Անցյալ տարվա սեպտեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին Երեւանի պոլիկլինիկաներ է այցելել ընդհանուր առմամբ 466 հազար 535 մարդ, ովքեր հնարավորություն ունեն օգտվելու նոր սարքավորումներով անվճար բուժօգնությունից, սակայն պետք է խուսափեն բուժհաստատությունների զուգարաններ մտնելուց, քանի որ նման պայմաններ առաջարկող պետական բուժօգնությունը ոչ միայն չի կարող հիվանդությունների կանխարգելիչ գործառույթ կատարել, այլ նաեւ կարող է նպաստել հիվանդությունների առաջացմանը եւ տարածմանը:
Երեւանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը եւ ՀՀ առողջապահության նախարար Արմեն Մուրադյանը դեկտեմբերի 3-ին շրջայց են կատարել վերոնշյալ պոլիկլինիկաներում, ծանոթացել շենքային պայմաններին, լուսանկարվել եւ հրապարակել դրանք իրենց գերատեսչությունների պաշտոնական կայքերում: Նրանք, սակայն, մոռացել են բացել այդ պոլիկլինիկաների զուգարանի դռները:

Yerevan’s Polyclinics: Take Advantage of the Free Healthcare but Stay Away From the Toilets
There are 22 polyclinics in Yerevan where people receive state-sponsored healthcare for free or at reduced rates. Hetq visited all the polyclinics in the city to examine the sanitary conditions of the state institutions offering medical assistance to people.
Photographs were taken so that the sanitary conditions of the polyclinics could be reviewed. On the map below you can click the points on the map to learn more about the conditions of every individual healthcare facility.
Yerevan’s polyclinics fall under the supervision of both the Yerevan Municipality and the Ministry of Health. The Municipality is responsible for the overall maintenance of medical buildings, the quality of medical equipment and staff management. The sanitary conditions of the polyclinics are controled by the Ministry of Health’s State Health Inspectorate.
[gallery id=286]
The photos clearly show that almost none of Yerevan’s polyclinics maintain the standards defined in the government’s 2013 decision to establish a prevention board setting the sanitation standards for public restrooms. Why doesn’t the Ministry of Health State Health Inspection Board record the sanitation violations of restrooms made by the polyclinics?
Hetq inquired as to whether violations of sanitation requirements were recorded in the polyclinics in 2013-2014 and whether there were polyclinics that were penalized. As stated by the Ministry of Health, “According to hygienic and epidemic control practices with the Republic of Armenia, polyclinics are answerable to the Republic of Armenia Ministry of Health’s State Health Inspectorate.”
In 2013, Polyclinic #8 LLC underwent a thorough inspection, the results of which determined that violations in the rules of proper sanitation condition maintenance were committed. The director of the polyclinic was officially penalized.
In fact, within the last two years only one infraction was cited for the same situation found in nearly all the polyclinics.
From the 2013 tax-payer funded budget, 3.67 billion dram was appropriated to public health services, including hygienic and epidemic control services.
For 2015-2017, the ministry has forecasted a fixed budget dedicated to conducting sanitary and anti-epidemic measures as well as poison and disease control.
What is the point of appropriating state funds for sanitary measures when there is no disclosure by the Ministry of Health and violations of practices are not noted for all institutions?
The Municipality’s Duty
The Yerevan Municipality supervises building renovations, furnishing upgrades and quality of service in polyclinics that are run by medical aid companies. In 2014, 165 million dram (US$346,270) was allocated for healthcare from the city’s budget to realize various programs: 100 million dram ($210K) went to “medical equipment purchases for health establishments,” 50 million dram ($105K) went to the “reconstruction of healthcare facilities” and 15 million dram($31.5K) went to “computer tomography for the population.”
Hetq asked the Yerevan Municipality to reveal how much money was allocated in 2014 for building renovations and acquiring equipment for each polyclinic. Polyclinic 15 LLC and Sari Tagh Polyclinic LLC received new heating systems, while Karmir Blur Polyclinic LLC had new windows installed, all of which amounted to 41,052,480 dram.
As part of the “medical equipment purchases for health establishments” program, the Yerevan Municipality acquired 14 pieces of medical equipment(2 X-ray machines, 5 ultrasound machines with echocardiogram transducers, 1 Doppler echocardiogram machine, 2 stereo microscopes and 4 immune-ferment analyzers). The total cost was 75,886,400 dram. As a result, 24,114,000 dram was left over. . (The 100 million allocated minus the 75,886,400 expended).
For the “computed tomography for the population” program, the municipality acquired a CT scanner at 14,500,000 dram, which was used by 209 residents through December 10, 2014.
466,535 people visited Yerevan’s polyclinics between September and December of 2014. They all had the opportunity to free receive medical aid provided with the new equipment.
But they had to avoid entering the restrooms. Medical institutions providing such restroom facilities to their patients are not only incapable preventing the spread communicable diseases but may also be actively spreading them.
On December 3, 2014 Mayor of Yerevan Taron Margaryan and Minister of Health Armen Muradyan paid a visit to the above-mentioned renovated polyclinics to inspect the conditions of the buildings and have their photos taken for publication on their official web sites. But they forgot to enter the restrooms.