Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին
Փետրվարի 5-ին աշխատանքային այցելությամբ Մյունխենում գտնվող արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովին, Ջեյմս Ուորլիքին, Պիեռ Անդրյոյին և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկին: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն:
Հանդիպմանը շարունակվեցին քննարկումները` ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ։
Հայաստանի արտգործնախարարը միջնորդների ուշադրությունը հրավիրեց Հայաստանի հետ սահմանին և Արցախի հետ շփման գծում հրադադարի ռեժիմի խախտումների և դիվերսիոն գործունեության բազմապատկման վրա՝ շեշտելով, որ վերջին շաբաթների ընթացքում ադրբեջանական զինուժը հրադադարը խախտել է առավել քան 3000 անգամ, ինչը հանգեցրել է մարդկային, ներառյալ` քաղաքացիական անձանց զոհերի։
«Ադրբեջանի ղեկավարությունը կոպտորեն արհամարհում է միջազգային հանրության հասցեական կոչերը և իր արկածախնդիր քաղաքականությամբ և սադրիչ գործողություններով ավելի է սրում իրավիճակը, արգելակում խաղաղ կարգավորման գործընթացը»,- ընդգծեց նախարար Նալբանդյանը։
Էդվարդ Նալբանդյանը վերահաստատեց, որ Հայաստանը շարունակելու է եռանախագահ երկրների հետ համատեղ ջանքերն՝ ուղղված ղարաբաղյան հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորմանը։
Էդուարդ ՆԱլբանդյանը հայ պետականության գերեզմանափորներից մեկն է։ Իր տիկինն ու զավակները դեռ Փարիզում են ապրում, թե՞ մեկ այլ ապահով տեղ են գտել։ Իսկ արտգոր նախարարության շենքը դեռ վերջնականապես ծախե՞ց այս պետական այրը։ Աստված քեզ դատավոր լինի, տավարիշչ Նալբանդյան

Министр иностранных дел Армении встретился с сопредседателями Минской группы ОБСЕ
5-го февраля находящийся с рабочим визитом в Мюнхене министр иностранных дел Эдвард Налбандян встретился с сопредседателями Минской группы ОБСЕ Игорем Поповым, Джеймсом Уорликом, Пьером Андре и личным представителем действующего председателя ОБСЕ Анджеем Каспршиком.
В ходе встречи продолжились обсуждения процесса мирного урегулирования азербайджано-карабахского конфликта.
Министр иностранных дел Армении обратил внимание посредников на нарушения режима прекращения огня на границе с Арменией и линии соприкосновения с Арцахом и многократное увеличение диверсий, подчеркнув, что за последние недели азербайджанские вооруженные силы нарушили режим прекращения огня более 3000 раз, что привело к человеческим жертвам, в том числе среди гражданских лиц.
“Руководство Азербайджана грубо игнорирует адрессованные ему призывы международного сообщества и своей авантюристической политикой и провокационными действиями еще более обостряет ситуацию, торпедируя процесс мирного урегулирования”,- подчеркнул Налбандян.
Эдвард Налбандян подтвердил, что Армения продолжит совместные с сопредседателями усилия, направленные на исключительно мирное урегулирование карабахской проблемы.