Գաղտնազերծվել է Գարեգին Բ-ի շվեյցարական հաշվեհամարը
Հետաքննող լրագրողների միջազգային կոնսորցիումը (ICIJ) երեկ գաղտնազերծել է շվեյցարական HSBC բանկի հաճախորդների ցուցակները և հաշվեհամարները, որոնք խուսափում են հարկերից, թաքցնում են միլիոնավոր դոլարների հասնող ակտիվներ, ինչը փողերի լվացման խողովակ է հանդիսանում և միաժամանակ HSBC բանկին եկամուտ բերում:
Շվեյցարական հաշիվներից ամենախոշոր չափի դոլարային գումարների արտահոսք գրանցած երկրների շարքում հայտնվել է նաև Հայաստանը՝ ցուցակում 146-րդ հորիզոնականն է զբաղեցնում: Իսկ խոշոր չափի հաշվեհամար ունեցող անձանց շարքում Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն է:
Գարեգին Բ-ն բանկի փաստաթղթերում երևում է 2000 թվականից: «Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ներսես» անվամբ հաշվի վրա 1.1 մլն դոլար է եղել 2006-2007թթ.:
Մայր Աթոռի մամուլի խոսնակը ICIJ-ին տրված պարզաբանման մեջ նշել է, որ այդ հաշվեհամարը բացվել է ի շահ եկեղեցու՝ բարեգործական նպատակներով:
«Այս հաշվեհամարը փոխանցվել է Գարեգին Բ-ի անվամբ նրա նախորդի մահվանից հետո նույն նպատակներով օգտագործելու համար: Հայ եկեղեցու կաթողիկոսությունը, որը Կաթողիկոսի պատասխանատվության ոլորտում է, ազգային կրոնական հաստատություն է և հարկման ենթակա չէ, և Վեհափառ Հայրապետը «անձեռնմխելի է հարկումից»»,- նշել է Մայր Աթոռը:
Այս գաղտնազերծումը հիմնված է բանկի Ժնևի բաժանմունքում 2007թ. աշխատող համակարգչային մասնագետի գողացած փաստաթղթերի վրա: Փաստաթղթերը պարունակել են 100 հազար հաճախորդի տվյալներ տարբեր երկրներից:

Рассекречен банковский счет Гарегина Второго в Швейцарии
Международный консорциум журналистских расследований (ICIJ) вчера рассекретил списки и счета клиентов банка HSBC в Швейцарии, уклоняющихся от налогов и скрывающих активы на миллионы долларов, что является каналом отмывания денег и одновременно приносит доход банку HSBC.
В числе стран, зарегистрировавших утечку со швейцарских счетов долларовых сумм в наиболее крупных размерах, оказалась также Армения, занявшая 146-ю горизонталь в списке, а в число лиц, имеющих крупные счета, вошел также Католикос Всех Армян Гарегин Второй.
В банковских документах Гарегин Второй упоминается с 2000 года. В 2006-2007 гг. на банковском счете на имя “Гарегин Второй Нерсес” имелось 1.1 млн долларов.
Давая разъяснения ICIJ, пресс-секретарь Первопрестольного Эчмиадзина отметил, что этот счет был открыт для церкви с благотворительными целями.
“Счет был записан на имя Гарегина Второго после смерти его предшественника для использования в тех же целях. Католикосат Армянской церкви, находящийся в сфере ответственности Католикоса, является национальным религиозным заведением и не подлежит налогообложению. В вопросе налогообложения Верховный Патриарх неприкосновенен”,- отметил представитель Первопрестола.
Рассекречивание было основано на документах, переданных госструктурам в 2008 г. бывшим сотрудником IT-отдела женевского отделения банка. Документы содержали данные о 100 тысячах клиентов из разных стран.