Պերուի և Արգենտինայի քաղաքացիները փորձել են թմրանյութ տեղափոխել Թուրքիա Հայաստանով
ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտվել է թմրամիջոցների ՀՀ տարածքով տարանցիկ անօրինական շրջանառությամբ զբաղվող անդրազգային հանցավոր խմբավորում: Այս մասին հայտնում է ԱԱԾ մամուլի կենտրոնը:
Ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ Լատինական Ամերիկայի երկրներից թմրանյութը տարանցիկ չվերթներով՝ ուղեբեռում հատուկ հարմարեցված թաքստոցներում, Պերուի, Արգենտինայի քաղաքացիների կողմից տեղափոխվում էր Հայաստան, փոխանցվում հանցավոր խմբավորման Բուլղարիայի, Լիբանանի ներկայացուցիչներին, իսկ վերջիններս ցամաքային կամ օդային ճանապարհով փորձում էին ՀՀ-ից արտահանել Թուրքիա:
Ս.թ. հունվարի 27-ին ՀՀ ԱԱԾ մարմինների կողմից բացահայտվել և կասեցվել է Սան-Պաուլո-Աբու-Դաբի-Երևան տարանցիկ չվերթով ՀՀ ժամանած Պերուի քաղաքացիներ Կորդովա Կորդովա Ալեքսանդրի և Ֆլորենս Ալվարդո Մարիա Միրզաի կողմից 2,7 կգ մաքուր քաշով «կոկաին» տեսակի թմրանյութի ՀՀ ներկրման փորձը:
Փետրվարի 9-ին նույն չվերթով ՀՀ ժամանած Արգենտինայի քաղաքացի Ալեջանդրո Ջոել Տոռեսի մոտ հայտնաբերվել էր 2,6 կգ մաքուր քաշով «կոկաին» տեսակի թմրանյութ:
Փետրվարի 12-ին ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում «Զվարթնոց» օդանավակայանում Բուլղարիայի քաղաքացիներ՝ ազգությամբ արաբներ, Մալեկ Աբաս Ղարիբի և Ալ Շահեր Հասան Աբդոյի մոտ հայտնաբերվել է մոտ 4,8 կգ «կոկաին» տեսակի թմրանյութ, որը վերջիններս փորձում էին Երևան-Ստամբուլ չվերթով արտահանել Թուրքիա:

Граждане Перу и Аргентины пытались провезти наркотики через Армению в Турцию
В результате мер, предпринятых Службой национальной безопасности РА, раскрыта транснациональная группировка, занимающаяся незаконным транзитом наркотиков через территорию Армении. Об этом сообщает прес-центр СНБ.
В результате проведенных мероприятий выяснилось, что граждане Перу и Аргентины транзитными авиарейсами доставляли в Армению наркотики из стран Латинской Америки в специально оборудованных в багаже тайниках, которые затем передавали входящим в преступную группировку представителям Болгарии и Ливана. Последние же пытались вывезти наркотики из Армению в Турцию сухопутными или воздушными путями.
27 января с.г. органами Службы национальной безопасности РА была выявлена и пресечена предпринятая гражданами Перу Кордова Кордова Александром и Флоренсом Альвардо Марией Мирза попытка ввоза в Армению рейсом Сан-Паулу-Абу-Даби-Ереван кокаина чистым весом 2,7 кг.
9 февраля у прибывшего тем же рейсом в Армению гражданина Аргентины Аледжандро Джоела Тореса был найден кокаин чистым весом 2,6 кг.
12 февраля в результате оперативно-розыскных мероприятий в ереванском аэропорту “Звартноц” у граждан Болгарии, арабов по национальности Малека Абаса Гариба и Аль Шахера Хасана Абдо было обнаружено 4,8 кг кокаина, который они пытались вывезти в Турцию рейсом Ереван-Стамбул.
По данному факту возбуждено уголовное дело. Расследование проводит следственное управление Службы национальной безопасности РА.