Գյումրիում երեխայի նշագեղձերի վիրահատությունն ավարտվել է գլխուղեղի լուրջ խնդիրներով. ո՞վ է մեղավորը
Շիրակի մարզի Բայանդուր գյուղում մեծից փոքր բոլորը պատմում էին Հասմիկի դեպքի մասին` նշելով, որ բժիշկների սխալի պատճառով 6-ամյա փոքրիկը ծանր առողջական խնդիրներ է ձեռք բերել:
Հասմիկին հանդիպեցինք իրենց տան շքամուտքում. հետեւում էր, թե ինչպես են իր տարիքակից երեխաները դրսում վազվզում: Դեռ երեք ամիս առաջ ինքն այդ խաղերի ակտիվ մասնակիցն էր: Հիմա նրան արգելել են տնից դուրս գալ, քանի որ թույլ է ու հյուծված: Արդեն հինգ ամիս է, ինչ Հասմիկի անկողինը չեն հավաքում, քանի որ երբեմն թուլանում է ու ստիպված է լինում պառկել:
Անցյալ տարվա նոյեմբերի 28-ին Հասմիկին տարել են Գյումրու «Մոր եւ մանկան ավստրիական հիվանդանոց»` նշագեղձերը հեռացնելու: Նրան մտցրել են վիրահատարան առավոտյան 10:15-ին. մի քանի ժամ շարունակ երեխային դուրս չեն բերել: Բժիշկները որեւէ բան չեն ասել հարազատներին նրա վիճակի մասին: Ժամը 14:00-ին վիրահատող բժիշկ Երանուհի Վարագյանը դուրս է եկել, հարազատներին ցույց տվել երեխայի նշագեղձերից մեկն ու ասել, թե պետք է խոսեն:
«Ասաց՝ մի վախեցեք, հաճախակի է երեխաների մոտ պատահում, որ կոկորդի հատվածը փխրուն է լինում ու ծակվում է, նարկոզը գնում է դեպի դեմքն ու այտուցում այն: Ասաց մի ժամից ամեն ինչ կկարգավորվի, իրենց հսկողության տակ է երեխան»,- պատմում է Հասմիկի տատը` Հասմիկ Մարտիրոսյանը:
Այդ ընթացքում Հասմիկի հարազատները նկատել են, թե ինչպես են բժիշկները խառնված այս ու այն կողմ վազում, տարբեր սարքեր մտցնում դեպի վիրահատարան: Նրանք անհանգստացել են, պահանջել տեսնել երեխային: Հարազատների բարձրացրած աղմուկից հետո են միայն նրանց տեղեկացրել, որ վիրահատության արդյունքում երեխան հայտնվել է ծայրահեղ ծանր վիճակում, Երեւանից բժիշկների են կանչել օգնության:
«Մտա, տեսա երեխայիս գլուխը երեք անգամ ուռել-մեծացել է, խռխռացնում ու թպրտում է: Մոտեցա, վրայի շորը բարձրացրի, տեսա վզից ներքեւ ամբողջը կապտուկներ են, ծակած տեղեր: Պարզվեց` նարկոզը չափից շատ են տվել, փորից վերեւ երեխան ուռել ու այտուցվել է: Որպեսզի կարողանան այտուցվածությունն իջեցնեն, ասեղներով ծակել են երեխային»,- պատմում է Հասմիկի մայրը` Լիաննա Ռաֆայելյանը:
Գյումրու «Մոր եւ մանկան ավստրիական հիվանդանոցում» Հասմիկի վիճակը գնահատել են ծայրահեղ ծանր եւ ուղեգրել Երեւանի «Սուրբ Աստվածամայր» բժշկական կենտրոն` հետեւյալ ախտորոշմամբ. «Տոնզիլ-էկտոմիայից (նշագեղձերի հեռացում) հետո գլխուղեղի հիպօքսիկ-իշեմիկ ախտահարում` ցնցումային համախտանիշով»:
Բժիշկները հարազատներին հայտնել են, որ երեխայի վիճակը բարդացել է` վիրահատության ընթացքում ստացած նարկոզի բարձր չափաքանակից, ինչը պատճառ է հանդիսացել, որ ուղեղի բջիջները սկսեն մահանալ:
«Սուրբ Աստվածամայր» բժշկական կենտրոնում փոքրիկն ընկել է կոմայի մեջ եւ 6 օր չի արթնացել: Վերակենդանացման բաժանմունքից դուրս եկող բժիշկները մի շաբաթ շարունակ դռան մոտ սպասող Հասմիկի հարազատներին տվել են մի պատասխան. «Աղոթեք, գցեք Աստծուն»:
7-րդ օրը երեխան բացել է աչքերը, սակայն ամբողջ ձախ կողմը չի կարողացել շարժել: Անոթների այտուցվածության հետեւանքով ուղեղի մազանոթները պայթելեն, եւ արյան օջախ է բացվել, որը մինչ այսօր դեռ չի չորացել: Երբ Հասմիկի ընտանիքի անդամները վիրահատող բժիշկ Երանուհի Վարագյանից փորձել են պարզել, թե որն է պատճառը, որ նշագեղձերի հեռացումը նման հետեւանքներ է ունեցել, բժիշկը պատասխանել է, որ ինքը որեւէ կապ չունի, անեսթիեզոլոգի մեղքով է եղել:
Գյումրու «Մոր եւ մանկան ավստրիական հիվանդանոցի» քիթ-կոկորդ-ականջաբան Երանուհի Վարագյանը «Հետքի» հետ զրույցում կրկնեց այն, ինչ ասել էր երեխայի հարազատներին. «Երեւանից եկած հանձնաժողովն էլ հաստատել է, որ իմ վիրահատության` նշիկների վիրահատության, հետ կապված բացարձակ որեւէ խնդիր չի եղել, ոչ արյունահոսել է, ոչ էլ խնդիր է եղել: Դուք այդ ձեր հարցի պարզաբանումը երեխայի նարկոզի բժշկից պիտի իմանաք, որովհետեւ նարկոզի ժամանակ ապարատն է դադար տվել, ապարատը փչացել է, վնասել է: Դա քիթ-կոկորդի բժշկի ֆունկցիան չէ: Ես խիստ զարմացա, որ դուք ինձ զանգել եք, քանի որ իմ վիրահատության արդյունքում մի կաթիլ արյուն չի եղել: Այդտեղ միակ խնդիրը նարկոզի ապարատի անսարքությունն է եղել»,- ասաց վիրահատող բժիշկ Երանուհի Վարագյանը:
«Հետքը» կապվեց նաեւ վիրահատության ընթացքում Հասմիկին նարկոզ տված բժշկի` անեսթեզիոլոգ, ռեանիմատոլոգ Աշիկ Դալիբալդյանի հետ: Նա սկզբում ասաց, որ մեր հարցին կպատասխանի մի քանի ժամից, քանի որ հարսանիքի է, այնուհետեւ չպատասխանեց զանգերին: Հաջորդ օրը բժիշկ Դալիբալդյանը պատասխանեց. «Հեռախոսով ես ոչ մի մեկնաբանություն չեմ տա, պետք է գաք հիվանդանոց: Էդ ոնց է պատահել, որ մենք երեխային վիրահատությունից 3 ամիս հետո առողջ-առողջ տարել, իրենց տունն ենք դրել, հանկարծ ինչ-որ բան է պատահում որեւէ մեկի հետ… Տնօրենի հետ էլ խոսել եմ, բոլոր բժիշկները, որ մասնակցել են այդ վիրահատությանը, ասում են եկեք այստեղ` ավստրիական հիվանդանոց, մենք այդ խոսակցությունը վարենք, տեսնենք ինչ է եւ որտեղից է»,- ասաց անեսթեզիոլոգ Աշիկ Դալիբալդյանը:
Քմային նշիկների հեռացումը տեւում է 10-20 րոպե: Վեցամյա Հասմիկ Մարտիրոսյանը Գյումրու «Մոր եւ մանկան ավստրիական հիվանդանոց» է մտել 2014թ.-ի նոյեմբերի 28-ին եւ դուրս է գրվել Երեւանի «Սուրբ Աստվածամայր» բժշկական կենտրոնից 2014թ.-ի դեկտեմբերի 25-ին` գլխուղեղի իշեմիկ ախտահարմամբ: Այս պահին Հասմիկը հակացնցումային դեղեր եւ այլ բուժումներ է ստանում: Նրա մոտ նկատվում է տարօրինակ վարվելակերպ, հիշողության խնդիրներ: Ձախակողմյան թուլության հետեւանքով ծռվել է Հասմիկի ոտքը. հատուկ կոշիկներով փորձում են ուղղել այն: Անեսթեզիոլոգ Աշիկ Դալիբալդյանը դեռ զարմանում է, թե ինչու է Հասմիկի ընտանիքը բողոքում, չէ՞ որ իրենք երեխային «երեք ամիս հետո առողջ-առողջ տարել, իրենց տունն են դրել»:
Հասմիկի մայրը` Լիաննա Ռաֆայելյանը շեշտում է, որ բժիշկ Դալիբալդյանն իրենց կանչել եւ ասել է, որ դեղերի հետ կապված ամբողջ ծախսը կվերցնի իր վրա, բայց ամեն անգամ դեղը վերցնելիս` կոպիտ վերաբերմունքի է արժանացել. «Բժշկի կինն ասում է` մենք պարտավոր չենք մինչեւ կյանքի վերջ քո երեխուն տիրություն անենք: Ինձ պետք չէ, որ ամբողջ կյանքում տիրություն անեն, ինձ պետք է, որ նորմալ` ուղեղը տեղը, հիշողությունը տեղը, իր վարքագիծը տեղը ինձ վերադարձնեն երեխայիս` առաջվա Հասմիկին, որ տվեցի իրենց: Ո՞վ պիտի պատասխան տա իմ երեխայի վիճակի համար»,- ասում է մայրը` Լիաննա Ռաֆայելյանը:

Операция по удалению миндалин у ребенка закончилась серьезными проблемами головного мозга. Кто виноват?
В селе Баяндур Ширакской области все – от мала до велика – обсуждают случай, произошедший с шестилетней Асмик, отмечая, что из-за ошибки врачей у девочки появились серьезные проблемы со здоровьем.
Асмик мы увидели стоявшей у порога ее дома. Девочка смотрела, как ее сверстники бегают во дворе. Еще три месяца назад она сама активно участвовала во всех играх, а сейчас ей нельзя выходить из дома, так как она очень слаба и истощена.
28 ноября прошлого года Асмик уложили в Австрийскую больницу матери и ребенка в Гюмри, чтобы удалить миндалины. Девочку взяли в операционную в 10.15 утра, а она осталась там несколько часов. Пришедшим в больницу родственникам врачи ничего не сообщили. В 14.00 к ним подошла проводившая операцию врач Ерануи Варагян, которая, показав удаленную миндалину, сказала, что должна поговорить с ними. “Она нам сказала: не пугайтесь, у детей часто бывает, что горло повреждается и наркоз проникает в область лица, вызывая отек. Она также заверила, что через час все отрегулируется, что ребенок находится под их контролем”,- рассказала бабушка девочки Асмик Мартиросян.
Тем временем родственники маленькой Асмик заметили, что врачи начали бегать туда-сюда, доставлять в операционную различные инструменты. Это встревожило их, и они заявили, что должны увидеть ребенка. Только после поднятого шума родственникам сообщили, что в результате операции ребенок оказался в крайне тяжелом состоянии и что из Еревана вызваны специалисты.
“Когда я зашла, то увидела, что у моей девочки голова стала в три раза больше, она хрипела и тряслась. Я подошла к ней, подняла одежду и увидела, что все тело ниже шеи покрыто синяками, были видны места проколов. Оказалось, что они превысили наркоз, из-за чего у моего ребенка отекло все тело. Чтобы снять отек, они сделали проколы иглами”,- рассказала нам мать Асмик Лиана Рафаелян.
В Австрийской больнице матери и ребенка состояние Асмик оценили как крайне тяжелое и направили ее в ереванский медицинский центр “Сурб Аствацамайр” (“Святая Богородица”) с диагнозом “гипоксическая ишемия головного мозга после тонзиллэктомии”.
Врачи сообщили родственникам, что состояние ребенка осложнилось из-за полученной в ходе операции высокой дозы наркоза, что привело к гибели клеток мозга.
В ереванском медцетре “Сурб Аствацамайр” девочка впала в кому и не просыпалась шесть дней. Целую неделю ожидавшим у двери родственникам выходившие из реанимационного отделения врачи говорили одно и то же: “Молитесь. Надейтесь на Бога”.
На седьмой день девочка открыла глаза, однако вся ее левая сторона была обездвижена. Когда родители Асмик решили выяснить у оперировавшего ее врача Ерануи Варагян, почему удаление миндалин привело к таким последствиям, она сказала, что не имеет к этому никакого отношения, во всем виноват анестезиолог.
В беседе с Hetq.am отоларинголог Австрийской больницы Ерануи Варагян повторила повторила то, что сказала родителям девочки: “Приехавшая из Еревана комиссия подтвердила, что проведенная мной операция по удалению миндалин не вызвала никаких проблем. Ответ на ваш вопрос вы должны получить у врача-анестезиолога, так как во время наркоза аппарат дал сбой, перестал действовать. Это не функция врача-отоларинголога. Я очень удивлена тем, что вы позвонили мне, так как в результате проведенной мной операции никакого кровотечения не было. В данном случае единственная проблема связана с неисправностью наркозного аппарата”,- сказала Е.Варагян.
Hetq.am связался также с участвовавшим в операции анестезиологом-реаниматологом Ашиком Далибалдяном. Тот сперва сказал, что ответит на наш вопрос через несколько часов, так как находится на свадьбе, однако потом перестал отвечать на наши звонки. На следующий день доктор Далибалдян все же ответил. “Никаких комментариев по телефону я не даю, вы должны приехать в больницу. Как получилось, что через три месяца после операции мы отправили ребенка домой здоровым, и вдруг с ним что-то произошло… Я разговаривал с директором, все врачи, которые участвовали в этой операции, говорят: приезжайте сюда, в Австрийскую больницу, поговорим, посмотрим, как это произошло”,- заявил Ашик Далибалдян.
Операция по удалению небных миндалин длится 10-20 минут. Шестилетняя Асмик Мартиросян поступила в Австрийскую больницу матери и ребенка 28 ноября 2014 г., а выписалась 25 декабря 2014 г. из ереванского медцентра “Сурб Аствацамайр” с диагнозом ишемия головного мозга. В настоящее время девочка получает соответствующее лечение. У нее наблюдаются странности в поведении, проблемы с памятью. Из-за левосторонней слабости у Асмик искривилась нога. Ашик Далибалдян до сих пор удивляется, почему семья девочки жалуется, ведь через три месяца они забрали ребенка домой здоровым,
Мать Асмик подчеркивает, что доктор Далибалдян вызвал их и сказал, что все расходы на лекарства возьмет на себя, но каждый раз, давая им лекарство, ведет себя очень грубо. “Его жена заявляет: мы не обязаны до конца жизни опекать вашего ребенка. Мне не нужно, чтобы они всю жизнь опекали. Мне нужно, чтобы мне вернули ребенка в нормальном состоянии – с нормальным поведением, с нормальной памятью, то есть прежнюю Асмик. Кто должен ответить за теперешнее состояние моего ребенка?” – говорит Лиана Рафаелян.