«Հիմնադիր խորհրդարանը» դատի է տվել ՀՀԿ-ական պատգամավորին
2015 թ. փետրվարի 17-ին «Հիմնադիր խորհրդարանը» և նրա անդամները ընդդեմ ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար Գագիկ Մելիքյանի (լուսանկարում) հայցադիմում են ներկայացրել Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարան՝ հրապարակայնորեն վիրավորանք հասցնելու և զրպարտություն կատարելու համար նրան օրենքով սահմանված կարգով պատասխանատվության կանչելու նպատակով:
Գագիկ Մելիքյանը մամուլում հրապարակված իրհարցազրույցում համոզմունք էր հայտնել, որ «Հիմնադիր խորհրդարանի» անդամները «100-ամյակը» առանց ռեժիմի» շարժման դեպի Արցախ իրազեկման ավտոերթը «իրականացրել են թուրք-ադրբեջանական փողերով»:

“Учредительный парламент” подал в суд на депутата-республиканца
17 февраля 2015 г. члены “Учредительного парламента” подали в суд общей юрисдикции административных округов Кентрон и Норк-Мараш исковое заявление против секретаря фракции Республиканской партии Армении Национального Собрания РА Гагика Меликяна с целью призвать его к ответственности за публичное оскорбление и клевету.
В опубликованном в прессе интервью Гагик Меликян выразил убежденность, что оповещающее автошествие в Арцах членов движения “100-летие Геноцида без режима” “Учредительный парламент” организовал на турецко-азербайджанские деньги.