Նախկին միլպետի ջանքերը, Քննչական կոմիտեի սխալը և Անդրկովկասյան գորշ արջի անհայտ ճակատագիրը
Ծաղկաձորի «Թփուտներ» ռեստորանային համալիրում պահված Անդրկովկասյան գորշ արջի գործը կասկածելի երանգներ է ստանում:
«Թփուտներ» համալիրի սեփականատիրոջ եղբայրը՝ Մեխակ Եղիազարյանը զանգահարել էր «Հետքի» խմբագրություն և հավաստիացնում էր, որ քրեական գործը կարճվել է: Նա պնդում է, որ իրենք ոչ թե որսացել են արջին, այլ կերակրել և տիրություն են արել: Շուրջ երեք տարի առաջ քոթոթը հայտնվել է իրենց տարածքում և մի քանի օր չի ցանկացել լքել: Արջի համար փոքր վանդակ են սարքել, մեծանալուց հետո՝ ավելի մեծը: Եվ այդպես արդեն 3 տարուց ավելի է՝ Անդրկովկասյան գորշ արջն իրենց տարածքում է ապրում:
«Մենք արջին չենք բռնել: Էդ փոքր արջը թե ինչ կարգի էր ու ոնց էր եկել հասել մեր օբյեկտի տարածք, մի պահ շները նենց էին վրա տալիս, որ մենք 2-3 օր մեր շներին պահեցինք, որ էդ քոթոթը հետ գնա: Բայց տեղ չէր գնում, ինքն էլ նենց վատ վիճակի մեջ էր, կլիներ մի 3-4 կիլո: Սկսեցինք կերակրել, էլ չէր ուզում օբյեկտի տարածքից հեռու գնալ»,-ասում է Մեխակ Եղիազարյանը:
Հիշեցնենք՝ հոկտեմբերի 21-ին Կոտայքի մարզի Ծաղկաձոր քաղաքում գտնվող «Թփուտներ» ռեստորանային համալիրի իր վանդակից դուրս էր եկել և փախել անտառ: Պարզվել էր, որ «Թփուտներ» համալիրի տերը Կարմիր գրքում գրանցված Անդրկովկասյան արջին ապօրինի է պահել՝ չի ունեցել համապատասխան թույլտվություն: ՀՀ քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ 294-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ի կետով՝ ապօրինի որս: Մեր գրավոր հարցմանն ի պատասխան ՀՀ Քննչական կոմիտեն հայտնել էր, որ «քրեական գործով նախաքննությունն ավարտվել է, նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազը հաստատել է մեղադրական եզրակացությունը: Հունվարի 30-ին քրեական գործն ուղարկվել է դատարան»:
Մեխակ Եղիազարյանն ասաց, որ դատարանը լրիվ լսումներն արել է, և գործը կասեցրել: Արդեն գործով վճիռը կայացվել է: Թե երբ է եղել վերջին նիստը, ասաց՝ դրա մասին ավելի մանրամասն իր եղբայրը գիտե, նա է մասնակցել: Ռեստորանը իրենց ընտանիքին է պատկանում, որի տնօրենը եղբայրն է՝ Վարդան Եղիազարյանը: Քիչ անց զանգահարեց նաև Վարդան Եղիազարյանը: Նա էլ մեզ հետ զրույցում գործի մասին եղբոր հաղորդածից տարբերվող տեղեկատվություն հայտնեց. քրեական գործը կարճվել է Կոտայքի մարզի քննչականում, այսինքն՝ դատարանում չի քննվել: Թե ինչպես է դատարան ուղարկված գործը կարճվել, դժվարացավ բացատրել, միայն հիմնավորում էր, որ իրենք արջին չեն որսացել և դրա վերաբերյալ որևէ ապացույց գործում չկա:
«Գործն ուղարկել են դատարան, դատարանը հիմք չընդունելով, որ դա քրեական գործ չի կարա լինի, հետ է ուղարկել, որովհետև պահանջը դատարանին չի բավարարում: Դատավորը հոմ ամեն մի գործ չի վերցնի: Նրանք ապացուցե՞լ են, որ մենք որս ենք արել, բնությանը ինչ-որ վնաս ենք տվել, նաբարոտ, մենք օգնել ենք»,-հիմնավորեց Վարդան Եղիազարյանը:
Իրավիճակի պարզաբանման համար ևս մեկ անգամ դիմեցինք ՀՀ քննչական կոմիտե՝ հիշեցնելով իրենց նախորդ պատասխանը:
«Իրապես քրեական գործով նախաքննությունն ավարտված է եղել և հունվարի 30-ին մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել էր դատախազին՝ այն հաստատելու եւ դատարան ուղարկելու համար։ Նշված օրը վարույթն իրականացնող մարմինը թյուրիմացաբար կարծել է, որ քրեական գործի մեղադրական եզրակացությունը հաստատվել է և ուղարկվել դատարան: Մինչդեռ գործը դատախազին ուղարկելուց տասն օր հետո, (Ձեզ գրավոր պատասխանելուց մեկ շաբաթ հետո), քննիչը տեղեկացվել է, որ դատախազը չի հաստատել մեղադրական եզրակացությունը և չի ուղարկել դատարան։ Քրեական գործը փետրվարի 11-ին հետ է ուղարկվել վարույթն իրականացնող մարմնին, եւ ներկայումս նախաքննությունը շարունակվում է։ Հայցում ենք Ձեր ներողամտությունը սխալ տեղեկատվություն տրամադրելու համար»,- հետևյալ պարզաբանումը ստացանք այսօր։
Երեք տարբեր աղբյուրներից նույն գործի վերաբերյալ տարբեր պատասխանները տարօրինակ չէին լինի և դժվար կլիներ բացատրել, եթե Վարդան Եղիազարյանը Ծաղկաձորի նախկին միլպետը չլիներ և համակարգում աշխատող ընկերներ չունենար: Վարդան Եղիազարյանը Ծաղկաձորի բաժանմունքի ոստիկանապետի պաշտոնակատար է եղել մինչև 1997թթ.: Այդ մասին մեզ հետ զրույցում հենց ինքը շեշտեց:
Ըստ ամենայնի, Վարդան Եղիազարյանը փորձում է օգտագործել իր կապերը՝ գործը գլուխ բերելու համար, սակայն վերջնական արդյունքի դեռևս չի հասել:
Մեր հարցադրմանը, թե ինչպես է հանգուցալուծվել արջին առանց համապատասխան մարմինների թույլտվության պահելու հանգամանքը, Մեխակ Եղիազարյանը պատասխանեց, որ իսկապես արջին պահելու թույլտվություն չեն ունեցել և դա իրենց բացթողումն է եղել, որի մասին, սակայն, իրենք չեն իմացել: «Թերացումը երևի մեր կողմից է եղել, բայց կարող եմ ասել, որ բժիշկ ունենք, որ գալիս է մազաթափության համար, ոսկորների պինդ լինելու համար դեղեր է բերում, սրսկում ենք, ամեն ինչն անում է: Արդեն ոնց որ ընտանի կենդանի դարձած լինի»,-ասում է Մ. Եղիազարյանը:
Մեխակ Եղիազարյանի պատմելով՝ այդ օրը, երբ արջը փախել էր, տղաներն առավոտյան լողացրել էին նրան, վանդակի դռանը իրենք նույնիսկ կողպեք չեն դնում, որովհետև արջը խելոք ու մարդամոտ է, փոքր մետաղալարով կապել էին վանդակի դուռը, արջը խաղացել, խաղացել ու դուրս է եկել կեսօրից հետո՝ ժամը 16:00-ի կողմերը: «Մեզ արջ խաղացրեց էդ կենդանին, ուրախացել էր, վազվզում էր, ֆռում գալիս էր, բայց վանդակ չէր մտնում: Մենք ինչի զանգեցինք փրկարար տղերքին, ուղղակի մտածելով, որ մարդիկ կարող է անցնեն, հանգստյան գոտի է, արջը որ մարդ տեսներ, ոչ թե պիտի գնար վնասելու, պիտի վազեր դեպի մարդը խաղալու համար, անծանոթ մարդ է, կարող է վախենար»,-ասում է Մ.Եղիազարյանը:
Մ.Եղիազարյանը խոստովանում է, որ անցյալ տարվա ամռանը մի երկու ժամով բաց է թողել արջին: Կենդանին, սակայն, դուրսն այլևս չի կարող ապրել, որովհետև սովորել է, որ իրեն պետք է կերակրեն, որս չի կարող անել, չեփված ուտելիք չի ուտում, փոքրուց սովոր է ճաշերով կերակրվելուն:
Եղբայրը՝ Վարդան Եղիազարյանը առանց փաստաթղթի, այսինքն՝ արջին ապօրինի պահելու հանգամանքը նույնպես ժխտում է. «Բոլոր համապատասխան մարմինները գիտեն, որ օբյեկտներում լինում են կենդանիներ, ինչո՞ւ իրենք չեն ճանապարհը ցույց տալիս, ինչո՞ւ իրենք չեն ասում, որ հնարավորություն կա օրինականացնելու, քանի գործը չի հասնում էս բանին, չեն ասում, որ պետք է օրինականացնել չէ՞: Ես նախկինում եղել եմ Ծաղկաձորի միլպետը, ես օրենքի պաշտպան մարդ եմ եղել, նույն բանը էն ժամանակ էլ կար, և մենք գրանցում էինք օբյեկտները, որտեղ կենդանիներ կար, ստիպում ու պահանջում էինք, որ գնան որսորդմիությունում գրանցվեին: Հիմիկվա շրջանում չկար մեկը, որ ասեր՝ գիտեք դուք ապօրինի եք պահում, կամ իրավունք չունեք պահելու: Բազմիցս մեր մոտ եղել են, նստել են, հաց էլ են կերել և բնապահպաններ, և որսորդմիության անդամները, և երկրի բարձրաստիճան մարդկանցից էլ, կարող էին, չէ՞, ասել, որ այսօր մենք պարտավորություն ունենք կենդանիներին գրանցելու, դա անօրեն չի կարող լինել»:
Վարդան Եղիազարյանը պնդում է, որ կենդանին միշտ էլ դրսում է եղել, շատ խելոք կենդանի է, և «նենց չի, որ ինքը փախել էր» այդ օրը. «Մենք իրեն ուզում էինք բերեինք, էտի պրոստո չգիտեմ ոնց կատարվավ, որ ձայն բարձրացավ: Էնքան որ միլպետն իմ ընկերն էր, խնդրեցի ինչ-որ միջոց ձեռնարկել ինչ-որ մեկին չվնասի կամ իր հետ ինչ-որ բան չկատարվի, ու դա մեր գլխին մի կաթիլ մեղրը դարձավ»:
«Թփուտներ» համալիրի սեփականատերը բնապահպանության նախարարությանն արդեն դիմում է գրել և խնդրել է թույլ տալ արջին պահել իրենց համալիրում և օրինականացնել դա փաստաթղթերով: Սպասում է նախարարության պատասխանին:
Ռեստորանի տերը նաև պատմեց, որ ևս մեկ արջ է ապրում իրենց տարածքի ժայռերի մեջ: Նրան նույնպես մշտապես կերակրում են, և «ի՞նչ մեղք ունեն, որ անտառային գոտում են և արջերը գալիս են իրենց տարածք»:

Усилия бывшего начальника полиции Цахкадзора, ошибка Следственного комитета и неизвестная судьба бурого медведя
В деле о содержании в ресторанном комплексе “Тпутнер” в Цахкадзоре закавказского бурого медведя появились сомнительные обстоятельства.
Брат владельца комплекса “Тпутнер” Мехак Егиазарян позвонил в редакцию Hetq.amи заверил, что уголовное дело прекращено. Егиазарян утверждал, что медвежонок появился на их территории три года назад и несколько дней не уходил оттуда. “Он был в очень плохом состоянии, весил, наверное, 3-4 килограмма. Мы начали его кормить, и он уже не захотел покидать эту территорию”,- сказал Мехак Егиазарян.
Напомним, что 21 октября прошлого года медведь выбрался из своей клетки на территории ресторанного комплекса “Тпутнер” в городе Цахкадзоре и убежал в лес. Выяснилось, что занесенного в Красную книгу закавказского бурого медведя владелец ресторана держал незаконно, без соответствующего разрешения. В областном управлении Следственного комитета РА было возбуждено уголовное дело по п.1 ч.1 ст.294 УК РА – незаконная охота. В ответ на наш письменный запрос в Следственном комитете сообщили, что предварительное следствие по уголовному делу завершено, прокурор утвердил обвинительное заключение и 30 января дело было передано в суд.
По словам Мехака Егиазаряна, суд заслушал дело и принял решение закрыть его. Ресторан принадлежит семье Егиазарянов, владельцем является Вардан Егиазарян. Вскоре позвонил и сам владелец ресторана, который сообщил сведения, отличавшиеся от сведений, предоставленных его братом. По словам В.Егиазаряна, дело было закрыто в следственном отделе полиции Котайкской области, то есть в суде оно не рассматривалось.
“Суд, получив дело, пришел к выводу, что уголовное дело не может быть возбуждено, и направил его обратно. Разве они доказали, что мы охотились и нанесли ущерб природе? Наборот, мы оказали помощь”,- заявил Вардан Егиазарян.
Для прояснения ситуации мы вновь обратились в Следственный комитет, откуда пришел следующий ответ: “Предварительное следствие по уголовному дело было завершено, и 30 января дело вместе с обвинительным заключением было передано прокурору для утверждения и направления в суд. В указанный день осуществлявший производство орган по ошибке решил, что обвинительное заключение по уголовному делу утверждено и направлено в суд. Между тем через десять дней после представления дела прокурору (через неделю после направления Вам письменного ответа) следователь сообщил, что прокурор не утвердил обвинительное заключение и не направил его в суд. 11 февраля уголовное дело было вновь передано осуществлявшему производство органу. В настоящее время предварительное следствие продолжается. Приносим извинения за предоставленную Вам неверную информацию”.
Из трех источников пришли три разных ответа по одному и тому же делу. Это обстоятельство могло бы показаться странным и труднообъяснимым, не будь Вардан Егиазарян бывшим начальником полиции города Цахкадзора и не имей он до сих пор работающих в этой системе друзей. Пост начальника полиции Цахкадзора В.Егиазарян занимал до 1997 г., о чем сообщил он сам.
Судя по всему Вардан Егиазарян пытается использовать свои связи, чтобы закрыть дело, но он пока не добился окончательного результата.
В ответ на наше замечание о содержании медведя без разрешения соответствующих органов, Мехак Егиазарян сказал, что разрешения у них действительно не было, что является их упущением.
По его словам, дверь клетка, в которой находился медведь, закрывалась не на замок, а обычной проволокой, так как животное было очень мирным и общительным. Медведь покинул клетку после полудня, около 16 часов. “Мы позвонили в службу спасения, так как подумали, что находящиеся в зоне отдыха люди могут испугаться при виде медведя, хотя он подбежал бы к ним только с целью поиграть”,- сказал М.Егиазарян.
Он отметил, что медведь уже не сможет жить на воле и самостоятельно охотиться, так как привык, что его кормят.
Вардан Егиазарян, касаясь утверждений о том, что медведя он содержал незаконно, заявил: “Все соответствующие органы знают, что на объектах содержатся животные. Почему они не объясняют, что делать в таких случаях, не сообщают о возможности узаконить содержание животных. Пока дело не доходит до этой ситуации, они не говорят, что нужно было узаконить”.
Владелец ресторана “Тпутнер” уже обратился в министерство экологии РА с просьбой разрешить оставить медведя на территории комплекса и выдать соответствующие документы.
По словам Вардана Егиазаряна, на их территории, в скалах, живет еще один медведь, которого они тоже постоянно кормят. “Разве мы виноваты, что находимся в лесной зоне, и медведи забредают к нам?” – сказал В.Егиазарян.