Հակակոռուպցիոն նոր «կինոյի» մեկնարկին սպասելիս
Կոռուպցիայի և դրա դեմ պայքարի մասին Հայաստանում վաղուց ոչ ոք չէր խոսել: Եվ դա պահատական չէ: Ընդհանրապես խոսում են այն բանի մասին, որը լուրջ է կամ որպես խնդիր սրված է երկրում: Հասարակությունն այդ մասին չէր խոսում, որովհետև հոգնել է անիմաստ խոսելուց, իշխանությունը չէր խոսում, որովհետև համարում էր, թե Հայաստանում գրեթե կոռուպցիա չկա: Ավելի ճիշտ՝ կա, բայց միայն կաշառակերության տեսքով, այն էլ` ոչ թե պետական կառավարման ոլորտում, այլ՝ հասարակական: Այդ իրողությունը բացահայտել է ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը: Ուրուգվայի փոխնախագահ, Սենատի նախագահ Դանիլո Աստորիի հետ անցած դեկտեմբերին կայացած համատեղ ասուլիսի ժամանակ ԱԺ նախագահը բառացիորեն ասել է հետևյալը. «…Դժվար է ապացուցել, թե որտեղ է կաշառակերությունը, որտեղ՝ կոռուպցիան: Իհարկե, Հայաստանում կոռուպցիա կա, նաեւ պայքար կա, բայց դա համաժողովրդական պայքար չէ, որովհետեւ ցանկացած կառույց ՀՀ-ում, որը դերակատարում ունի հասարակության մեջ, եթե կոռուպցիայով չի զբաղվում, անպայման կաշառակերությամբ զբաղվում է: Դա վերաբերում է ե՛ւ հասարակական կազմակերպություններին, ե՛ւ լրագրողներին»: Որ մեզանում կոռուպցիան կաշառակերության տեսքով միայն այս սեկտորում է գործում, ապացուցվում է նաև գործով: Վերջին շրջանում կաշառակերության մեղադրանքով ձերբակալվում և կալանավորվում են հիմնականում շարքային բժիշկներ, դասախոսներ, մեկ մեկ՝ քննիչներ: Առանձին դեպքեր լինում են նաև դատավորների շրջանում: Բայց դրանք այնպիսի բացառիկ, էկզոտիկ դեպքեր են, որ ավելի շատ խոսում են վերին օղակներում կառուպցիայի բացակայության, քան առկայության օրինաչափության մասին:
Բայց ինչպես երևում է՝ անգամ այդ չնչին ծավալի կոռուպցիան Կառավարությունը հանդուրժել չի պատրաստվում: Կոռուպցիայի վերջին նշույլներն արմատախիլ անելու համար հայրենի կառավարությունը որոշել է ստեղծել կոռուպցիայի դեմ պայքարի խորհուրդ: Եվ քանի որ տրամաբանական է, որ կոռուպցիան պետք է վերացնեն դրանով չզբաղվողները, դրա մեջ չթաթախված մաքուր օձիքավորները, իրենց հալալ քրտինքով «մի փոր հացի» գումար վաստակողները, որոշվել է, որ խորհուրդը պետք է գլխավորի... վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը: Իսկ խորհրդի կազմում, բացի քաղաքացիական հասարակության երկու և ԱԺ ընդդիմադիր խմբակցությունների մեկական ներկայացուցիչներից, պետք է ընդգրկվեն նաև... կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանը, արդարադատության նախարար Հովհաննես Մանուկյանը, ֆինանսների նախարար Գագիկ Խաչատրյանը, գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանը, վերջինս` ըստ իր ցանկության: Մի քիչ, իհարկե, տխրեցնում է, որ այդ խորհրդում ընդգրկված չէ Հայաստանի կոռուպցիայի լավագույն տեսաբան գիտակներից մեկը՝ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը: Բայց այն, որ խորհուրդը չափազանց լուրջ է տրամադրված Հայաստանում կոռուպցիայի և կաշառակերության վերջին նշույլները վերացնելու հարցում, վկայում է այն հանգամանքը, որ խորհրդին կից ստեղծվում է փորձագետներից կազմված մի ամբողջ հանձնախումբ:
Ընդհանրապես խորհուրդներ ու հանձնախմբեր ձևավորելով, դրանց շրջանակներում ծրագրերի, ռազմավարությունների, հայեցակարգերի տրցակներ գրոտելով, խորհրդակցություններ, ժողովներ, քննարկումներ, կլոր սեղաններ կազմակերպելով, դրանց ընթացքում դեմքի շատ լուրջ արտահայտություններով ու բռունցքով ամբիոններ ջարդոտելով ուղեկցվող կրակոտ ելույթներով կոռուպցիայի վերացման հաջող պրակտիկան Հայաստանում նոր երևույթ չէ: Նմանատիպ մեկ կառույց չէ, որ Հայաստանում ստեղծվել է: Դրանցից վերջինը, որը կոչվում էր Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խորհուրդ, ստեղծվել էր դեռ 2004թ., և այն կրկին գլխավորում էր վարչապետը: Մի քանի տարի տևած տքնաջան աշխատանքներից հետո, ի վերջո, այս խորհուրդը ոչ միայն մշակեց ու ընդունեց կոռուպցիայի դեմ պայքարի ռազմավարական ծրագիր, այլև դրա շրջանակներում իրար ետևից երկու սերնդի բարեփոխումներ իրականցրեց: Եվ այն հանգամանքը, որ ԱԺ նախագահի պատկերացմամբ կոռուպցիան ներկայումս միայն հասարակական սեկտորում է մնացել, ըստ ամենայնի, հենց այդ քրտնաջան աշխատանքի արդյունքն է: 2000-ականների սկզբներին նման մի կառույց էլ ստեղծվել էր ՀՀ նախագահին կից և կոչվում էր «Հակակոռուպցիոն ռազմավարության իրականացման մոնիտորինգի հանձնաժողով»: Թե ինչով ավարտվեց վերջինիս գործունեությունը, թերևս, կարևոր չէ: Կարևորը, որ այն եղել է: Դատելով այս խորհրդի առավել քան խոսուն կազմից և այն արդյունքներից, որոնք արձանագրել են նախկին խորհուրդներն ու հանձնաժողովները, որևէ կասկած չկա, որ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորած այս նոր հակակոռուպցիոն խորհուրդը, որ, ի դեպ, կրկին զբաղվելու է բարեփոխումների ծրագրեր մշակելով (հավանաբար նախկինները լավ չէին մշակվել), ուղղակի դատապարտված է կոռուպցիան մեր իրականությունից վերջնականապես արմատահան անելու:
Սրա արդյունքում խորհրդում ընդգրկված նախարարները, վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորությամբ, կախարդական փայտիկի էֆեկտով, հանկարծ բոլորի համար անսպասելի սկսելու են սիրահոժար հրապարակել իրենց հայտարարագրած բազմամիլիարդ կարողության կուտակման իրական աղբյուրները, ճանապարհները: Ի վերջո կբացատրեն, թե համեստ աշխատավարձով ինչպես են կարողացել այդքան կարողություն դիզել: Նրանք այլընտրանք չեն ունենալու, որովհետև այս խորհրդում է ընդգրկված նաև բարձրաստիճան պաշտոնատար անձնանց էթիկայի հանձնաժողովի նախագահը: Եթե չգիտեք, տեղեկացնենք, որ Հայաստանում այսպիսի հանձնաժողով էլ կա: Օֆշորային աֆյորան, որի հետ է կապվում նախկին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի անունը, վերջապես ամբողջությամբ կբացահայտվի: Իսկ արդարադատության նախարարը կպարզաբանի, թե ինչ «թյուրիմացության» արդյունքում մեկ-երկու տարի «նստելուց» հետո ազատության մեջ հայտվեցին առանձնապես խոշոր չափերի յուրացումներ կատարած, քրեական ծանր հանցագործություններ պարտակած ոստիկանության բարձրաստիճան պաշտոնյաները: Դատախազն էլ կբացատրի, թե ինչպես քրեական պատասխանատվության ենթարկվելուց ազատվեց ՊՆ-ին մսամթերքի մատակարարման ոլորտում հայտնաբերված խոշոր կոռուպցիոն գործարքի կնքահայր ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետի նախկին տեղակալը, որին նույնիսկ հանրապետության նախագահը մեղադրեց պարտքի անվան տակ կաշառք վերցնելու մեջ:
Ամենայն հավանականությամբ, նոր խորհրդի ստեղծումը կազդի նաև հայրենի օլիգարխների վրա: Նրանք այլևս չեն սպասի, թե երբ է նախագահը, տրամադրությունն ընկելու դեպքում, վարչապետին հանձնարարելու ստուգել իրենց հարկային պարտավորությունները: Նրանք իրենց հոժար կամքով, քաղաքացիական պարտքի խորը գիտակցումով սկսելու են փասատթղթավորել իրական ապրանքաշրջանառությունը, բարեխիղճ վճարել հարկերը, իրենց վերապահված արհեստական մենաշնորհներից հրաժարվելով ազատ տնտեսական մրցակցության միջավայր ստեղծել ու բացարձակապես չխառնվել քաղաքական գործերին, ընտրությունների ժամանակ ընտրակաշառքներ չբաժանել և չընդգրկվել կուսակցությունների համամասնական ցուցակներում:
Հավանաբար, այս խորհրդի ակտիվ գործունեությունից հետո Վերահսկիչ պալատի նախագահն արդեն բյուջետային և վարկային միջոցների ծախսման հաշվետվությունը ներկայացնելու համար Ազգային ժողով մտնելու իր պարտավորությունից փախուստ տալու առիթ չի ունենա՝ վախենալով զեկույցում արձանագրված խոշոր չափերի յուրացումների ու ատկատների մասին պատգամավորների հարցադրումներից: Թե չէ Իշխան Զաքարյանի վիճակն արդեն իսկապես անտանելի էր դառնում:
Խորհրդի գոյության պայմաններում հանրապետության նախագահն այլևս նրան չի մեղադրի, եթե համարձակվի ներկայացնել Կառավարության կողմից բյուջետային միջոցները համարյա մեկ երրորդի չափով անիմաստ վատնելու, յուրացնելու փաստերը ու դատախազից կպահանջի ոչ թե հայտարարել, թե ՎՊ նախագահը չափն անցել է իր այդ հայտարարություններով ու զրպարտում է Կառավարությանը, այլ կհորդորի ընթացք տալ այդ հաշվետվությունների միջոցով տրվող, ըստ էության, հանցագործությունների մասին հաղորդումներին ու/կամ պատասխանատվության ենթարկել բոլոր մեղավորներին կամ դրանք չհիմնավորվելու դեպքում՝ գործադիրին զրպարտողին:
Այնպես որ, ամեն ինչ այնքան էլ վատ ու անհույս չէ, որքան թվում է առաջին հայացքից: Հերթական հակակոռուպցիոն խորհրդի ստեղծմամբ գործնականում կարելի է Հայաստանում բոլոր կոռուպցիոներների հարցերը լուծված համարել: Կարելի է անգամ մտածել կոռուպցիայի դեմ պատերազմում տարած հաղթանակի առթիվ օրացույցում մեկ տոն ևս ավելացնել ու ոչ աշխատանքային օր հայտարարել: Մնում է թուլանալ ու հետևել այս խորհրդի շատ հետաքրքիր կազմով և գլխավոր դերակատարմամբ կինոյի ընթացքին: Հաճելի դիտում բոլորիս:

Corruption and the struggle against it haven’t been topics of discussion in Armenia for a while now, and that’s not unintentional.
Only serious issues and problems needing solving are discussed in Armenia. The public doesn’t talk about corruption any more because it’s pointless, and the leadership isn’t talking about it because it believes corruption barely exists in Armenia.
Well, to be correct, the leadership says it exists but in the form of bribery, and not on the governmental level, but within society.
It was Armenia’s National Assembly President Galust Sahakyan who exposed this to be the reality in Armenia.
At a press conference held during Vice President of Uruguay Danilo Astori’s visit last December to Armenia, Sahakyan was quoted as saying the following:
It’s difficult to prove where bribery exists, where corruption exists. Of course, corruption exists in Armenia, and there’s a struggle against it, but it’s not a nationwide struggle, because any given structure in Armenia that plays a part in the public sphere that isn’t focused on corruption is certainly focused on bribery. That relates to public organizations and journalists.”
Whether corruption under the guise of bribery exists in only this sector is proven by work. Recently, thanks to journalism, mostly doctors, lecturers and rarely inspectors, have been arrested and detained for corruption. The same applies to judges in isolated cases as well.
But the government is clearly not ready to deal with that trivial amount of corruption. To prevent the last grains of corruption to take root, the government decided to set up an Anti-Corruption Council. And since it’s only logical that the ones who must get rid of corruption are those whose hands aren’t dirty and who have made money by the honest sweat of their brow, it was decided that Prime Minister Hovik Abrahamyan should head the council.
In addition to two civil society representatives and one member of each political opposition faction in the National Assembly, the council will be composed of Minister - Chief of Government Staff Davit Harutyunyan, Justice Minister Hovhannes Manukyan, Finance Minister Gagik Khachatryan, and Prosecutor General Gevorg Kostanyan. It’s a bit upsetting that that the individual best versed about corruption in Armenia, Galust Sahakyan, will not serve. That this council is really serious about rooting out the last grains of bribery and corruption is evidenced by the fact that a committee of experts, attached to the council, will also be created.
All the anti-corruption initiatives made in Armenia by the council and committees, including their programs, strategies, piles of concepts, communications, meetings and round-table discussions conducted with serious faces and clenched fists are nothing new.
An initiative with practically the same name was introduced in 2004, and that was also headed by the Prime Minister. After several years of diligent work, not only did the council draft and approve a strategy for tackling corruption, but it also drafted reforms for two generations. And the National Assembly president’s position that corruption exists only in the public sector comes from that painstaking work.
Another similar body formed in the early 2000s by the Armenian President was called the Anti-Corruption Strategy Implementation Monitoring Commission. Just how that commission concluded its undertakings is, perhaps, not important. That the work was done is all that matters. It should go without saying that with this new initiative led by Hovik Abrahamyan (apparently the previous programs weren’t well-planned), corruption is condemned and will finally be weeded out.
To achieve those results, the ministers on the council under Abrahamyan’s leadership, with a wave of the magic wand, will suddenly start to amicably declare the sources of their billions of accumulated wealth along with the methods implemented. And they’ll finally explain how they managed to stack up so many accomplishments with their modest salaries. They won’t have any choice, because the Chairman of the Armenian Committee on Ethics is also on the council.
In case you aren’t informed, there is such a committee in Armenia. The offshore affair, which was tied to former Prime Minister Tigran Sargsyan, will finally be disclosed.
And the Minister of Justice will reveal what was the “misunderstanding” that resulted in freeing from jail, after two or three years behind bars, high ranking police officials found guilty of embezzlement and other serious criminal offences.
And the Prosecutor General will explain how officials charged with swindling the Artsakh Army out of millions in a meat provision scam walked away free after being charged.
In all likelihood, the creation of the new council will also have an effect on the local oligarchs. They won’t wait any longer for the president to order the prime minister to examine their tax liabilities. Of their own accord and feeling their responsibility as citizens, they will begin to document their real sales numbers, faithfully pay their taxes, break up their monopolies to encourage competition and completely stay out of politics. They also won’t pay out bribes during elections and won’t appear on political party proportionate lists of candidates.
So things aren’t really as bad as they might seem. We can consider all of Armenia’s issues with corruption solved with the formation of the Anti-Corruption Council. We can even start thinking about setting a non-working holiday marking the victory of the end to corruption.