Աժ նախագահի ընտանիքի բիզնեսը
Դեռևս 2007թ. ԱԺ ներկայիս նախագահ Գալուստ Սահակյանը լրագրողների ներկայությամբ բարձրաձայնել է իր երազանքի` բիզնես ունենալու մասին: Անցյալ տարի ԱԺ նախագահը «թարմացրել» է երազանքը՝ ասելով, որ երազում է շքեղ ավտոմեքենա ու առանձնատուն ունենալ: Գալուստ Սահակյանը միշտ հայտարարել է, որ բիզնեսով չի զբաղվում և իրեն նվիրել է բացառապես քաղաքականությանը, սակայն «թաքցրել» է, որ բիզնեսով զբաղվում են կինն ու պաշտոնյա որդիները: Միամտություն է կարծել, թե Գալուստ Սահակյանն ապրում է «չոր աշխատավարձով» և իր ընտանիքի անդամները առանց անձնական կապերն օգտագործելու, իրենց աշխատասիրությամբ դարձել են ընկերությունների սեփականատերեր:
ԱԺ նախագահը 2011թ.-ից սկսած իր գույքի ու եկամուտների հայտարարագրերում որպես եկամուտ լրացրել է միայն աշխատավարձ և կենսաթոշակ` մոտ 3.6 մլն դրամ: Նա ո́չ դրամական միջոց է հայտարարագրում, ո́չ էլ` այլ եկամուտներ:
Գալուստ Սահակյանի կինը` Ժաննա Աղաբաբյանը, ով ԱԺ պատգամավոր Աշոտ Աղաբաբյանի քույրն է, բացի իր դրամական միջոցներից` հայտարարագրել է նաև շահաբաժնից ստացած եկամուտ: Նա իր եկամտի առյուծի բաժինը ստանում է շահաբաժնից, իսկ մնացած մասը` աշխատավարձից ու կենսաթոշակից:
Ժաննա Աղաբաբյանի գույքի ու եկամուտների հայտարարագիրն ըստ տարիների |
29.530.000 |
60.785.765 |
75.785.765 |
31.961.036 |
31.255.765 |
30.488.000 |
Այդ թվում` շահաբաժին |
30.660.000 |
29.606.400 |
28.500.000 |
«Հետքը» ԱԺ hասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչության պետի միջոցով փորձեց Գալուստ Սահակյանից պարզել, թե որ ընկերությունից է Ժաննա Աղաբաբյանը ստանում շահաբաժին: «Այդ տեղեկատվության տնօրինողը Ազգային ժողովը չէ»,- եղավ պատասխանը:
Գալուստ Սահակյանն, անշուշտ, տեղյակ է, թե իր կինը որտեղից է եկամուտ ստանում, այլ հարց է, որ ընկերության կամ ընկերությունների անունները հրապարակելը չի բխում ԱԺ նախագահի ու նրա ընտանիքի շահերից:
Ժաննա Աղաբաբյանի և առողջապահության փոխնախարարի ընտանիքի բիզնեսը
«Առողջ Ապագա Բժշկական Կենտրոն» ՍՊԸ-ն հիմնադրվել է 2002թ. հունիսին: Ընկերության բաժնեմասը 50/50 բաշխվել է Ժաննա Աղաբաբյանի ու Լիլիթ Գասպարյանի միջեւ: Վերջինս Վաղարշապատի պոլիկլինիկայի տնօրենն է` առողջապահության փոխնախարար Վահան Պողոսյանի կինը: Ընկերությունը ղեկավարում է փոխնախարարի որդին` Էդգար Պողոսյանը:
«Առողջ Ապագա Բժշկական Կենտրոն» ՍՊԸ-ի իրավաբանական հասցեն Էջմիածին քաղաքն է: Ընկերության գործունեության հիմնական տեսակներն են` պատրաստի դեղորայքի գնումն ու վաճառքը, առողջապահական ծրագրերի իրականացումը, հիվանդանոցային և արտահիվանդանոցային բժշկական օգնության կազմակերպումը, բժշկական և իրավաբանական գործունեությունը և այլն:
Նշենք, որ Գալուստ Սահակյանի կինը այս ընկերության բաժնետեր է դարձել ավելի ուշ`2005-ին: Մինչ այդ Լիլիթ Գասպարյանի հետ միասին ընկերության բաժնետերեր են եղել վերջինիս ազգական Մարուշ Մելքոնյանը և փոխնախարար Պողոսյանի մորաքրոջ որդին` Վահրամ Հարությունյանը:
Մինչև փոխնախարարի որդու` տնօրեն նշանակվելը Վահրամ Հարությունյանը եղել է նաև «Առողջ Ապագա Բժշկական Կենտրոն» ՍՊԸ-ի տնօրենը:
«Մեդիպրիզ» ՍՊԸ-ն ևս 2006թ. մարտին է հիմնադրվել: Այստեղ բաժնետերերը երկուսն են` Ժաննա Հարությունյանը և Վահրամ Հարությունյանը` 50-ական տոկոս բաժնեմասերով: Ուշագրավն այն է, որ Ժաննա Հարությունյանը նույն ինքը Ժաննա Աղաբաբյանն է, սակայն, չգիտես ինչու, բաժնետերերի ցուցակում նրա ազգանունը Հարությունյան է գրվել: Հենց նա է «Մեդիպրիզ» ընկերության տնօրենը:
Թեև «Մեդիպրիզ» ՍՊԸ-ն գործող է, սակայն նրա գործունեության մասին որևէ տեղեկատվություն չկա: Իսկ իրավաբանական հասցեն դարձյալ Էջմիածին քաղաքում է: Էջմիածինն էլ պատահական չէ ընտրված. առողջապահության փոխնախարար Պողոսյանի կինը էջմիածինցի է:
Ժաննա Աղաբաբյանն ու որդիները
Գալուստ Սահակյանի կնոջ և որդիների բիզնես գործունեության մեծ մասի վերաբերյալ տեղեկություններ չկան: Ընկերությունները գործող են, սակայն նրանց անունը որևէ կերպ չի շրջանառվում:
«Ժ.Տ.Ա.Ս.» ՍՊԸ-ի բաժնետերերը մայր ու որդի են` Ժաննա Աղաբաբյանը և նրա առողջապահության փոխնախարար որդին` Տիգրան Սահակյանը: Ընկերության բաժնեմասերի 66%-ը Տիգրան Սահակյանինն է, իսկ 34%-ը` Ժաննա Աղաբաբյանինը: Այս ընկերության գործունեության մասին հանրությանը հասանելի տեղեկատվական բազաներում ևս տեղեկություններ չկան: Միայն հայտնի է, որ այն գործող ընկերություն է և հիմնադրվել է 2000թ.:
Նշենք, որ Տիգրան Սահակյանը իր գույքի ու եկամուտների հայտարարագրում, բացի աշխատավարձից, հայտարարագրել է նաև զգալի դրամական միջոցներ, ինչպես նաև` եկամուտ, որը ստացել է մի քանի միավոր գույքի վարձակալության վարձավճարներից:
Տիգրան Սահակյանի գույքի ու եկամուտների հայտարարագիրն ըստ տարիների |
43.740.000 |
84.445.517 |
85.831.617 |
29.728.202 |
51.033.548 |
7.386.100 |
Այդ թվում` վարձակալության դիմաց ստացած վճար |
26.917.710 |
48.600.000 |
4.929.750 |
«Հայր և որդի Սահակյաններ» ՓԲԸ-ն ևս Սահակյանների ընտանիքին է պատկանում: Այս ընկերությունը հիմնադրվել է 2009թ., և չորս ամիս այն ղեկավարել է Ժաննա Աղաբաբյանը: Դրանից հետո ընկերության ղեկավարը եղել է Նորայր Ապերյանը: Վերջինս ղեկավարում է նաև Սահակյաններին պատկանող «Ժ.Տ.Ա.Ս.» ՍՊԸ-ն:
«ՆԱՐԵԿ-84» ՍՊԸ-ն զբաղվում է պարենային և կենցաղային ապրանքների, տեքստիլ, կոշիկի, հագուստի, շինանյութերի, կոսմետիկ ապրանքների առևտրով: Ընկերության բաժնեմասի 50%-ը պատկանում է Գալուստ Սահակյանի փոխնախարար որդուն` Տիգրան Սահակյանին:
Ընկերությունը հիմնադրվել է 1996թ. և այս պահին ժամանակավորապես չի գործում:
Սահակյանների ու նրանց մերձավորների երթուղային գծերը
Սահակյանները ոչ միայն առևտրով են զբաղվում, այլև «իրենց ուժերը փորձում են» քաղաքային երթուղիների սպասարկման ոլորտում:
Երևանի թիվ 57 ավտոբուսային երթուղին սպասարկում է «Արդինի Ստուդիա» ՓԲԸ-ն: Ընկերությունը պատկանում է Գալուստ Սահակյանի որդուն` Արման Սահակյանին, ով պետական գույքի կառավարման վարչության պետն է: Նշենք, որ այս ընկերությունը հիմնադրվել է 2001-ին:
Արման Սահակյանին է պատկանում 2010թ. հիմնադրված «ՍԱ-ՂԱ ՏՐԱՆՍ» ՍՊԸ-ի 50% բաժնեմասը: Բաժնեմասի մյուս կեսը պատկանում է երևանաբնակ Արսեն Ղազարյանին: Այս ընկերությունն էլ շահագործում է թիվ 64 միկրոավտոբուսային երթուղին:
Իր գույքի ու եկամուտների հայտարարագրերում Արման Սահակյանը միայն 2013թ. է նշել, որ ընկերություններից շահաբաժին է ստանում, մնացած դեպքերում ստացած եկամուտը նշված է որպես վարձակալությունից ստացած վճար:
Արման Սահակյանի գույքի ու եկամուտների հայտարարագիրն ըստ տարիների |
95.000.000 |
101.500.000 |
144.000.000 |
24.394.409 |
25.926.253 |
23.098.775 |
22.200.000 |
16.650.000 |
20.682.268 շահաբաժին |
Երևանում երթուղային գիծ ունի նաև Արման Սահակյանի աներորդին: «ԺԱԿ-ԺԱՆ» ՍՊԸ-ն շահագործում է Երևանի թիվ 37 միկրոավտոբուսային երթուղին: Այս ընկերության միակ սեփականատերը Արման Սահակյանի կնոջ եղբայրն է` Ռաֆայել Հակոբյանը:
Նշենք, որ Արման Սահակյանին է պատկանել «Ռիչ Ֆրենդս» ՍՊԸ-ի բաժնեմասի 45%-ը: Ա. Սահակյանը 2010թ. հիմնադրված ընկերության սեփականատեր դարձել է 2011թ.: Նա դուրս է եկել ընկերությունից և 2013թ. «Ռիչ Ֆրենդս» ՍՊԸ-ի միանձնյա սեփականատեր է դարձել Տիգրան Բաղդասարյանը: ՍՊԸ-ն զբաղվում է ծխախոտի մասնագիտական վաճառքով:
«Ռիչ Ֆրենդս» ընկերության 2011-2012թթ. տնօրենը՝ Լևոն Հարությունյանը, այժմ Արման Սահակյանի օգնականն է:
Մնում է Գալուստ Սահակյանից հետաքրքրվել` դեռ երազու՞մ է թանկարժեք ավտոմեքենայի, առանձնատան ու բիզնեսի մասին, թե՞ նրա երազանքն արդեն իրականություն է դարձել:

Бизнес семьи председателя НС
Нынешний председатель Национального Собрания РА Галуст Саакян еще в 2007 г. в присутствии журналистов поделился своей мечтой – иметь бизнес. В прошлом году спикер парламента вновь напомнил об этой мечте, заявив, что мечтает иметь шикарную машину и особняк. Галуст Саакян постоянно утверждал, что бизнесом не занимается и полностью посвятил себя политике. При этом он скрыл, что бизнесом занимаются его жена и находящиеся на ответственных постах сыновья. Наивно думать, что Галуст Саакян живет на “одну зарплату”, а его сыновья стали собственниками компаний исключительно благодаря своему трудолюбию, не использовав личные связи.
Начиная с 2011 г. в своих декларациях об имуществе и доходах председатель НС в качестве дохода указывал только зарплату и пенсию – около 3,6 млн драмов. Г.Саакян не декларировал ни денежные средства, ни другие доходы.
Его жена Жанна Агабабян, являющаяся сестрой депутата Национального Собрания Ашота Агабабяна, помимо денежных средств декларировала также доходы от акций. Львиную долю своих доходов г-жа Агабабян получает от акций, остальную часть составляют зарплата и пенсия.
Декларации об имуществе и доходах Жанны Агабабян по годам |
||||
в драмах |
29.530.000 |
60.785.765 |
75.785.765 |
в долларах |
Доходы |
31.961.036 |
31.255.765 |
30.488.000 |
В том числе от акций |
30.660.000 |
29.606.400 |
28.500.000 |
Hetq.am попытался через начальника управления по связям с общественностью и СМИ НС выяснить у Галуста Саакяна, акции какой компании приносят доход Жанне Агабабян. “Национальное Собрание не располагает такой информацией”,- последовал ответ.
Галуст Саакян, несомненно, знает, откуда получает доход его жена. Другой вопрос, что обнародование компании или компаний не вытекает из интересов спикера НС и его семьи.
Бизнес Жанны Агабабян и семьи замминистра здравоохранения РА
ООО “Медицинский центр “Здоровое будущее” было основано в марте 2006 г. Акции компании поровну делят между собой Жанна Агабабян и жена заместителя министра здравоохранения Ваана Погосяна Лилит Гаспарян. Последняя является директором поликлиники в Вагаршапате. Компанией руководит сын замминистра Эдгар Погосян.
В качестве юридического адреса ООО “Медцентр “Здоровое будущее” указан город Эчмиадзин. Основными видами деятельнгости компании являются закупка и продажа готовых лекарственных препаратов, реализация медицинских программ, организация больничной и внебольничной медицинской помощи, медицинская и юридическая деятельность и т.д.
Отметим, что жена Галуста Саакяна стала акционером этой компании в 2005 г. До этого акциями, помимо Лилит Гаспарян, владели родственница Ж.Агабабян Маруш Мелконян и двоюродный брат замминистра Погосяна Ваграм Арутюнян. Именно он занимал до Эдгара Погосяна должность директора ООО “Медцентр “Здоровое будущее”.
В марте 2006 г. было основано также ООО “Медиприз”. Его акционерами стали Жанна Арутюнян и Ваграм Арутюнян, которым принадлежали по 50% акций. Примечательно, что Жанна Арутюнян – это та же Жанна Агабабян, однако в списке акционеров она почему-то записана как Арутюнян. Именно супруга спикера НС является директором компании “Медиприз”.
Несмотря на то, что это действующая компания, сведения о ее деятельности отсутствуют. Юридический адрес компании зарегистрирован опять-таки в Эчмиадзине. Этот город выбран не случайно – оттуда жена заместителя министра здравоохранения В.Погосяна.
Жанна Агабабян и сыновья
Информация о бизнес-деятельности жены и сыновей Галуста Саакяна в основном отсутствует. Принадлежащие им компании являются действующими, однако их названия нигде не указаны.
Акционерами ООО “Ж.Т.А.С.” являются мать и сын – Жанны Агабабян и занимающий пост заместителя министра здравоохранения ее сын Тигран Саакян. Последнему принадлежат 66% акций компании, олстальными 34% владеет Жанна Агабабян. В информационных базах об этой компании тоже нет доступных для общественности сведений. Известно лишь, что это действующая организация, которая была основана в 2000 г.
Отметим, что в своей декларации об имуществе и доходах Тигран Саакян зарегистрировал значительные денежные средства, а также доход, полученный от платы за аренду несколько единиц имущества.
Декларации об имуществе и доходах Тиграна Саакяна по годам |
43.740.000 |
84.445.517 |
85.831.617 |
29.728.202 |
51.033.548 |
7.386.100 |
В том числе от платы за аренду |
26.917.710 |
48.600.000 |
4.929.750 |
ЗАО “Отец и сын Саакяны” также принадлежит семье Саакянов. Эта компания была основана в 2009 г., в течение четырех месяцев ее возглавляла Жанна Агабабян. После этого руководство ЗАО перешло к Норайру Аперяну. Последний возглавляет также принадлежащее Саакянам ООО “Ж.Т.А.С.”.
ООО “Нарек-84” занимается торговлей продовольственными и бытовыми товарами, текстилем, обувью, одеждой, стройматериалами, косметическими товарами. 50% акций компании принадлежат сыну Галуста Саакяна, заместителю министра здравоохранения Тиграну Саакяну. Компания была основана в 1996 г., на данный момент она временно не работает.
Маршрутные линии Саакянов и их родственников
Саакяны занимаются не только торговлей, они “пробуют свои силы” также в сфере обслуживания городских маршрутов.
57-ой автобусный маршрут в Ереване обслуживает ЗАО “Ардини Студия”, принадлежащее сыну Галуста Саакяна Арману Саакяну. Последний занимает пост начальника управления по госимуществу. Компания “Ардини Студия” была основана в 2001 г.
Арману Саакяну принадлежат также 50% акций основанного в 2010 г. ООО “САГАТРАНС”. Владельцем остальной части акций является житель Еревана Арсен Казарян. Данная компания эксплуатирует в Ереване 64-й микроавтобусный маршрут.
Доход от этих компаний Арман Саакян указал в своей декларации об имуществе и доходах только в 2013 г. В остальных случаях доход указывался как плата за аренду.
Декларации об имуществе и доходах Армана Саакяна по годам |
95.000.000 |
101.500.000 |
144.000.000 |
Доход |
24.394.409 |
25.926.253 |
23.098.775 |
В том числе плата за аренду |
22.200.000 |
16.650.000 |
20.682.268 доход от акций |
Маршрутную линию в Ереване имеет и шурин Армана Саакяна. ООО “Жак-Жан” эксплуатирует 37-ой микроавтобусный маршрут. Единственным владельцем этой компании является брат жены А.Саакяна Рафаэль Акопян.
Отметим, что Арману Саакяну принадлежали и 45/% акций ООО “Рич Френдс”. Компания была основана в 2010 г. А.Саакян стал ее собственником в 2011 г. Вскоре он вышел из “Рис Френдс”, а в 2013 г. единоличным владельцем этого ООО Стал Тигран Багдасарян. Компания занимается специализированной продажей табачных изделий.
Занимавший в 2011-2012 гг. должность директора ООО “Рич Френдс” Левон Арутюнян в настоящее время является помощником Армана Саакяна.
Остается поинтересоваться у Галуста Саакяна: продолжает ли он мечтать о дорогой иномарке, особняке и бизнесе или его мечта уже стала реальностью?