Փախստականներն առանձին ազգ են
Սեմինարի ընդմիջումներին, սուրճ խմելիս խոսում էինք հայերին ու ադրբեջանցիներին հուզող ընդհանուր հարցերից։ Ասացի՝ ադրբեջանական մամուլում կարդացել եմ, որ փախստականների խնդիրը լուծվել է։ «Այո, նրանց համար տներ են կառուցել,-ասաց գործընկերս,-բայց եթե ուզում ես իմանալ, փախստականների խնդիրը մի բան է, որը երբեք չի լուծվում՝ տունը կառուցում ես, աշխատանք է պետք, աշխատանքը տալիս ես, հասարակական կարգավիճակ է պետք… »։
Ես հիշեցի Գեղարքունիքի մարզի Ջաղացաձոր գյուղում հանդիպած մի կնոջ, ով չուներ բնակարանային ու սոցիալական սուր խնդիրներ, բայց առանձնանում էր նրանով, որ չէր ընդունել Հայաստանի քաղաքացիություն։
Աշխատավայրից անսպասելիորեն Կրասնովոդսկ ուղեւորվող լաստանավի վրա հայտնված Նինա Կադամյանի, առանց ինչք ու ունեցվածքի Բաքվից Երեւան փախած Սվետլանա Առուստամովայի, հաշված ժամերի ընթացքում ուղղաթիռով Գետաշենից տեղափոխված Սոնա Չիչյանի կամ անտառներով գիշեր ու ցերեկ ոտքով Շահումյանից Ստեփանակերտ, ապա` Երեւան, եւ հետո Վարդենիս հասած Սամվել Մովսիսյանի համեմատությամբ Ջեմարա Վարդանյանի եւ նրա ընտանիքի կյանքի անսպասելի շրջադարձը կարծես թե ավելի սահուն էր եղել։
Վարդանյանների ընտանիքին օգնել էին ադրբեջանցի հարեւանները՝ թաքցնելով նրանց հայերին տեղահանող հրոսակախմբերից։
«Մեր տեղն իմացել էին։ Քարկոծում էին մեր տունը։ Մեր հարեւան ադրբեջանցին մի թուղթ գրեց ու փակցրեց դարպասին՝ իբր էս բակում հայ չի ապրում։ Մենք էնտեղ էինք, բայց ինքը գրեց ու կպցրեց»,- հիշում է Ջեմարա Վարդանյանը։
Այդպես նրանց հաջողվում է տեղափոխվել Հայաստան ու բերել տան ունեցվածքը։ Հետո Ջեմարայի սկեսուրը գնում է Խանլար, գտնում իրենց այժմյան տան ադրբեջանցի տիրոջը։ «Գնաց Խանլար, ադրբեջանցուն ճարեց, էս տունը փոխանակեց, դակումենտները վերցրեց ու եկավ։ Մենք էլ տեղափոխվեցինք էս գյուղը 89 թվի մարտի 2-ին, ոչ խերով-բարով»։
Ջեմարայի ասած «ոչ խերով-բարովը» հիմնականում վերաբերում է հասարակական կարգավիճակին, թեեւ սոցիալական խնդիրներն էլ քիչ չեն։ Ջուրը բերում են 250-300 մետր հեռու գտնվող մի ջրհորից։ Գյուղում խանութ չկա։ Ձյունը գալու հետ գյուղը մեկուսանում է արտաքին աշխարհից։ «Գնում ենք շրջկենտրոն, որ լուցկի բերենք, ծխախոտ բերենք, պեսոկ բերենք։ Առավոտը ժամը տասին դուրս ենք գալիս, պայմանավորվում ենք, մի քանի հոգի հավաքվում, որ գնանք»,- ասում է տիկին Ջեմարան եւ ավելացնում, որ, բացի այդ դժվարություններից, լուրջ խնդիր է նաեւ գայլերի առկայությունը։ «Ոչ ոք չի մտածում դրա մասին, ժողովրդին էլ թույլ չեն տալիս հրացան պահել»։
Գյուղը բուժկետ չունի։ Ջաղացաձորը սպասարկում է հարեւան Շատվանի բուժկետը։ Ձմռան ամիսներին ձյան ու գայլերի, իսկ ամռանը գայլերի ու անանցանելի ճանապարհների պատճառով անհրաժեշտ բուժօգնությունը դառնում է անմատչելի։ Տիկին Ջեմարան պատմում է, որ Շատվանի բժշկուհին մի անգամ հազիվ է փրկվել գայլերի բաժին դառնալուց։
Բժշկուհի Զոյա Հովհաննիսյանը հաստատում է նրա պատմածը. «Հա, ճիշտ ա։ Ոտքով գնում էի էդ գյուղը, դեմս գայլեր դուրս եկան։ Թե ոնց եմ փախել ու ինձ գցել տուն, չեմ հիշում, մենակ հիշում եմ, որ մի քանի օր ջերմությունս քառասունից չէր իջնում, վախից էր երեւի»։
Այդ դեպքից հետո բժշկուհին, եթե մեքենա չի լինում, ոտքով չի գնում, ասում է, որ կամ մեքենա ուղարկեն, կամ իրենք գան։ «Օրինակ` էս հունվարին մի հատ ծննդաբերություն ա եղել, տաքսի են կանչել, իրանք մի կերպ հասցրել են մեր տուն։ Շատ վախտ ոտով են իրանք գալի։ Կարող ա էնպես լինի, որ գյուղից մի չորս-հինգ տղամարդ հավաքվեն-գան ինձ տանելու, որ ապահով լինի։ Կամ ինձ են տանում, կամ հիվանդին են բերում։ Նայած ինչ տեսակ հիվանդություն ա»։
Այս ամենը գումարվելով` պատճառ է դարձել, որպեսզի Ջեմարա Վարդանյանի ընտանիքը հրաժարվի ընդունել Հայաստանի քաղաքացիություն։ Եւ չնայած քաղաքացիություն չունենալուն, երբ Խանլարում ծնված նրանց որդին դարձել է 18 տարեկան, ընտանիքով որոշել են, որ դիմում գրեն զինկոմի անունով, ու տղան զորակոչվի բանակ։ «Ամուսինս մտածեց՝ տղա ա, ինչի պետք ա հետ ընկնի ծառայությունից, թող գնա ու ծառայի»,- ասում է Ջեմարա Վարդանյանը։
Քաղաքացիություն չընդունելը մի տեսակ ընդվզում է կեղծիքի դեմ։ «Քաղաքացի ես, թե քաղաքացի չես, էս րոպեիս ո՞վ ա քեզ համար մտածում։ Ոչ ոք։ Ոչ մեկը չի մտածում»,- ասում է տիկին Ջեմարան ու բողոքում, որ տեղացիների ու փախստականների մեջ խտրականություն կա։ Ըստ նրա՝ փախստականները երկրորդ կարգի, ձայնազուրկ մարդիկ են, թեեւ արդեն տասնյոթ տարի այստեղ են ապրում։
«Մի հատ դուրս գամ, դրսում խոսամ, կասեն հեսա՝ գյալմաները։ Մեզ գյալմա են ասում ստեղ։ Հա, մեզ ասում են՝ գյալմա։ Գյալմա թուրքերեն բառ ա, նշանակում ա «մի արի»։ Թե ինչի են մեզ հիմի էդ բառն ասում, ես չգիտեմ` ինչի համար։ Շատ եմ պայքարել էդ բառը չլսելու համար, բայց չեմ կարա մարդկանց գիտակցությանը հասցնեմ, որ դա անընդունելի բառ ա»։
Տիկին Ջեմարան պատմում է, որ 89 թվականին, Ջաղացաձորում դեռ նոր տեղավորված, Խանլարից մի նամակ է ստացել. «Գրել էր մեր հարեւան ադրբեջանցին, թե ամեն ինչ խաղաղ ա, լավ ա, վնաս չեն տա, եկեք ձեր տուն։ Մենք էս եկածների հետ չենք կարում յոլա գնանք»։
Հիմա դժվար չէ կռահել, թե հասարակական ինչ կարգավիճակի մասին էր խոսում ադրբեջանցի գործընկերս, եւ դժվար չէ հասկանալ, որ փախստականներն առանձին ազգ են՝ մերժված բոլոր ազգերի կողմից։

Refugees Are a Separate Nation
During the coffee breaks we spoke on subjects of common concern for Armenians and Azerbaijanis. I told them that I had read in the Azerbaijani press that the refugee problem had been solved inAzerbaijan. “Yes, houses were built for them,” a colleague said. “ But if you want to know, the refugee problem is something that will never be solved. You build houses, jobs are needed; you provide jobs, social status is needed, and so on.”
I remembered a woman I had met in thevillageofJaghatsadzorin Gegharkunik Marz who had no particular problems with housing or acute social needs, but stood out because she hadn't accepted Armenian citizenship.
Compared to Nina Kadamyan, who unexpectedly found herself on a ferryboat taking her to Krasnovodsk, Turkmenistan, or Svetlana Arustamova, who escaped to Yerevan from Baku leaving all her belongings behind, or Sona Chichyan, who was evacuated from Getashen by a helicopter in a matter of minutes, or Samvel Movsisyan, who walked through forests day and night first from Shahumyan to Stepanakert then to Yerevan, the sudden turn in their lives happened smoothly for Jemara Vardanyan and her family.
Azerbaijani neighbors had helped the Vardanyan family, hiding them from the gangs that were expelling Armenians.
“They found out our whereabouts and were stoning our house. Our Azerbaijani neighbor wrote on a piece of paper that there were no Armenians in our yard and attached it to the gate. We were there but he wrote that and stuck it to the gate,” Jemara Vardanyan recalled.
Then they had managed to come toArmeniaand bring their belongings with them. Later Jemara's mother-in-law went to Khanlar, found the Azerbaijani owner of their present house and exchanged houses. “She went to Khanlar, met the Azerbaijani, exchanged the houses, took all the documents, and came back. We moved to this village on March 2, 1989, unfortunately.”
Jemara said that “unfortunately” mainly concerned their social status, though the problems of daily life were not minor, either. They brought water from a well located 200 or 300 meters away. With snowfalls, the village became isolated from the outside world. “We go to the regional center to buy sugar, cigarettes, matches. We leave at 10 in the morning, several people get together and we go,” Jemara said, adding that besides these difficulties, the presence of wolves was a big problem. “No one takes care of it, but people are not allowed to keep rifles.”
The village has no first-aid clinic. People who live in Jaghatsadzor must go to the neighboringvillageofShatvanfor medical services. Thus first aid is inaccessible during the winter because of the snow and the wolves, and in summer, just because of the wolves. Jemara told me that the doctor from Shatvan once narrowly escaped falling prey to wolves.
Doctor Zoya Hovhannisyan confirmed this. “Yes, it's true. I was walking to their village and wolves appeared in front of me. I don't remember how I ran away and darted into the house; I just remember that for a few days my temperature didn't fall below 40 degrees - probably because I had been frightened.”
After that incident the doctor never went to the village on foot and asked them either to send a car or to come to her. “For example, there was one childbirth in January, so they called a taxi and managed to bring the woman in labor. Often they come here on foot. It happens that some four or five men from the village get together and come here to take me with them. They either take me there or bring the patient here, depending on the illness.”
All of this added up was the reason that Jemara Vardanyan's family refused to accept Armenian citizenship. And despite not having citizenship, when their Khanlar-born son turned 18 the family decided to go to the military registration and enlistment office to have him drafted. “My husband thought, ‘He's a boy why. Why should he miss his military service? Let him go to the Army,” Jemara Vardanyan said.
Not having citizenship was a sort of revolt against falsehood. “Who is concerned about you, whether you are a citizen or not? No one. No one cares for us,” Jemara said, and added that discrimination existed between locals and refugees. She said refugees were second-class, voiceless people, though they have lived here for 17 years now.
“If I were to go out and speak up they would say, ‘Here are they – the gyal ma' . They call us gyal ma here. Gyal ma is a Turkish word meaning ‘Don't come.' I don't know why they use this word. I fought a lot against this word but I can't bring it home to them that this is unacceptable world.”
Jemara recalled that in 1989 just after she moved to Jaghatsadzor, she got a letter from Khanlar. “Our Azerbaijani neighbor wrote that everything was quiet and settled and that we should come back home and no one would hurt us. And that they couldn't get along with the newcomers there.”
It's not difficult to understand the social status my Azerbaijani colleague was talking about, and it's not difficult to understand that refugees are a separate nation – rejected by all nations.