Ջավախքում սկսել է գործել հայկական լրատվամիջոց
Մարտի 5-ից Ջավախքում սկսել է գործել «Ջավախք նյուզ»-ի (www.jnews.ge) հայերեն տարբերակը: Լրատվական կենտրոնը հայտնումէ , որ երեք ամիս տևած փորձնական և նախապատրաստական աշխատանքներից հետո «Բաց սահմաններ» հասարակական կազմակերպությունը թողարկեց մեսրոպատառ լրատվամիջոց Ջավախքում:
«Բաց սահմաններ» հասարակական կազմակերպությունը ստեղծվեց անցյալ տարի փետրվար ամսին: Հիմնադիրները ջավախքցի լրագրողներն են: Կազմակերպության ստեղծման առաջնային նպատակներից էր Ջավախքն առանց լրատվամիջոցի չթողնել: Հիմնական միտքն էր՝ ունենալ հայալեզու և վրացալեզու լրատվամիջոց: Սակայն սկզբի համար ստացվեց հայալեզու և ռուսալեզու, քանի որ ռուսալեզու տարբերակը ապահովում են հենց խմբագրության աշխատակիցները, իսկ վրացերեն լեզվի համար հարկավոր է աշխատավարձով թարգմանիչ: Սակայն լրատվամիջոցի ապագա ծրագրերի մեջ է մտնում նաև վրացերեն տարբերակի գործարկումը:
Ջավախքի լրատվական կենտրոնը՝ jnews.ge-ն ստեղծվեց ամերիկական NED (Ազգային աջակցություն ժողովրդավարությանը) հիմնադրամի և չեխական NESEHNUTI կազմակերպության ֆինանսական և տեխնիկական աջակցությամբ:
«Ջավախք նյուզ»-ը քաղաքական-հասարակական մի լրատվամիջոց է, որը ճշգրիտ և համաչափ ինֆորմացիա է տարածում Ջավախքից ինչպես ջավախցիների, այնպես էլ ամբողջ աշխարհի համար: «Ջավախք նյուզ»-ի առաքելություններից է Վրաստանին տեղեկացնել Ջավախքում տիրող իրականության մասին:
«Ջավախք նյուզ»-ի խմբագրությունըհինգ աշխատակից ունի՝ խմբագիր, մենեջեր և երեք լրագրող, ինչպես նաև մեկ թղթակից Նինոծմինդայում:

В Джавахке начало действовать армяноязычное СМИ
С 5 марта в Джавахке начала действовать армянская версия интернет-издания “Джавахк ньюз” (www.jnews.ge). По сообщению информационного центра, после тремесячных подготовительных работ общественная организация “Открытые границы” запустила в Джавахке армяноязычное средство информации.
Общественная организация “Открытые границы” была создана в феврале прошлого года. Ее учредителями стали джавахкские журналисты. Первоочередной целью организации было обеспечение Джавахка армяноязычным и грузиноязычным СМИ. Однако сперва появились армяно- и русскоязычная версии, так как последнюю обеспечивают сами сотрудники редакции, а для грузинской версии требуется переводчик с зарплатой. Отметим, что в будущих планах СМИ входит создание также грузинской версии.
Информационный центр Джавахка jnews.ge был создан при финансовом и техническом содействии американского фонда NED (Национальное содействие демократии) и чешской организации NESEHNUTI.
“Джавахк ньюз” – это общественное-политическое средство информации, предоставляющее объективную и пропорциональную информацию как джавахкцам, так и всему миру. Одной из миссий этого СМИ является информирование Грузии о ситуации в Джавахке.
В редакции “Джавахк ньюз” работают пять сотрудников: редактор, менеджер и три журналиста. Имеется также корреспондент в Ниноцминде.