Առաջարկվում է 2 տարով հետաձգել անցումը թվային հեռարձակման
«Հեռուստատեսության և ռադիոյի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին նախագիծ է ներկայացվել Ազգային ժողով, որով առաջարկվում է երկարաձգել անալոգային լիցենզիաների գործողության ժամկետը 2 տարով` վերջնաժամկետ սահմանելով 2017թ. հուլիսի 1-ը:
Բանն այն է, որ 2015թ. հուլիսի 1-ից Հայաստանի ամբողջ տարածքում պետք է դադարեցվեր անալոգային հեռուստահեռարձակումը և այդ պահից սկսած` հանրապետության ողջ տարածքում պետք է իրականացվեր միայն թվային հեռուստահեռարձակում:
Գործող օրենքով 2010թ. հուլիսի 20-ից մինչև 2015թ. հուլիսի 1-ը համարվում է անալոգային հեռարձակումից թվային հեռարձակման անցման ժամանակաշրջան, որի ընթացքում պետության կողմից անհրաժեշտ ենթակառուցվածքների ապահովմամբ պետք է իրականացվեր աստիճանական (ըստ Հայաստանի Հանրապետության առանձին մարզերի) անցում թվային հեռարձակման: Նախագծով առաջարկվում է ժամկետը երկարաձգել մինչև 2017թ. հուլիսի 1-ը:
Ազգային ժողովի կայքում չի նշվում, թե ով է նախագծի հեղինակը: Սակայն նշված փոփոխությունը պատճառաբանել են այն հանգամանքով, որ հեռուստաընկերությունները տարիներ շարունակ աշխատել են ու ձևավորել կայուն լսարան և միանգամից 14 հեռուստաընկերությունների փակմամբ առնվազն մի քանի հարյուր հոգի կհայտնվեն գործազուրկի կարգավիճակում:
«Ավելին, հաշվի առնելով այն, որ այդ անձիք մասնագիտացած են տվյալ ոլորտում, իսկ մարզերում այլեւս համապատասխան աշխատանք գտնելը գրեթե անհնարին է լինելու, ապա ակնհայտ է, որ նրանք, չգտնելով գոնե մասնագիտությանն ու մասնագիտացմանը համապատասխան աշխատանք, բռնելու են արտագաղթի ճանապարհը: Ավելին, եթե գործող խմբագրության համաձայն յուրաքանչյուր մարզում գործի միայն 1 հեռուստաընկերություն, ապա փաստորեն իսպառ վերանալու է մրցակցությունը, որը ոլորտի զարգացման շարժիչ ուժն է: Նույնկերպ տուժելու է եթերի բազմազանությունը: Այսպիսով, ընդամենը 5 ամիս անց մարզերում հեռարձակվող հեռուստաալիքների թիվը միանգամից կտրուկ կնվազի՝ այն դեպքում, երբ մարզերում աղքատությունն անհամեմատ ավելի է իրեն զգացնել տալիս, ու մարզերի բնակչության մի ստվար զանգված ֆինանսական անգամ ամենասուղ հնարավորությունը չունի օգտվելու հեռուստատեսությանն այլընտրանք համարվող ինտերնետից՝ որպես տեղեկատվության աղբյուր եւ ժամանցի կազմակերպման միջոց»,-հիմնավորում են հեղինակները:

Предлагается отложить на 2 года переход на цифровое телевещание
В Национальное Собрание представлен законопроект о внесении изменений в закон РА “О телевидении и радио”. Проектом предлагается продлить на 2 года срок действия аналоговых лицензий, установив конечной датой 1 июля 2017 г.
Дело в том, что предусматривалось с 1 июля 2015 г. прекратить на всей территории Армении аналоговое телевещание и перейти полностью на цифровое телевещание.
Согласно действующему закону, период с 20 июля 2010 г. по 1 июля 2015 г. считался переходным. За это время государство должно было осуществить постепенный переход к цифровому телевещанию. Проектом предлагается продлить этот период до 1 июля 2017 г.
На сайте Национального Собрания не указано, кто авторы законопроекта, однако предложенное изменение обуславливается тем, что телекомпании работают уже много лет и сформировали стабильную аудиторию, а в результате закрытия сразу 15-ти телекомпаний по меньшей мере несколько сотен человек останутся без работы.
“Более того, учитывая то обстоятельство, что эти лица специализировались в сфере телевещания, а в областях найти соответствующую работу практически невозможно, то очевидно, что они, не найдя работу по специальности, эмигрируют из страны. Более того, если в соответствии с действующей редакцией в каждой области будет действовать только одна телекомпания, то исчезнет конкуренция, являющаяся движущей силой развития сферы. Пострадает и разнообразие эфира. Таким образом, всего через 5 месяцев число вещающих в областях телеканалов резко сократится. Между тем в областях очень высокий уровень бедности, и значительная часть населения не имеет даже минимальных финансовых возможностей для того, чтобы пользоваться альтернативой телевидения – интернетом как источником информации и средством проведения досуга”,- отмечают авторы документа.