«Թվանշայնացված հայկական ֆիլմերը շատ քիչ կապ ունեն օրիգինալների հետ»
Խոսքը հայկական այն ֆիլմերի մասին է, որոնց թվանշանային համակարգի վերածելու աշխատանքներով այսօր զբաղված են «Սի Էս ֆիլմսի» ՓԲԸ-ի աշխատակիցները:
Ինչպես նշում է «Սի Էս Ֆիլմսի» ստեղծագործական բաժնի տնօրեն Ռուբեն Գեւորգյանցը, իրենք արագ թվայնացնում են ֆիլմերը եւ արդեն հասցրել են թվանշանային համակարգի վերածել մոտ 10 ֆիլմ:
Մինչեւ «Հայֆիլմի» սեփականաշնորհումը «Արմենիա ստուդիոս»-ի տնօրեն Բագրատ Սարգսյանը մամուլում այսպիսի խոստումներ էր տալիս. « Մեկ տարվա ընթացքում « Հայֆիլմ ի» կինոնկարները կտեսնենք թվայնացված վիճակում՝ նոր գույներով, նոր ձայնային ու պատկերային որակով »:
Ինչպես նշում է հին հայկական շատ ֆիլմերի օպերատոր, այժմ Երեւանի Խ. Աբովյանի անվան մանկավարժական համալսարանի կուլտուրայի ֆակուլտետի հեռուստատեսության եւ լուսանկարչության ամբիոնի վարիչ Ալբերտ Յավուրյանը, մեկ տարվա մեջ 200 ֆիլմ թվայնացնելը, այսպես թե այնպես, անհնար էր լինելու, քանի որ լավ մասնագետների եւ տեխնիկայի դեպքում ամեն ֆիլմ պահանջում է ամենաքիչը կես ամիս: Այսինքն` եթե Բ. Սարգսյանը իրականացներ իր խոստումը, կստացվեր, որ ամեն ֆիլմ թվայնացնելու համար մեկ ու կես օր է պետք` այն էլ առանց հանգստի:
«Շատ ծանր է ֆիլմերը Մոսկվայից բերել, մաքսատունն անցկացնել, հետո` Մոսկվան ոչ բոլոր ֆիլմերն է տալիս, բայց կարծում եմ, որ մի տարի հետո բավականին շատ նոր ֆիլմեր կունենանք»,- ասում է Ռ. Գեւորգյանցը: Նրա խոսքերով` նախատեսված մոտ 200-ից ավելի ֆիլմերից իրականում պահպանվել է 120 ֆիլմ, որոնք էլ պատրաստվում են շատ արագ փոխանցել թվանշանային համակարգի: Եթե 120-ը բազմապատկենք 15 օրով, կստացվի, որ որակյալ թվանշանային համակարգով ֆիլմեր ունենալու համար «Սի Էս ֆիլմսից» կպահանջվի ամենաքիչը 5 տարի:
Ֆիլմերը թվայնշանային համակարգի են փոխադրում «Դա Վինչի» սարքի օգնությամբ: Այս մեքենայի վրա աշխատող գլխավոր մասնագետը Ժաննա Պետրոսյանն է, ով «Սի Էս ֆիլմսի» տնօրեն Ռուբեն Հովհաննիսյանի հետ զրուցելուց հետո հրաժարվեց խոսել վերապատրաստման եւ ֆիլմերի թվանշայնացման աշխատանքների մասին` պատճառաբանելով, որ իրեն պետք է մեկ ամիս: «Հայֆիլմի» նախկին օպերատորներ Ալբերտ Յավուրյանն ու Լեւոն Աթոյանցը Ժաննա Պետրոսյանին հիշում են որպես երկար տարիների լավ մասնագետ:
Ինչպես նշում է Լ. Աթոյանցը, իրենից երկար ժամանակ է պահանջվել համակարգչի հետ ճիշտ աշխատել սովորելու համար, քանի որ աշխատողներն ու տեխնիկան ինչքան էլ լավը լինեն, ֆիլմերը որակյալ թվանշանային համակարգի տեղափոխելու համար մասնագետը պետք է անթերի տիրապետի գործիքին. «Տեխնիկայի մոտ պետք է նստի այնպիսի մարդ, ով մեծ ուշադրություն դարձնի, ունենա գիտելիքներ: Կինոխումբը սովորաբար այնպիսի մարդկանց խումբ է, որոնց միավորում են ընդհանուր հայացքները, ընդհանուր ճաշակը, իսկ նրանց ֆիլմը տարբերվում է մյուս խմբի աշխատանքից` թե գույներով, թե կոլորիտով: Իսկ թվայնացնող մարդիկ գոնե պետք է շատ զարգացած լինեն, որ հասկանան այդ ֆիլմերի տարբերությունը: Թե չէ, աշխատանքը ավտոմատ տարբերակի է նմանվում»:
Լ. Աթոյանցը գտնում է, որ «Սի Էս ֆիլմսը» լավ գործ է անում, բայց կան որոշակի թերություններ, որոնք անթույլատրելի են. «Ֆիլմերում չի կարելի մի տեսակ կոլորիտ ստեղծել, եւ այսօր այն, ինչ արվում է, շատ է իրար նման գույներով` դեմքերը կամ շատ սպիտակ են, կամ` շատ կարմիր: Ես տեսել եմ «Տղամարդիկ» ֆիլմը. դե, մաքուր էր, բայց այն մասը, երբ բոլորով երգում են, այդ կնոջ դեմքին ոնց որ կավիճ քսած լիներ»:
Նման թերություններ նկատել է նաեւ «Հայֆիլմի», հետագայում նաեւ «Սի Էս ֆիլմսի» տնօրեն, այժմ Հայաստանի ազգային կինոկենտրոն պետական ոչ առեւտրային ընկերության տնօրեն Գեւորգ Գեւորգյանը. «Ոչ մի ֆիլմ չի հանձնվել մշակույթի նախարարությանը, որ տեսնենք, թե դա ինչ թվայնացում է, մասնագետները չեն էլ տեսել այդ «Դա Վինչի» մեքենան, ինչի՞ց են վերականգնում` նեգատի՞վն են վերցրել արդյոք, թե՞ պոզիտիվն ու գույներն են փոխել: Իսկ հանդիսատեսին կարելի է շատ հեշտ խաբել»: Վերջինիս խոսքերով` իրենց մասնագետները թվանշանային համակարգի տեղափոխած ֆիլմերում գտել են հեղինակային իրավունքի խախտումներ. «Օրինակ` «Կտոր մը երկինք» ֆիլմում մութ գույները, որոնք ներկայացնում են չքավորության մթնոլորտ, վառ են ներկայացված, այսինքն` ստացվում է հակառակ ազդեցություն: Դա արդեն վերականգնում չէ, դա պարզապես գույների վառեցում է»:
ՀՀ Կառավարության 2005թ.-ի թիվ 727-Ա «Համո Բեկնազարյանի անվան «Հայֆիլմ» կինոստուդիա» պետական ոչ առեւտրային կազմակերպությանն ամրացված գույքն օտարելու մասին» որոշման մեջ ասվում է. «Իր միջոցների հաշվին եւ ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով իրականացնել ֆիլմաֆոնդի օգտագործումը եւ պահպանումը` 50 տարի ժամկետով` պահպանելով հեղինակների հեղինակային իրավունքները»: «Հեղինակային իրավունքի եւ հարակից իրավունքների մասին» ՀՀ օրենքի 20-րդ հոդվածում ասվում է, որ տեսալսողական ամբողջական ստեղծագործության համահեղինակ է համարվում նաեւ բեմադրող օպերատորը: Իսկ 11-րդ հոդվածում նշվում է, որ ստեղծագործության հեղինակին է պատկանում «ստեղծագործության անձեռնմխելիության իրավունքը /արգելել ստեղծագործության մեջ փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելը, ստեղծագործության հնարավոր աղավաղումները, աղճատումները կամ այլ ոտնձգություններ/»:
«Նյութը շատ վատ վիճակում է,- ասում Ռ. Գեւորգյանցը,-բայց բոլոր կադրերը, որ վառված են եղել, բոլորը վերականգնվում են բարձր մակարդակով: Իհարկե, նեգատիվից է ամենալավը թվայնացնել, բայց ոչ բոլոր ֆիլմերի նեգատիվը կա, եւ մենք փորձում ենք միջինը` պոզիտիվի եւ նեգատիվի արանքը: Իսկ Դա Վինչիի վրա աշխատողներն անցել են վերապատրաստում, բայց էլի նոր մարդկանց կարիք կա»:
Ա. Յավուրյանն ու Գ. Գեւորգյանը համոզված չեն, որ «Դա Վինչի» մեքենայի վրա աշխատող մասնագետներն անցել են իրական վերապատրաստում Եվրոպայում, ֆիլմերի նեգատիվները բերվում են Ռուսաստանի՞ց, թե՞ օգտագործվում են հայկական տարբերակները. «Գործը արագ-արագ է արվում, որ մարդիկ չհասցնեն հասկանալ, թե ինչ է կատարվում: Ամեն մի խզբզանք «շեդեվր» չէ, իսկ հիմա իրականացվում է հայկական ֆիլմերի խզբզանք»,- ասում է Ա. Յավուրյանը, ով իր «Բարեւ, ես եմ» ֆիլմի թվանշայնացրած տարբերակը տեսել է այն ժամանակ, երբ իրեն կանչել են «Մի ֆիլմի պատմություն» հաղորդման մեջ կարծիք հայտնելու. «Մեկ օր եմ եղել այնտեղ, նստել եմ 20 րոպե եւ պարզապես փորձել եմ ստուգել: Շվարած` չգիտեի ինչ անել` այնտեղ լույսը նորմայից ավելի է, ստվերը` նորմայից պակաս, նույնը նաեւ ձայնին է վերաբերում: Թվանշային սիստեմը ունի մի թերություն` պատկերի պայծառության միջանցքը բավականին նեղ է: Մասնագետը կարող է այնպես անել, որ ստվերի ու լույսի օրենքը չխախտվի, բայց ուղղակի միջանցքը տեղափոխել դեպի լույսը, կամ կտրել, դեն շպրտելն արդեն մեխանիկական մոտեցում է, իսկ մոնիտորի կողքին մի գործիք կա, որը անմիջապես եռում է, երբ նման թերություններ են լինում: « Բարեւ, ես եմ»-ը ամբողջությամբ այդպիսի շեղումներով էր լեցուն»:
Լ. Աթոյանցը գտնում է, որ որակյալ ֆիլմեր ունենալու համար պետք է պրակտիկա: Այս պարագայում Ա. Յավուրյանին մտահոգում է այն փաստը, որ «Սի Էս ֆիլմսը» սկսել է հայկական լավագույն ֆիլմերից. «Քայլ առ քայլ հանդուրժելով` մենք կհասնենք այն բանին, որ շուտով կունենանք թվանշանային համակարգի հայկական ֆիլմեր, որոնք շատ քիչ կապ ունեն իրենց օրիգինալների հետ»:
Ա.Յավուրյանն ասում է, որ Խորհրդային Միության ժամանակաշրջանում օպերատորները ամեն օր 12 ժամ աշխատում էին գունային աշխատանքները ղեկավարող մասնագետի հետ եւ ամիսներ շարունակ աշխատում էին ֆիլմի որակը բարձրացնելու համար: Նա եւ Լ. Աթոյանցը գտնում են, որ ֆիլմերը թվանշայնացնելու ժամանակ իրե՛նք պետք է խորհուրդներ տան գունային աշխատանքներն իրականացնող մասնագետներին, քանի որ այս գործընթացը մեկ անգամ է արվում եւ «պետք է լավ արվի»:
«Իմ շատ մոտ ընկեր Սերգեյ Իսրայելյանի ֆիլմերից հիմա թվայնացնում են,- ասում է Լ. Աթոյանցը,- այդ ֆիլմերը նկարել են Թիֆլիսում, իսկ ես այնտեղի բնակիչ եմ եղել եւ Թիֆլիսի կոլորիտն ու տրամադրությունը շատ լավ գիտեմ: Ասացի, որ ինձ գումար պետք չէ, իմ ընկերոջ հիշողության համար ուզում եմ գալ ու օգնել, բայց ոչ ոք այդպես էլ չզանգեց»:
«Այսօր ֆիլմերի ստեղծագործական անձնակազմերը հիմնականում գոյություն չունեն, եւ նրանց պետք են ողջ մնացած մասնագետները, ովքեր այդ ֆիլմերից բան են հասկանում,- գտնում է Ա. Յավուրյանը:-Եթե դա չի արվում, պետք է արդեն օրիգինալ կոպիան, որովհետեւ դա է պատկերի առումով իրականը, իսկ իրենք օգտագործում են միջին տարբերակը»:
Այս պարագայում Ա .Յավուրյանին հանգստացնում է միայն այն, որ հայկական ֆիլմերը գտնվում են Ռուսաստանում, եւ հետագայում հնարավոր կլինի օրիգինալ տեսագրություններից օգտվել:
««Բելիե ստոլբի» արխիվում են գտնվում մեր ֆիլմերը: Սովետը քանդվեց, բայց նեգատիվները հրաշալի են պահում` մաքուր, սիրուն շարած են ֆիլմերը, ջերմաստիճանը եղանակին համապատասխան: Այնտեղ նույնիսկ ուրիշ ձեւ են քայլում` հատուկ կոշիկներով, ֆիլմերը վերցնում են հատուկ ձեռնոցներով...»,- ավելացնում է Լ. Աթոյանցը:

“We Will Have Digitized Armenian Films That bear Little Relation To Their Originals.”
This warning was in reference to Armenian movies that are being digitized by CS Films, cjsc. According to Ruben Gevorgyants, director of the artistic department, CS Films is actively digitizing films, and has digitally remastered ten films thus far.
Before the privatization of HyeFilm, Bagrat Sargsyan, director of Armenia Studios, promised in the press, “Within a year you will see HyeFilm movies digitized - with new quality of color, sound and picture.”
According to Albert Yavuryan, who heads the department of Television and Photography at Khachatur Abovyan Pedagogical University and was the cameraman for many old Armenian movies, it will be impossible to digitize 200 films in the course of one year, since even if there are qualified professionals and high-quality equipment it will take at least a half a month to digitize one movie. In other words, if Bagrat Sargsyan were to keep his promise it would mean spending a day and a half on digitizing each film, one film after another, without interruption.
“It's very hard to bring movies from Moscow and have them cleared by the customs department, and also Moscow doesn't give us all the movies, but I think that in one year's time we'll have quite a number of new films,” Ruben Gevorgyants said. He said that they plan to preserve 120 out of 200 movies and they are going to digitize them quickly. If we multiply 120 movies by 15 days, it turns out that in order to have high-quality digital movies CS Films will need five years.
The company uses a Da Vinci Resolve digital mastering suite. Zhanna Petrosyan, who operates the equipment, was unwilling to talk to us about training personnel and remastering films after she spoke to CS Films director Ruben Hovhannisyan. Former HyeFilm cameramen Albert Yavuryan and Levon Atoyan remember Zanna Petrosyan as a qualified professional.
Levon Atoyants noted that it took him long time to learn how to work with a computer properly since no matter how good the employees and the equipment are, the professional who digitally remasters the movies must know the equipment perfectly: “The equipment should be operated by a person who has the requisite knowledge and pays great attention to the work. A group of filmmakers, usually, is a team that is united with common views and tastes and their movies differ from other movies in color and light. And people who digitize movies must be sophisticated enough to understand the differences in these movies. Otherwise it will just be mechanical work.”
Atoyan believes that CS Films is doing important work but there are certain flaws that are unacceptable. “One should not create the same coloring in movies, and what is being done today, is done in very similar colors; the faces are very pale or very red. I watched Tghamardik (Men) – it is generally clean but in the part when they sing all together the woman's face looks like it's covered in chalk.”
Gevorg Gevorgyants, formerly the director of HyeFilm, later CS Films director and now the director of the National Cinema Center of Armenia, a not-for-profit organization, has also noticed such problems: “No film was ever sent to the Ministry of Culture to see what kind of digitization it is; professionals haven't even seen this Da Vinci equipment. Are they restoring from the negative or did they take the positive and change the colors? It is easy to deceive the viewers.” Gevorkyants says the experts at his center have discovered copyright infringements in certain digitized movies. “For example, in the movie A Piece of Sky the dark colors that were supposed to depict poverty are presented as bright, giving the opposite impression. And this is not a restoration, it's just brightening the colors.”
Government Decree727-A of 2005 privatizing HyeFilm Studio states that the buyer “will use and preserve the film collection at its own expense and in accordance with the law for a period of 50 years and will respect the authors' copyrights.” Article 20 of the Law on Copyright and Related Rights states that cameramen are considered to be co-authors of integrated audiovisual work. And Article 11 states that the author has “the right of the inviolability of the work (prohibiting possible distortions, misrepresentations of the work, or other infringements.)” ]
“The material is in very bad condition,” Ruben Gevorgyants says, “But all the frames that were burnt have been restored with high quality. Of course, it's better to restore from the negative but we don't have negatives of all the films and we are trying something in between the negative and the positive. Those who operate the Da Vinci equipment have been retrained, but we still need new people.”
Albert Yavuryan and Gevorg Gevorgyants are not convinced that those who operate the Da Vinci equipment have been trained in Europe, and they don't know whether the negatives are brought from Russiaor Armenian copies are used. “The work is done hastily and this prevents people from understanding what is going on. Not every scribble is a masterpiece and now a process of scribbling Armenian movies is taking place,” said Yavuryan, who saw a digitized version of his movie Hello, It's Me when he was invited to a TV program to express his opinion on it. “I was there once, for twenty minutes, and just tried to check what had they done. I didn't know what to do. I was bewildered – the light was more then the norm, the shadow less then the norm, the same concerns the sound. The digital system has one defect – the spectrum of brightness is quite narrow. A professional can ensure that the rule of light and shadow law is not violated, but just moving the dial toward the light or just cutting and throwing out is a mechanical approach, and there is a device attached to the monitor that goes off when there are such defects. Hello, It's Me is full of defects like that.”
Atoyants believes that some practice is needed to have high-quality films. And Yavuryan is mostly concerned about the fact that CS Films has started with the best Armenian movies. “If we tolerating this we will gradually reach a situation where we will have digitized Armenian movies that have little relation to their originals.”
Albert Yavuryan says that during the Soviet era cameramen worked for twelve hours a day with specialists in charge of color work and worked for months to raise the quality of movies. He and Levon Atoyants believe that during the digitization they should advise the color specialists since this is a one-time process and must be done expertly.
“Now some movies of a very good friend of mine, Sergey Israelyan, are being digitized,” Atoyants said. “These movies were shot inTbilisiand I lived there and know very well the coloration and the mood ofTbilisi. I said I didn't want money, I just wanted to go and help them in memory of my friend, but no one called me back.”
“The creative team of the films are not around anymore, they need professionals who are still alive who understand these movies,” Yavuryan said. “If they don't do that they need the master copy, because from the picture standpoint it is the genuine one, but they use a print.”
One thing assuages Yavuryan's concern – the fact that the master copies of the Armenian movies are kept inMoscowand it will be possible to work from them in the future.
“The films are kept in the Beliye Stolbi archives,” Atoyants explained. “TheSoviet Unioncollapsed but the negatives are housed under perfect conditions: it's very clean there, the temperature is appropriate, the films are well catalogued. The employees even use special shoes inside the archives and use special gloves when they touch the films, touching the movies…”