Պետական գերատեսչությունները տարածքներ են վարձակալում պաշտոնյաների ընկերություններից
Սեփական տարածք չունեցող պետական գերատեսչություններն ամեն տարի կլորիկ գումար են հատկացնում այս կամ այն պաշտոնյայի ընկերությանը՝ վերջիններիս տարածքները վարձակալելու նպատակով:
Սփյուռքի նախարարությունն ու նախկին քաղաքապետի որդին
Սփյուռքի նախարարությունը տարածք չունի, վարձակալական հիմունքներով զբաղեցնում է Հանրապետության հրապարակի մոտակայքում գտնվող «Էրեբունի-Պլազա» ՍՊԸ-ի տարածքը: Ինչպես «Հետքին» տեղեկացնում են պետական գույքի կառավարման վարչությունից, 2012-ից մինչ օրս ամեն տարի նախարարության տարածքի վարձակալության համար պետբյուջեից հատկացվում է 79.298.000 դրամ:
Վարչության և «Էրեբունի-Պլազա» ՍՊԸ-ի միջև պայմանագիրը կնքվել է 2012թ. և ուժի մեջ է մինչև այս տարվա դեկտեմբերի 31-ը: Սփյուռքի նախարարության համար վարձակալած 603.6 քմ մակերեսով տարածքի ամսական վճարը պայմանագրով կազմում է 6.608.166 դրամ:
Նշենք, որ «Էրեբունի-Պլազա» ՍՊԸ-ի բաժնետեմսերի 0.0001 %-ը պատկանում է Երևանի նախկին քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանի որդուն՝ Տիգրան Կարապետյանին, իսկ 99.9999%-ը` օֆշորային գոտում՝ Բրիտանիայի Վիրրջինյան կղզիներում գրանցված «Քլիֆֆ Թրեյդ Էնդ Ինվ.Ինկ» ընկերությանը:
Այս ընկերության կանոնադրային կապիտալը 500 մլն դրամից ավելի է:
Ֆինանսների նախարարությունն ու Կոտայքի մարզպետը
Ֆինանսների նախարարությունը թեև սեփական տարածքներ ունի, սակայն, կառավարության որոշմամբ, պետական գույքի կառավարման վարչությունը նախարարության կարիքների համար այլ տարածքներ էլ է վարձակալել: Վարձատուն ՀՀ բնապահպանության նախկին նախարար, այժմ Կոտայքի մարզպետ Արամ Հարությունյանին պատկանող «Հանարդնախագիծ» ԲԲԸ-ն է: Տարածքը գտնվում է կառավարության շենքի հարևանությամբ՝ Տիգրան Մեծի 4 հասցեում:
«Հանարդնախագիծ» ԲԲԸ-ից վարձակալած տարածքի համար 2014թ. վճարվել է 16.667.000 դրամ, իսկ 2015թ.-ին՝ 123.840.000 դրամ: ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի որդու՝ Արման Սահակյանի կողմից ղեկավարվող պետական գույքի կառավարման վարչությունը այս տարվա հունվարի 30-ին արդեն կնքել է մեկ տարվա պայմանագիր: Ֆիննախի համար վարձակալված ընդհանուր տարածքը կազմում է 2015 քմ, որի ամսական վարձավճարը կազմում է 10.320.000 դրամ:
Կառավարության որոշմամբ՝ 2014թ. նույն ԲԲԸ-ից տարածք է վարձակալվել արդեն լուծարված կառավարությանն առընթեր ճարտարապետության պետական կոմիտեի համար՝ 16.667.000 դրամ արժեքով:
Նշենք, որ «Հանարդնախագիծ» ԲԲԸ-ի տնօրենը Արամ Հարությունյանի եղբայրն է՝ Արայիկ Հարությունյանը:
Նախարարություններն ու «գաղտնի» վարձատուները
Ֆինանսների նախարարությունը «ինքնուրույն» ևս տարածքներ վարձակալել է, թե ումից՝ չեն տեղեկացնում:
Տարածքներ վարձակալել են այլ նախարարություններ ևս, սակայն այդ նպատակով հատկացված գումարներն անհամեմատ ավելի քիչ են, իսկ վարձատուները հիմնականում պետական մարմիններ են: Օրինակ՝ առողջապահության նախարարությունը 2010-2015թթ. տարածքների վարձակալության համար վճարել է մոտ 15 մլն դրամ:
Մեր հարցմանը դժվարությամբ պատասխանեցին հատկապես արդարադատության նախարարությունից: Վերջինից մոտ 2 ամիս պահանջվեց վարձակալած տարածքներին վերաբերող հարցմանը պատասխանելու համար, այն էլ՝ թերի: Նախարարության Սևակ անունով աշխատակիցը թերի պատասխան ուղարկելու համար մեղադրեց մեզ` ասելով. «Շնորհակալ եղեք, որ պատասխանել ենք, մենք ժամանակ չունենք»: Ավելին, նա գաղտնիք համարեց, թե նախարարությունը ումից է վարձակալել տարածքներ, թեև գրավոր պատասխանում հստակ նշված է տարածքի հասցեն և վարձավճարի չափը:
Նախարարությունը «ՀՀ փորձագիտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի համար 2010-2012թթ. վարձակալել է Աղբյուր Սերոբի փողոցում գտնվող 880 քմ մակերեսով տարածքը: Սակայն նույն տարածքի համար երեք տարիների վարձավճարները տարբեր են. 2010թ.՝ 15.984.000 դրամ, 2011թ.՝ 16.308.000, իսկ 2012թ.՝ 450.000 դրամ:
«ՀՀ արդարադատության նախարարության իրավաբանական ինստիտուտ» ՊՈԱԿ-ը 2010-2012թթ. վարձակալել է Նուբարաշենի խճուղում գտնվող հրաձգարանը` դարձյալ տարբեր վարձավճարով. 2010թ.՝ 8.000.100 դրամ, 2011-ին՝ 15.903.000, 2012-ին՝ 15.930.000 դրամ:
Նախարարությունը 2013թ. վարձակալել է Մամիկոնյանց փողոցում գտնվող հրաձգարանը՝ 20.925.000 դրամ արժեքով:
Միգրացիոն ծառայությունն ու «օֆշորային» ընկերակցությունը
Միգրացիոն պետական ծառայությունը «Լիմասոլ Փրոջեքթ Էլ-Փի» սահմանափակ ընկերակցությունից 2009-ից մինչև 2013թ. վարձակալել է Հր. Քոչարի փ. 4 շենքի 4/9 մասնաշենքի 5-րդ հարկը` որպես վարչական տարածք: Վարձակալած տարածքի մակերեսը եղել է 453.3 քմ, իսկ ամսական վարձավճարի չափը՝ 250.000 դրամ:
Հիշեցնենք, որ «Լիմասոլ Փրոջեքթ Էլ-Փի»-ի անունը կապվում էր նախկին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի մասնակցությամբ օֆշորային հայտնի սկանդալի հետ:

Государственные ведомства арендуют помещения у компаний крупных чиновников
Не имеющие собственных помещений государственные ведомства каждый год выделяют на аренду помещений у компании того или иного высокопоставленного чиновника довольно крупные суммы.
Министерство диаспоры и сын бывшего мэра
Министерство диаспоры, не имея собственного помещения, арендует его у ООО “Эребуни Плаза”, расположенного недалеко от площади Республики. Как сообщили Hetq.am в управлении госимущества, с 2012 г. по сей день на аренду помещения для этого ведомства каждый год из госбюджета выделяется 79.298.000 драмов.
Договор между управлением и ООО “Эребуни Плаза” был заключен на период с 2012 г. по 31 декабря с.г. Ежемесячная плата за аренду помещения площадью 603.6 кв.м составляет 6.608.166 драмов.
Отметим, что 0.0001% акций “Эребуни плаза” принадлежит Тиграну Карапетяну, сыну бывшего мэра Еревана Карена Карапетяна, а 99.9999% - зарегистрированной на Британских Виргиниевых островах, то есть в оффшоре, компании “Клифф Трейд Энд Инв.Инк”. Уставной капитал этой компании превышает 500 млн драмов.
Министерство финансов и губернатор Котайка
Министерство финансов РА, несмотря на наличие собственного помещения, решением правительства арендует помещение для управления госимущества. Арендодателем является ОАО “Горнорудпромпроект”, принадлежащее бывшему министру экологии РА, ныне губернатору Котайкской области Араму Арутюняну. Помещение находится по адресу пр.Тиграна Мец, 4, недалеко от здания правительства. За аренду этого помещения в 2014 г. было выплачено 16.667.000 драмов, в 2015 г. – 123.840.000 драмов.
30 января управление госимущества, которым руководит сын председателя Национального Собрания Галуста Саакяна Арман Саакян, заключило договор об аренде сроком на год. Общая площадь помещения, арендуемого для минфина, составляет 2015 кв.м, месячная плата за аренду –10.320.000 драмов.
В 2014 г. распущенный ныне Госкомитет по архитектуре при правительстве РА арендовал помещение у того же ОАО за 16.667.000 драмов.
Отметим, что директором ОАО “Горнорудпромпроект” является брат Арама Арутюняна Араик Арутюнян.
Министерства и “тайные” арендодатели
Министерство финансов “самостоятельно” арендует и другие помещения, однако в ведомстве не сообщают, у кого.
Помещения арендуют и другие минстерства, но выделяемые им суммы на аренду значительно меньше, а арендодателями являются в основном государственные органы. Так, в 2010-2015 гг. министерство здравоохранения заплатило за аренду помещений около 15 млн драмов.
С большим трудом прислало ответ на наш запрос министерство юстиции. Этому ведомству потребовалось почти 2 месяца, чтобы ответить на вопрос об аренде им помещений. На наше замечание о том, что присланный ответ является неполным, сотрудник по имени Севак заявил: “Скажите еще спасибо, что ответили. У нас нет времени”. Кроме того, по мнению этого сотрудника, информация о том, у кого минфин арендует помещение, содержит тайну, хотя в письменном ответе были указаны и адрес арендуемого помещения, и стоимость аренды.
В 2010-2012 гг. министерство финансов арендовало для ГНКО “Экспертный центр РА” помещение площадью 880 кв.м на улице Ахбюра Сероба. Однако в разные годы аренда за это помещение была разной: в 2010 г. она составляла 15.984.000 драмов, в 2011 г. – 16.308.000 драмов, а в 2012 г. – 450.000 драмов.
В 20120-2012 гг. ГНКО “Юридический институт министерства юстиции РА” арендовала здание тира на Нубарашенском шоссе и опять-таки за разную плату: в 2010 г. – за 8.000.100 драмов, в 2011-ом – за 15.903.000 драмов и в 2012-ом – за 15.930.000 драмов.
В 2013 г. минюст арендовал за 20.925.000 помещение для тира на улице Мамиконянц.
Миграционная служба и “оффшорная” компания
С 2009-го по 2013 гг. Государственная миграционная служба арендовала в качестве административного помещения 5-й этаж корпуса 4/9 по адресу ул. Гр.Кочара, 4. Площадь арендованного помещения составляла 453.3 кв.м, ежемесячная аренда – 250.000 драмов.
Напомним, что название “Лимасол проджект Эл-Пи” связано с известным оффшорным скандалом, в котором был замешан бывший премьер-министр РА Тигран Саркисян.