Մի կաթսա կաթնապուր իշխանություններին` արավուսցու ձայնը լսելու համար
Սյունիքի մարզի Արավուս գյուղ գնալուց առաջ նախապես գյուղապետի հետ պայմանավորվելու փորձերս ապարդյուն են անցնում: Համայնքի ղեկավարի տանը հեռախոս չկա, իսկ բջջային կապն անհասանելի է հատկապես խոնավ եղանակին:
Ձմռան սառնամանիքին գյուղն արտաքին աշխարհին կապող միակ օղակն ամեն օր գյուղից հարեւան Տեղ ոտքով դասի մեկնող 50-ից ավելի երեխաներն են: Գոնե ութամյա կրթություն ստանալու համար նրանք չորրորդ դասարանից ստիպված են Տեղ գյուղ հասնել՝ հաղթահարելով գյուղամիջյան անբարեկարգ ճանապարհը, կտրուկ վերելքներն ու վայրէջքները: Տեղի դպրոցում արավուսցի դպրոցականները միայն մեկ անգամ են բացակա ստացել, երբ մառախլապատ մի օր գայլերը շրջափակել էին դասի շտապող փոքրիկներին: Վերջիններս հնարավոր ողբերգությունից փրկվել էին առավոտ վաղ ճանապարհին հայտնված ավտոմեքենայի աղմուկի շնորհիվ: Դրանից հետո ծնողներից շատերը վախենում էին առանց ուղեկցի երեխաներին դպրոց ուղարկել, իսկ 4 ընտանիք նաեւ այդ պատճառով 16 երեխաների հետ լքեց գյուղը:
Դպրոց Արավուսն էլ ունի, որտեղ սովորում է ընդամենը 12 երեխա: Նրանց չորս ուսուցիչները աննկարագրելի անբարենպաստ պայմաններում փորձում են գոնե գրաճանաչ դարձնել փոքրիկներին: Վագոն-տնակում հարմարեցված դպրոցի երեք դասասենյակները, որոնցից մեկը միաժամանակ որպես ուսուցչանոց է ծառայում, միմյանցից բաժանվում են վարագույրներով, իսկ դրսի քամուց պաշտպանվում են պոլիէթիլենային «պատուհաններով»: Դասի ավարտը ազդարարող զանգին փոխարինում է փոքրիկների տրտունջը. «Ընկեր Նարինե, սոված ենք»: Ու ընկեր Նարինեն, ով գլխավորում է այս փոքրիկ կրթօջախը, Նեսոյի ժամանակները հիշեցնող դպրոցականների կապոցներից հանում է նրանց նախաճաշիկները, եւ տասնամյակների ընթացքում հազար ու մի մեխով ամրացված աշակերտական սեղանների վրա փոքրիկները, ուշադրություն չդարձնելով անծանոթ մարդկանց ներկայությանը, համտես են անում այն, ինչ ծնողները նախատեսել էին այդ օրվա համար:
«Մեծացա, գեներալ եմ դառնալու»,- հանկարծ հայտարարում է առաջին դասարանցի Վաղարշակը: «Ես էլ՝ ատամնաբույժ»,- շարունակում է երկրորդը: «Իսկ ես` նկարչուհի»,- ոգեւորված ընկերների քաջությունից՝ ավելացնում է փոքրիկ մի աղջնակ:
Թե որ լավատեսությանս բոլոր պաշարները գումարեմ, հազիվ կարողանամ հավատալ, որ այն պայմաններում, որում այսօր արավուսցի երեխաները կրթություն են ստանում, հնարավոր լինի իրականացնել նրանց ցանկությունները:
Հետաքրքիր է, որ, խոսելով «Հազարամյակի մարտահրավեր» ծրագրի նպատակներից մեկի` տարրական կրթության ապահովման մասին, շատերն են կարծիք հայտնում, թե այն Հայաստանի պարագայում խնդիր չէ, մինչդեռ այստեղ՝ մայրաքաղաքից 268 եւ մարզկենտրոն Կապանից 87 կմ հեռավրության վրա գտնվող, ընդամենը մի քանի տարի առաջ Ադրբեջանից մեկ ոտնաչափ հեռու Արավուս գյուղի դպրոցականը անգամ այդ տարրական կրթությունը ստանալու հնարավորություն չունի: Եվ որքան էլ զարմանալի է, այդ պայմաններում անգամ, գյուղի բնակչության մեկ քառորդը երիտասարդներ են, որոնցից 22-23 տարեկան շատերն արդեն 2-3 երեխաների ծնողներ են:
«Դժվարություններին դիմակայելու նրանց միակ հնարավորությունն է,- կես-կատակ մեկնաբանում է Արավուսի գյուղապետ Արգամ Հովսեփյանը, ով դժվարանում է գյուղի ամենակարիքավ բնակչին առանձնացնել: Նրա կարծիքով՝ սոցիալական խնդիրները իրենց գյուղում բոլորի համար նույնն են: Նաեւ կարիքներն են ընդհանուր, որոնցից ամենագլխավորը համայնքի ղեկավարը համարում է դպրոցի շենքը:
«Ամեն դժվարություն հաղթահարելու ելքը հնարավոր է գտնել, օրինակ՝ խմելու ջրի բացակայության պայմաններում ձորից թեկուզ ձեռքով կրում ենք, բնության անբարենպաստ եղանակի պատճառով կրած վնասի դիմաց պետությունը ցորեն է հատկացնում, բայց հոգեւոր սովը, երեխաների կրթության անչափ կարեւոր խնդիրը լուծելու ոչ մի հնարավորություն չկա»,- դառնությամբ նկատում է գյուղապետը: Նա ինքն էլ տարիներ առաջ Սումգայիթից է գաղթել, սկզբում բնակություն է հաստատել մայրաքաղաքում, հետո հայրն ընդդիմացել է՝ ամբողջ երկիրը սահմանամերձ Արավուսն է պաշտպանում:
Այդ ժամանակ Արավուսը դեմ հանդիման կանգնել էր ազերիների գնդակների տարափին: Հռչակավոր Թուրուսի խութի գրավմանը, որը համարվում էր գրեթե ամենակարեւոր մարտական դիրքերից մեկը տարածաշրջանում, նաեւ այս գյուղի բնակիչներն են մասնակցել: Անգամ այն օրերին, երբ ադրբեջանցիները տարբեր լուրեր էին ուղարկում, թե շուտով իրենք թեյ պիտի խմեն Արավուսում, ոչ ոք չլքեց գյուղը: Տարեցները երեխաներին պատսպարել էին գյուղի՝ 18-րդ դարում կառուցված եկեղեցում, իսկ ավելի երիտասարդները մասնակցում էին պաշտպանական մարտերին:
«Սկզբում կարաբինն անքան ծանր էր թվում, որ հազիվ էի տեղից բարձրացնում: Մի օր էլ ավտոբուս եկավ, որ երեխաներին մայրերի հետ գյուղից հանեն, բայց ավտոբուսը դատարկ հետ դարձավ: Ոչ ոք չուզեց լքել գյուղը: Կարծես թե դա մեզ մի նոր ուժ հաղորդեց, մենք մեզ ավելի զորավոր զգացինք, որովհետեւ կրակի տակ նաեւ մեր փոքրիկներն էին»,- հիշում է դպրոցի ուսուցչուհի Ելենա Հայրապետյանը: Նրա թեւում մինչեւ հիմա արկի բեկոր կա:
Հիմա այս ամենը մնացել է միայն մարդկանց հիշողություններում: Ներկան գյուղի խնդիրներն են եւ շատերի ապրելու աննկարագրելի պայմանները:
Գրենա Քոչարյանն Արցախյան պատերազմի հաշմանդամ է, գնդակը քունքից հատել է գլուխը, բայց նա հրաշքով ողջ է մնացել: Հպարտանում է, որ մասնակցել է Թուրուսի խութի գրավմանը, մտաբերում է քաջարի զինակիցներին: Հաղթանակից հետո, սակայն, մնացել է անօթեւան: Վերջերս համայնքի ղեկավարը նրան հատկացրել է գյուղի կիսակառույց գոմերից մեկը, որտեղ 20 քառակուսի մետր տարածքում ապրում են ընտանիքի 10 անդամները:
«Ով շուտ է քնում, նա անկողնում է պառկում, մյուսները՝ գետնին»,- զարմանալիորեն առանց դժգոհելու պատմում է Գրենան:- Տղայիս նոր եմ նշանել, պիտի ամուսնացնեմ, լավ կլիներ, որ զուռնա-դհոլով բերեի, բայց ստիպված եմ լուռ ու մունջ պսակել, միայն թե չգիտեմ, թե սենյակի որ մասում տեղավորեմ նորապսակների անկողինը»:
Ընդամենը 38 հազար դրամ հաշմանդամության թոշակ ստացող ընտանիքը, այնուամենայնիվ, վստահ է, որ մի օր գուցե եւ գնահատեն Գրենայի ծառայությունը եւ մի ելք գտնեն, որ գոնե նորածին թոռնիկը էս մեծ երկրում արեւ տեսնի, բետոնե հատակին չմեծանա: Թեպետ, ինչպիսին էլ լինեն պայմանները, միեւնույն է՝ Գրենայի որդիները, որոնցից երկուսն արդեն իսկ ծառայել են Ազգային բանակում, չեն լքի իրենց գյուղը: Հոր պատգամն է:
Արամ Բազյանը, որ տարիներ առաջ հարկադրաբար լքել է մշտական բնակության վայրը` Բաքուն, եւ ապաստան գտել այստեղ, երբեւէ չի էլ մտածել, որ հայրենիքում էլ կարող է անտուն մնալ՝ անցնելով պատերազմի արհավիրքը, մնալ համագյուղացիների խղճի հույսին, մի քանի ամիս՝ բաց երկնքի տակ, ապա, ծանոթների տներում ապաստանելուց հետո, վերջապես հանգրվանել մեկի խոտանոցում: Մեկ օրվա ընթացքում նախկին մարագն ազատեցին խոտից, հարեւաններն օգնեցին՝ ով ինչով կարող էր, եւ մի կերպ կնոջ եւ երեք անչափահաս երեխաների հետ նա ապաստան գտավ իր համար դղյակի արժեք ունեցող հյուղակում:
«Մանավանդ անձրեւին ու ձյանը անկողինները պատերից հեռացնում ենք, որովհետեւ ամենուր կաթում է,- պատմում է տանտիրուհին` Սիլվան:- Ձմեռը դեռ չի կիսվել, բայց արդեն 10 խորանարդ մետր փայտ ենք վառել, գիշեր-ցերեկ վառարանը վառում ենք, որ կարողանանք մի կերպ մեղմել դռան եւ պատուհանների՝ մատի հաստությամբ ճեղքերից ներս սողոսկող ցուրտը»:
Սիլվայի ու նրա ընտանիքի հույսն էլ արտասահմաններն են. «Ես տեղացի եմ, ամուսինս փախստական է, վերջերս լսեցի, որ փախստականների համար բնակելի շենք են կառուցել: Գուցե մեզ համար էլ մի ելք գտնվի, թե չէ երեք երեխաներս առավոտ ցրտին գնում են հարեւան գյուղի դպրոց եւ մինչեւ հաջորդ օրը չեն կարողանում տաքանալ,- լացակումած պատմում է Սիլվան` մի վերջին հույս փայփայելով մեզ հետ:- Գրե՛ք, էլի, գուցե մեր մասին իմանան, մի լույս բացվի, ձեր լավության տակից դուրս կգամ, Լիաս մեղք է, 7 տարեկան է, մրսում է...»:
Որ ոչ միայն Սիլվայի փոքրիկի, այլեւ մյուսների համար որեւէ միջոց կգտնվի, որպեսզի փոքր-ինչ բարելավվի սահմանամերձ գյուղի մարդկանց կենսամակարդակը, անգամ համայնքի ղեկավարը չի հավատում՝ իրավացիորեն նկատելով, որ Արավուսի զարգացման, գյուղի երիտասարդներին իրենց հողում պահելու համար առանձին միջոցառումների պլան պիտի մշակվի: Առաջին տեղում կրթօջախ ունենալու խնդիրն է: Գյուղի իշխանությունը նաեւ վարչական շենք չունի, բուժկետ, հիվանդներին ստիպված հարեւան գյուղ են հասցնում, որտեղ, սակայն, շաբաթը երկու անգամ է բժիշկ լինում, անմխիթար վիճակում է գյուղամիջյան ճանապարը, բայց դպրոցը համարվում է հոգսերի հոգսը: Տեղական միջոցներով, այսինքն՝ տարեկան 1,5 միլիոն պետական լրավճար ունեցող համայնքն այդ խնդիրները չի կարող լուծել:
«Դպրոցը որ կառուցվի,- նկատում է գյուղապետը,- ոչ միայն երեխաների կրթության խնդիրը կլուծվի, այլեւ աշխատատեղեր կբացվեն, մարդիկ գյուղը չեն թողնի: Աշնանը յոթ զորակոչիկ ենք ունեցել, նրանք հաստատ կվերադառնան գյուղ, եթե վստահ լինեն, որ իրենց ծննդավայրում կյանքն աշխուժանում է»:
Հիմա էլ արավուսցիները շարունակում են հետեւել մի ավանդույթի` գարնանը կաթնապուր են եփում եկեղեցու բակում, բաժանում գյուղի տարեցներին, հիվանդներին, որ տարին բարենպաստ լինի, բերքը՝ առատ, կյանքը՝ ապահով:
Ի՞նչ անի արավուսցին, եթե պետությունը ձեռք է քաշել իր գյուղից, մի կաթսա էլ իր ձայնը իշխանություններին հասցնելու համա՞ր եփի:

Will Milk Soup Get the Authorities’ Attention?
My attempts to arrange a meeting with the head of the Aravus village administration before my trip to the village in the Syunik Marz proved in vain.
He did not have a telephone at home.
The only connection the village has with the outside world in the freezing winter are the schoolchildren, more than 50 in number, who walk to classes in neighboring Tegh every day. The village has only an elementary school. For eight-year schooling, children are forced to walk to Tegh after they complete fourth grade – traversing the steep inclines and dips on the difficult that connects the villages.
The children from Aravus have only been marked absent on one occasion at the Tegh School, when a pack of wolves had surrounded them while they were rushing to class on a foggy day. The children were saved from a possibly tragic end by the noise of a car coming down the road. After that incident, many of the parents were afraid to send their children to school without supervision and four families even left the village and took their 16 children elsewhere.
There are only 12 children studying at the village school in Aravus. Their four teachers work in indescribably squalid conditions, striving to get the children to a basic level of literacy. The school is a modified trailer-home with three classrooms - one of which doubles as a teacher's room - separated only by curtains, and protected from the outside wind by polyethylene “windows”. The bell which should have announced the end of class was replaced by the children's complaints, “Miss Narine, we're hungry!” Miss Narine, who heads this little educational institution, then took out the children's breakfast from their packs and placed the food on tables which had been held together through the decades by a myriad nails. The children, unabashed by the presence of strangers in the room, tasted the food their parents had prepared for the day.
“I'm going to be a general when I grow up,” Vagharshak, still in the first grade, suddenly announced. “I'm going to be a dentist,” said someone else. “I'm going to be a painter,” added a little girl, inspired by her friends' boldness.
It is difficult to imagine that these children from Aravus, studying in such conditions, will be able to realize their dreams.
Many people consider one of the Millennium Challenges – securing primary education – not to be a major problem for Armenia, but here in the village of Aravus, 268 km from the capital Yerevan and 87 km from the provincial center Kapan, these schoolchildren do not even have a guarantee of receiving elementary education. And it is surprising that, even in such conditions, young people comprise a quarter of the village's population, and many of the 22-23 year olds are already the parents of 2 or 3 children.
Argam Hovsepyan, the village head, could not specify one person as the most needy in the village. In his opinion, socio-economic conditions were the same for everyone in Aravus. Their needs are all collective, and the community leader stressed a new school building as the main requirement.
“It is possible to find a solution to every problem. For example, we make up for the lack of a drinking water supply by carrying it in buckets from the valley, or when unfavorable weather conditions cause crop damage the government provides wheat as compensation. But there is nothing that we have been able to do to tackle the important problem of the children's education,” noted the village head bitterly. He immigrated from Sumgait, first settled in Yerevan and then moved to Aravus, near the border, on his father's demands.
At that time Aravus faced a barrage of fire from Azeri forces. Nobody left the village in those years. The elderly kept the children in the village church, a structure built in the 18 th century, while the younger villagers fought to defend their homes.
“A bus came one day to take the children and their mothers out of the village. But it went back empty; nobody wanted to leave the village. That seemed to fill us with new power, we felt stronger because we knew that our children were under fire,” recalled schoolteacher Yelena Hayrapetyan. Her arm bears a wound with embedded shrapnel to this day.
Grena Kocharyan was disabled as a result of the Karabakh war – a bullet passed through the temple of her skull, but she miraculously survived. After the victory, however, she became homeless. The village head recently allocated one of the desolate stables in the village to her, where 10 members of her family now occupy 20 square meters of space.
“Whoever sleeps earliest gets to sleep in the bed, while the rest have to lie on the floor,” said Grena, without complaints, “I just got my son engaged and will arrange his marriage soon. It would have been good if I could have arranged a zoorna-dhol musical accompaniment, but it will have to be a quiet wedding. But I don't know in which part of the room to put the newlyweds' bed.”
Nevertheless, the family, which receives only 38000 drams in disability compensation, is confident that one day Grena's service will be appreciated.
Aram Bazyan, who was deported from Baku and found shelter in Aravus, had never imagined that he could end up homeless in his Motherland. He settled down in a barn belonging to one of the villagers. The loft was cleared of hay in one day and the neighbors helped with whatever they could so that Bazyan could move in with his wife and three small children.
“We move the beds away from the walls especially when it rains or snows, because there are leaks on all sides,” said Silva, his wife, “Winter isn't halfway through yet, but we've already burnt 10 cubic meters of wood. We keep the fire burning day and night to warm the place despite the cold blowing in from the wide cracks around the door and windows.”
“I'm a local, while my husband's a refugee. I heard lately that they were constructing a building for refugees. Maybe something will work out for us there. Otherwise, my three children go to the neighboring village for school in the early morning cold and can't get warm until the following day,” sobbed Silva, looking at us as her last hope, “Write about us, maybe someone will find out and something will change. I'll pay you back somehow. My poor Lia, only 7 years old, is freezing…”
The village administration does not have a building either and there is no medical post. Villagers requiring medical attention are taken to the neighboring village, where there is a doctor only twice a week. The road going through the village is also in bad shape. Local resources, i.e. the state annual allocation of 1.5 million drams, are not enough for this community to solve these problems.
“If a school is built not only will we solve the problem of the children's education but we'll also have new jobs and people won't leave the village. We had seven conscripts from our village in the Fall - they'll be back for sure if they know that life is picking up in their birthplace,” said village head Argam Hovsepyan.
The people of Aravus have an old tradition – in the spring, they cook milk soup in the churchyard and distribute it to the village elderly and the ill so that the year goes well, the harvest is abundant and life is good.
They now joke that they have decided to cook a pot of milk soup especially for the authorities in order to draw their attention to Aravus.