Հայաստանի արտգործնախարարը ելույթ ունեցավ ԵԱՀԿ մշտական խորհրդի նիստին
Մարտի 11-ին ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը ելույթ է ունեցել Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության մշտական խորհրդի հատուկ նիստին.
«Մեծ պատիվ է կրկին ելույթ ունենալ Մշտական խորհրդում։ Նախորդ անգամ ես այստեղ էի երկու տարի առաջ՝ որպես Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեի նախագահ։
Ես կսկսեմ իմ ելույթը մեր ազգային օրակարգի այսօրվա կարևորագույն հարցից՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչումից։ Դեռևս 1915թ. մայիսին Ֆրանսիայի, Մեծ Բրիտանիայի և Ռուսաստանի կառավարությունները հայերի կոտորածները որակեցին որպես «մարդկության և քաղաքակրթության դեմ հանցագործություններ»։ Սա «մարդկության դեմ հանցագործություն» եզրույթի՝ միջազգային մակարդակով կիրառման առաջին դեպքերից էր, որը հանգեցրեց նրա ձևակերպմանը որպես միջազգային իրավական համակարգի անքակտելի հասկացություն։
Հայոց ցեղասպանության ժամանակակիցների համար իրապես կարող էր հրաշք թվալ, որ հայ ժողովուրդը կարողանալու է գոյատևել և վերականգնել իր պետականությունը։ Իրոք խորհրդանշական է 100-րդ տարելիցին ելույթ ունենալ ձեր առջև՝ որպես այս կազմակերպության 57 մասնակից պետություններից մեկի արտաքին գործերի նախարար։
Հանդիսանալով ցեղասպանության սարսափներով անցած ազգ՝ Հայաստանը մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման միջազգային ջանքերի հաստատակամ ջատագով է։ Այս առումով ամենաարդյունավետ միջոցներից է անցյալի ցեղասպանությունների լիակատար ճանաչումը։ Ահա թե ինչու պետությունները չպետք է ստորադասեն այս վեհ նպատակը որևէ աշխարհաքաղաքական հաշվարկների»։ Այս համատեքստում նշվեց ԵԱՀԿ կարողությունը՝ քայլեր ձեռնարկելու այս հարցի առնչությամբ, քանզի «հավատարմությունը նրա սկզբունքներին և հանձնառություններին կարող է մեծապես նպաստել ցեղասպանության կանխարգելման ջանքերին»։
Անդրադառնալով Հայաստանի Նախագահի կողմից իր թուրք գործընկերոջը ապրիլի 24-ին Երևանում ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչմանը հրավիրելուն՝ նախարար Նալբանդյանն ասել է. «Ես անձամբ փոխանցեցի հրավերը Նախագահ Էրդողանին Անկարայում։ Ցավալի է, որ մեր հրավերը մնաց անպատասխան՝ դառնալով ևս մեկ կորսված հնարավորություն Թուրքիայի իշխանությունների համար»։
Խոսելով 2014թ. սեպտեմբերին ահաբեկիչների կողմից Սիրիայի Դեյր Զոր քաղաքի՝ Հայոց ցեղասպանության բազմաթիվ զոհերի մասունքները ամփոփող Սրբոց Նահատակաց հայկական եկեղեցու ոչնչացման մասին՝ Էդվարդ Նալբանդյանը նշել է, որ դա ցավալի և, միաժամանակ, խորհրդանշական կապ է մարդկության դեմ անցյալի և ներկա հանցագործությունների միջև։
«Վերջերս մենք բոլորս ականատես եղանք, թե ինչպես են ԻԼԻՊ-ի զինյալները ավերում Մոսուլի թանգարանի 2700-ամյա արձանները։ Քաղաքակրթության դեմ այս հանցագործությունը ահարկու հիշեցումն է նախկինում իրականացված նմանատիպ բարբարոսական գործողությունների, ինչպիսին էին՝ Բուդդայի Բամիանական արձանների, Տիմբուկտուի դամբարանների, Նախիջևանում հայկական միջնադարյան հազարավոր խաչքարերի ոչնչացման դեպքերը», - ասել է նախարար Նալբանդյանը։
Հայաստանի արտգործնախարարը, խոսելով կրոնական փոքրամասնությունների խնդիրների վերաբերյալ, նշել է. «Վերջին տարիների ընթացքում ԵԱՀԿ-ն իր աջակցությունն է ցուցաբերել կրոնական փոքրամասնությունների պաշտպանությանն առնչվող հիմնախնդիրներին: Հայաստանը նախարարական և մշտական խորհուրդների մակարդակներով բարձրացրել է ԵԱՀԿ և նրա հարևանության տարածքում կրոնական փոքրամասնությունների պաշտպանության հիմնախնդիրները, այդ թվում՝ մասնակից պետություններին հիշեցնելով իրենց պարտավորությունները՝ կանխելու ահաբեկչական խմբավորումների կողմից իրենց տարածքների օգտագործումը»:
Էդվարդ Նալբանդյանն իր խոսքում անդրադարձել է ԵԱՀԿ տարբեր կառույցների հետ Հայաստանի համագործակցությանը՝ շեշտելով այդ կառույցների ներդրումը Հայաստանում ժողովրդավարության խորացման գործում, ինչպես նաև` ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակին և վերջինիս գործունեության առաջնահերթություններին:
«Հայաստանը արժևորում է ԵԱՀԿ-ն` և՛ որպես նորմերի ձևավորման, և կիրառման կազմակերպություն: Մենք շարունակում ենք սերտ համագործակցել ԵԱՀԿ կառույցների հետ, ներառյալ` Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակի (ԺՀՄԻԳ) ու ԶԼՄ-ների ազատության հարցերով ներկայացուցչի հետ: Վերջիններիս ներդրումը Հայաստանում ժողովրդավարության խորացման գործում դրական են ընդունվում մեր երկրում՝ հավասարապես թե՛ կառավարության և թե՛ քաղաքացիական հասարակության կողմից: Մարդկային հարթությունը ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի գործունեության առաջնահերթություններից է, որը ներկայումս կազմակերպության միակ լիարժեք գրասենյակն է Հարավային Կովկասում: Հայաստանում դրական զարգացումներ են արձանագրվել մարդու իրավունքների պաշտպանության, ժողովրդավարական բարեփոխումների, արդյունավետ կառավարման, խոսքի, հավաքների, ազատ մամուլի և համացանցի ոլորտներում», - նշել է Հայաստանի արտգործնախարարը։
Անդրադառնալով տարածաշրջանային ինտեգրացիոն գործընթացներին՝ նախարար Նալբանդյանն ասել է. «Հաշվի առնելով տեղի ունեցող ինտեգրացիոն գործընթացները ԵԱՀԿ տարածաշրջանում՝ թույլ տվեք ներկայացնել մեր համոզմունքն առ այն, որ ցուցաբերելով ավելի մեծ ստեղծագործական մոտեցում և հիմնվելով հնարավորությունների, այլ ոչ թե անհամատեղելիությունների վրա՝ մենք կարող ենք առավելագույնս օգտվել տարբեր ինտեգրացիոն ձևաչափերից և ձևավորել ներդաշնակության մթնոլորտ` խուսափելով նոր բաժանարար գծերից:
Ինչպես հայտնի է, Հայաստանը վերջերս միացավ Եվրասիական տնտեսական միությանը, ինչն արտացոլում է մեր ռազմավարական շահերը, մեր պետության համար ստեղծում է տնտեսական զարգացման նոր հնարավորություններ:
Ներկայումս մենք աշխատում ենք մեր ԵՄ գործընկերների հետ՝ որոշելու մեր համագործակցության հետագա իրավական շրջանակը, որն արտահայտելու է մեր համագործակցության էությունը` հիմնված այն առաջընթացի վրա, որը մենք արձանագրել ենք: Հայաստանը պատրաստ է բոլոր ձևաչափերով, բոլոր հնարավոր ոլորտներով և ուղղություններով շարունակել համապարփակ համագործակցությունը, նկատի ունենալով մեր պարտավորությունները այլ ինտեգրացիոն գործընթացներում»:
Նախարարը իր խոսքում անդրադարձ է կատարել ԵԱՀԿ օրակարգում կենտրոնական տեղ զբաղեցնող հակամարտություններին և ճգնաժամային իրավիճակներին. «Ակներև է, որ հակամարտությունները և ճգնաժամային իրավիճակները շարունակում են կենտրոնական տեղ զբաղեցնել ԵԱՀԿ օրակարգում: Մասնավորապես, գերիշխում են ուկրաինական ճգնաժամի շուրջ քննարկումները: Հայաստանը ողջունել է Մինսկի գագաթաժողովի արդյունքները՝ Ուկրաինայի, Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի նախագահների և Գերմանիայի կանցլերի կողմից համատեղ հռչակագրի ընդունումը, ինչպես նաև՝ Մինսկի պայմանավորվածությունների իրականացման վերաբերյալ Կոնտակտային խմբի կողմից ստորագրված փաստաթուղթը»:
Խոսելով ղարաբաղյան հիմնահարցի կարգավորման շուրջ ընթացող բանակցությունների մասին՝ Էդվարդ Նալբանդյանը, մասնավորապես, ասել է. «2014 թ.-ին՝ Արցախի, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հրադադարի համաձայնության ստորագրման 20-ամյակի տարում, Բաքուն լրջորեն սրեց իրավիճակը` զգալիորեն մեծացնելով հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերը և թիրախավորելով քաղաքացիական շրջանները, այդ թվում՝ ծանր զինատեսակների օգտագործմամբ: Բաքվի այս քաղաքականությունը պատճառ է հանդիսացել աննախադեպ մեծ թվով կորուստների հակամարտության բոլոր կողմերի համար: Ադրբեջանը, գրեթե ամբողջապես վերահսկելով ԶԼՄ-ների գործունեությունը իր երկրում, թաքցնում է իր իսկ սադրանքների արդյունքում մարդկային կորուստների իրական թիվը:
Ադրբեջանի ապակառուցողական դիրքորոշման հետևանք հանդիսացող շարունակական լարվածության պայմաններում համանախագահները հանդիպեցին Ադրբեջանի արտգործնախարարին և «խիստ մտահոգություն հայտնեցին շփման գծի և Հայաստան - Ադրբեջան սահմանի երկայնքով ներթափանցումների առնչությամբ»: Նրանք ուղղակիորեն կոչ արեցին «Ադրբեջանին հավատարիմ մնալ հակամարտության խաղաղ կարգավորման իր պարտավորություններին»: Մենք ուրախ ենք, որ համանախագահները ի վերջո արձագանքեցին մեր կոչերին՝ հստակորեն մատնանշելով բռնության պատասխանատու կողմը: Այնուամենայնիվ, ոչինչ չի զսպում Ադրբեջանին: Եվ ոչ անգամ համանախագահ երկրների կոչերը՝ ձեռնպահ մնալու սադրիչ գործողություններից, հատկապես՝ կրոնական տոների նախօրեին և ընթացքում: Ադրբեջանը ակտիվացրեց իր հարձակումները Ամանորի և Սուրբ Ծննդի տոների ընթացքում՝ մարդկային զոհերի պատճառ հանդիսանալով:
Փետրվարին՝ տարածաշրջան իրենց վերջին այցելության ընթացքում համանախագահները հայտարարեցին. «Նախագահները համաձայնեցին դիտարկել համանախագահների առաջարկները, որոնք կարող են ամրապնդել հրադադարի ռեժիմը»: Սակայն, համանախագահների տարածաշրջանային այցից անմիջապես հետո Ադրբեջանը հրաժարվեց առաջարկներից և առավել սրեց իրավիճակը՝ ցուցադրելով իր աղաղակող արհամարհանքը համանախագահների առաջարկների հանդեպ:
Շփման գծի միջադեպերի քննության մեխանիզմի շուրջ համաձայնության իրականացումը՝ վստահության և անվտանգության հաստատման միջոցների վերաբերյալ համանախագահների կողմից արված այլ առաջարկների հետ մեկտեղ, կարող են ծառայել որպես կարևոր գործիք՝ նման միջադեպերի կանխման և խաղաղ բանակցություններին նպաստող մթնոլորտի ստեղծման համար: Սակայն Ադրբեջանը շարունակաբար մերժում է համանախագահների՝ հրադադարի ամրապնդման և վստահության հաստատման միջոցների առնչությամբ արված բազմաթիվ առաջարկները»:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից ԵԱՀԿ գործունեության, մասնավորապես՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եռանախագահության ձևաչափի շրջանակներում ընթացող բանակցային գործընթացի խափանմանն ուղղված քաղաքականությանը՝ Էդվարդ Նալբանդյանն ասել է.
«Ադրբեջանը ձախողել է ԵԱՀԿ հետ բոլոր հարթություններով համագործակցությունը և այն որպես կառուցողական քննարկումների հարթակ օգտագործելու փոխարեն հանդգնում է օգտագործել կազմակերպությունը՝ իր նեղ քաղաքական օրակարգը առաջ մղելու նպատակով: Ձեզնից ոմանք ականատես են եղել, թե ինչպես Ադրբեջանը սպառնաց վետո դնել ԵԱՀԿ ամբողջ բյուջեի վրա, եթե միջադեպերի քննության մեխանիզմի ստեղծման համար որևէ ֆինանսավորում հատկացվի: Եվ սա միակ դեպքը չէ, երբ Ադրբեջանը փորձել է կաթվածահար անել կազմակերպության աշխատանքները:
Նույնը տեղի է ունենում գրեթե յուրաքանչյուր Նախարարական խորհրդի նախապատրաստական փուլում, երբ Ադրբեջանը պատանդ է դարձնում մեր համատեղ որոշումները՝ փորձելով պարտադրել իր նեղ նպատակները: Նույն կերպ Ադրբեջանը, իջեցնելով Բաքվում ԵԱՀԿ գրասենյակի կարգավիճակը, միևնույն ժամանակ փորձեց խոչընդոտել հարևան երկրներում դաշտային առաքելությունների աշխատանքը: Վերջապես, Ադրբեջանը, զբաղվելով ինքնախաբեությամբ, Մշտական խորհրդի յուրաքանչյուր օրակարգ մտցնում է շինծու կետեր:
Ադրբեջանական սադրանքները արտահայտվել են նաև մշտական ագրեսիվ, ռազմատենչ հռետորաբանությամբ և հակահայկական ատելության քարոզով: Բազմաթիվ անգամներ Ադրբեջանի ղեկավարությունը սպառնացել է լուծել հակամարտությունը ռազմական ճանապարհով և հայտարարել, թե Հայաստանը և իր հինավուրց մայրաքաղաքը ադրբեջանական տարածքներ են: Ադրբեջանում այն լրագրողները, քաղաքացիական ակտիվիստները և մտավորականությունը, ովքեր խաղաղության և հաշտեցման ջատագովներ են, բոլորը հետապնդվում են որպես «հայկական լրտեսներ»: Ադրբեջանը պատժում է նրանց, ովքեր համարձակվում են մտածել հաշտեցման մասին և խրախուսում նրանց, ովքեր հայերի հանդեպ հանցագործություններ են իրականացնում:
Բաքուն շարունակում է հակադրվել Մինսկի խմբի համանախագահներին և անում է առավելագույնը՝ խաղաղ բանակցությունները ձախողելու համար: Նա մերժում է առաջարկները, որոնք արդյունքն են նախորդ վեց տարիների անխոնջ ջանքերի` շուրջ քսան գագաթաժողով, նախարարական մակարդակի մի քանի տասնյակ հանդիպում, համանախագահների անթիվ այցեր տարածաշրջան: Հայաստանը, ի տարբերություն Ադրբեջանի, բազմաթիվ անգամներ հայտարարել է, որ պատրաստ է շարունակել բանակցությունները՝ հիմնված համանախագահ երկրների առաջարկների վրա:
Բանակցություններում ներգրավվելու փոխարեն՝ Բաքուն փորձում է բանակցությունների իմիտացիա ստեղծելու նպատակով ներկայացնել սեփական գաղափարները՝ որպես համանախագահների առաջարկներ, խեղաթյուրում է հակամարտության և բանակցային գործընթացի էությունը և արշավ է իրականացնում Մինսկի խումբը հեղինակազրկելու նպատակով: Շարունակաբար քննադատվում է նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի հատուկ ներկայացուցիչը: Բախվելով այս իրականությանը՝ Մինսկի խմբի համանախագահները հունվարի 27-ին հարկադրված էին հիշեցնել Ադրբեջանի արտգործնախարարին իրենց մանդատի մասին և «մտահոգություն հայտնեցին ընթացող բանակցային գործընթացի, Մինսկի խմբի համանախագահների և ԵԱՀԿ դիտորդների պարտականությունների առնչությամբ քննադատության վերաբերյալ»:
Էդվարդ Նալբանդյանը, անդրադառնալով առաջիկայում Արցախում կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին, ընդգծել է. «2015թ. մայիսի 3-ին Արցախի ժողովուրդը 6-րդ անգամ կիրականացնի Ազգային ժողովի պատգամավորներ ընտրելու իր ժողովրդավարական իրավունքը: Ժողովրդավարական գործընթացները Արցախում նպատակ չունեն ազդելու խաղաղ գործընթացի վրա կամ ինչ-որ կերպ նպաստելու միջազգային ճանաչմանը, ինչպես դարձյալ այստեղ՝ Մշտական խորհրդի հանդիպումներից մեկի ժամանակ, նշվել է որոշ մասնակից երկրների կողմից: Ժողովրդավարության կառուցումը` հիմնված մարդու հիմնարար իրավունքների և ազատությունների վրա, աշխարհի յուրաքանչյուր անկյունում, պետք է միայն ողջունվի միջազգային հանրության այլ ժողովրդավարական անդամների կողմից: Թույլ տվեք հիշեցնել Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրի 2-րդ հոդվածը, որը սահմանում է. «Յուրաքանչյուր ոք ունի սույն Հռչակագրում նշված բոլոր իրավունքներն ու ազատությունները` անկախ որևէ ռասայական, մաշկի գույնի, սեռի, լեզվի, կրոնի, քաղաքական պատկանելությունից և համոզմունքներից…: Ավելին, որևէ տարբերակում չպետք է դրվի` ելնելով անհատի բնակության երկրի կամ տարածքի քաղաքական, իրավական կամ միջազգային կարգավիճակից»: Այս առումով պետք է նշել, որ աշխարհում ազատության վերաբերյալ Freedom House-ի 2015թ. զեկույցի համաձայն, Արցախը շատ առաջ է Ադրբեջանից՝ հիմնարար ազատությունների առումով:
Այդ պատճառով էլ պատահական չէ, երբ Բաքուն քննադատում է Արցախում անցկացվող ընտրությունները` հաշվի առնելով Ադրբեջանում մարդու իրավունքների ներկայիս վիճակը: Այնուամենայնիվ, երբեմն մի քանի մասնակից երկրներ, մի կողմից հայտնելով իրենց աջակցությունը Մինսկի խմբի համանախագահներին, մյուս կողմից այնպիսի հայտարարություններով են հանդես գալիս, որոնք հակասում են խաղաղության գործընթացի ոգուն և բովանդակությանը: Համանախագահները հստակ նշում են, որ ընտրական գործընթացի միջոցով «Լեռնային Ղարաբաղը փորձում է ժողովրդավարորեն կազմակերպել իր բնակչության հանրային կյանքը»:
Մենք կոչ ենք անում բոլոր մասնակից երկրներին՝ հետևելու համանախագահների ձևակերպումներին՝ ոչ միայն Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցող ընտրությունների վերաբերյալ, այլև հիմնահարցի հետ կապված այլ հարցերում, քանի որ այս ձևաչափը միջազգայնորեն միակ մանդատ ունեցող մարմինն է հիմնահարցի կարգավորման գործում, և համանախագահների արտահայտություններից ցանկացած շեղում կարող է նշանակել կողմնակալ մոտեցում»։

Address by Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia at the Special Meeting of the OSCE Permanent Council
"Mr. Chairman,
It is a pleasure to address the Permanent Council again. Last time I was here in 2013 in my capacity as the Chairman of the Committee of the Ministers of the Council of Europe. I will start from the most important issue on our national agenda today - the Centennial commemoration of the Armenian Genocide.
Back in May 1915 the governments of France, Great Britain and Russia characterized the Armenian massacres as “crimes against humanity and civilization.” This was one of the first occasions of the use of the term “crimes against humanity” on an international level, leading to its elaboration as an inherent concept of the international legal system.
For the contemporaries of the Armenian Genocide it might really sound as a miracle that the Armenian nation could survive and re-establish its statehood. It is therefore truly symbolic on this centenary to address you as the Minister of Foreign Affairs of one of the 57 participating states of this organization.
As a nation, which passed through the horrors of genocide, Armenia is a firm advocate of the international efforts of prevention of crimes against humanity. One of the most effective measures in this regard is the full and frank acknowledgment of past genocides. That is why states must not subordinate this noble cause to any geopolitical calculation. The OSCE is also well placed to address the issue, since the adherence to its principles and commitments can vastly contribute to the Genocide prevention efforts.
Remembrance dates should be approached by genuine will of peace and reconciliation. It is with this aim that the Armenian President invited his Turkish counterpart to participate in the commemoration of the genocide centenary on April 24th in Yerevan. I personally handed over the invitation to President Erdogan in Ankara. It is regrettable that our invitation was left unanswered, constituting yet another missed opportunity.
Mr. Chairman,
In September 2014 the sanctuary for the remains of many victims of the Armenian Genocide, the Saint Martyrs Armenian Church, in Syrian town of Deir el-Zor was destroyed by terrorists in a sad, yet symbolic link between past and present crimes against humanity. Destruction of cultural masterpieces is an attempt to erase the memory of other people, destroy millennia-old cultures and civilizations.
Recently we all saw the chilling video footage of how the ISIS militants were smashing the 2.700 years old statues in the Mosul museum. This crime against civilization is an appalling reminder of earlier similar barbaric acts of destruction of Bamian Buddha's statues, Mausoleums of Timbuktu and thousands of Medieval Armenian cross-stones in Nakhijevan.
During the recent years the OSCE has rendered its input to the issues related to the protection of the religious minorities. Armenia raised the issues of protection of religious groups in the OSCE area and its neighborhood at the level of the Ministerial and Permanent Councils, including by reminding participating states of their commitments to prevent use of their territories by terrorist groups.
Armenia values the OSCE both as a norm setting and an implementing organization. We continue to closely cooperate with the OSCE institutions, including with the ODIHR and the Representative for Freedom of the Media. Their input in raising the democratic profile of Armenia is well-perceived in our country equally by the Government and civil society. Human dimension is mainstreamed in the activities of Yerevan Office which is currently the only full-fledged OSCE office in the South Caucasus. There have been positive developments regarding Armenia’s compliance with human rights instruments, democratic reforms, good governance, freedom of expression and assembly, free media and internet.
With regard to the evolving integration processes in the OSCE area, let me share our conviction that by employing more creativity and building our approaches on opportunities rather than incompatibilities, we can make best use of different integration formats and generate synergies while avoiding creation of new dividing lines.
As it is known Armenia recently joined the Eurasian Economic Union, which reflects our strategic interests, creates new opportunities for the economic development of the state.
Currently we are working with our EU colleagues to identify the scope of our future legal framework that will reflect the essence of our cooperation, building upon the progress that we have achieved. Armenia is ready in all formats, in all possible areas and directions to continue its comprehensive cooperation, which do not contradict our commitments in other integration processes.
Needless to say that conflict and crisis situations continue to occupy a central place on the OSCE agenda. The Ukrainian crisis, in particular has dominated the discourse. Armenia has welcomed the Minsk Summit results – the adoption of joint declaration by the Presidents of Ukraine, Russia, France and the Chancellor of Germany and the signing of document by Contact Group on the means of implementation of Minsk agreements.
In 2014, the year of 20th anniversary of the signing of the cease-fire agreement between Nagorno-Karabakh, Azerbaijan and Armenia, Baku significantly escalated the situation by drastically increasing the ceasefire violations and targeting civilian areas, including with the use of heavy weaponry. It has claimed unprecedented high number of casualties among all parties to the conflict. Azerbaijan having an almost total control of mass media conceals the real number of its losses caused by its provocations.
In this situation of ongoing escalation as a result of Azerbaijan’s destructive stance the Co-Chairs met with the Foreign Minister of Azerbaijan and (I quote from the press-release of the Co-chairmen) “expressed serious concern about reported incursions across the Line of Contact and the Armenia-Azerbaijan border”. They directly urged (and I quote) “Azerbaijan to observe its commitments to a peaceful resolution of the conflict” (end of quote). We are glad that the Co-chairs have eventually responded to our calls to clearly identify the side responsible for the violence. However, nothing restrains Azerbaijan. Not even the calls of Co-Chair Countries to refrain from provocative actions especially on the eve of and during religious holidays. Azerbaijan intensified its attacks on the New Year and Christmas holidays causing several casualties.
During their last visit to the region in February the Co-Chairs stated: “the Presidents agreed to consider proposals from the Co-Chairs that could strengthen the ceasefire”. However, immediately after the regional visit of the Co-Chairs Azerbaijan rejected the proposals and further escalated the situation displaying its flagrant disrespect to the proposals of the Co-Chairs.
The implementation of the agreement on the mechanism to investigate the incidents on the Line of Contact, together with other proposals on confidence and security building measures made by the Co-Chairs could be an important tool for prevention of such incidents and creation of the environment conducive for the peace talks. However, Azerbaijan continuously rejects numerous proposals of Co-Chairs on consolidation of the cease-fire, withdrawal of snipers and on other confidence building measures.
Azerbaijan has failed the cooperation with the OSCE in all dimensions and instead of using it as a floor for the genuine discussions dares to exploit the Organization for the purposes of pushing its narrow political agenda. Some of you have witnessed how Azerbaijan threatened to veto the entire budget of the OSCE if any financing is allocated to the creation of the investigative mechanism.
And this is not the only case when Azerbaijan attempted to paralyze the work of the Organization. The same happens during the preparatory phase of almost every Ministerial Council, when Azerbaijan takes hostage our joint decisions in an attempt to impose its narrow objectives. The same happened when Azerbaijan while downgrading the status of the OSCE office in Baku at the same time tries to hinder the operation of field missions in the neighboring participating states. Last but not least Azerbaijan entertains itself by introducing a fabricated titles on each PC agenda.
Azerbaijani provocations on the line of contact with Nagorno-Karabakh and border with Armenia have also been matched with Azerbaijani consistent bellicose, warmongering rhetoric and anti-Armenian hate speech. On numerous occasions Baku threatened to solve the conflict by military means and claim that Armenia and its millennia old capital are Azerbaijani lands. Those journalists, activists and the intelligentsia who have been advocating for peace and reconciliation are all persecuted as “Armenian spies”. Azerbaijani authorities punish those who dare to think about reconciliation and rewarding those who commit crimes against Armenians.
Baku continues to oppose the Minsk Group Co-Chairs and is doing its utmost to undermine the peace talks. It rejects the proposals that are the product of the tireless efforts of the last six years – about twenty summits, several dozen ministerial-level meetings, innumerable visits by the three Co-Chairs to the region. Armenia, unlike Azerbaijan, has stated many times that it is ready to continue negotiations, based on the proposals of the Co-Chair countries.
Instead of engaging in the negotiations Baku tries to present its own ideas on creation of the imitation of negotiations, as proposals of the Co-Chairs, misinterprets the essence of the conflict and negotiation process and undertakes a campaign of denigration against the Minsk Group Co-Chairs. It also continuously attacks the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office. Facing this reality, the Minsk Group Co-chairs in January 27th were obliged to remind the Minister of Foreign Affairs of Azerbaijan about their mandates and they (I quote) “expressed concern about voices critical of the ongoing negotiation process, the role of the Minsk Group Co-Chairs, and the duties of OSCE monitors” (end of quote).
On May 3, 2015 the people of Nagorno-Karabakh for the sixth time will exercise their democratic right to elect members to the National Assembly. The democratic processes in Nagorno-Karabakh are not meant to influence the peace process or anyhow add to its international recognition, as was referred by some participating states also here at one of the last PC meetings. Building of democracy based on fundamental human rights and freedoms anywhere in the world should only be welcomed by other democratic members of the international community. Let us remind that Article 2 of Universal Declaration of Human Rights states (I quote) “Everyone is entitled to all the rights and freedoms set forth in this Declaration, without distinction … No distinction shall be made on the basis of the political, jurisdictional or international status of the country or territory to which a person belongs” (end of quote). It is indicative, in this regard, that according to the Freedom House report on the Freedom in the World in 2015 Nagorno-Karabakh is way ahead of Azerbaijan in terms of fundamental freedoms.
Therefore, It does not come as a surprise when Baku criticizes elections in Nagorno-Karabakh given well-known Human Rights situation in Azerbaijan. However, sometimes few participating States while declaring about their support the Minsk Group Co-Chairs at the same time are resorting to the statements that contradict the spirit and terminology of the peace process. The Co-Chairs have been clear to note that through the electoral process “Nagorno-Karabakh tries to organize democratically the public life of its population”. We call on all participating States to follow the Co-Chairs’ wording, not only in the case of elections in Nagorno-Karabakh, but on other matters related to that issue as well, since this format is the only internationally mandated body for the conflict resolution and any deviation from their language may mean taking the sides in this dispute.
In the light of deteriorating security environment around the Nagorno-Karabakh conflict we believe that the consolidated and concerted actions of the international community through unconditional support of the activities of the Minsk Group Co-Chairs is the only way of advancing towards a fair, lasting and durable settlement.
In the year that marks the 40th anniversary of signing of the Helsinki Final Act the best way to honor its commitments and ensure its continued relevance would be the joint efforts of achieving meaningful progress on issues that continue to challenge our region, not leaving anything aside as less important and not creating artificial hierarchy between the issues which concern all of us".