Հինգ տարեկան Ալեքսանդրան Ամանորը կդիմավորի նկուղում
Երեւանի Բագրատունյաց 43 հասցեում գտնվող բնակելի շենքի նկուղում արդեն կես տարի ապրում է մի ընտանիք` Ալեքսանդր Շումովիչը, կինը` փախստական Էլվիրա Մարտիրոսյանը, եւ նրանց հնգամյա դուստրը` Ալեքսանդրան:
Դեկտեմբերին, երբ ձմռան ցրտերն անտանելի են դարձել, Էլվիրա Մարտիրոսյանը դիմել է «Առաքելություն Հայաստան» կազմակերպությանը` խնդրելով օգնել իրենց: Այժմ Էլվիրան շաբաթվա հինգ օրերին կազմակերպության բարեգործական ճաշարանից տաք սնունդ է տանում «տուն», իսկ սոցիալական աշխատողը` Գոհար Ամյանը, այցելելով նրանց` փորձում է պարզել ընտանիքի` այդ վիճակում հայտնվելու պատճառները:
Գոհարն ինձ ուղեկցում է կացարանը, որտեղ պատսպարված է երեք հոգանոց ընտանիքը: Այնտեղ հասնելու համար Գոհարը ստիպված է ամեն անգամ հաղթահարել բազմաթիվ դժվարանցանելի հատվածներ: Մենք հայտնվում ենք մի մութ տարածության մեջ, որտեղ հազիվ նշմարվում է երկաթյա դուռը:
Մոմերի աղոտ լույսի ներքո երիտասարդ մի կին է նստած եւ հրեշտականման մի աղջնակ:
Շուրջբոլորը խառնիխուռն առարկաներ են` փոքրիկ գազօջախ, ժամացույց, հագուստ, հայելի եւ էլի ինչ-որ իրեր, որոնք դարսված են իրար վրա կամ պարկերի մեջ: Էլվիրան մեզ հրավիրեց ներս` զգուշացնելով չվախենալ իրենց «ընկերակցող» առնետներից:
Էլվիրա Մարտիրոսյանը ծնվել է 1963 թվականին Բաքվում: Ընդունվել է Բաքվի կոնսերվատորիա, ապա ամուսնացել: Որդու` Ռաֆայելի ծննդից որոշ ժամանակ անց նա բաժանվել է ամուսնուց: Վերջինս զինվորական էր եւ ծառայում էր Հայաստանում:
«1988 թվականին որդուս հետ եկա Հայաստան: Սկզբում ապրում էինք հորաքրոջս տանը, սակայն հետո ես ընդունվեցի Երեւանի պետական կոնսերվատորիա, որպեսզի կիսատ թողած ուսումս ավարտին հասցնեմ: Այդ ժամանակ երկու ուսանող աղջիկների հետ միասին ապրում էինք Զեյթունի ուսանողական հանրակացարանում: Վիճակս շատ վատ էր, ես ափսոսում էի, որ խզել եմ բոլոր կապերը ամուսնուս հետ` չընդունելով նրա դրամական օգնությունը, որն ուղղված էր մեր որդուն: Զանգեցի եւ նրան հայտնեցի, որ մենք Հայաստանում ենք: Ամուսինս երբեմն գալիս էր, վերցնում Ռաֆայելին եւ տանում իր բարեկամների մոտ, սակայն ինձ հետ որեւէ կապ չուներ»,- պատմում է Էլվիրան:
Էլվիրան ավարտում է կոնսերվատորիան եւ աշխատանքի անցնում Արարատի մարզի Արեւաշատ գյուղի երաժշտական դպրոցում: Այդ ժամանակ ամուսինը տեղափոխվում է Մոսկվա: Էլվիրան հազիվ էր ծայրը ծայրին հասցնում, եւ ամուսինն առաջարկում է որդուն իր մոտ տանել:
«Համաձայնեցի, քանի որ ծայրահեղ պայմաններում էի գտնվում, անգամ բնակարան չունեի, իսկ հորաքրոջս չէի ուզում անհանգստացնել: Որոշ ժամանակ անց որդիս` Ռաֆայելը, եկավ Հայաստան: Ես հասկացա, որ նա այլեւս չի կարող ինձ հետ ապրել, քանի որ հայրը նրան շքեղ պայմաններում էր պահում: Ռաֆայելը կրկին մեկնեց հոր մոտ: Այդ ժամանակվանից ի վեր ես նրան չեմ տեսել»,- շարունակում է պատմությունը Էլվիրան:
Հոգեկան ծանր վիճակն ու անհաջողությունները Էլվիրան փորձում է ինչ-որ ձեւով լուծել: Սկսում է հաճախել մի հոգեւոր կենտրոն, որը կոչվում է «Կյանքի խոսք»: Այդտեղ հաճախում էր նաեւ նրա հորաքույրը:
«Ես պարզապես մարդ էի, ով փնտրում էր Աստծուն: Ես ունեի հարցեր, որոնք պատասխան էին պահանջում: Բայց ես չգիտեի ճանապարհը, արդյո՞ք ես ճիշտ տեղում էի, թե՞ ոչ: Այդտեղ հորաքույրս ինձ ծանոթացրեց մի կնոջ հետ, ով խոստացավ ինձ համար ժամանակավոր բնակարան գտնել: 1999 թվականն էր: Ես հավաքեցի իրերս եւ այդ կնոջ հետ միասին գնացի այն տունը, որտեղ պետք է ապրեի: Նա ինձ ասաց, որ ես զբաղեցնելու եմ այդ տան մի սենյակը, իսկ մյուս սենյակում ապրում է եւս մեկը` ինչ-որ տղամարդ: Ես չգիտեի` ով է այդ մարդը, միգուցե նա թմրամոլ է կամ մարդասպան, ես սկսեցի աղոթել, եւ Աստված ինձ ասաց, որ ես պետք է գնամ այնտեղ ... : Դուռը բացեց միջին տարիքի մի մարդ, մենք ծանոթացանք: Նա Ալեքսանդրն էր` իմ ապագա ամուսինը»,- հիշում է Էլվիրան:
Ամուսնու` Ալեքսանդր Շումովիչի ընտանիքը 1967 թվականին Ուկրաինայից տեղափոխվել է Երեւան եւ բնակություն հաստատել Բագրատունյաց 43 հասցեում, այն նույն շենքում, որի նկուղում այժմ բնակվում են Ալեքսանդրը, Էլվիրան եւ Ալեքսանդրան: Ալեքսանդրի ընտանիքը Ուկրաինայից Երեւան է տեղափոխվել հայազգի մոր` Ռոզայի նախաձեռնությամբ: Վերջինս ամուսնալուծվել էր եւ ցանկանում էր իր երկու որդիների հետ միասին ապրել հայրենիքում: Երբ Էլվիրան ծանոթացավ Ալեքսանդրի հետ, նրա մայրը` Ռոզան, արդեն մահացել էր, իսկ եղբայրը` Յուրան, տեղափոխվել էր Ռուսաստան:
Ալեքսանդրի եւ Էլվիրայի ամուսնությունից երկու տարի անց` 2001 թվականին, ծնվում է Ալեքսանդրան:
«Կինը, ով ինձ բերել էր այդ տուն, ոչինչ չէր ասել իր եւ այդ ընտանիքի կապի մասին: Հետագայում ես պարզեցի, որ նա եղել է ամուսնուս եղբոր` Յուրայի նախկին կինը: Ամուսնալուծությունից հետո Յուրան նրան է թողել բնակարանի 1/3 մասը եւ մեկնել Ռուսաստան, իսկ մյուս մասը մնացել է ամուսնուս` Ալեքսանդրին: Երբ ես հղի էի, Յուրայի նախկին կինը եկավ եւ հայտնեց, որ իրեն պատկանող սենյակը պատրաստվում է մի ընտանիքի տալ ժամանակավոր ապրելու համար: Դուք պատկերացնու՞մ եք, թե ինչպես երկու տարբեր ընտանիք պետք է ապրեին մի տան մեջ: Ճիշտ է, ես գրանցված չէի այդ տանը եւ ոչ մի իրավունք չունեի նրան հակաճառելու, սակայն նաեւ զգում էի, որ ի վիճակի չեմ առանց կոնֆլիկտի այդ հարցը լուծել»,- ասաց Էլվիրան:
Այդ տունը դարձավ կռվախնձոր, եւ գործը հասավ նրան, որ երկու կողմերը որոշեցին տունը վաճառել եւ գումարը բաժանել:
Սակայն, կողմերը չդիմեցին դատարան, քանի որ նրանց հաճախած հոգեւոր կենտրոնում արգելվում էր դատական գործընթացը: Նրանք որոշեցին հարցը լուծել իրենց հոգեւոր կենտրոնի միջոցով:
«Ինչպե՞ս կարող են այդ մարդիկ, ովքեր Աստծո անունն են տալիս, այդքան խարդախ ու խաբեբա լինել: Նրանք մեզ խաբեցին եւ դուրս շպրտեցին մեր բնակարանից` մեզ ինչ-որ կոպեկներ տալով: Այդ հոգեւոր դատը, որը տեղի ունեցավ, խաբեություն էր, իհարկե, դրա գլխավոր մեղավորը Յուրայի նախկին կինն էր, ով ցանկանում էր տիրանալ ողջ բնակարանին: Նրանք մեզ պատկանող տարածքը, որը կազմում է բնակարանի մեծ մասը, փաստաթղթում, իբր թե սխալմամբ, կրճատեցին: Դա մենք հետո պարզեցինք, երբ արդեն Ալեքսանդրը ստորագրել էր փաստաթուղթը: Հետո պարզեցինք, որ միայն մենք պետք է մեր բաժինը վաճառենք: Մեզ բաժին հասավ մոտ 4 000 դոլարին համարժեք դրամ, որով մենք ոչինչ անել չէինք կարող: Երբ մնացինք դրսում, մի օր այս ծանոթի տանն էինք անցկացնում, մի օր` մյուս, բայց ինչքա՞ն կարելի է այդպես: Այս նկուղը մեր հարեւաններից մեկինն է, նա է տվել, որ ապրենք: Այժմ ես ուզում եմ, որ օրինական դատ ու դատաստան լինի, եւ ամուսնուս վերադարձնեն այն տունը, որտեղ նա ապրել է մոտ քառասուն տարի»,- ասում է Էլվիրան:
Էլվիրա Մարտիրոսյանը փախստական է եւ նրան օրինական կացարան է հասնում: Սակայն նա ի վիճակի չէ զբաղվել իր թղթերով: Դրանով պարտավոր է զբաղվել ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարության միգրացիոն գործակալությունը, ում «Առաքելություն Հայաստան» կազմակերպությունն արդեն միջնորդագիր է ներկայացրել:

For six months now Alexander Shumovich, his wife, refugee Elvira Martirosyan, and their five-year-old daughter Alexandra have been living in the basement of the apartment building located at 43 Bagratunyats Street in Yerevan.
Last December, when the winter cold became unbearable, Elvira Martirosyan turned to the NGO Mission Armenia for help. Now Elvira takes hot meals home five times a week from one of the soup kitchens the organization has set up, and social worker Gohar Amyan has visited the family of three to find out how they ended up in this situation.
I went with Gohar to visit the family—we had to clear away a number of obstacles to get there. We found ourselves in a dark area and located a metal door with difficulty. Inside, we found a woman and an angelic little girl sitting in a candlelit room.
A small gas-stove, a mirror, some other household goods, and bags of clothes were scattered around or piled along the walls. Elvira invited us in, warning us not to be frightened of their ‘companions' - the rats.
Elvira Martirosyan was born in 1963 in Baku, Azerbaijan. She attended the Baku Conservatory, and then left to get married. Some time after her son Raphael was born she and her husband, who was serving in the Soviet Army in Armenia, were divorced.
“In 1988 I came to Armenia with my son. At first we lived at my aunt's apartment but later I enrolled at the Yerevan State Conservatory to continue my interrupted studies. And we shared a room in the Zeytun student dormitory with two other girls. We lived under trying conditions and I regretted breaking off relations with my ex-husband and refusing his financial support. I called and told him that we were in Armenia. From time to time my ex-husband would take Raphael to his relatives but he had no contact with me,” Elvira recalled.
Elvira graduated from the conservatory and began working at a music school in the village of Arevashat in the Ararat Marz. Her ex-husband was moving to Moscow at the time. As Elvira was barely making ends meet he offered to take the boy with him.
“I agreed because I was in extreme situation, with no apartment of my own, and I didn't want to be a bother to my aunt. A while later my son Raphael came to Armenia and I realized that he couldn't stay with me, since he was living in luxury with his father. And Raphael went back to his father. I haven't seen him since,” Elvira continued.
Elvira looked for a way to deal with her failures and her own state of mind. She began attending a spiritual center called Word of Life . Her aunt also went to the center.
“I was just a human being looking for God. I had questions that needed answers. But I didn't know the way; I didn't know whether I was on the right track or not. My aunt introduced me to a woman who promised to find a temporary apartment for me. It was 1999. I gathered up my belongings and went with the woman to the apartment where I was supposed to stay. She told me that I would occupy one room in the apartment and that someone else – a man – was living in the other room. I didn't know who that man was – perhaps a drug addict or a murderer – and I began praying and God told me to go there… A middle-aged man opened the door and we met. It was Alexander, my future husband,” Elvira said.
Her husband's family moved to Armenia from Ukraine in 1967 and found housing in Yerevan in an apartment at 43 Bagratunyats Street – the same building in the basement of which Alexander, Elvira, and Alexandra live today. Alexander Shumovich's family moved to Armenia at the initiative of his Armenian mother, Roza. She divorced her husband and decided to move with her two sons to her homeland. When Elvira met Alexander his mother was already dead and his brother, Yuri had moved to Russia.
In 2001, two years after Alexander and Elvira were married, their daughter Alexandra was born.
“The woman who brought me to this house didn't tell me anything about her connection to this family. I found out later that she was my brother-in-law Yuri's former wife. After their divorce Yuri left her one-third of the apartment and headed for Russia and the other part was left to my husband, Alexander. When I was pregnant with my daughter, Yuri's ex-wife came and told us that she intended to rent out her part of the apartment to another family. Just imagine, how would two different families live in one apartment? True, I was not registered in the apartment and had no legal right to oppose her but I felt that we would not be able to solve the problem without conflict,” Elvira said.
The apartment became a bone of contention and the two parties decided to sell the apartment and divide the profit. But they didn't go to court since the center they attended banned court proceedings. They decided to solve the issue through their spiritual center.
“How could these people who uttered God's name be such scoundrels and liars? They cheated us and drove us out our apartment – giving us pennies. The spiritual trial that took place was a swindle. Of course, the main wrongdoer was Yuri's ex-wife who wanted to get hold of the entire apartment. In documents they diminished the area of the apartment belonging to us (which was the larger part of the apartment) - allegedly by mistake. We found that out later when Alexander had already signed the papers. Then we found out that we were supposed to sell only the part of the apartment that belonged to us. We got an equivalent of $4,000 in Drams which we couldn't use for anything. When we were out on the street we spent a night here and a night there – at our friends' homes. But how long could we live like that? This basement belongs to one of our neighbors; he let us live here. Now I want a lawful trial that will return to my husband the apartment where he had lived for almost forty years,” Elvira said.
Elvira Martirosyan is a refugee and is legally entitled to a dwelling. But she is unable to deal with the necessary papers. The department on migration of the ministry of territorial administration is in charge of such issues and the Mission Armenia, NGO has interceded with the department for Elvira Martirosyan.