Ազգային ժողովն ընդունեց հույների և ասորիների ցեղասպանությունը դատապարտող հայտարարություն
Ազգային ժողովը քիչ առաջ 117 կողմ, 0 դեմ, 0 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ ընդունեց «Օսմանյան Թուրքիայի կողմից 1915-1923 թվականներին իրականացված հույների եւ ասորիների ցեղասպանությունը դատապարտելու մասին» ԱԺ հայտարարության նախագիծը:
Քվեարկությունից հետո պատգամավորները ոտքի կանգնեցին և ծափահարեցին:
Մինչ քվեարկությունը, ԲՀԿ խմբակցության ղեկավար Նաիրա Զոհրաբյանն ասաց, որ իրենք կողմ են քվեարկելու նախագծին, սակայն առաջարկեց քայլեր ձեռնարկել եզդիների ցեղասպանությունը ևս ճանաչելու ուղղությամբ: Ն. Զոհրաբյանի առաջարկին միացավ նաև Հրանտ Բագրատյանը:
Հիշեցնենք, որ ԱԺ քիչ առաջ ընդունած հայտարարությամբ «արձանագրելով հայ, հույն եւ ասորի ժողովուրդների դարերի խորքից եկող բարեկամական հարաբերությունները, ԱԺ դատապարտում է Օսմանյան Թուրքիայի կողմից 1915-1923 թվականներին իրականացված հույների եւ ասորիների ցեղասպանությունը»:

Национальное Собрание РА приняло заявление, осуждающее геноцид греков и ассирийцев
Несколько минут назад Национальное Собрание Армении единогласно приняло проект заявления “Об осуждении геноцида греков и ассирийцев, совершенного Османской Турцией в 1915-1923 гг.”. За принятие документа проголосовали 117 депутатов.
До начала голосования руководитель фракции “Процветающая Армения” Наира Зограбян сообщила, что они будут голосовать за принятие заявления, но в то же время предложила предпринять шаги и в направлении признания геноцида езидов. Это предложение поддержал Грант Багратян.
Напомним, что, согласно принятому заявлению, “Национальное Собрание РА , констатируя идущие из глубины веков братские отношения между армянским, греческим и ассирийским народами, осуждает геноцид греков и ассирийцев, осуществленный Османской Турцией в 1915-1923 гг.”.