Հայկական խեցգետնի պահանջարկը Ռուսաստանում աճել է, Եվրոպայում` նվազել
Ինչպես 2013-ին, այնպես էլ՝ 2014-ին, Հայաստանից արտահանված խեցգետնի մեծ մասը բաժին է հասել Ռուսաստանին:
Գյուղատնտեսության նախարարության Սննդի անվտանգության պետական ծառայության տրամադրած տվյալներով նախորդ տարի Հայաստանից արտահանվել է ավելի քան 4,37 հազ. տոննա եփած և կենդանի խեցգետին, որից ավելի քան 3,98 հազ. տոննան՝ դեպի Ռուսաստան: Ընդհանուր ցուցանիշը 2013-ի համեմատ գրեթե չի փոխվել, իսկ 2012-ի համեմատ 2 անգամ աճել է՝ ի հաշիվ Ռուսաստան արտահանման:
Վերջին երկու տարիներին հայկական խեցգետնի պահանջարկի աճը Ռուսաստանում պայմանավորված է այդ երկրում կենդանի խեցգետնի նկատմամբ պահանջարկի աճով, քանի որ ռուսներն այն համարում են սիրված ծովամթերք:
Բացի այդ, Հայաստանից ծովամթերքի բեռնափոխադրումը կատարվում է մեծամասամբ ինքնաթիռով, քանի որ բեռնատար մեքենաներով տեղափոխելը լրացուցիչ ծախսեր և դժվարություններ է առաջացնում. երկար ճանապարհի դեպքում տեղափոխվող խեցգետինը կորցնում է իր որակական հատկությունները: Հետևաբար՝ հայ արտադրողի համար ավելի քիչ ժամանակատար և մատչելի է խեցգետնի արտահանումը Ռուսաստան, քան Եվրոպա:
Համեմատության համար նշենք, որ 2012-ին Հայաստանից արտահանված խեցգետնի մոտ 70%-ն էր բաժին ընկնում Ռուսաստանին, 2013-ին այդ ցուցանիշն աճեց մոտ 89%-ի, իսկ 2014-ին՝ 91%-ի: Այս աճը պայմանավորված է նաև այն հանգամանքով, որ հայկական 4 ընկերությունների դեռևս 2012-ի կեսերից արգելված էր ծովամթերք արտահանել Ռուսաստան, իսկ մեկ տարի հետո այդ արգելքը հանվել է: 2014-ի կեսերից և տարեվերջից ևս մի քանի ընկերությունների համար արգելք սահմանվեց, բայց դա չի ազդել կամ քիչ ազդեցություն է ունեցել 2014-ի ցուցանիշի վրա: Այն կարող է ազդել 2015-ի ցուցանիշի վրա:
Փաստորեն հայկական խեցգետնի արտահանումն այս պահին մեծ կախվածություն ունի ռուսական շուկայից, ինչը, որոշ տնտեսագետների մեկնաբանմամբ, մեծ ռիսկայնություն է պարունակում: Այսինքն՝ հայկական խեցգետնի նկատմամբ Ռուսաստանում ցանկացած արգելք կամ խոչընդոտ կարող են լուրջ խնդիրների առաջ կանգնեցնել այս բիզնեսով զբաղվող հայ տնտեսվարողներին: Խոսքը ոչ միայն խեցգետնի, այլև՝ ձկնամթերքի մասին է: Ապացույցներից մեկն այն է, որ վերջին արգելքներից հետո 6 ձկնարտադրողներից 1-ը փակվեց, իսկ մյուսները դեռ շարունակում են ձկնարտադրողությունը, սակայն, ապրանքը սպառվում է Հայաստանում:
Այդ կախվածությունն էլ ավելի է մեծացել, երբ անդամագրվել ենք Եվրասիական տնտեսական միությանը (ԵԱՏՄ): Ռուսաստան-Եվրոպա հակադարձ տնտեսական պատժամիջոցների ֆոնին ուղղակիորեն տուժում է նաև Հայաստանը, որը ԵԱՏՄ-ի կազմում ընդունում է այն կանոններն ու դիրքորոշումը, որն ունի Ռուսաստանը:
Ըստ «Հայ ձկնարտահանողների միության» նախագահ Արթուր Աթոյանի՝ մի կողմից ԵԱՏՄ-ն նոր դռներ է բացել ծովամթերքի, այդ թվում՝ խեցգետնի արտահանման համար. այս ոլորտի բիզնեսմենները ոչ թե արտահանմամբ են զբաղվելու, այլ՝ տեղափոխմամբ: Եթե նախկինում խեցգետինն արտահանվել է, օրինակ, 3.5 դոլար/կգ մաքսային արժեքով, ապա այս դեպքում մաքս չի լինելու: Ըստ Ա. Աթոյանի՝ դա նույնն է, ինչ նույն երկրի մի տեղից մյուս տեղն ապրանք տեղափոխելը: Մյուս կողմից էլ՝ անդամակցությունը փոխել է սննդի վերահսկողության կանոնները: Հենց խստացված կանոններն էլ ստիպում են առավել լրջորեն վերաբերվել արտադրվող ձկան որակին:
Ձկնամթերքի տեղափոխման թույլտվություն ստանալու համար հայաստանյան կազմակերպությունների արտադրությունը պետք է նորովի համապատասխանեցվի ԵԱՏՄ կանոններին:
Իսկ «Ձկնաբույծների միավորում ասոցիացիայի» նախագահ Արմեն Բունիաթյանն էլ հայտարարել է, որ ՌԴ-ն արդեն խոչընդոտներ է ստեղծում այս հարցում: Խոսքը արհեստական խոչընդոտների մասին է, որոնք ստեղծում են Ռուսաստանում սննդի անվտանգության հարցերով զբաղվող կառույցները: Դա ընդհանուր ծովամթերքի մասին է: Ըստ Բունիաթյանի՝ Հայաստանում այն լաբորատո փորձաքննություն է անցնում, ամեն ինչ մաքուր է դուրս գալիս, իսկ ՌԴ-ում հանկարծ պարզվում է, որ աղիքային ցուպիկ կա:
Արտահանման հետ կապված խնդիրների մասին տեղեկությունները մեզ հետ զրույցում հաստատեցին նաև «Գոս» ՓԲԸ-ից, որը ևս զբաղվում է խեցգետնի, ձկնամթերքի արտադրությամբ և արտահանմամբ: Այսօր, սակայն, «Գոս»-ի համար կենդանի ձուկ և ծովամթերք արտահանելը ժամանակավորապես արգելված է: Ընկերության տնօրեն Կարեն Սողոմոնյանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ ներկայում իրենք խեցգետին ժամանակավորապես չեն արտադրում, քանի որ իրենց արտադրությունը հիմնականում արտահանում էին Ռուսաստան: Բայց հիմա, երբ արգելված է, միայն տեղական շուկայի համար խեցգետին արտադրելն իմաստ չունի. պահանջարկ չկա: Սա, օրինակ, ռուսական շուկայից կախվածության հետևանք է: «Մեր արտադրանքի վրա արգելք է դրվել նախորդ տարվա կեսերից: Ռուսաստանի և Հայաստանի սննդի անվտանգության կառույցների ներկայացուցիչներից ստուգումներ անցկացրին մեր ընկերությունում: Իրենց խոսքով՝ որոշ խախտումներ կային: Շտկեցինք դրանք և նամակ ենք ուղարկել, սպասում ենք արգելքի վերացմանը: Մենք արտահանելու համար ունենք բոլոր բավարար պայմաններն, ու պահպանվում են հիգիենայի բոլոր կանոնները, ինչի շնորհիվ 2013-ին Ռուսաստան ենք արտահանել 224 տոննա խեցգետին: Մերը հայկական խեցգետին արտահանող լավագույն ընկերություններից մեկն է»,- ասաց «Գոս»-ի տնօրենը:
Կանխատեսելի է, որ եթե այդ խնդիրները պարբերական բնույթ կրեն, ապա Հայաստանից Ռուսաստան արտահանվող (կամ տեղափոխվող) խեցգետնի ծավալները կնվազեն, կտուժեն այդ բիզնեսով զբաղվող հայաստանյան ընկերությունները, որոնց մի մասն արդեն իսկ տուժել է:
Եթե Ռուսաստանում 2013-ին ավելացել է հայկական խեցգետնի պահանջարկը, ապա ճիշտ հակառակն է եվրոպական երկրների պարագայում: Ընդհանուր առմամբ՝ 2012-ի համեմատ, 2014-ին Հայաստանից Եվրոպա արտահանված խեցգետնի ծավալն ավելի քան երկու անգամ նվազել է: Եթե 2011-ին և 2012-ին արտահանվում էր 800-1000 տոննա խեցգետին, ապա 2013-ին՝ 400 տոննա:
2012-ին ծառայությունը հայտարարեց, որ Եվրոպա խեցգետնի արտահանման ծավալներով Հայաստանն առաջատարն է:
Իսկ հիմա պատկերը բոլորովին այլ է: Պատճառն այն է, որ Եվրոպան այժմ սննդի անվատնգության տեսանկյունից ավելի խիստ է դարձել ներկրված խեցգետնի նորմերի հարցում: Հիգիենայի առումով այստեղ ավելի շատ նախընտրում են ներմուծել սառեցված և քիչ քանակությամբ եփած խեցգետին: Իսկ Հայաստանից խեցգետնի մեծ մասն արտահանվում է կենդանի վիճակում: Բացի այդ, ինչպես նշեցինք, Եվրոպա արտահանելու համար փոխադրման խնդիրներ են առաջանում:
Հայական խեցգետինը Եվրոպայում երբևէ մեծ պահանջարկ չի ունեցել, սակայն, օրինակ, Բելգիայում և Ֆրանսիայում այն ունեցել որոշակի սպառում:
Բելգիան այսօր, համեմատած եվրոպական մյուս երկրների, հայկական խեցգետնի նկատմամբ հետաքրքրությունը իսպառ չի կորցրել: Հայաստանում գործում է կենդանի խեցգետինների և ձկների արտադրությամբ զբաղվող «Դիմիտրի» ՍՊԸ-ն, որի հիմնադիրն ու հիմնական ներդրողներից մեկը բելգիական «Ակվա Փլաննինգ» (Aqua Planning SA) ընկերությունն է: Եվ հիմնականում այս ընկերության միջոցով էլ հայկական խեցգետինը հայտնվում է Բելգիայում: Նախորդ տարի Հայաստանից այս երկիր է արտահանվել մոտ 177 տոննա խեցգետին:
Իսկ Ֆրանսիա արտահանվել է ընդամենը 900 կգ՝ 2013-ի 7 տոննայի դիմաց: Նշենք, որ թե եվրոպական և թե ռուսական շուկայի դեպքում Հայաստանից արտահանված խեցգետնի 2014-ի պատկերը էապես չի տարբերվում 2013-ից:
2014 թ. ՀՀ-ից արտահանված խեցգետնի քանակն՝ ըստ ստացող երկրների (տոննա)
Հայաստանում խեցգետնի բիզնեսով զբաղվում են շատ ընկերություններ, բայց նրանցից միայն 20-ն է նախորդ տարի արտահանում իրականացրել: Իսկ արտահանման համար հարկավոր է համապատասխանել չափանիշների՝ թե գնի, թե որակի, թե հիգիենայի տեսանկյունից:
Նշենք, որ Հայաստանում խեցգետնի որսի համար հարկավոր է միայն Բնապահպանության նախարարության թույլտվությունը, որը ստանալը դժվար չէ: Հայաստանի ջրային տարածքներում 2015 թվականի ընթացքում սահմանվել է խեցգետնի որսի մինչև 3500 տոննա չափաքանակը: Համեմատության համար՝ 2012-ին, օրինակ, սահմանվել էր մինչև 800 տոննա, 2013-ին՝ 2500 տոննա, իսկ 10 տարի առաջ՝ թույլատրվում էր միայն մինչև 200 տոննա որսաքանակ:

Спрос на армянских раков в России вырос, в Европе – сократился
По данным Госслужбы безопасности пищевых продуктов Министерства сельского хозяйства РА в прошлом году из Армении было экспортировано свыше 4,37 тыс. тонн живых и вареных раков, из них свыше 3,98 тыс. тонн – в Россию. По сравнению с 2013 г. общий показатель почти не изменился, а по сравнению с в 2012 г. вырос в 2 раза за счет экспорта в Россию.
Увеличение в последние два года объемов экспорта раков в Россию обусловлено ростом спроса в этой стране на членистоногих, которые являются излюбленным морепродуктом россиян.
Кроме того, доставка морепродуктов из Армении осуществляется главным образом на самолетах, так как при перевозке грузовыми автомобилями на длительные расстояния этот товар теряет свои качества. Поэтому для армянских производителей гораздо выгоднее экспортировать раков в Россию, нежели в Европу.
Для сравнения отметим, что в 2012 г. около 70% экспортированных из Армении раков пришлись на долю Россию. В 2013 г. этот показатель вырос до 89%, а в 2014-ом – до 91%. Рост экспорта обусловлен также тем, что в середине 2012 г. четырем армянским компаниям было запрещено поставлять в Россию морепродукты. Через год этот запрет был снят. С середины 2014 г. еще несколько компаний лишились права экспортировать раков, однако на показатели 2014 г. это не повлияло, зато может повлиять на показатели 2015 г.
Фактически в настоящий момент экспорт армянских раков имеет сильную зависимость от российского рынка, что содержит большие риски, поскольку любой введенный Россией запрет на экспорт армянских раков может создать серьезные проблемы для занимающихся этим бизнесом хозяйственников.
Речь идет не только о раках, но и о рыбе. Доказательством служит тот факт, что в результате последнего запрета одно из 6-ти рыбоводческих хозяйств закрылось, остальные реализуют свой товар только в Армении.
Эта зависимость усилилась после членства нашей страны в Евразийском экономическом союзе. На фоне введенных Европой санкций против России страдает и Армения, которая, являясь членом ЕАЭС, приняла те правила и ту позицию, которых придерживается Россия.
По словам председателя Союза армянских экспортеров рыбы Артура Атояна, ЕАЭС открыл новые двери для экспорта морепродуктов, в том числе раков. В этом случае хозяйствующие субъекты будут уже не экспортировать раков, а перевозить их. С другой стороны, в результате членства в ЕАЭС изменились правила контроля за пищевыми продуктами. Именно ужесточение этих правил заставляет всерьез заняться качеством производимой рыбы.
Для получения разрешения на поставку рыбной продукции армянские компании должны привести свое производство в соответствие правилам ЕАЭС.
Председатель Ассоциации “Объединение рыбоводов” Армен Буниатян заявил, что РФ уже чинит препятствия в этом вопросе. Речь идет об искусственных барьерах, которые создают российские структуры, занимающиеся вопросами безопасности продуктов питания. Это касается всех морепродуктов. По словам Буниатяна, в Армении продукция проходит лабораторное исследование, результаты которого полностью соответствуют действующим требованиям, а в России вдруг обнаруживают кишечную палочку.
Информацию о наличии проблем с экспортом подтвердили и в ЗАО “Гос”, которое тоже занимается производством и экспортом раков и рыбной продукции. Сегодня на экспорт компанией “Гос” живой рыбы и морепродуктов действует временный запрет. Директор компании Карен Симонян в беседе с нами отметил, что в настоящее время они временно не производят раков, поскольку их продукция вывозится в основном в Россию. Это тоже пример изависимости от российского рынка. “Запрет на нашу продукцию был наложен с середины прошлого года. Представители структур безопасности пищевых продуктов России и Армении провели у нас проверки и, по их словам, выявили некоторые нарушения. Мы их устранили, о чем сообщили письмом. Теперь ждем отмены запрета. Для экспорта у нас есть все необходимые условия, соблюдаются все правила гигиены. Благодаря этому в 2013 г. мы поставили в Россию 224 тонны раков”,- отметил директор ЗАО “Гос”.
Можно предположить, что если эти проблемы будут возникать регулярно, то объемы экспорта (или перевозки) раков из Армении в Россию сократятся, а занимающиеся этим бизнесом армянские компании пострадают. Часть из них уже пострадала.
Если в 2013 г. спрос на армянских раков в России вырос, то в случае с европейскими странами картина прямо противоположная. В 2014 г. по сравнению с 2012 г. объемы экспорта раков из Армении в Европу сократились более чем в два раза. Если в 2011-ом и 2012-ом годах было экспортировано 800-1000 тонн раков, то в 2014-ом – лишь 400.
В 2012 г. было заявлено, что по объемам экспорта раков в Европу Армения является лидером. Сейчас картина совсем другая. Причина в том, что с точки зрения безопасности пищевых продуктов Европа проявляет уже более строгий подход к соблюдению норм безопасности импортируемых раков. В плане гигиены здесь предпочитают ввозить замороженных и в небольшом количестве вареных раков. А Армения большую часть раков экспортировала в живом виде. Кроме того, при эспортировании возникали проблемы с перевозками.
В Европе армянские раки никогда не пользовались большим спросом, но, например, в Бельгии и Франции они в определенных количествах все же потреблялись.
Сегодня в Бельгии интерес к армянским ракам полностью не утрачен. В Армении действует ООО “Димитри”, занимающееся призводством живых раков и рыбы. Его учредителем и одним из основных инвесторов является бельгийская компания “Aqua Planning SA”. В прошлом году из Армении в Бельгию было экспортировано около 177 тонн раков. А вот во Францию было поставлено всего 999 кг вместо 7 тонн в 2013 г.
В Армении производством раков занимается много компаний, однако лишь 20 из них в прошлом году экспортировали свою продукцию. Для того, чтобы заниматься экспортом раков, нужно соответствовать определенным критериям в плане цены, качества, гигиены.
Отметим, что в Армении для ловли раков требуется лишь разрешение Министерства экологии, получить которое не представляет большой сложности.