2014-ին Հայաստան ժամանած զբոսաշրջիկների թիվը 11.3 %-ով աճել է
2014 թվականին Հայաստան է ժամանել ավելի քան 1 մլն 203 հազ. զբոսաշրջիկ: 2013 թվականի համեմատ այս ցուցանիշն աճել է 11.3 %-ով:
Ինչպես տեղեկանում ենք ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայությունից (ՀՀ ԱՎԾ), ըստ հյուրանոցային տնտեսության օբյեկտներից ստացված հաշվետվությունների, 2014-ին Հայաստան այցելած զբոսաշրջիկների 31.4 %-ը ԱՊՀ երկրներից են, 30.1 %-ը` ԵՄ երկրներից և 38.5 %` այլ երկրներից:
ԱՎԾ-ի տվյալներով՝ նախորդ տարի Հայաստանից զբոսաշրջության նպատակով մեկնել է մոտ 1 մլն 200 հազ. մարդ: Այս ցուցանիշը 2013-ի համեմատ աճել է 10.9 %-ով:
Հայաստան ժամանած զբոսաշրջիկներից մոտ 165 հազարը տեղավորվել են հյուրանոցային տնտեսության օբյեկտներում, իսկ մնացածը՝ բարեկամի կամ հարազատի տանը, վարձով տրվող բնակարաններում և այլն:

В 2014 году число приезжающих в Армению туристов выросло на 11,3%
Как сообщает Национальная статистическая служба РА, согласно отчетам объектов гостиничного хозяйства, 31,4% туристов, прибывших в Армению в 2014 г., составляют граждане СНГ, 30,1% - граждане стран Евросоюза и 38,5% - граждане других стран.
По данным НСС, в прошлом году в целях туризма из Армении выехало около 1 млн 200 тыс. человек. По сравнению с 2013 г. этот показатель вырос на 10,9%.
Около 165 тыс. туристов из Армении разместились в гостиницах, остальные у родственников или на съемных квартирах.