Անտառը կա, բայց փաստաթղթերում գոյություն չունի
Այս լուսանկարները արվել են Լոռու մարզի Շամլուղի բաց հանքավայրում: Անտառ է, հատված ծառեր, հողով ծածկվող անտառաշերտ: Սակայն բոլոր փաստաթղթերում այն արձանագրված է կամ որպես թփուտ, կամ բուսականությունից զուրկ տարածք: Հանքավայրը շահագործում է «Մեթըլ փրինս» ընկերությունը: Հանքավայրի շահագործման, անտառահատումների վերաբերյալ մեր գրավոր հարցումներին ահա թե ինչ պատասխաններ ենք ստացել երեք գերատեսչություններից:
Բնապահպանության նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Է. Փիրումյան - «Բնապահպանության նախարարության աշխատակազմի բնապահպանական պետական տեսչության Լոռու տարածքային բաժնի կողմից 2011 թ. մայիսի 31-ից հունիսի 6-ը «Ախթալա ԼՀԿ» ՓԲԸ-ում ստուգում է իրականացվել 2009-2011 թթ. ընկած ժամանակահատվածի համար:
Արդյունքում հայտնաբերվել են ջրօգտագործման թույլտվությամբ սահմանված չափաքանակից ավել ջրօգտագործման փաստեր: Հաշվարկվել է շրջակա միջավայրին պատճառած վնասը` 1756928 դրամի չափով եւ նշանակվել է 150,000 դրամի չափով վարչական տուգանք: Այդ գումարներն ամբողջությամբ վերականգնվել են ՀՀ պետական բյուջե: Ստուգված ժամանակահատվածում «Ախթալայի ԼՀԿ» ՓԲԸ-ի կողմից շահագործվող հանքի տարածքում ապօրինի ծառահատումների փաստ չի արձանագրվել (տարածքն անտառածածկ չէ, ուստի այնտեղ չէր կարող ծառահատում իրականացվել)»:
Էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարար Ա. Մովսիսյան - «Օգտակար հանածոների պաշարների պետական հաշվեկշռում եւ հանքավայրերի ու երեւակումների պետական կադաստրում Շամլուղի բաց հանքավայր հաշվառված չէ, ուստի նման հանքավայրի շահագործման լիցենզիա որեւէ ընկերության չի տրամադրվել: Ընդերքօգտագործման եղանակը որոշվում է հանքավայրի շահագործման տեխնիկատնտեսագիտական հիմնավորումներով եւ նախագծերով:
Լոռու մարզի Շամլուղի պղնձի հանքավայրի շահագործման N ՀՎ-Շ-1316 արտոնագիրը` 1997 թ. նոյեմբերի 4-ին, տրամադրվել է «Ախթալայի լեռնահարստացման» ՊՁ-ին` 25 տարի ժամկետով, ինչը 2004 թ. մարտի 23-ին վերաձեւակերպվել է հանքարդյունահանման N ՀԱ-Լ-14/100 հատուկ լիցենզիայով, որը տրամադրվել է «Ախթալայի լեռնահարստացման կոմբինատ»-ին («Ախթալայի լեռնահարստացման» ՊՁ-ի իրավահաջորդը): Լեռնահատկացման ակտով ընկերությանը տրամադրված տարածքը կազմում է 520,63 հա»:
«Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Ռ. Պետրոսյան - «Ի պատասխան Ձեր գրության` իրազեկում եմ, որ «Մեթըլ փրինս» ընկերությանը անտառային տարածքներ չեն հատկացվել: Միաժամանակ տեղեկացնում եմ նաեւ, որ «Ախթալայի լեռնահարստացման կոմբինատ» ՓԲ ընկերությանը իրավասու մարմինների կողմից թիվ 197 լեռնահատկացման ակտով բացահանքի շահագործման նպատակով տրամադրվել է 520, 63 հա, որի մեջ ներառված են նաեւ 4.33 հա անտառային ֆոնդի հողեր (3.31 հա թփուտներ եւ 1 հա բուսականությունից զուրկ տարածք):
2010 թ. «Ախթալայի լեռնահարստացման կոմբինատ» ՓԲԸ տնօրինությունը դիմել է ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարին` վերոնշյալ 4.33 հա անտառային ֆոնդի հողերի նպատակային նշանակությունը փոխելու առաջարկով, որին ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարությունը համաձայնություն չի տվել»:
Թե ինչու է այս տարածքը արձանագրված որպես անտառազուրկ տարածք, առյաժմ չենք կարողացել պարզել: Իսկ անտառի գոյությունը ապացուցելու համար իրավասու մարմիններին առաջարկում ենք լինել տեղում եւ միասին տեսնել ոչնչացվող անտառը: Կարծես այլ բան հնարավոր չէ առաջարկել:

Лес есть, но по документам он не существует
Эти снимки сделаны на Шамлугском открытом месторождении в Лорийской области. Это лес, вырубленные деревья, оголяющийся лесной участок. Однако во всех документах он указан как территория, покрытая кустарниками или лишенная растительности. Месторождение эксплуатирует компания “Метал принс”. В ответ на направленные трем ведомствам наши письменные запросы об эксплуатации месторождения и вырубках леса мы получили следующие ответы.
Руководитель аппарата Министерства экологии Э.Пирумян: “С 31 мая по 6 июня 2011 г. лорийское территориальное отделение Государственной экологической инспекции аппарата Министерства экологии провело проверку в ЗАО “Ахталинский ГОК” в период с 2009 по 2011 гг. В результате проверки выявлены факты использования воды сверх запланированных норм разрешенного объема водопользования.
Рассчитанный ущерб, причиненный окружающей среде, составил 1.756.928 драмов, в связи с чем назначен административный штраф в размере 150 тысяч драмов. Эти суммы полностью перечислены в госбюджет. В период проведения проверок факт незаконных вырубок деревьев на территории месторождения со стороны ЗАО “Ахталинский ГОК” не выявлен (территория не покрыта лесом, поэтому проводить там вырубки деревьев невозможно)”.
Министр энергетики и природных ресурсов А.Мовсисян: “Шамлугское открытое месторождение не состоит на государственном балансе полезных ископаемых и на учете в госкадастре месторождений и изучений, поэтому лицензия на эксплуатацию этого месторождения не была выдана ни одной компании. Способ недропользования определяется по технико-экономическим обоснованиям и проектам эксплуатации месторождения.
Лиценция N ՀՎ-Շ-1316 на эксплуатацию Шамлугского медного месторождения было выдана сроком на 25 лет ГП “Ахталинский горно-обогатительный комбинат” 4 ноября 1997 г., а 23 марта 2004 г. эта лицензия была переоформлена в специальную лицензию N ՀԱ-Լ-14/100 на добычу горной руды, которая была предоставлена Ахталинскому горно-обогатительному комбинату (правопреемнику Ахталинского горно-обогатительного государственного предприятия). По акту предоставления рудника площадь выделенной компании территории составляет 520,63 га”.
Временно и.о. директора ГНКО “Армлес” Р.Петросян: “В ответ на Ваше запрос сообщаю, что компании “Метал принс” не были предоставлены лесные территории. В то же время сообщаю, что по акту номер 197 о предоставлении рудника с целью эксплутации ЗАО ”Ахталинский горно-обогатительный комбинат” открытого месторождения полномочными органами было выделено 520,63 га, в которые включены также 4,33 га земель лесного фонда (3,31 га кустарников и 1 га лишенной растительности местности).
В 2010 г. дирекция ЗАО “Ахталинский горно-обогатительный комбинат” обратилась к министру сельского хозяйства РА с предложением изменить целевое значение вышеупомянутых 4,33 га земель лесного фонда, на которое Министерство сельского хозяйства РА не дало согласия”.
Нам пока не удалось выяснить, почему данная местность указана как территория, не покрытая лесом. А для доказательства существования леса предлагаем полномочным органам побывать вместе с нами на месте и увидеть, как уничтожается лес. Пожалуй, ничего другого предложить нельзя.