Ճոճկանցիներին գործարք են առաջարկել. խմելու ջուր` պոչամբարի դիմաց
Լոռու մարզի Ճոճկան համայնքի ավագանին 2014թ.-ի հուլիսի 2-ի որոշումով հավանություն է տվել «Նահատակ» ձորում երկրորդ պոչամբար կառուցելու նպատակով Ախթալայի լեռնահարստացման կոմբինատի առաջարկությանը եւ «որոշել է փոխել գյուղի 27,9 հա գյուղատնտեսական նշանակության հողերի հողատեսքը: Ավագանու բոլոր անդամները կողմ են քվեարկել որոշմանը:
Ճոճկանի համայնքապետ Արկադի Թամազյանը, ավագանու որոշումն ընդունելուց առաջ նպատակահարմար չի համարել, իսկ ավագանին էլ չի պահանջել համայնքային ժողովում քննարկել գյուղի վարչական տարածքում երկրորդ պոչամբար կառուցելու նպատակով 27,9 հա գյուղատնտեսական նշանակության հողերի հողատեսքի փոփոխության հարցը: «Իսկ ո՞վ է ասում, թե պոչամբարի հողահատկացման համար պետք է գյուղում համայնքային ժողով հրավիրվի: Բացի այդ, մենք դեռեւս հող չենք հատկացրել, ընդամենը թույլ ենք տվել հողատեսքի փոփոխություն կատարել եւ 27,9 հա մեր հողերն օգտագործել արդյունաբերական նշանակության համար»,- բացատրում է համայնքապետ Արկադի Թամազյանը:
Ճոճկանի բնակիչ Սամվել Սիրադեղյանն ասում է, որ համայնքի ավագանին իր որոշմամբ ոտնահարել է Ճոճկանի շահերը, քանի որ «Նահատակ» ձորում երկրորդ պոչամբար կառուցելու դեպքում ճոճկանցիները միայն 27,9 հա հողը չեն կորցնում: «Մենք «Նահատակ» ձորի տակին 100 հա արոտավայր ունենք: Գյուղի անասուններն այդ արոտավայր տանելու ճանապարհը պոչաբարին տրամադրված տարածքով է անցնում: Բացի այդ, Դեբեդի հովտում, Ճոճկանին պատկանող «Խեչի ճալա» եւ «Օչիկ ճալա» հանդամասում ճոճկանցիները 8 հա սեփականաշնորհված ընտիր վարելահողեր ունեն, որի բերքը նորից տեղափոխում են երկրորդ պոչամբարին տրվող տարածքով: Մեր արոտավայրի եւ վարելահողերի Ճանապարհները հայտնվելու են նոր պոչամբարի տակ եւ ճոճկանցիները 100 հա արոտավայրն ու 8 հա վարելահողերը չեն կարողանալու օգտագործել»,- պարզաբանում է Սամվել Սիրադեղյանը:
Պոչամբարին տրամադրվող հողատարածքի վրա այգիներ կան, որոնք նույնպես պատկանում են ճոճկանցիներին: «Կարող եմ ասել, որ Ճոճկանի մի 30 ընտանիք «Նահատակի» ձորում այգիներ ունեն, բանջարեղեն են մշակում: Հողի տերերին ասում եմ` ձեր հողը դրել են պոչամբարի տակ: Ասում են` դե, կառավարությունն է դրել: Իրենց թվում է, եթե դա կառավարությունն է անում, ձեն հանելու իրավունք չունեն»,- բացատրում է Ս. Սիրադեղյանը, ով երկար տարիներ հողաշինարար է աշխատել Ճոճկանի համայնքապետարանում: Սամվել Սիրադեղյանը պնդում է, որ Ճոճկանի ավագանու անդամները «Նահատակ» ձորի Ճոճկանի 27,9 հա հողերը Ախթալայի լեռնահարստացման կոմբինատին տալու որոշումը կայացնելիս` չեն մտածել դրա հետեւանքերի մասին:
Ավագանու անդամներից Կոստյա Սիրադեղյանը հողահատկացման վերաբերյալ որոշմանը կողմ քվեարկելը հետեւյալ կերպ բացատրեց. «Դեպի էդ արոտավայրեր ու վարելահողեր Այրում գյուղի մեջից էլ ճանապարհ կա: Բացի այդ, երկրորդ պոչամբարը կառուցելուց հետո մեր գյուղացիները կարող են իրենց անասուններն արածեցնել գյուղի անտառներում»:
Ավագանու անդամ Սայադ Առաքելյանը «Նահատակ» ձորից ներքեւ գտնվող Ճոճկանի 100 հա արոտավայրի ու 8 հա վարելահողերի մասին տեղյակ չէր: «Ես հիմա Թեղուտի հանքի պոչամբարում եմ աշխատում: Պոչամբարը շահագործելուց հետո, այնտեղ, եթե մի 25 ճոճկանցի աշխատի` շատ լավ կլինի»,- ասաց Սայադը: Հարցին, թե ինչո՞ւ ավագանու որոշումից առաջ Ճոճկանում համայնքային ժողով չի հրավիրվել, նա պատասխանեց. «Գյուղացիները, եթե դեմ լինեին երկրորդ պոչամբարի կառուցմանը կամ 27,9 հա գյուղատնտեսական նշանակության հողատեսքի փոփոխությանը, ապա նրանք էլ ցույցեր կանեին այրումցիների նման: Տեսնում եք չէ՞, թե ինչպես են այրումցիները բողոքում»:
Ավագանու անդամ Գեւորգ Անդրեասյանն էլ մեզ վստահեցրեց, թե «Նահատակ» ձորով դեպի արոտավայր եւ վարելահող գնացող ավտոմեքենայի եւ անասունի ճանապարհը չի փակվի: Դա համաձայնեցված է լեռնահարստացման կոմբինատի ղեկավարության հետ: Եթե անգամ փակվի` իրենք նոր ճանապարհ կկառուցեն»,- համոզված ասաց Գեւորգը: Ավագանու անդամ Սաթենիկ Հովհաննիսյանն էլ հայտնեց, որ ի պատասխան ավագանու որոշման, Ախթալայի ԼՀԿ-ն խոստացել է լուծել Ճոճկանի խմելու ջրի հարցը եւ «Նահատակ» ձորով Ճոճկանի արոտավայր գնացող նոր ճանապարհ կառուցել:
«Ճոճկանը պետք է խմելու ջուր ունենար հենց նախագահական ընտրությունների հաջորդ օրը, որովհետեւ մեր ամբողջ գյուղի բնակչությունը միահամուռ` 90-95%-ը գնաց Ս. Սարգսյանի ընտրությանն այն համոզմամբ, որ Ագարակի ջուրը վաղը քաշում են Ճոճկան: Արդեն նախագահական ընտրությունից երեք տարի է անցել, հիմա երեւի ջրի համար պետք է սպասենք հաջորդ նախագահական ընտրություններին, որ էլի մեզ խաբեն ու էսենց մնանք առանց ջուր»,- հակադարձեց Սամվել Սիրադեղյանը:
Պարզվում է, որ Ախթալայի լեռնահարստացման կոմբինատի սեփականատեր Մաքսիմ Հակոբյանը «Նահատակ» ձորում ամեն գնով երկրորդ պոչամբար կառուցելու համար որոշել է կիրառել նախագահական ընտրության փորձված միջոցը. նա նույնպես դյուրահավատ ճոճկանցիներին խոստացել է ապահովել խմելաջրով:

Чочканцам предложили сделку: питьевая вода против хвостохранилища
Совет старейшин общины Чочкан в Лорийской области своим решением от 2 июля 2014 г. одобрил предложение Ахталинского горнообогатительного комбината, собирающегося построить в ущелье Наатак второе хвостохранилище, и “решил изменить вид назначения принадлежащих общине сельскохозяйственных земель площадью 27,9 га”. За это решение проголосовали все члены совета старейшин села.
Еще до принятия этого решения староста Чочкана Аркадий Тамазян назвал его нецелесообразным. Кроме того, совет старейшин не потребовал обсудить на общинном собрании вопрос изменения назначения сельскохозяйственных земль села с целью строительства второго хвостохранилища. “А кто сказал, что для выделения земли под строительство хвостохранилища нужно провести общинное собрание. К тому же мы землю пока не выделили, а всего лишь дали разрешение на изменение вида назначения земель и использование 27,9 га в промышленных целях”,- пояснил Аркадий Тамазян.
По мнению жителя Чочкана Самвела Сирадегяна, своим решением совет старейшин нарушил интересы общины, поскольку в случае строительства второго хвостохранилища чочканцы потеряют не только 27,9 га. “Под ущельем Наатак у нас имеется пастбище площадью 100 га. Скот мы гоним туда по территории, которая должна быть выделена под строительство хвостохранилища. Кроме того, в Дебедской долине у чочканцев имеется 8 га приватизированной отличной пахотной земли, урожай с которого тоже перевозится по территории, предусмотренной для хвостохранилища. Так что чочканцы не смогут также использовать пастбище в 100 га и 8 га пахотной земли”,- пояснил С.Сирадегян.
На этой территории находятся и сады жителей общины. “Я говорю хозяевам: ваши землю отдают под строительство хвостохранилища, а они говорят, что это правительство отдает. Им кажется, что если правительство решило, то они не имеют права быть против”,- добавил наш собеседник. По его словам, члены совета старейшин приняли решение о передаче 27,9 га Ахталинскому горнообогатительному комбинату, не подумав о его последствиях.
А вот как объяснил принятое решение член совета старейшин Костя Сирадегян: “К пастбищу и пахотным землям ведет еще одна дорога, которая проходит через Айрум. Кроме того, после строительства второго хвостохранилища наши сельчане могут пасти скот в лесах”.
Другой член совета старейшин Чочкана Саяд Аракелян не был в курсе проблемы, связанной с пастбищем и пахотными землями. На вопрос, почему до принятия решения советом старейшинм в Чочкане не было проведено общинное собрание, он ответил: “Если бы сельчане были против строительства второго хвостохранилища, то они, как и айрумцы, проводили акции протеста. Вы же видите, как протестуют айрумцы”.
Сатеник Ованнисян, которая тоже является членом совета старейшин, сообщила, что в ответ на принятое ими решение Ахталинский ГОК пообещал решить вопросы питьевой воды в Чочкане и строительства новой дороги к пастбищу через ущелье Наатак.
“Чочкан должен был иметь воду на следующий день после президентских выборов, поскольку практически все наше село – 90-95% - проголосовало за Сержа Саргсяна. Люди были убеждены, что сразу после выборов вода поступит из Агарака в Чочкан. После президентских выборов прошло уже три года, и теперь нам, наверное, придется ждать следующих выборов, чтобы нас опять обманули и оставили без воды”,- заметил Самвел Сирадегян.
Оказывается, владелец АГОК Максим Акопян с целью строительства любой ценой второго хвостохранилища решил использовать проверенный метод президентских выборов – он тоже пообещал наивным чочканцам обеспечить их питьевой водой.