Ապրիլի 19-ից 26-ը Նևադայում հայտարարվել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի շաբաթ
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի առթիվ Նևադայի նահանգապետ Բրայեն Սանդովալը հռչակագիր է ստորագրել, որի համաձայն ապրիլի 19-ից 26-ը Նևադայում հայտարարվել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի շաբաթ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից:
Նույնաբովանդակ հռչակագրով է հանդես եկել նաև Նևադայի փոխնահանգապետ, Նահանգային սենատի նախագահ Մարկ Հաթչիսոնը: Երկու հռչակագրերում ԱՄՆ նախագահին և Կոնգրեսին կոչ է արվում ճանաչել հայ ժողովրդի նկատմամբ իրականացված վայրագությունները և Թուրքիային ստիպել ճանաչել պատմական փաստերը:
«Հայերի ծրագրված սպանությունը և տեղահանությունը, որ տեղի են ունեցել 1915-1923թթ., խլել են 1,5 մլն մարդու կյանք, տեղահանվել են ավելի քան 500 հազար հայեր: Շատերը հաստատվել են ԱՄՆ-ում, և այսօր Նևադայում է ապրում աճող և ակտիվ հայ համայնք, որը ծայրահեղ անարդարությունից հետո գոյատևելու և վերապրելու վառ օրինակ է», - գրված է Նևադայի նահանգապետ Բրայեն Սանդովալի հռչակագրում:
Իբրև Նևադայի նահանգապետի տեղակալ և նահանգային սենատի նախագահ` Մարկ Հաթչիսոնն, իր հերթին, Նևադայի բնակիչներին կոչ է արել բարձրացնել Հայոց ցեղասպանության մասին իրազեկումը և մասնակցել անմեղ զոհերի հիշատակի միջոցառումներին:

С 19-го по 26-ое апреля в Неваде объявлена неделя памяти жертв Геноцида армян
В связи со 100-летием Геноцида армян губернатор Невады Брайан Сэндовал подписал декларацию, согласно которой с 19-го по 26-ое апреля в Неваде объявляются дни памяти жертв Геноцида армян. Резолюцию подобного содержания предложил также вице-губернатор Невады, председатель Конгресса штата Марк Хатчисон. Обе декларации призывают президента и Конгресс Соединенных Штатов Америки признать осуществленные варварства в отношении армянского народа и призвать Турцию признать исторические факты.
«Организованные в 1915-1923гг. убийство и депортация армян, унесли жизни 1.5 млн людей, были депортированы более 500 тысяч армян. Многие основались в США, и сегодня в Неваде проживает растущая и активная армянская община, являющаяся ярким примером выживания и возрождения на фоне крайней несправедливости», - отмечено в резолюции губернатора Невады Брайана Сэндовала.
В качестве заместителя губернатора Невады и председателя Сената штата, Марк Хатчисон, со своей стороны, призвал жителей Невады поднять осведомленность о Геноциде армян и принять участие в мероприятиях, посвященных памяти невинных жертв.