Էդվարդ Նալբանդյանը մասնակցեց ԱՊՀ արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի նիստին
Այսօր` ապրիլի 3-ին, արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը մասնակցեց Բիշկեքում կայացած ԱՊՀ արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի նիստին: ԱԳՆ մամուլի, տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապի վարչության հաղորդմամբ` ԱՊՀ մասնակից երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկեցին ու հավանություն տվեցին ԱՊՀ շրջանակներում համագործակցության տարբեր ոլորտներին վերաբերող թվով 14 փաստաթղթերի նախագծերի:
Նախարարները համաձայնեցրին 2015թ. ԱՊՀ շրջանակներում արտգործնախարարությունների միջև խորհրդատվությունների ծրագիրը, ինչպես նաեւ հավանության արժանացրին 2016-2020թթ. ԱՊՀ մասնակից պետությունների՝ մշակույթի ոլորտում համագործակցության հիմնական միջոցառումների ծրագիրը, որում ներառված են 120-ից ավել միջոցառումներ։
Նիստի ընթացքում համաձայնեցվեցին նաև ԱՊՀ մասնակից պետությունների սահմանային անվտանգության և արտակարգ իրավիճակների բնագավառում փոխգործակցությանն առնչվող փաստաթղթեր: Հավանության արժանացան կրթության բնագավառի մի շարք փաստաթղթեր։
Արտաքին գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկեցին ԱՊՀ գործունեության օրակարգային հարցեր։
Հայաստանը, Ռուսաստանը, Տաջիկստանը, Բելառուսը, Ղրղզստանը և Ղազախստանը հայտարարություն ընդունեցին՝ Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի ստորագրման 40-ամյակի կապակցությամբ, որը վերահաստատում է հավասար, անբաժան և համապարփակ անվտանգության՝ առանց բաժանարար գծերի և փակ սահմանների Վանկուվերից Վլադիվոստոկ փոխշահավետ համագործակցության հայեցակարգը, Հելսինկիի սկզբունքների խախտման, դրանց կիրառման նկատմամբ ընտրողական մոտեցման, միակողմանի պատժամիջոցների կիրառման, ներառյալ՝ շրջափակումը, այլ պետությունների հաշվին սեփական անվտանգության ամրապնդման անթույլատրելիությունը։ Հայտարարությունը շեշտում է հակամարտությունների բացառապես խաղաղ միջոցներով և համաձայնեցված ձևաչափերում կարգավորման կարևորությունը, ընդգծում է ԵԱՀԿ տարածքում տարբեր ինտեգրացիոն միավորումների երկխոսությունը՝ որպես տարածաշրջանային ինտեգրումն ու համագործակցությունն ապահովող անհրաժեշտ պայման։

Министр иностранных дел принял участие на заседании Совета министров иностранных дел СНГ
3-го апреля министр иностранных дел Эдвард Налбандян принял участие на состоявшемся в Бишкеке заседании Совета министров иностранных дел Содружества независимых государств (СНГ).
Руководители внешнеполитических ведомств стран-членов СНГ обсудили и согласовали проекты 14 документов по различным сферам сотрудничества в рамках СНГ.
Министры согласовали программу консультаций между министерствами иностранных дел СНГ в 2015г.
Министры иностранных дел стран СНГ одобрили программу основных мероприятий 2016-2020гг. по сотрудничеству между государствами-участниками СНГ в культурной области, которая насчитывает более 120 мероприятий.
В ходе заседания были согласованы также документы, относительно взаимодействия в сфере пограничной безопасности и чрезвычайных ситуаций. Был одобрен ряд документов в области образования.
Руководители внешнеполитических ведомств обсудили вопросы повестки дня деятельности СНГ.
Армения, Россия, Таджикистан, Беларусь, Киргизия и Казахстан приняли заявление в связи с 40-летием подписания Хельсинкского заключительного акта, вновь подтверждающего концепцию равной, неделимой и всеобъемлющей безопасности и взаимовыгодного сотрудничества на пространстве от Ванкувера до Владивостока, свободного от разделительных линий и закрытых границ, недопустимость нарушения принципов Хельсинки, селективного подхода к их реализации, применения односторонних санкций, включая блокаду, укрепления своей безопасности за счет других стран. В заявлении подчеркивается важность урегулирования конфликтов исключительно мирными средствами в рамках согласованных форматов, диалога между различными интеграционными объединениями на пространстве ОБСЕ, как необходимое условие для обеспечения взаимодополняемости процессов региональной интеграции и сотрудничества.