Ձեռնարկությունները եւ անհատները հոկտեմբերի 1-ից կարող են որպես վարկի ապահովման միջոց գրավադրել շարժական գույք
Ապրիլի 3-ին ԱՄՆ ՄԶԳ-ի «Ֆինանսներ տնտեսական զարգացման համար» ծրագիրը Համաշխարհային բանկի, ՀՀ արդարադատության նախարարության և ՀՀ կենտրոնական բանկի հետ համատեղ կազմակերպել էր համաժողով` «Ապահովված գործարքների համակարգի ներդրումը Հայաստանի Հանրապետությունում» խորագրով: Համաժողովի հիմնական նպատակն էր բարձրացնել հանրային իրազեկվածությունը բարեփոխումների վերաբերյալ և խթանել երկխոսություն շահագրգիռ կառույցների միջև: Միջոցառման բացման արարողությունից հետո, ԱՄՆ ՄԶԳ «Ֆինանսներ տնտեսական զարգացման համար» ծրագրի, Համաշխարհային բանկի, ՀՀ արդարադատության նախարարության և ՀՀ կենտրոնական բանկի փորձագետները ներկայացրեցին ապահովված գործարքների և շարժական գրավի ռեգիստրի հայեցակարգը, միջազգային փորձը, բարեփոխումների կարևորությունը Հայաստանում և օրենսդրական առանձնահատկությունները:
Ֆինանսական ռեսուրսների դժվար հասանելիությունը Հայաստանում խոչընդոտ է հանդիսանում միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկությունների (ՄՓՄՁ) զարգացման համար, հատկապես գյուղական վայրերում, որի հիմնական պատճառներից մեկը խիստ անհամապատասխանությունն է ֆինանսական կառույցների կողմից որպես գրավ պահանջվող և ՄՓՄՁ-ներին պատկանող գույքի միջև: Արդյունքում, այն ՄՓՄՁ-ները, որոնք չունեն անշարժ գույք, հաճախ մերժվում են ֆինանսական հաստատությունների կողմից կամ ընդհանրապես վարկ չեն վերցնում բարձր տոկոսադրույքների պատճառով:
ԱՄՆ ՄԶԳ-ն իր «Ֆինանսներ տնտեսական զարգացման համար» ծրագրի միջոցով առանցքային դեր է խաղացել բարեփոխումների իրականացման համար անհրաժեշտ օրենսդրության մշակման գործում: Մինչ բարեփոխումները Հայաստանում գրավի առարկա էին հանդիսանում գերազանցապես հողատարածքները և շինությունները: Սույն օրենսդրական բարեփոխումների արդյունքում, ՄՓՄՁ-ները և անհատները հնարավորություն կունանենան որպես վարկի ապահովման միջոց գրավադրել մեքենաներ, բերք, սարքավորումներ և շարժական գույքի այլ տեսակներ: Նշված օրենսդրական փաթեթն Ազգային ժողովն ընդունել է 2014 թվականի դեկտեմբերին, որն այնուհետև ստորագրվել է ՀՀ Նախագահի կողմից: Այն ապահովում է շարժական գրավի ռեգիստրի կարգավորման համար անհրաժեշտ օրենսդրական ենթակառուցվածքը, ընդլայնում է շարժական գույքի և ապահովված գործարքների հասկացությունները, ինչպես նաև սահմանում է առավել արդյունավետ կիրարկման գործընթաց վարկերի մարման ձախողումների դեպքում: Այն ֆինանսական հաստատություններին տալիս է նաև լրացուցիչ վտահություն առ այն, որ դրանք վարկերի մարման ձախողման դեպքում կարող են ձեռք բերել տվյալ գույքը:
Օրենքն ուժի մեջ կմտնի ս.թ. հոկտեմբերի 1-ին, ինչից հետո ակնկալվում է, որ վարկավորման պայմանները բավարարող, ինչպես նաև փաստացի վարկավորում ստացող ՄՓՄՁ-ների թիվը կաճի:

USAID: Armenia's Small and Medium Enterprises to Benefit from Secured Transactions Reform
On April 3, the USAID Finance for Economic Development (FED) project, in partnership with the Ministry of Justice of Armenia, the World Bank, the Central Bank of Armenia, and the Unions of Banks and Credit Organizations of Armenia, held a conference on secured transaction reform and on the implementation of a unified movable collateral electronic registry in Armenia.
The main goal of the event was to increase public awareness of the reform and facilitate a dialogue between relevant stakeholders. Following the opening remarks, experts of the USAID FED program, the World Bank, the Ministry of Justice, and the Central Bank presented the concept of secured transactions and movable collateral registries, the international practice, the importance of this reform in Armenia, and related legislation.
Access to finance is a major impediment to the growth of micro, small and medium enterprises (MSMEs), especially in the rural areas of Armenia. One of the main reasons is that there is a serious mismatch between the assets financial institutions accept as a collateral, and the assets owned by the enterprises. As a result, MSMEs that have no real property are often denied in credit or cannot afford to borrow due to the high cost of funds.
USAID, through its Finance for Economic Development project, has played a key role in developing legislation for a comprehensive secured transactions platform. Prior to this policy reform, the predominant forms of collateral in Armenia had been land and buildings.
As a result of these legislative changes MSMEs and individuals will be able to pledge vehicles, inventory, crops, equipment, and other forms of moveable collateral to secure loans. This legislation package was adopted by the Armenian Parliament in December 2014 and signed by the President of Armenia on December 30, 2014. It provides the legal framework for a movable collateral registry, expands the definition of movable collateral and secured transactions, and establishes a more efficient enforcement process in case of default. It also gives financial institutions the confidence that they can acquire the asset in case of default. This legislation will come into force on October 1, 2015 and is anticipated to expand the number of MSMEs eligible and actually receiving loans.