Բյուրականում բացվել է «Հեռանկարներ» միջազգային երաժշտական փառատոնի ակադեմիան
Այսօր Բյուրականում բացվել է «Հեռանկարներ» միջազգային երաժշտական փառատոնի ակադեմիան: Այն միակն է տարածաշրջանում և ծառայելու է որպես միջազգային դասի մենակատարներ պատրաստող երաժշտական կրթօջախ, որտեղ մեր օրերի ամենապահանջված երաժիշտները և մշակույթի ոլորտի ազդեցիկ գործիչները կանցկացնեն վարպետության դասեր և համերգներ՝ պայմաններ ստեղծելով հայ տաղանդաշատ ու հեռանկարային երիտասարդ երաժիշտների միջազգային առաջխաղացման համար: Բացմանը ներկա է գտնվել նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Նախագահի աշխատակազմի տարածած մամլո հաղորդագրության համաձայն` նախաձեռնության հեղինակները ակադեմիայի բացմանը մասնակցող հյուրերին պարզաբանել են կրթօջախի կառուցման վայրի ընտրության գաղափարը, նշելով, որ նման ակադեմիաներ սովորաբար հիմնվում են մայրաքաղաքից դուրս` ապահովելու համար քաղաքի եռուզեռից հեռու ստեղծագործական պայմաններ:
Պատասխանատուների խոսքով, հեղինակավոր երաժշտական փառատոնին կից ակադեմիաների հիմնումը նորություն չէ, այլ ամբողջ աշխարհում ընդունված երևույթ: Հայտնի են Վերբիեում, Էդինբուրգում, Քրոնբերգում, Բրյուսելում և այլուր գործող ակադեմիաները, որոնց բոլորին միավորում է երիտասարդ սերնդի երաժիշտ-կատարողներին բարձրակարգ երաժշտական մասնագիտական հմտությունների փոխանցման գաղափարը` հատուկ միջավայրում: Բյուրականը` որպես ակադեմիայի հիմնման վայր է ընտրվել մի քանի պատճառներով. այն ակադեմիական բնակավայր է, որտեղ 1947-ից գործում է աստղաֆիզիկական աստղադիտարանը: Այստեղ են գտնվում պատմության հոգևոր արժեք ներկայացնող մի շարք կոթողներ, ինչպիսիք են Սբ. Հովհաննես բազիլիկ եկեղեցին, Դղերի վանքը, Կաթողիկոսական նստավայրը, Արտավազիկ եկեղեցին, հեռու չեն Ամբերդը, ֆիզիկայի ինստիտուտը և այլ գիտական ու կրթական կարևորություն ունեցող վայրեր:
Առաջին միջոցառումը, որ տեղի կունենա Բյուրականի ակադեմիայում, ս.թ. ապրիլի 11-13-ը Եվրոպական փառատոնային ասոցիացիայի հետ համատեղ կազմակերպվող փառատոնային կառավարման եռօրյա ինտենսիվ դասընթացն է` «Փառատոնային ընթերցումներ» խորագրով: Դասախոսությունները նպատակ ունեն հայ մասնակիցներին ներկայացնել փառատոների կարևորությունը հասարակության մշակութային կյանքում և արվեստի զարգացման գործում:
Դասընթացի շրջանակներում Հայաստան ժամանած փառատոնային կառավարման առաջատար մասնագետները կծանոթացնեն փառատոների կառավարման համակարգին, նորագույն մոտեցումներին, ինչպես նաև կկիսվեն իրենց աշխատանքային հմտություններով և միջազգային փորձով:
Սերժ Սարգսյանը ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանի, «Բյուրական» արվեստի ակադեմիայի հիմնադիր-նախագահ, պրոֆեսոր Ստեփան Ռոստոմյանի, դաշնակահար Եվգենի Կիսինի, տարածքային ու տեղական իշխանությունների ներկայացուցիչների և այլ պատասխանատուների ուղեկցությամբ շրջայց է կատարել նորակառույց ակադեմիայում, ծանոթացել գործունեության համար ստեղծված պայմաններին, ծրագրերին: Այնուհետև համերգ է տեղի ունեցել տաղանդաշատ պատանի երաժիշտների մասնակցությամբ: Այդ պատանիներին փառատոնն արդեն ընգրկել է միջազգային մեծ բեմերում կայանալիք համերգների ծրագրում: Շնորհակալական խոսքեր են հնչել ակադեմիայի բարերարների հասցեին, որոնց թվում են՝ «Փյունիկ» հիմնադրամը, աշխարհահռչակ դաշնակահար Եվգենի Կիսինը:
Նորաբաց կառույցի հարևանությամբ գտնվող խորհրդային տարներին կառուցված Բյուրականի մշակույթի տունն ապագայում կգործի իբրև շուրջ 800 մարդու համար նախատեսված մեծ համերգասրահ:

В Бюракане открылась Академия международного музыкального фестиваля “Перспективы”
В Бюракане сегодня открылась Академия международного музыкального фестиваля “Перспективы”. Единственное в регионе учебное заведение подобного рода будет готовить солистов международного класса. Самые востребованные в наши дни музыканты и известные деятели культуры будут проводить здесь мастер-классы и концерты, способствуя тем самым росту молодых талантливых перспективных армянскихмузыкантов. На открытии академии присутствовал президент Серж Саргсян.
Авторы инициативы представили гостям идею выбора места для строительства учебного заведения, отметив, что такие образовательные центры обычно действуют за пределами столицы, что помогает обеспечить творческие условия вдали от городской суеты.
Известны музыкальные академии в Вербье, Эдинбурге, Кронберге, Брюсселе и других местах. Их всех объединяет идея передачи молодым музыкантам-исполнителям высококлассных профессиональных музыкальных навыков. Бюракан был выбран местом создания академии по нескольким причинам: это академический населенный пункт, где с 1947 года действует астрофизическая обсерватория. Здесь находится ряд представляющих ценность духовных памятников – церковь св.Ованнеса, Дхерский монастырь, резиденция католикоса, церковь Артавазик, Амберд, а также Институт физики и другие научные и образовательные заведения.
Первое мероприятие в Бюраканской академии пройдет 11-13 апреля. Это будет трехдневный семинар на тему “Фестивальные чтения”, который будет организован совместно с Европейской фестивальной ассоциацией.
Серж Саргсян, министр культуры Асмик Погосян, президент-учредитель Академии искусств “Бюракан”, профессор Степан Ростомян, всемирно известный пианист Евгений Кисин и другие гости осмотрели новое здание образовательного заведения, ознакомились с созданными здесь условиями для деятельности музыкантов, после чего состоялся концерт с участием одаренных юных исполнителей. Прозвучали слова благодарности в адрес благотворителей академии, в числе которых фонд “Пюник” и Евгений Кисин.
Находящийся по соседству с Академией Дом культуры, который был построен в советские годы, в будущем будет действовать как концертный зал на 800 человек. Об этом сообщает пресс-служба президента РА.