Երվանդ Զախարյանի թռիչքը Մոսկվա արժեցել է 1 մլն դրամ
ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության աշխատակիցները, նախարարի գլխավորությամբ, սովորական հարկատուներիս հաշվին գործուղման են մեկնում տարբեր երկրներ հիմնականում բիզնես կարգի թանկարժեք տոմսերով:
2014թ. հունիսի 6-ին էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարությունը ավիատոմսերի ծառայությունների գնման պայմանագիր է կնքել «Լինկ Տուր» ՍՊԸ-ի հետ: Գնել է Երևան-Մոսկվա-Երևան չվերթի բիզնես կարգի 1 ավիատոմս: Դրա արժեքը կազմել է 990 900 դրամ: Այս չվերթով Մոսկվա է մեկնել նախարար Երվանդ Զախարյանը: Նա մասնակցել է «Ատոմէքսպո» 6-րդ միջազգային ֆորումին, որը տեղի է ունեցել 2014թ. հունիսի 8-11-ը:
ՌԴ մեկ այլ գործուղման համար ՀՀ պետբյուջեից Երվանդ Զախարյանի և արտաքին կապերի վարչության պետ Տիգրան Մելքոնյանի համար վճարվել է 915 հազար դրամ, յուրաքանչյուրի համար՝ 457 հազար դրամ: Այս անգամ էլ պաշտոնյաները մասնակցել են 2014 թվականի հոկտեմբերի 23-25-ը Սոչիում տեղի ունեցած ԱՊՀ էլեկտրաէներգետիկական խորհրդի 46-րդ նիստին:
Մի քանի օր անց՝ հոկտեմբերի 30-31-ը Էներգետիկայի բնագավառում ՌԴ հետ երկկողմ համագործակցության հարցեր քննարկելու նպատակով նախարար Երվանդ Զախարյանի և նրա տեղակալ Արեգ Գալստյանի Մոսկվա մեկ այլ գործուղման ավիատոմսերի արժեքը կազմել է 1 մլն 313 հազար դրամ:
550 հազար դրամ էլ արժեցել է Երվան Զախարյանի օգնական Արգիշտի Մեխակյանի հոկտեմբերի ամսին կատարած Երևան-Փարիզ-Երևան ուղևորությունը: Նշենք, որ Երևան-Փարիզ-Երևան չվերթի էկոնոմ կարգի տոմսերը, օրինակ, առաջիկա ուրբաթ օրվա համար արժեն 520 եվրո՝ շուրջ 270 հազար դրամ:
Հիշատակված վերջին երեք պայմանագրերը նախարարությունը կնքել է «Արմենիա Թրավել +Մ» ՍՊԸ-ի հետ: Այս ընկերությունն է հիմնականում սպասարկում ինչպես ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների, այնպես էլ պետական այլ գերատեսչությունների ավիատոմսերը:
«Արմենիա Թրավել +Մ» ընկերության բաժնետերերը եղբայրներ Հայկ և Արմեն Աշոտի Գրիգորյաններն են՝ Հայաստանի տուրօպերատորների ասիոցիացիայի փոխնախագահ Մարինե Կպրյանի որդիները: Ընկերության հիմնադիրներից եղել է ինչպես ինքը՝ Մարինե Կպրյանը, այնպես էլ ամուսինը՝ Աշոտ Գրիգորյանը:

Поездка Ерванда Захаряна в Москву обошлась в 1 миллион драмов
Сотрудники Министерства энергетики и природных ресурсов РА во главе с министром едут в командировки в различные страны по дорогим билетам бизнес-класса за наш, налогоплательщиков, счет.
6 июня 2014 г. Министерство энергетики и природных ресурсов заключило с ООО “Линк Тур” договор о приобретении авиабилетов. Был куплен один авиабилет бизнес-класса на рейс Ереван-Москва-Ереван. Этим рейсом в российскую столицу отправился министр энергетики Ерванд Захарян, который принял участие в 6-ом международном форуме “АТОМЭКСПО”, проходившем 8-11 июня 2014 года.
Для другой командировки в РФ Ерванду Захаряну и начальнику управления внешних связей Тиграну Мелконяну из госбюджета было выделено 915 тыс. драмов – по 457 тысяч каждому. На этот раз чиновники участвовали в проходившем в Сочи 23-25 октября 2014 г. 46-ом заседании Электроэнергетического совета СНГ.
Спустя несколько дней с целью участия 30-31 октября в обсуждении вопроса о двустороннем сотрудничестве с РФ в Москву вылетели министр Ерванд Захарян и его заместитель Арег Галстян. Их авиабилеты обошлись в 1 млн 313 тыс. драмов.
Поездка помощника Ерванда Захаряна Аргишти Мехакяна по маршруту Ереван-Париж-Ереван стоила 550 тысяч драмов. Отметим, что билет эконом-класса на рейс Ереван-Париж-Ереван, скажем, на ближайшую пятницу стоит 520 евро, то есть около 270 тыс.драмов.
Три вышеупомянутых договора Минэнергетики заключило с ООО “Армения Травел+М”. Эта компания обеспечивает авиабилетами главным образом Министерство энергетики и природных ресурсов, а также другие государственные ведомства.
Акционерами компании “Армения Травел+М” являются братья Айк и Армен Григоряны, сыновья заместителя председателя Ассоциации туроператоров Армении Маринэ Кпрян. Компанию учредили Маринэ Кпрян и ее муж Ашот Григорян.