«Համաձայնագրի արդյունքում Իրանի դրության լավացումը օգուտ կլինի Հայաստանին». Հրանտ Բագրատյան
«Եթե միջուկային ծրագրի շուրջ Իրանի ու «Վեցյակի» միջև ձեռք բերված համաձայնագրի արդյունքում Իրանի տնտեսական դրությունը լավանա, դա օգուտ կլինի նաև Հայաստանին», - «Հետքի» հետ զրույցում նման տեսակետ հայտնեց ՀՀ նախկին վարչապետ, ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Հրանտ Բագրատյանը՝ հաշվի առնելով երկու հարևան երկրների առևտրատնտեսական հարաբերությունները:
Ըստ նրա՝ այդ համաձայնագիրը Իրանին մեծ հնարավորություններ է տալիս բարելավելու երկրի տնտեսական իրավիճակը: Տնտեսագետը չառանձնացրեց կոնկրետ հնարավորություններ և թե արդյունքում ինչ կարող է փոխվել Հայաստանի հետ կապված տնտեսական ցուցանիշներում՝ միայն նշելով, որ այդ հնարավորությունները Իրանին կտրվեն պատժամիջոցներից ազատվելու հետևանքով: Եվրոպական Միությունը էմբարգո էր սահմանել Իրանից նավթի ներկրման վրա և սառեցրել բանկերում իրանական հաշիվները:
Հ. Բագրատյանի խոսքով՝ նշված համաձայնագիրը կարող է հանգեցնել Իրանի տնտեսական աճին:
Հիշեցնենք, որ այս տարվա ապրիլի 2-ին շվեյցարական Լոզան քաղաքում Իրանը և միջազգային միջնորդները՝ Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ն, Չինաստանը, Ֆրանսիան, Միացյալ Թագավորությունը և Գերմանիան երկարատեւ բանակցություններից հետո շրջանակային համաձայնության հասան Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ: Ըստ համաձայնագրի՝ մինչև 10 տարի ժամկետով սահմանափակվելու է Իրանի՝ ուրանի հարստացման և ատոմային հետազոտություններ անցկացնելու հնարավորությունը: Մինչև 15 տարի ժամկետով Իրանը չի կառուցի նոր ատոմային օբյեկտներ, և կնվազեցնի հարստացված ուրանի պաշարները: Վերջնական համաձայնագրի մշակումը պետք է տեղի ունենա մինչև հունիսի 30-ը:
Իսկ պատժամիջոցները շարունակելու են գործել մինչև վերջնական համաձայնագրի կնքումն ու իրականացումը:
Նշենք, որ 2014-ի տվյալներով՝ Հայաստանի արտաքին առևտրաշրջանառության 4.9 %-ը, ըստ ՀՀ ԱՎԾ-ի, բաժին է ընկել Իրանի հետ առևտրին:

“Улучшение экономического положения Ирана на руку Армении” – Грант Багратян
“Если в результате соглашения по ядерной программе, достигнутого между Ираном и “шестеркой”, экономическое положение Ирана улучшится, это будет на руку и Армении”,- сказал в беседе с Hetq.am бывший премьер-министр РА, депутат парламентской фракции Армянского национального конгресса Грант Багратян, касаясь торгово-экономических отношений между двумя соседними странами.
По словам Багратяна, это соглашение дает Ирану большие возможности для улучшения экономической ситуации в стране. Как отметил экономист, эти возможности будут предоставлены Ирану благодаря отмене санкций. Евросоюз ввел эмбарго на поставки нефти из Ирана и заморозил иранские счета в банках.
Указанное соглашение может привести к экономическому росту в соседней стране, считает Г.Багратян.
2 апреля с.г. Иран и международные посредники – Россия, США, Китай, Франция, Великобритания и Германия – после продолжительных переговоров в швейцарской Лозанне достигли рамочного соглашения по иранской ядерной программе. Согласно этому документу, на 10 лет будут ограничены возможности для обогащения урана и проведения атомных исследований. В течение 15 лет Иран не будет строить новые атомные объекты и сократит запасы обогащенного урана. Разработка окончательного соглашения продлится до 30 июня.
Санкции будут продолжать действовать до заключения и выполнения окончательного соглашения.
Отметим, что по данным Национальной статслужбы 2014 года 4,9% внешнеторгового оборота Армении пришлись на долю Ирана.