Թուրքական իշխանությունները փորձում են ձախողե՞լ միջազգային մամուլի կողմից Ցեղասպանության 100-ամյակի միջոցառումների լուսաբանումը
Նման հարցադրմամբ նյութ է հրապարակել ֆրանսիական RFI-ն (Radio France Internationale)` հայտնելով, որ մարտի 28-ին գերմանացի ֆոտոլրագրող Էնդի Սպիրային Ստամբուլի օդանավակայանում արգելել են մուտք գործել երկիր, որտեղ նա պետք է լուսաբաներ 1915-ի Ցեղասպանության հարյուրամյակի միջոցառումները: Էնդի Սպիրային թուրքակական իշխանությունները «օրենքից դուրս» են հայտարարել եւ մեկ գիշեր ձերբակալվածի կարգավիճակում պահելով` ետ են ուղարկել իր երկիր: Նրան նախ մի լավ հարցաքննել են, ապա` խուզարկել` այդ թվում իր մոտ ունեցած հիշողության քարտերը եւ լուսանկարչական աշխատանքները, բացատրել են, որ ինքը «պերսոնա նոն գրատա» է Թուրքիայում «անվտանգության նկատառումներով»:
Գերմանիա վերադառնալով` ֆոտոլրագրողը տեղեկացել է, որ թուրքական իշխանությունները կապ են հաստատել գերմանական ոստիկանության հետ` ճշտելու իր ինքնությունը` ջիհադիստական ցանցերի հետ ունեցած կապի կասկածանքի հիմքով: Եվ, չնայած գերմանական հատուկ ծառայությունները հաստատել են լրագրողի անմեղությունը, թուրքական իշխանությունները առաջին իսկ ինքնաթիռով նրան ուղարկել են Դյուսելդորֆ: Der Spiegel պարբերականը, որի համար Էնդի Սպիրան պետք է լուսաբաներ 100-ամյակի միջոցառումները, այս մասին հաղորդել է ապրիլի 4-ին: Անձամբ լրագրողի համար, ըստ RFI-ի, իր արտաքսման պատրվակը կեղծ է: Նրա կարծիքով` պատճառը երկու շաբաթ առաջ իր հրապարակած մի ռեպորտաժ է, որն առնչվում էր Ցեղասպանության 100-ամյակի թեմային: Հենց այս թեմային էր նա անդրադառնալու Թուրքիայում:
Մարտ ամսին գերմանական ZDF հեռուստաընկերության թիմին նույնպես թույլտվություն չի տրվել Թուրքիայում նկարահաանումներ կատարելու նույն թեմայով: Այս նախադեպը ամրապնդում է լրագրողի համոզմունքը, որ իրեն անցանկալի անձ համարելու պատճառը իր մասնագիտական գործունեությունն է: Նշենք, որ օրեր առաջ «Ակօսը» հաղորդել էր, որ ճնշումների արդյունքում Ստամբուլի Բիլգի համալսարանը չեղյալ էր հայտարարել ապրիլի 26-ին կայանալիք միջազգային կոնֆերանսը` «Հայկական ցեղասպանություն. հայեցակարգեր եւ խաչվող հայացքներ» խորագրով, որ համատեղ կազմակերպել էին Կալիֆոռնիայի համալսարանը (Լոս-Անջելես) եւ Պատմության թուրքական հիմնադրամը:

Турецкие власти пытаются не допустить освещения международной прессой мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида?
Статью под таким заголовком опубликовало французское RFI (Radio France Internationale), которое сообщило о том, что 28 марта в Стамбульском аэропорту немецкому фотожурналисту Энди Спира запретили въезд в страну, где он должен был освещать мероприятия, посвященные 100-летию Геноцида армян 1915 г. Турецкие власти объявили Спира “вне закона” и, продержав его всю ночь в статусе задержанного, отправили обратно. Однако перед этим журналиста долго допрашивали, затем обыскали, изучив, в частности, находившиеся у него карты памяти и фотоработы, после чего из “соображений безопасности” объявили “персоной нон грата” в Турции.
Вернувшись в Германию, Энди Спира узнал, что турецкие власти связались с немецкой полицией с целью уточнения его идентичности, так как подозревали его в связях с джихадистами. И хотя немецкие спецслужбы подтвердили невиновность журналиста, турецкие власти первым же самолетом отправили его в Дюссельдорф.
Журнал Der Spiegel, для которого Спира должен был освещать мероприятия по случаю 100-летия Геноцида армян, сообщил об этом 4 апреля. Для самого журналиста повод для его экстрадиции является ложным, пишет RFI. По мнению Энди Спира, причина состоит в подготовленном им две недели назад репортаже на тему 100-летия Геноцида. Именно этого вопроса он должен был коснуться в Турции.
В марте команде немецкой телекомпании ZDF тоже не разрешили провести в Турции съемки на ту же тему. Этот прецедент укрепил убежденность журналиста в том, что причина объявления его персоной нон грата обусловлена его профессиональной деятельностью. Отметим, что несколько дней назад газета “Акос” сообщила о том, что стамбульский университет Билги под давлением отменил предстоявшую 26 апреля международную конференцию на тему “Армянский геноцид: концепции и противоречивые взгляды”, который организовали совместно Калифорнийский университет (Лос-Анджелес) и Турецкий фонд истории.