Նիկոլ Փաշինյան. «Հիմա մեր տուն մտնող գազը ի՞նչ կալորիա ունի»
Ազգային ժողովում «գազային» կրքերը դեռ չեն հանդարտվում: Պատգամավորները քննարկում են ՀՀ գազամատակարարման համակարգի գործունեությունն ուսումնասիրող ժամանակավոր հանձնաժողովի եզրակացությունը:
Իր ելույթում պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ ժամանակավոր հանձնաժողովի եզրակացության մեջ Հայաստանի սպառողների համար ոչ մի լավ լուր չկա, իսկ վատ լուր՝ ինչքան ուզես: Ըստ պատգամավորի՝ ամենավատ լուրն այն է, որ Հայաստանի սպառողները տարեկան 20 մլն դոլար վճարում են կորած գազի համար: Այսինքն՝ գազամատակարարման համակարգում կորում է 20 մլն դոլարի գազ՝ տարեկան 127մլն խմ, և այդ կորած գազի համար, որը չգիտես ուր է կորել, վճարում են սպառողները:
Պատգամավորի խոսքերով՝ սա բացատրվում է տեխնոլոգիական, առևտրային անխուսափելի կորուստներով, բայց եթե վերցնենք Ուկրաինայի օրինակը, այդ երկրի սպառողը կորուստների համար վճարում է 9 մլն դոլարով պակաս:
Նիկոլ Փաշինյանը նաև նշեց, որ չնայած կորուստներն ակնհայտորեն մեծ են, վերջին երկու տարիների ընթացքում` գոնե 2012-ից սկսած, ոչ մի ներդրում չի արվել կորուստները կրճատելու ուղղությամբ:
Ն. Փաշինյանն ասում է, որ եթե կորուստները կրճատելու ուղղությամբ որևէ ներդրում չի արվում, նշանակում է այդ կորուստները ինչ-որ մեկին ձեռնտու են, և հավելյալ 9-10 մլն դոլարը գնում է ինչ-որ մեկի գրպանը:
Պատգամավորն անդրադարձավ նաև գազի կալորիականությանը: «Մարդիկ տարիներով ահազանգում են, քաղաքացիական ակտիվիստները, հիշում եմ, ջուրը այստեղ էին եռացրել, Թբիլիսում էին եռացրել, տարբերություններ էին ստացել: Ամբողջ գազամատակարարման համակարգը հարձակվել էր այդ մարդկանց վրա, ասում էին՝ այդ ինչ դիլետանտություն է: Լավ, դիլետանտություն է, ասեք՝ հիմա մեր տուն մտնող գազը ի՞նչ կալորիա ունի: Պարզվում է` չկա նման հաշվարկ»,- նշում է Ն. Փաշինյանը և հավելում, որ եթե չկան պաշտոնական տեղեկություններ, ապա քաղաքացին կարող է կասկածել, որ իրեն մատակարարում են սահմանվածից ցածր ու ավելի ցածր կալորիականության գազ:
Պատգամավորն անդրադարձավ նաև գազի հաշվիչների ճշտությանը և կասկածի տակ դրեց՝ հիմնավորելով, որ հաշվիչների ստուգաչափումը փաստացի իրականացնում է այն մարմինը, որը գազն է վաճառում:
Ըստ նրա՝ Չափագիտության ազգային ինստիտուտը, որը պետք է վերահսկի այդ ամենը, կոմերիցիոն հարաբերությունների մեջ է «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերության հետ: Այսինքն՝ տարեկան 170 մլն, գուցե ավելի գումար է ստանում «Գազպրոմ Արմենիա»-ից: Ու այդ ամենով հանդերձ` հաշվիչների սպասարկման համար վճարում է սպառողը:

Никол Пашинян: “Какой все-таки калорийности газ, поступающий в наши дома?”
В Национальном Собрании до сих пор не улеглись “газовые” страсти. Депутаты продолжают обсуждать заключение временной комиссии по изучению деятельности системы газоснабжения РА.
В своем выступлении депутат Никол Пашинян заявил, что в заключении временной комиссии для армянских потребителей нет ни одной хорошей новости, зато плохих сколько угодно. Самая плохая новость состоит в том, что потребители ежегодно платят 20 млн долларов за потери газа, которые составляют ежегодно 20 млн долларов, или 127 млн кубометров. И за потерянный газ, который непонятно, каким образом теряется, платят потребители, отметил Пашинян.
По его словам, это объясняется неизбежными технологическими и коммерческими потерями, но если взять Украину, то там потребители платят за потери на 9 млн долларов меньше.
И хотя потери очень большие, за последние два года, во всяком случае начиная с 2012-го, никаких инвестиций с целью их сокращения не было осуществлено. А это значит, что потери кому-то выгодны, и 9-10 млн долларов идут дополнительно в чей-то карман.
Депутат коснулся также вопроса о калорийности газа. “Уже много лет люди сигнализируют об этом. Помню, гражданские активисты даже кипятили воду здесь и в Тбилиси и выявили разницу во времени. Вся система газоснабжения ополчилась на этих людей, заявив, что это дилетантизм. Ладно, предположим, это дилетантизм, тогда скажите, какую калорийность имеет поступающий в наши дома газ? Оказывается, подобные расчеты не проводились”,- сказал Н.Пашинян, добавив, что если нет официальных сведений, то граждане вправе подозревать, что их снабжают газом, калорийность которого меньше установленной нормы.
Депутат также поставил под сомнение точность газовых счетчиков, проверку которых осуществляет тот орган, который продает газ.
По словам Никола Пашиняна, Национальный институт метрологии, который должен контролировать счетчики, имеет коммерческие отношения с компанией “Газпром Армения”. То есть они ежегодно получают от компании 170 млн, а может и больше, но, несмотря на это, за обслуживание счетчиков платит потребитель.