Գազի գնի բարձրացման մասին քաղաքացիներին տեղեկացրել են 2 տարի ուշացումով
Գազը թանկացել է 2011թ. ապրիլից, իսկ ժողովուրդն այդ մասին տեղեկացվել է 2013թ. ապրիլին: Այս մասին ԱԺ ամբիոնից հայտարարեց «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Ռուբիկ Հակոբյանը՝ խոսելով ՀՀ գազամատակարարման համակարգի գործունեությունն ուսումնասիրող ժամանակավոր հանձնաժողովի եզրակացության մասին:
«Հարգելի քաղաքական մեծամասնություն, ինչու՞ եք երկու տարի ուշ հայտնում, որ գազը թանկացել է»,-հարց բարձրացրեց պատգամավորը: Նա անդրադարձավ նաև 7-8% կորստին` նշելով, որ նույնիսկ 1% կորուստն է շատ: Ռ. Հակոբյանը հակասահմանադրական և հակաօրինական որակեց ինչպես 300 մլն դոլար պարտքի կուտակումը, այնպես էլ «ՀայՌուսգազարդ» ընկերությունում Հայաստանի 20% բաժնեմասի վաճառքը:
Պատգամավորն ասաց, որ անկախ այն հանգամանքից` բաժնեմասը թանկ է վաճառվել, թե էժան, միևնույն է՝ օրենք է խախտվել: Ռ. Հակոբյանը հիշեց, որ երբ գազի սակագնի հարցը մեկ տարի առաջ քննարկվել է Ազգային ժողովում, համապատասխան ոլորտով զբաղվող նախարարին ինքը հարցրել է, թե ինչպես է եղել, որ պայմանագիրը չի փոխվել, նոր պայմանագիր չի կնքվել, բայց գազի գինը թանկացել է: Նախարարի պատասխանը, ըստ Հակոբյանի, ապշեցուցիչ է եղել: Նա հայտարարել է, որ բանակցությունների ընթացքում է թանկացումը եղել:
«Դա նման է նրան, որ գնում են աղջիկ ուզելու, դեռ խոսք չկա, զրույց չկա` համաձայն են, թե ոչ, կողքի դռնից օժիտը հանում են, հետո ասում են՝ աղջկան պիտի տաք, որովհետև օժիտը դուրս ենք հանել: Նույնը այս դեպքում է»,- նշեց Ռուբիկ Հակոբյանը` ավելացնելով, որ իշխանությունը տնտեսությունը դարձրել է թույլ գործիք, որը ծառայում է բացառապես քաղաքական նպատակներով:
Ռուբիկ Հակոբյանը նշեց, որ 2012 և 2013 թվականներին նախագահական և խորհրդարանական ընտրություններ են եղել, հենց այդ նպատակով էլ չի հայտարարվել 2011թ. գազի գնի թանկացման մասին:

О повышении стоимости газа гражданам сообщили лишь через два года
Газ подорожал с апреля 2011 г., а народ узнал об этом в апреле 2013 г. Об этом сегодня с трибуны Национального Собрания напомнил депутат фракции “Наследие” Рубен Акопян, говоря о заключении временной комиссии по изучению деятельности системы газоснабжения РА.
“Уважаемое политическое большинство, почему о повышении стоимости газа вы сообщили с опозданием на два года?” – поинтересовался депутат. Касаясь потерь газа, которые составляют 7-8%, Р.Акопян отметил, что даже 1% было бы много. А накопление задолженности в размере 300 млн долларов и продажу принадлежащих Армении 20% акций компании “АрмРосгазпром” он назвал антиконституционными и противозаконными шагами.
Независимо от того, по какой цене были проданы акции, это является нарушением закона, отметил Рубен Акопян. Когда год назад в Национальном Собрании обсуждался вопрос стоимости газа, он спросил занимающегося этой сферой министра, как получилось, что договор не был изменен, новый договор не был заключен, но цена на газ повысилась. Министр, по словам Акопяна, дал ошеломляющий ответ – он заявил, что повышение произошло в процессе переговоров.
Власти превратили экономику в слабый инструмент, который используется исключительно в политических целях, считает депутат.
Он напомнил о том, что в 2012 и 2013 гг. проходили президентские и парламентские выборы, и именно поэтому в 2011 г. власти не сообщили о повышении стоимости газа.