Վճարովի «անվճար բուժօգնություն»` երաշխավորված պետության կողմից
Երեւանի պոլիկլինիկաների խորհրդային արտադրության սարքերի վերաբերյալ մեր նախորդ հրապարակման մեջ նշել էինք, որ վերոնշյալ բուժհաստատություններում բնակիչները չեն կարողանում լիակատար հետազոտություն անցնել` սարքերի ժամկետանց եւ անսարք լինելու պատճառով:
«Հետքը» զանգահարել էր բոլոր պոլիկլինիկաներ, հարցրել, թե արդյոք իրականացնում են ռենտգենի, ֆլյուրոգրաֆիայի եւ դենտալ ռենտգենի հետազոտություններ: Պարզվեց, որ Երեւանի 24 պոլիկլինիկաներից 9-ը չեն կարողանում ամբողջական հետազոտման եւ ախտորոշման ծառայություններ մատուցել բնակիչներին, քանի որ համապատասխան սարքեր չունեն կամ եղածը չափազանց հին է ճշգրիտ ախտորոշում տալու համար:
ՀՀ առողջապահության նախարարությունը սահմանել է պետության կողմից երաշխավորված անվճար բուժօգնության չափորոշիչները, ըստ որոնց` համապատասխան սարքավորում չունենալու դեպքում պոլիկլինիկան պարտավոր է իր տեղամասային այցելուին ուղեգրել մեկ այլ բուժհաստատություն` հետազոտման: Երկու հաստատությունների միջեւ կնքվում է ծառայությունների մատուցման պայմանագիր, որով սարքեր ունեցող կազմակերպությունը պարտավորվում է անվճար սպասարկել այլ պոլիկլինիկայի տեղամասի բնակիչներին: Ըստ այդ պայմանագրի` պատվիրատու պոլիկլինիկան, որը չունի համապատասխան բուժսարքավորում, պարտավորվում է պետության կողմից հատկացված գումարը վճարել կատարող բուժհաստատությանը:
«Թե ինչ պետք է անեն սարքերի հնության պատճառով անվճար հետազոտումից զրկված մյուս պոլիկլինիկաների չուղեգրվող քաղաքացիները» հարցին ի պատասխան Երեւանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից գրել են. «Աշխատակազմի առողջապահության վարչությունից հայտնում են, որ Երևանի ենթակայության թվով 24 ամբուլատոր պոլիկլինիկական ծառայություն մատուցող բուժհաստատություններից ընդամենը 3-ում առկա չեն ռենտգեն կաբինետներ, և մեկ պոլիկլինիկայում ռենտգեն ապարատը գտնվում է անսարք վիճակում, սակայն վերջիններս պայմանագիր են կնքել այլ բուժհաստատությունների հետ՝ ռենտգեն հետազոտություններ իրականացնելու համար»:
Քաղաքապետարանի տրամադրած տեղեկատվության համաձայն` միայն երկու պոլիկլինիկա է ծառայությունների մատուցման պայմանագիր կնքել՝ հիվանդներին ուղեգրելու համար: Պայմանագրերից մեկով՝ «Նորագավիթ» պոլիկլինիկան այցելուներին ուղեգրում է թիվ 13 պոլիկլինիկա, իսկ մյուսով` թիվ 9 պոլիկլինիկան ուղեգրում է «Մալաթիա» բժշկական կենտրոն:
Միևնույն ժամանակ քաղաքապետարանը տեղեկացնում է. «Վերջին երեսուն տարիների ընթացքում առաջին անգամ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի նախաձեռնությամբ 2014թ. ձեռք է բերվել 2 նոր սերնդի ռենտգեն ապարատներ, իսկ բուժհաստատությունները ամբողջությամբ նոր սարքավորումներ հագեցնելու համար անհրաժեշտ են ֆինանսական մեծ միջոցներ»:
Նշենք, որ պետբյուջեից քաղաքապետարանի ենթակայությամբ գործող պոլիկլինիկաների համար սարքավորումների ձեռք բերումը կատարվում է ոչ թե քաղաքապետի նախաձեռնությամբ, այլ Երևան համայնքի բյուջեի տարեկան ծրագրով: Իսկ «Հետքի» հարցումը քաղաքապետարանին վերաբերում էր ոչ թե նրան, թե երբ են բոլոր պոլիկլինիկաներում սարքերը նորացվելու, այլ թե ինչու չաշխատող սարքավորումների պատճաով անվճար բուժօգնությունից զրկված հիվանդները չեն ուղեգրվում այլ հաստատություններ:
Ընդամենը մեկ օր պահանջվեց` զանգահարելու եւ պարզելու, թե պոլիկլինիկաներից քանիսը հնարավորություն ունեն ամբողջական հետազոտություն իրականացնելու եւ քանիսը` ոչ: Իսկ ինչու Երեւանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի առողջապահության վարչությունը տեղյակ չէ, որ թիվ 4, 8, 12, 16, 22, «Կարմիր բլուր» պոլիկլինիկաներում չեն կարող իրականացնել ֆլյուրոգրաֆիայի կամ ատամի կամ էլ այլ հատվածների ռենտգեն հետազոտություններ:
Քաղաքապետարանը միգուցե տեղյակ չէ նաեւ, որ այս պոլիկլինիկաները վերոնշյալ ծառայությունների համար պայմանագիր չունեն այլ բուժհաստատությունների հետ` հիվանդներին ուղեգրելու համար:
Եթե հնարավոր չէ միանգամից նորացնել սարքավորումները բոլոր պոլիկլինիկաներում, ինչպես նշում է քաղաքապետարանն իր պատասխանում, ապա «քաղաքապետի նախաձեռնությամբ» նոր սարքավորումներ ձեռք բերած պոլիկլինիկաները կարող են սպասարկել բոլոր այն հիվանդներին, ում տեղամասային պոլիկլինիկան չունի համապատասխան սարքավորումը:
Պոլիկլինիկաների միջեւ ծառայությունների մատուցման պայմանագիր չկնքելով` քաղաքապետարանը խնայում է պետբյուջեի միջոցները: Քաղաքացիները, չկարողանալով հետազոտվել իրենց պոլիկլինիկաներում անվճար, ստիպված են այցելել մասնավոր բուժհաստատություններ:
Հիշեցնենք, որ «Բնակչության բժշկական օգնության և սպասարկման մասին» ՀՀ օրենքի 4-րդ հոդվածը սահմանում է. «Յուրաքանչյուր ոք իրավունք ունի բժշկական օգնություն և սպասարկում ստանալ անվճար` պետության կողմից երաշխավորված առողջապահական պետական նպատակային ծրագրերի շրջանակներում»:

Yerevan Polyclinics: When Patients Have to Pay for “Free” Medical Exams
In the first installment of this series taking a look at the Soviet era medical equipment still being used in Yerevan’s government-run polyclinics, we noted that patients cannot receive proper diagnostic care due to the advanced age of the machines.
They often break down. Some work on a limited basis.
Hetq telephoned all the polyclinics in Yerevan, asking management if they provide x-ray, fluorography and dental x-ray exams. It turns out that nine of the 24 polyclinics in Armenia’s capital cannot provide full diagnostic services. They either do not have the equipment or the equipment they do have is too old to provide accurate results.
Armenia’s Minister of Health has set standards for free medical care provided by the government. Accordingly, if a polyclinic does not have a certain piece of diagnostic equipment it must send the patient to another medical institution that does. The two institutions draw up a service contract stating that the organization with the necessary examination equipment must diagnose the patient free of charge. The polyclinic that sent the patient in the first place must pay the other from funds allocated by the government.
Hetq wrote to the Yerevan Municipality, inquiring what options patients have who go to a state polyclinic, cannot get a proper diagnostic test due to shoddy equipment, and are never forwarded to a substitute medical outfit.
The municipality’s press office responded that: “The medical department reports that of the 24 ambulatory polyclinics operating under the jurisdiction of Yerevan, only three do not have x-ray units and that in one polyclinic the x-ray machine is off-line. However, they have entered into agreements with other medical institutions to provide x-ray diagnostics.”
According to the municipality’s statement, only two polyclinics have written up service contracts in order to send patients elsewhere. One of the contracts sends patients from the Noragavit polyclinic to Polyclinic #13. The other contract allows patients from Polyclinic #9 to the Malatya Medical Center.
The Yerevan Municipality also reports: “For the first time in the past thirty years, under Mayor Taron Margaryan’s initiative, two new generation x-ray machines have been obtained. To furnish the medical establishments with completely new equipment requires great financial resources.”
We should note that the polyclinics operating under the jurisdiction of the Yerevan Municipality, but financed by the national budget, obtain new medical equipment not at the initiative of the mayor but rather under the Yerevan community’s annual budgetary program. Hetq wrote to the municipality wanting to know why patients deprived of receiving free diagnostic services due to old equipment weren’t being sent elsewhere, as required by law. We didn’t ask when all 24 polyclinics would be getting new equipment.
It only took us a day to get on the phone and find out which polyclinics had the necessary equipment to conduct thorough examinations and which didn’t. As to why the municipality’s department of health wasn’t aware that Polyclinics 4, 8, 12, 16, 22 and the Karmir Blour Clinic are not able to provide fluorography or dental (among other body parts) x-rays remains puzzling.
Perhaps the municipality isn’t aware that these polyclinics also lack contracts to send patients elsewhere for substitute services.
If it is not possible to update equipment at all Yerevan polyclinics at once, as the municipality underlines in its response, then those polyclinics outfitted with new machines obtained at the “initiative of the mayor” can service all those patients whose local clinics lack such resources.
By not signing substitute service contracts between polyclinics, the Yerevan Municipality is hoarding national budget resources to the detriment taxpayers. Patients who cannot get examined at their local clinic are forced to visit private medical establishments and pay.
According to Article 4 of the RA Law on Medical Assistance and Service to the Populace, “Everyone has the right to receive medical assistance and service at no charge, within the scope of targeted health programs ensured by the state.”