Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին նվիրված համերգի ուղիղ հեռարձակումը Հայաստանում Փարիզի Շատլե թատրոնից
2015թ. ապրիլի 21-ին Փարիզի Շատլե թատրոնում Ցեղասպանության հարյուրամյա տարելիցին նվիրված համերգ տեղի կունենա, որը ուղիղ հեռարձակմամբ կներկայացվի նաեւ Հայաստանում՝ Օպերայի թատրոնի հսկա էկրանին: Համերգը Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանության, ՀՀ Մշակույթի նախարարության և Օրանժ Արմենիայի համատեղ նախաձեռնությունն է: Հաշվի առնելով Ֆրանսիայի հետ ժամային գոտու տարբերությունը՝ համերգի հեռարձակումը Օպերայի էկրանին կկայանա ժամը 22.00: Մուտքն ազատ է: Ֆրանսիայի և Հայաստանի նախագահների հովանու ներքո կազմակերպված այս համերգի բացմանը կհնչի 2013թ. Էլիզաբեթ թագուհու անվան մրցանակի դափնեկիր, ֆրանսահայ երիտասարդ կոմպոզիտոր Միշել Պետրոսյանի՝ հատուկ այս կապակցությամբ ստեղծած երաժշտությունը: Համերգի երկրորդ մասում կհնչի Մոցարտի Ռեքվիեմը: Հարյուրամյակի առիթով, աշխարհի տարբեր ծայրերից ժամանած ծագումով հայ հանրահռչակ մենակատարների և փայլուն երաժիշտների մի ամբողջ համաստեղություն համախմբող նվագախումբը, ինչպես նաև Գյուլբենկյան հիմնադրամի երգչախումբը կղեկավարի Ալեն Ալթինօղլուն:

В Ереване в прямом эфире будет транслироваться концерт в парижском театре Шатле, посвященный 100-летию Геноцида армян
21 апреля в театре Шатле в Париже состоится концерт, посвященный 100-летию Геноцида армян. В Ереване концерт будет транслироваться в прямом эфире в Национальном театре оперы и балета имени Спендиаряна, где будет установлен огромный экран. Инициаторами проведения концерта стали посольство Франции в Армении, Министерство культуры РА и компания “Оранж Армения”. Из-за разницы во времени с Парижем трансляция концерта в Национальном театре оперы и балета начнется в 22.00. Вход свободный.
В рамках концерта прозвучит написанная специально по этому случаю музыка молодого французского композитора армянской национальности, лауреата премии имени королевы Елизаветы 2013 года Мишеля Петросяна.
Во втором отделении будет исполнен “Реквием” Моцарта. В концерте примет участие целое созвездие известных солистов и музыкантов армянской национальности, которые специально по этому случаю приедут из различных уголков мира, а также хор фонда “Гюльбенкян”. Дирижер концерта Ален Алтыноглы.