Ինչո՞ւ Հայաստանից առաքվող դասագրքերը չեն հասնում Ջավախք
Վրաստանի կրթության և գիտության նախարարության աշխատակիցներին են տրամադրվել Ջավախք առաքման համար նախատեսված բոլոր նյութերը, ուսումնամեթոդական գրականությունից մեկական օրինակ՝ ուսումնասիրելու նրանց համապատասխանությունը Վրաստանի կրթական ծրագրերին: Մոտ ժամանակներս Վրաստանի ԿԳՆ-ից նյութերի վերջնական ցանկի վերաբերյալ համաձայնություն ստանալուց հետո դրանք կառաքվեն Թբիլիսի: «Հետքի» հարցմանն ի պատասխան՝ հայտնել է ՀՀ սփյուռքի փոխնախարար Սերժ Սրապիոնյանը:
Հիշեցնենք՝ Ջավախքի հայկական դպրոցի ուսուցիչներն ահազանգել էին, որ 2014-2015թթ. ուսումնական տարվա համար Հայաստանից գրքեր չեն ստացել: Լրատվամիջոցներն էլ հայտնել էին, որ վրացական կողմն այդ գրքերը թույլ չի տվել Վրաստանի սահմանն անցկացնել:
Վրաստանի կրթության և գիտության նախարարությունն է պատրաստում, տպագրում և առաքում Վրաստանում գործող հայկական դպրոցների դասագրքերը: Այդ դասագրքերը հիմնականում երկլեզու են՝ հայերեն և վրացերեն:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանից առաքվող նյութերին, փոխնախարարը հայտել է, որ համաձայն ՀՀ ԿԳՆ և Վրաստանի ԿԳՆ միջև կնքված հուշագրի 6-րդ կետի՝ այն է՝ աջակցել Վրաստանի հայալեզու դպրոցներին հայերեն լեզվով կրթական նյութերով ապահովման և նրանց կրթական կարիքների բավարարման համար՝ ըստ Վրաստանի օրենսդրության, Վրաստանում ՀՀ դեսպանությունը ՀՀ սփյուռքի նախարարությանն է փոխանցել Վրաստանի հայկական դպրոցների համար կազմված ուսումնամեթոդական նյութերի և մի շարք դասագրքերի պահանջագրերը: Նախարարությունում քննարկվել են ստացված հայտերը և նախատեսվել յուրաքանչյուր դպրոցին մոտավորապես 40 գիրք ու նյութ:
Ըստ Վրաստանում գործող կարգի՝ դասագրքերը կարող են տրամադրվել դպրոցներին և օգտագործվել որպես լրացուցիչ կրթական ռեսուրս միայն Վրաստանի ԿԳՆ թույլտվությամբ: Նախարարությունը դիմել է ՀՀ դեսպանությանը, որպեսզի ապահովվի գրքերի տեղափոխումը՝ սահմանված կարգով՝ թույլտվություն ստանալուց հետո:
«Հարցի լուծման նպատակով նաև ՀՀ սփյուռքի նախարարության պատվիրակությունը եղել է Վրաստանի կրթության և գիտության նախարարությունում: Նախարարության պատասխանատու աշխատակիցների հետ քննարկվել են նոր հուշագրի կնքման, ուսումնաօժանդակ նյութերի առաքման առնչվող բոլոր հարցերը: Ձեռք է բերվել համաձայնություն դրանց առաքման տեխնիկական բոլոր խնդիրների և ընթացակարգերի շուրջ»,-հայտնել է Սերժ Սրապիոնյանը:
Ըստ փոխնախարարի՝ տեղեկատվությունը, որ Վրաստանի սահմանային ծառայության աշխատակիցներն արգելել են անցկացնել Հայաստանից առաքվող խմբաքանակը, իրականությանը չի համապատասխանում: Սակայն Սերժ Սրապիոնյանը չի մանրամասնել, թե ինչու, ուրեմն, 2014-2015թթ. ուսումնական տարվա գրքերը մինչ օրս՝ 2015թ. ապրիլի 16-ը չեն հասել Ջավախք:

Почему отправленные из Армении учебники не дошли до Джавахка?
Сотрудникам Министерства образования и науки Грузии были предоставлены по одному экземпляру предусмотренных для отправки в Джавахк материалов, учебно-методической литературы с тем, чтобы они изучили их соответствие образовательным программам страны. После получения в ближайшее время согласия МОН Грузии относительно окончательного списка материалов они будут отправлены в Тбилиси. Об этом в ответ на запрос Hetq.am сообщил заместительл министра диаспоры РА Серж Срапионян.
Напомним, что учителя армянской школы Джавахка сигнализировали о том, что не получили из Армении учебники для 2014-2015 учебного года. В свою очередь СМИ сообщили, что грузинская сторона не дала разрешение на провоз этих книг через границу.
Учебники для действующих в Грузии армянских школ составляет, печатает и посылает Министерство образования и науки страны. Это в основном двуязычные учебники, которые составлены на армянском и грузинском языках.
Что касается материалов, посылаемых из Армении, то, по словам замминистра, в соответствии с п.6 меморандума,подписанного министерствами образования и науки Армении и Грузии, - содействовать обеспечению армянских школ Грузии образовательными материалами на армянском языке и удовлетворению их образовательных нужд в соответствии с законодательством Грузии – посольство Армении передало Министерству диаспоры РА заявки на учебно-методические материалы и учебники, составленные для армянских школ Грузии. В МОН Армении обсудили эти заявки и решили выделить каждой школе около 40 учебников и материалов.
Согласно действующему в Грузии порядку, учебники могут быть предоставлены школам и использованы ими в качестве дополнительного учебного ресурса только с разрешения МОН страны. Министерство обратилось в посольство Армении с просьбой обеспечить доставку книг в установленном порядке, то есть после получения разрешения.
“С целью решения этих вопрос в МОН Грузии побывала также делегация Министерства диаспоры РА. С ответственными сотрудниками Минобрнауки Грузии были обсуждены все вопросы, связанные с подписанием меморандума и отправкой учебно-методических пособий. По всем техническим вопросам, связанным с отправкой литературы, достигнуто согласие”,- сообщил Серж Срапионян.
По словам замминстра, информация о том, что сотрудникам пограничной службы Грузии дано указание не допускать провоз книг из Армении не соответствует действительности. Однако Срапионян не пояснил, почему учебники, предназначенные для 2014-2015 учебного года до сих пор, то есть до 16 апреля 2015 г., не дошли до Джавахка.