ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հայտարարությունը՝ Եվրախորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ ընդունված բանաձևի վերաբերյալ
Հայաստանը ողջունում է Եվրոպական խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ ընդունված բանաձևը։
Եվրախորհրդարանը ընդգծում է, որ դեռ 1987թ. իր կողմից ընդունված բանաձևում Օսմանյան կայսրությունում 1915-1917թթ. հայերի դեմ կատարվածը որակվել է որպես ցեղասպանություն՝ համապատասխան ՄԱԿ-ի Ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելման և պատժման մասին կոնվենցիայի, և դատապարտում է դրա ժխտումը։
28 եվրոպական երկիր ներկայացնող խորհրդարանը, հարգանքի տուրք մատուցելով Ցեղասպանության մեկուկես միլիոն հայ նահատակների հիշատակին, միանում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչմանը և կոչ անում Եվրոպական հանձնաժողովին և Եվրոպական խորհրդին հետևել իր օրինակին։
Եվրամիության օրենսդիր մարմինը ցեղասպանությունների կանխարգելումը և մարդկության դեմ հանցագործությունների համար պատշաճ պատիժը համարում է միջազգային հանրության առաջնահերթություն։
Բանաձևը կարևոր ուղերձ է Թուրքիային՝ օգտագործել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի առիթը առերեսվելու իր պատմությանը, ճանաչելու Հայոց ցեղասպանությունը և դրանով ճանապարհ հարթելու հայ և թուրք ժողովուրդների իրական հաշտեցման համար։
Այս բանաձևի ընդունմամբ Եվրոպական խորհրդարանը ևս մեկ անգամ վերահաստատեց իր հավատարմությունը մարդու իրավունքների պաշտպանությանը և համամարդկային արժեքներին։

Statement by Foreign Minister Edward Nalbandian on the occasion of the adoption of European Parliament Resolution on the Centenary of the Armenian Genocide
Armenia welcomes the European Parliament Resolution on the Centenary of the Armenian Genocide.
The European Parliament underlines that yet in its resolution of 1987 it recognized that what took place against the Armenians in 1915-1917 in the Ottoman Empire represents a genocide as defined by the Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide, and strongly deplores any attempts of its denial.
Paying tribute to the memory of the one-and-a-half million innocent Armenian victims the parliament, representing 28 European countries, is joining the commemoration of the Centenary of the Armenian Genocide and calls on the Commission and Council to follow its example.
The European Parliament deems the prevention and effective punishment of genocides and crimes against humanity as a main priority of the international community.
The Resolution contains an important message to Turkey to use the commemoration of the Centenary of the Armenian Genocide to come to terms with its past, to recognise the Armenian Genocide and thus pave the way for a genuine reconciliation between Turkish and Armenian peoples.
By the adoption of this Resolution the European Parliament once again reaffirmed its dedication to the protection of human rights and universal values.